Jak działa ruska propaganda?
A no tak:
Mamy wpis (już usunięty), gdzie jeden z komentujących zwraca uwagę na błąd językowy
użycia słowa “kurzarnia” co jest nieudolnym tłumaczeniem a w zasadzie słabą kalką językową ze słowa „ Птицеводство”.

Ha tfu na was ruskie boty. Sporo idzie wyłapać, bo uczyłem się tego języka przez kilka lat, pewne konstrukcje gramatyczne charakterystyczne dla rosyjskiego można rozpoznać z kilometra. Język ładny tylko ludzie #!$%@?.

#polonistyka #jezykpolski #
numerrachunkukarty - Jak działa ruska propaganda?
A no tak:
Mamy wpis (już usunięty),...

źródło: IMG_8822

Pobierz
Przymiotnik "zuchwały" pojawił się w 1919 r., gdy dziennikarz Kuryera Podolskiego użył tego określenia opisując rajd Józefa Piłsudskiego na niemiecki pociąg w 1914 r. Jest to oczywista zbitka słów "zuch" i "chwała". Do 1989 r. było to określenie pozytywne i np. przestępstwo kradzieży zuchwałej w kodeksie karnym PRL z 1956 r. przewidywało za ten czyn mniejszą karę niż za kradzież tradycyjną. Dopiero od lat 2000 słowo to uchodzi za pejoratywne a czyny
nanotecz - Przymiotnik "zuchwały" pojawił się w 1919 r., gdy dziennikarz Kuryera Podo...

źródło: kkkkk

Pobierz
@Eustachy_goli_pachy: @Urajah @Czaczkes @SzmaragdowySmok @nanotecz @nanotecz

Oczywiście, że to kłamstwo. Zrobiłem małe śledztwo guglowskie i już w roku 1892 w rękopisie Seweryna
Udzieli pt. Żargon złodziejski we Lwowie znalazło się to słowo:

"Zuchwały napad. Do dozorcy domu Jana S. przystąpił onegdaj po godzinie 8 wieczorem na ulicy obcy
mężczyzna dość licho odziany i pod pozorem, że wie, gdzie jest ukryte drzewo skradzione jego chlebodawcy,
zaprowadził go na ulicę Żółkiewską. Tam przyłączyli
@choochoomotherfucker: Bredzi, jak to często ma w zwyczaju. Ale nie wymagajmy za wiele od człowieka, który w zdaniach typu Ala to mała dziewczynka stawia przecinek przed to.

Jeśli chodzi o pytanie OP-a, to mimo pewnej nienaturalności brzmienia należałoby opowiedzieć się za drugim rozwiązaniem. Gdy przydawka przy podmiocie szeregowym nie odnosi się tylko do jednego elementu tego podmiotu, ale do obu (lub większej liczby), a elementy te są różnego rodzaju (tutaj
"interpretacja wierszy" to największa masowa schizofrenia w polskim systemie edukacji. Wmawianie dzieciom, żeby sobie wymyślały urojone historie z niczego. A później się dziwią, że tacy sami kretynii tworzą historie spiskowe, albo wszędzie widzą w czyichś wypowiedziach "symbole nazizmu" itp. Wszystkie polonistki należy zamknąć w szpitalach psychiatrycznych i na już poddać terapii neuroleptykami.
Nie zapraszam do dyskusji bo nie ma po co.
#edukacja #polonistyka #szkola
Chcę nauczyć się pisać neutralnie płciowo, tzn nie chodzi mi o te językowe potworki "zrobiłOm", "zrobiłXm" tylko np. zamiast "zrobiłAm" - "udało mi się zrobić", albo przez użycie strony biernej "podlałAm kwiaty" - "kwiaty zostały przeze mnie podlane", czy przez zamianę podmiotu w zdaniu tak, żeby zachowało ogólny sens np. zamiast "wczoraj byłAm na spacerze z psem" - "pies towarzyszył mi na wczorajszym spacerze" itd.

Szukam podobnie pisanych tekstów, żeby oczytać się
Lenalee - Chcę nauczyć się pisać neutralnie płciowo, tzn nie chodzi mi o te językowe ...

źródło: FXfgSYH3OdqdXbe1

Pobierz
Robimy ze znajomymi zbiorczy prezent na ślub i mam zagwozdkę z podpisaniem telegramu. Chciałam nas wszystkich podpisać z imienia i tyle, jednak problem w tym, że są dwie osoby o tym samym imieniu. Powiedzmy, że mają na imię Ania. Nie chce strzelić byka, więc jak powinno to wyglądać?

#polonistyka #kiciochpyta #savoirvivre

No właśnie?

  • Ania N., Ania K. 50.0% (11)
  • Ania Nowak, Ania Kowalska 13.6% (3)
  • Ania, Ania 18.2% (4)
  • 2xAnia ;) 18.2% (4)

Oddanych głosów: 22

Potrafi ktoś wyjaśnić dlaczego po skrócie wyrazu "na temat" (nt.) stawia się kropkę? Całe życie człowiek głupi w błędzie, a nawet komuś ostatnio tłumaczyłem, czemu po tym skrócie nie stawia się kropki XD

Tutaj piszą, że się stawia:

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nt;1330.html

A tutaj są zasady. Nie widzę wyjątku, który by wyjaśniał inne podejście do "nt." ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie stawiamy kropki, gdy skrót kończy się ostatnią literą skracanego wyrazu,
Masz więcej ciekawych przykładów?


@ecco: Ja mam: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością = Sp. z o.o. Kropki stawia się pomiędzy literami O, ale nie stawia się tam odstępu, tak samo zresztą, jak w np., m.in. czy ww.
Dlaczego niektóre grupy zawodowe, których praca mocno bazuje na głosie, wyróżniają się charakterystyczną dla danej grupy dykcją?

Grupa zawodowa, w której ludzie wysławiają się w bardzo podobny sposób, jakby mówiła to jedna i ta sama osoba. Podobna barwa głosu, tonacja, dobór słów, prędkość wypowiedzi, przeciąganie, itp.

Przykład: dwóch losowo dobranych radiowców będą się wysławiać niemalże tak samo.

Najbardziej ciekawe jest to, że pewna charakterystczna dykcja wyrobiła się nawet wśród recenzentów gier. Pamiętam
@telegazeciarz: to dotyczyło też np. pań zapowiadających pociągi na dworcach, na każdym dworcu jakby jedna i ta sama mówiła:)
Teraz się to przeniosło do hipermarketów, jak wołają przez megafon kasjerkę na daną kasę to w ten sam sposób jakby zapowiadały pociąg:) Nie mam pojęcia czemu nie mogą powiedzieć normalnie.
TLDR: Czy ktoś mógłby zinterpretować tę muzykę?

Dzień dobry, tagowicze! Pewna bliska mi osoba (nieważne kto) bardzo lubi tę piosenkę. Niestety - jest po angielsku (link do tekstu niżej), a w dodatku nie jest poetą i nie umiem tego zinterpretować. Chyba mam autyzm xD nic nie rozumiem z tego utworu nic a nic

Czy to piosenka o nieszczęśliwej miłości? Czy ta piosenka jest o dodaniu siły w smutny dzień? Czy w tej
gimnazjumqqq - TLDR: Czy ktoś mógłby zinterpretować tę muzykę?

Dzień dobry, tagowi...
Akurat tak padło, że po kilku piwkach czytam jakiś artykuł, a w nim „hotspot działał, działa i działał będzie”. Zdanie normalnie bym olał, ale piwka swoje. Osobiście średnio pasuje mi „działał będzie” i wrzuciłbym „działać będzie”. Tu niby czas przeszły, za chwilę odnoszący się do przyszłości i na moje myślenie moja wersja brzmi jakoś tak bardziej logicznie czy zrozumiale XD

Jakiś polonista lub ktoś bardziej zaznajomiony z językiem polskim (a niby taki