elady1989
#dziendobry oto kolejna postać z cyklu #dzielnipolacy - zachęcam do obserwowania, a także samodzielnego dodawania postaci Polaków dzielnych i odważnych w różnych dziedzinach życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziś Jan Zumbach - ps. Kaczor Donald, Johan - ur. 14 kwietnia 1915 r.w Ursynowie, zm. 3 stycznia 1986 r. w #paryz – podpułkownik dyplomowany pilot Wojska Polskiego, podpułkownik (ang. Wing Commander) Królewskich Sił Powietrznych, as myśliwski Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie.

- Był wnukiem szwajcarskiego emigranta i synem Eugeniusza, który posiadał podwójne obywatelstwo: polskie i szwajcarskie. Sam posiadał obywatelstwo szwajcarskie. W latach 1922-1935 mieszkał w Bobrowie k. Brodnicy (woj. pomorskie (II Rzeczpospolita)), gdzie jego ojciec uzyskał pohakatowski majątek ziemski. Matka pochodziła z okolic #plock, ze starej rodziny ziemiańskiej.
- W 1935 r.ukończył Gimnazjum Polskie im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku.
- W 1936 r. wstąpił na ochotnika do lotnictwa i służby wojskowej, dokonując oszustwa, gdyż do #wojsko wstąpić mogły jedynie osoby posiadające polskie obywatelstwo. Jako dowód tożsamości przedstawił dokument, który nie podawał jego obywatelstwa. - W 1938 r. ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (XI promocja, 52 lokata), został promowany na podporucznika pilota.
- Przed #iiwojnaswiatowa służył w 111 eskadrze myśliwskiej. Na skutek kolizji z samochodem, który rozstawiał oświetlenie do nocnych lotów, przy lądowaniu w maju 1939 r. trafił do szpitala, a następnie przeszedł rehabilitację. Po wybuchu wojny nie udało mu się odnaleźć swojej jednostki i 17 września przedostał się z #polska do #rumunia. Następnie przez Bejrut dotarł drogą morską do #francja

- Po przybyciu do Francji, tak jak pozostali polscy lotnicy, został skierowany do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa Polskiego w bazie Lyon-Bron.
- 13 maja 1940 r. został przydzielony do I Klucza Kominowego (Kr) dowodzonego przez majora Krasnodębskiego. Klucz ten został przydzielony do francuskiego dywizjonu GCD I/55, chroniącego lotniska w Châteaudun, następnie Étampes. Do spotkań z nieprzyjacielem dochodziło jednak rzadko i Zumbach nie odniósł tam sukcesów bojowych. Pod koniec kampanii francuskiej Zumbach został przydzielony do klucza dowodzonego przez Franciszka Skibę. Po ewakuacji do Bordeaux 16 czerwca, 21 czerwca Jan Zumbach został ewakuowany do #wielkabrytania (na statku „Kmicic”).

-W Wielkiej Brytanii Jan Zumbach został 2 sierpnia 1940 r. przydzielony do polskiego dywizjonu myśliwskiego 303, stacjonującego na lotnisku Northolt i latającego na myśliwcach Hawker Hurricane Mk I. Dywizjon ten wszedł do akcji w końcowej, trzeciej fazie bitwy o #anglia. Pierwsze zwycięstwo Zumbach odniósł 7 września 1940 r., zestrzeliwując dwa bombowce Dornier Do 17. W toku bitwy o Anglię, do 27 września zestrzelił ponadto 5 myśliwców Bf 109 i bombowiec He 111 oraz 1 Bf 109 prawdopodobnie.

- 23 grudnia 1940 r. Jan Zumbach został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, a 1 lutego 1941r. po raz pierwszy Krzyżem Walecznych. 9 maja 1941 r. lądował awaryjnie na skutek zestrzelenia. W 1941 r.zestrzelił dwa Bf 109 i jeden prawdopodobnie. 20 października otrzymał brytyjskie odznaczenie Distinguished Flying Cross (DFC). Po odpoczynku od służby bojowej między grudniem 1941r., a marcem 1942 r., kiedy służył w jednostce treningowej, powrócił do Dywizjonu 303 ze stopniem kapitana, obejmując w nim dowództwo jednej z eskadr. 17 maja 1942 r. został wyznaczony dowódcą dywizjonu 303; funkcję tę sprawował do grudnia 1942 r.. Podczas operacji nad kontynentem w 1942 r. zestrzelił myśliwiec Fw 190 i dwa prawdopodobnie oraz zespołowo dwa bombowce niemieckie. W styczniu 1943 e. otrzymał stopień Wing Commandera, czyli podpułkownika.

- 15 kwietnia 1943 r. został dowódcą 3. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. W tym okresie ukończył Wyższą Szkołę Lotniczą. 1 września 1943 r. otrzymał brytyjski stopień Squadron Leader. Od 4 sierpnia 1944 r. do 30 stycznia 1945 r. dowodził 133. Polskim Skrzydłem Myśliwskim. 30 stycznia 1945 r. przeniesiono go do 84. Grupy Myśliwskiej. 7 kwietnia 1945 r. został wzięty do krótkotrwałej niewoli, z której powrócił 12 maja 1945 r.
- W październiku 1946 r. wystąpił ze służby wojskowej i zamieszkał w Szwajcarii.

-Podczas II wojny światowej zestrzelił, według oficjalnych danych, 13 samolotów na pewno i kilka prawdopodobnie. Oprócz Virtuti Militari, został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross (DFC with Bar).

- Po II wojnie światowej Zumbach pędził żywot awanturnika. Zajmował się przemytem, był współwłaścicielem firmy lotniczo-taksówkarskiej, która prowadziła działalność przemytniczą, a następnie – posługując się pseudonimem Johnny "Kamikaze" Brown – walczył jako najemnik w #afryka.
- W 1962 r. przyjął ofertę utworzenia lotnictwa Katangi i dowodzenia nim. Zorganizował zakup Douglasów A-26 Invaderów, które stały się trzonem lotnictwa Katangi, zwerbował pilotów i mechaników. Lotnictwo Katangi pod jego dowództwem bombardowało siły rządowe Konga. Pod koniec roku siły lotnicze kontyngentu szwedzkiego ONZ zniszczyły większość lotnictwa Katangi. Po upadku secesji Zumbach uciekł z polskimi pilotami do Angoli.

- W 1967 r. ponownie powrócił do Afryki, tym razem w związku z propozycją dowodzenia lotnictwem Biafry. Oprócz faktycznego dowodzenia Zumbach brał osobiście udział w nalotach nielicznych bombowców biafryjskich na rządowe pozycje nigeryjskie. Podczas nalotu na lotnisko w Makurdi zabił szefa sztabu armii nigeryjskiej. Również ta secesja zakończyła się klęską, co w sporej mierze spowodowane było nadużyciami pośredników w zakupie broni i sprzętu wojskowego.

Jan Zumbach zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 3 stycznia 1986 we Francji, został pochowany w Polsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera D 4 rz. 3 m. 2). Władze francuskie zamknęły śledztwo w sprawie jego śmierci bez podania powodów jego zamknięcia do wiadomości publicznej.

- Jan Zumbach jest jednym z głównych bohaterów powieści „Ofensywa szulerów” Jakuba Ćwieka.
- Charakterystyczne malowanie EN951 ‘RF-D’ z logo Kaczora Donalda i Eskadry Kościuszkowskiej nosi jeden z samolotów Spitfire, należących do historycznej eskadry Royal Air Force o nazwie Battle of Britain Memorial Flight (egzemplarz Spitfire Mk Vb numer boczny AB910)

Od piątku można oglądać w #kino #film "303 - bitwa o Anglię" - w tej roli Iwan Rheon z #graotron :)

#ciekawostki #lotnictwo #samoloty #historia #gruparatowaniapoziomu
+12
Baron_Al_von_PuciPusia
Wiata przystankowa PKP Szczecin Pogodno <<< znalezisko
Wiata przystankowa PKP Szczecin Pogodno połączona schodami z wiaduktem przy ul. Mickiewicza zlokalizowana jest na peronie wyspowym przystanku działającej w przeszłości miejskiej kolei pasażerskiej. Obiekt wiaty obecnie jest zaniedbany i w części wyburzony – rozebrano część kubaturową przystanku. W związku z planowanym przywróceniem funkcjonowania kolei miejskiej (SKM) należy podjąć działania mające na celu zachowanie omawianej wiaty.

(...) Reprezentowana przez ten skromny obiekt jedność architektury i konstrukcji jest dziś wciąż popularna w architekturze światowej a w szczególności szwajcarskiej. Znamienitym przedstawicielem takiego podejścia jest światowej sławy architekt Christian Kerez, profesor ETH w Zurychu. (...) wiata przystankowa Szczecin Pogodno jest obiektem charakterystycznym i unikalnym w skali Szczecina i jako taka warta jest zachowania.

#polska #szczecin #architektura #pkp #ciekawostki #design
+8
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

15 sierpnia, 11 listopada i nie tylko... – defilady wojskowe w II RP [galeria] - Defilada wojskowa to jedna z najpopularniejszych form czczenia świąt państwowych, dlatego często urządzana jest przy okazji takich uroczystości jak Święto Wojska Polskiego czy Święto Niepodległości. Jak wyglądały defilady w II Rzeczpospolitej, w której armia odgrywała niezwykle ważną rolę?

Na zdjęciu uroczystości z tej okazji w 1936 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Pałacem Saskim – start balonu (fot. ze zbiorów NAC, sygn. 1-P-3376-8).

#polska #historia #fotohistoria #militaria #wojsko #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+5
cechini
Ja pierdole, tak wygląda janusz kierowca. Nie dość, że się nie da oddychać bo jest kompletnie przeładowany, to kretyn bierze coraz nowe osoby. Czas podróży 2h. W chuj bezpieczne. #januszebiznesu #polska +4
okrim
Jeden mirek zadał retoryczne pytanie dlaczego tak mało Polaków używa grilli gazowych.W komentarzach jakiś festiwal spierdolenia, że taki na wongiel to smak ma najlepszy i się ma większą kontrolę nad ogniem xDDDD

Kurwa jak co najmniej 90 % z was to takiego grilla na oczy nie widziało, no chyba że na filmach, więc co wy się w ogóle wypowiadacie na temat tego cudu techniki jakim jest grill gazowy.

Na dobry grill gazowy to trzeba wydać co najmniej 1000 -1500 zł , a nie kupować jakąś popierdółkę za 500 zł , na której położysz 2 kiełbaski. Na start polecam Blooma Rockwell 450 - wydacie na niego te 1500 zł, ale gwarantuje że będziecie zadowoleni.

Jednak nie oszukujmy się, możecie o takim grillu zapomnieć, bo co wydacie całą swoją wypłatę na urządzenie, które postawicie gdzie, w blokowej piwnicy ? XDDD A za co opłacicie rachunki zakładając, że nie mieszkacie z mamą ??

Pamiętam jak pierwszy raz zjadłem karkówkę z takiego gazowego grilla i nie mogłem uwierzyć, że może być taka miękka i równo wysmażona.... Jak masz gazowego, to podchodzisz, robisz pstryyyyyk i jesteś władcą ognia, masz prawdziwą kontrolę, a nie pierdolisz się z gazetami, wonglem czy jakimiś śmierdzącymi podpałkami i kurwa nie dmuchasz w grilla jak jakiś pojeb xDDD

Życzę wam, żebyście kiedyś się dorobili takiego grilla, tymczasem pozostaje wam jeść te podeszwy z grilla za 20 zł z biedronki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#polakicebulaki #grill #polska #bekazpodludzi #biedronka #heheszki
+9
MagicPiano222
„Ujawniamy! Tak powstawał parasol ochronny nad "mafią śmieciową" w Polsce. W roli słupów występują ludzie z "zerowym" majątkiem, są więc idealni. Jedyne, co ryzykują, to niewielki wyrok w zawieszeniu i obowiązek naprawienia szkody.

Multibest – firma nieznana z miejsca pobytu.

„To jednak wobec wielomilionowego zadłużenia z całą pewnością nie zrobi na nich wrażenia. Nie ma jednak odważnego, który by spróbowałby odzyskać choćby część pieczołowicie kradzionego od przeszło 20 lat łupu. Tutaj jednak kończy się moja rola, a powinna zacząć funkcjonariuszy CBA!”

#polska #afera #mafia #przestepczosc #pieniadze #smieci #pozar #gorlice #krakow #wielkopolska #slask #gliwice
#warszawa
+12
saakaszi
Wkrótce Papież odwiedzi Irlandię podczas Światowego Spotkania Rodzin. Nie wszystkim podobają się szaty które założy i które zostały uszyte w Polsce, niektórzy wprost piszą że nawiązują do POTĘŻNYCH HOMOPARAD.

Kaja Gojdek to pani która wywiesza w całej Polsce transparenty z wizerunkami martwych płodów. To już chyba jakaś obsesja.
#neuropa #bekazkatoli #rakcontent #lgbt #homoseksualizm #bekazprawakow #polska #bekazpodludzi
+236
Cruise
Za cholerę nie polecam "SPA" zamek Ryn w miejscowości o tej samej nazwie. W cenie 2000zl za weeknd otrzymacie super mały pokój w którym mieści się tylko łóżko i małe biurko, niemiłosierna duchotę bo pokoje są pod samym dachem. Brak jebanego balkonu, brak miejsca dla palących, chcą zapalić musisz dymac 4 piętra na dół, widok na podwórko sąsiada i jego super szopę. Mega słaba strefę "spa" basen który mieści 20 osób z zimną wodą, cieplejsza była w jeziorze obok hotelu, właściwie zerowe atrakcje w tymże basenie poza miejscem gdzie są 3 dosłownie trzy "miejsca z bąbelkami", saunę do której wchodzi 5 osób w ścisku oraz druga saunę która mieści 4 osoby. Na szczęście była dobra obiado-kolacja ale śniadanie to porażka na całej linii, czerstwy stary chleb, jedzenie totalnie bez smaku, najtańsze produkty, owoce który od dawna już nie są owocami, najtańsze parówki z biedronki które smakują jak karton, nawet kawa i sok pomarańczowy jechał bardziej woda niż kawa. Nigdy się tak nie zawiodłem jak tutaj, po prostu płacić za weeekend 2 tysiaki i otrzymać gorsze warunki niż w niejednym hostelu to po prostu kosmos. Najlepsze, że w cenie nie ma parkigu, za dwie doby stania pod hotelem płacisz 40zl XD

Nie przyjeżdżajcie tu, nie warto, jedyny plus to, że na wilczy szaniec nie daleko.

#gorzkiezale #hotel #polska #zamki #ryn #mazury
+4
djtartini1
@djtartini1: #polska #ekologia #przyroda #natura #zwierzeta #afera . Greenpeace na TT przyznaje, że kornik niszczy Puszczę Białowieską, ale uznają to za naturalne i nieszkodliwe zjawisko. Wstawię to tutaj, bo @Moderacja z bonusowym chromosomem uznała, że to duplikat, choć inne znalezisko odnosiło się do czegoś zupełnie innego ( kornika w Niemczech). +7
tomek_27
I rzekł Jezus do swoich uczniów: Zaprawdę powiadam wam, któregokolwiek monsterka dupniecie z jednym z Moich braci mniejszych, ze Mnąście dupnęli.
I radość wielka ogarnęła serca apostołów, i jęli bukłaki, i dupili monsterki, tytułując się "byku", co po słowiańsku znaczy "najdroższy przyjacielu".

#bekazkatoli #polska
+192
w-mroku-historii
Dömös - malutka wieś nad Dunajem, gdzieś na Węgrzech, blisko granicy ze Słowacją. Niewielu Polaków o niej słyszało, jeszcze mniej tam było...

W centrum tej wsi stoi dumnie pomnik z napisem "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy". Na ścianie pobliskiego kościoła dwie flagi, węgierska i polska, przypominające o polskich oficerach, internowanych tutaj w roku 1940...

#wmrokuhistorii #polska #historia #wegry #ciekawostki #podroze #fotografia
+9
Czachaaa
Wyjebalem na Słowację tylko po to żeby nie spędzać czasu z rodziną i włóczyć się cała niedzielę po potravinach xD
#zakazhandlu #niedziela #polska
+10
Apox
Poradnik dla tych jak zgłosić Grubego Obłudnika na YT
ten który wykorzystuje chorobę matki aby zarobić 3zł,
ten który wpakował swojego brata do domu dziecka.

1) Wchodzimy na kanał Urzednicza Urzednicza
https://www.youtube.com/channel/UCOHgrxO3h2hdmbtczP1K3HQ

2) Przechodzimy do zakładki INFORMACJE, a następne klikamy ikonę flagi, po czym wybieramy opcję ZGŁOŚ UŻYTKOWNIKA

3) W formularzu zgłoszenia wybieramy "Podszywanie się pod inne osoby" i klikamy ZGŁOŚ

4) W kolejnym formularzu wybieramy opcję "Ten kanał podszywa się pod kanał, który obserwuję lub znam"

5) W polu "Podaj adres URL kanały pod który ktoś się podszywa" i wklejamy tutaj linka do usuniętego już kanału DanielMagical
https://www.youtube.com/channel/UCNArdo_iHMiRBbFvFk_e--w
Zatwierdzamy klikając DALEJ w obu polach

6) Na samym dole formularzu w polu UWAGI DODATKOWE, wpisujemy formułkę typu:
"Zgłaszany kanał należy do użytkownika DanielMagical, któremu usunięto ponad 11 kanałów z powodu nieprzestrzegania regulaminu YT Kanały UrzedniczaTV, Margaret, Gruby Melansz, DanielMagical zostały usunięte przez support Youtube . Zgodnie z regulaminem Google: Użytkownicy, których konta zostały zamknięte, nie mogą używać, posiadać ani zakładać innych kont Google. Gdy konto zostanie zamknięte, jego właściciel otrzymuje wiadomość e-mail z wyjaśnieniem przyczyny zamknięcia konta"

7) Udowadniamy iż nie jesteśmy botem, po czym klikamy w PRZEŚLIJ i gotowe

ESSA!

Niech Tucznik idzie na słuchawkę, na kasę Biedronki lub niech kręci śmigłem na Showup'ie
może wyślę mu żetona

a jesli ktoś myśli że na nowym kanale będzie ciekawie to się zawiedzie

#danielmagical #patostreamy #youtube #porady #stoppatologi #polska
+30
Lukardio
Zmiana liczby ludności poszczególnych państw
stan z 1990r =100

#polska #ukraina #bulgaria #rosja #lotwa #demografia #ciekawostki #statystyka
+10
elady1989
#dziendobry oto kolejna postać z cyklu #dzielnipolacy - zachęcam do obserwowania, a także samodzielnego dodawania postaci Polaków dzielnych i odważnych w różnych dziedzinach życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziś gen. brygady Witold Aleksander Urbanowicz - ur. 30 marca 1908 r. w Olszance, zm. 17 sierpnia 1996 r. w #nowyjork – pilot Polskich Sił Powietrznych, podpułkownik (ang. Wing Commander) Królewskich Sił Powietrznych, as myśliwski, pamiętnikarz, dowódca Dywizjonu 303.

- Urbanowicz rozpoczął naukę 1 września 1925 r. w Korpusie Kadetów Nr 2 w Modlinie, a od następnego roku w Chełmnie.

- 16 października 1930 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w 1932 r., w wieku 24 lat.
- Jako podporucznik obserwator został skierowany do służby w nocnym dywizjonie bombowym 1 Pułku Lotniczego w #warszawa.
- W 1933 r. ukończył kurs pilotażu, a następnie Kurs Wyższego Pilotażu w Grudziądzu, po czym został przeniesiony do lotnictwa myśliwskiego.
- Już jako pilot latał w eskadrach: 113, a następnie 111 „Kościuszkowskiej”. Po tym, jak drugą z nich przeniesiono tymczasowo do bazy przy granicy z #zsrr z zadaniem odpędzania samolotów rozpoznawczych WWS naruszających polską przestrzeń powietrzną, Urbanowicz miał w sierpniu 1936 r. zaliczyć swe pierwsze zwycięstwo w walce powietrznej (gdy ponawiane ostrzeżenia nie dały rezultatu, miał zestrzelić samolot, prawdopodobnie rozpoznawczy R-5, tłumacząc później, że odpowiedział na wrogi ogień). Ten i inne incydenty, w których zachował bezkompromisową, „niedyplomatyczną” postawę (m.in. srogie potraktowanie Willego Messerschmitta, przyłapanego na szpiegowaniu w pobliżu polskiego hangaru wojskowego) zadecydowały o przeniesieniu go do szkolnictwa – do Dęblina na stanowisko instruktora pilotażu (gdzie otrzymał swój przydomek – „Kobra”). Wielu znanych pilotów z okresu #iiwojnaswiatowa zdobyło pierwsze szlify pod jego okiem.
-1 marca 1935 r. został awansowany na porucznika ze starszeństwem z 1 stycznia 1935 r. i 36. lokatą w korpusie oficerów aeronautyki.

- Wojna zastała Urbanowicza w trakcie ćwiczeń w powietrzu w szkole w Dęblinie. Latając na starym myśliwcu P.7a, mimo starć z nieprzyjacielem nad Dęblinem i Ułężem, nie zdołał strącić żadnej niemieckiej maszyny. Gdy jego samolot został zniszczony na ziemi, dostał rozkaz doprowadzenia grupy podchorążych do #rumunia, skąd miał odebrać rzekomo dostarczone tam #samoloty Morane-Saulnier MS.406 i Hurricane. Wobec niedostarczenia do Rumunii samolotów, Urbanowicz wrócił z granicy do kraju w celu kontynuowania walki.
- Pochwycony przez oddział #armiaczerwona , uciekł wraz z dwoma podoficerami tego samego wieczora i po trzech dniach dołączył do swojego oddziału w Rumunii, skąd niebawem przetransportowano ich do #francja. W Istres zakwaterowano go wraz z oddziałem w prymitywnych barakach, nie dając większych nadziei na rychły udział w walce z #niemcy, wobec czego w końcu stycznia 1940 r. Urbanowicz znalazł się w grupie pilotów, która przyjęła zaproszenie wstąpienia do brytyjskich dywizjonów RAF-u i przeniósł się do #wielkabrytania .

-Jako pilot 145 Dywizjonu myśliwskiego RAF, Urbanowicz rozpoczął 4 sierpnia loty operacyjne w Bitwie o #anglia. 8 sierpnia strącił pierwszego Messerschmitta Bf 109. 11 sierpnia zestrzelił kolejnego, ale zwycięstwo to nie zostało zaliczone do oficjalnej statystyki.
- 12 sierpnia zestrzelił jeszcze Ju 88. 21 sierpnia objął dowództwo eskadry „A” w polskim dywizjonie 303. 6 września strącił Bf 109, którego pilotował Hauptmann Joachim Schlichting, dowódca III./JG 27.
- 7 września, będąc wciąż w randze porucznika, mimo oporów części dowództwa Polskich Sił Powietrznych, został mianowany dowódcą dywizjonu 303 po ciężko poparzonym w walce majorze Krasnodębskim. Tego dnia w ataku na klucz około 40 bombowców strącił Dorniera Do 17 i prawdopodobnie kolejnego Bf 109.
- 15 września, w dniu uważanym przez wielu za decydujący o wyniku Bitwy o Anglię, prowadząc atak dywizjonu na osłanianą przez myśliwce formację 60 bombowców, zaliczył zestrzelenie kolejnych dwóch Do 17. 25 września strącił Heinkla He 111, by nazajutrz osiągnąć swój rekordowy wynik 4 samolotów zestrzelonych jednego dnia – 2 Ju 88, Bf 109 i Bf 110. Powtórzył to osiągnięcie w trzy dni później, strącając trzy „109-ki” i jednego Do 17. 21 października zdał dowództwo Dywizjonu 303 por. Hennebergowi.

- Przez pewien czas pracował w dowództwie 11 Grupy Myśliwskiej, a od 15 kwietnia do 1 czerwca 1941 r. dowodził 1 Polskim Skrzydłem Myśliwskim (dywizjony 303, 306 i 308). Nie był jednak popularny wśród polskich władz lotniczych i w czerwcu 1941 r. został odsunięty od latania i wysłany do #usa z serią odczytów dla Polonii amerykańskiej w celu naboru ochotników do #wojsko. - Służył w szkolnictwie lotniczym w Wielkiej Brytanii, po czym jesienią 1942 r. został oddelegowany do Waszyngtonu na stanowisko zastępcy attaché lotniczego przy polskiej ambasadzie.

- We wrześniu 1943 r. Urbanowicz ochotniczo wstąpił (jako gość) do amerykańskiej 14 Armii Lotniczej walczącej na froncie chińskim. Po krótkotrwałym pobycie w dywizjonach 16 i 74, 23 października 1943 r. został przydzielony do słynnego dywizjonu 75 (75th Fighter Squadron) 14 Grupy Lotniczej, znanego jako „Latające Tygrysy”. Jako pilot tej jednostki, latając na samolocie P-40N Kittyhawk, Polak zasłużył się w bitwie pod Changde, eskortował bombowce i samoloty transportowe. 11 grudnia osłaniając formację bombowców znalazł się sam wobec 6 japońskich myśliwców, z których 2 zestrzelił (prawdopodobnie Nakajima Ki-44).

-W grudniu 1943 r. Urbanowicz powrócił do Wielkiej Brytanii by po krótkim okresie pracy sztabowej zostać ponownie polskim attaché lotniczym w Waszyngtonie. Gdy w lipcu 1945 r. roku rząd #stanyzjednoczone cofnął uznanie Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie, płk Urbanowicz przyleciał do okupowanych Niemiec. W październiku 1945 r. został przeniesiony w stan nieczynny. - W 1946 roku został mianowany podpułkownikiem.

- Po zwolnieniu ze służby pozostał w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez rok pracował jako statystyk w American Overseas Airlines (AOA) a od listopada 1946 r. do czerwca 1947 r. sekretarz zarządu Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej w Nowym Jorku.
- W drugiej połowie 1947 r. jako przedstawiciel AOA i YMCA przebywał w #polska. Odwiedził wówczas również rodzinną Olszankę i #suwalki, gdzie spotkał się z młodzieżą gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 1. Jak wspominał, w czasie pobytu w Polsce czterokrotnie zatrzymywany był przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, udało mu się jednak uniknąć więzienia i wyjechać za granicę.

- Osiadł wraz z rodziną w Nowym Jorku, gdzie w następnych latach pracował w American Airlines, Eastern Airlines i Republic Aviation jako „production control executive”. Władze RP na uchodźstwie mianowały go pułkownikiem ze starszeństwem z 1 stycznia 1964 r.
- W 1973 r. przeszedł na emeryturę.
- Do 1994 r. był konsultantem w amerykańskim przemyśle lotniczym.
- W czerwcu 1991 r. przyjął ofertę przyjazdu do kraju.
- 11 listopada 1995 r., podczas kolejnej wizyty, Prezydent RP Lech Wałęsa mianował go generałem brygady

Zmarł w szpitalu amerykańskich weteranów na Manhattanie. Pochowany na cmentarzu Our Lady of #czestochowa w Doylestown, Pensylwania, USA.

Witold Urbanowicz zasłynął jako dowódca najlepszego dywizjonu myśliwskiego Bitwy o Anglię w jej decydującej fazie. Z wynikiem 15 pewnych i jednego prawdopodobnego zestrzelenia jako jedyny Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych pilotów alianckich tej bitwy. Według oficjalnej statystyki, z wynikiem 17 pewnych i jednego prawdopodobnego zestrzelenia, znajduje się na drugim miejscu na liście najskuteczniejszych polskich asów myśliwskich (za Stanisławem Skalskim). Sam Urbanowicz podawał inną liczbę swoich zwycięstw powietrznych. Tak pisał na ten temat: „Pytano mnie nieraz o moje konto zestrzeleń w czasie II Wojny. Różne źródła podają różne cyfry, więc przedstawiam stan faktyczny. W Bitwie o Wielką Brytanię zestrzeliłem 17 samolotów, na Dalekim Wschodzie 11, z czego 6 samolotów w czasie walk, natomiast 5 samolotów podczas ataków na lotniska japońskie w Chinach i na Tajwanie, w momencie ich startu lub lądowania. Po powrocie z Chin w roku 1944 dokumenty złożyłem w Polskim Inspektoracie Lotnictwa w Londynie”. Był mistrzem pilotażu. Sam twierdził, że nigdy żadna wroga kula nie trafiła w jego samolot.

- Urbanowicz opublikował kilka książek, poświęconych wspomnieniom z wojny („Początek jutra”, Kraków 1966, „Świt zwycięstwa”, Kraków 1971, „Ogień nad Chinami”, Kraków 1963).

- W 2006 r. Szkoła Podstawowa w Olszance przyjęła imię generała. 15 października 2010 szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach, tj. Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi oraz IV Liceum Ogólnokształcące przyjęły imię generała brygady pilota Witolda Urbanowicza.

- Od 27 stycznia 2011 roku imię gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza nosi 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

- Wizerunek pilota został umieszczony na samolocie myśliwskim MiG-29 nr 40 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

- 9 listopada 2017 r. został patronem ulicy na terenie dzielnicy Bemowo w Warszawie w miejsce gen. Sylwestra Kaliskiego.

- od piątku można oglądać w #kino #film "303. Bitwa o Anglię" w roli Urbanowicza - Marcin Dorociński , a pod koniec sierpnia "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" :)

#historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #lotnictwo
+18
Max3nium
Polska: przed i po zakazie handlu.
Jedyny osiedlowy czynny monopolowy w niehandlowe niedziele u mnie na osiedlu.
#polska #ciekawostki #pdk #heheszki #zakazhandlu
+10
Rimfire
Gotujcie popcorn (jeśli zdążyliście kupić wczoraj). Dziś ten dzień, w którym gorące zalewają wpisy ludzi, którzy nie potrafią pogodzić się z faktem, że zamknęli im Biedronkę.

Tak jak wolałbym, żeby zakaz handlu w niedzielę nie obowiązywał, to co się tutaj dzieje w dowolną niedzielę niehandlową jest parodią. Ja rozumiem, że to jest irytujące jak zapomnisz kupić składnika na kanapeczkę i teraz musisz powiedzieć pani w sklepie osiedlowym żeby Ci sprzedała, zamiast położyć na taśmie i patrzeć się w podłogę. Natomiast robienie z tego powodu wpisu na Wykopie i robienie z siebie nieogarniętego bananowca jest śmieszne. To że normalni ludzie mają z Was bekę nie znaczy, że popieramy ten zakaz. Pozdrawiam.

#polak #polakicebulaki #polska #zakazhandlu #nosacz #heheszki
+38
saakaszi
Gdyby ktoś był ciekawy co zawiera szata Matki Bożej Częstochowskiej, to już piszę:

fragmenty z blachy z poszycia rządowego Tupolewa
#bekazkatoli #rakcontent #smolensk #polska #bekazpodludzi #ciekawostki
+159
Deku
Jak się nazywa meksykańskie miasto w Polsce?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
El bląg xD
#heheszki #humorobrazkowy #meksyk #polska #suchar
+23
zartysieskonczyly
znalazłem najkrótszą ścieżkę rowerową w Polsce..
#polskiedrogi #polska #rower i chyba trochę #heheszki
+80
saakaszi
Papież Franciszek powiedział ostatni że kara śmierci jest sprzeczna z ewangelią, co na to naród wybrany?
"won stary głupcze", "jebie lewactwem", "ścierwojad", "wariat", "on jest sprzeczny z kościołem"...

#bekazkatoli #neuropa #polska #religia #naukowcywiary #bekazprawakow #pokazhejtera #bekazpodludzi
+470
709009
A w Brazylii taka profanacja #walesacontent

Odwrócona flaga

Orzeł bez korony

Plastikowa butelka

~10PLN za litr 37.5%

Wyprodukowano w #brazylia

#polska #ciekawostki
+7
Baron_Al_von_PuciPusia
Służba Więzienna kupiła nowe karabinki i nie są to MSBSy z Łucznika, a włoskie Beretty <<< znalezisko
Centralny Zarząd Służby Więziennej podpisał umowę na dostawy włoskich karabinków Beretta ARX 160A3. Chodzi o 350 sztuk. Wybrano najtańszą ofertę (circa 2,5 mln złotych/7,2 tys. sztuka, oferta FB na karabinki MSBS-5,56KA1, nieznacznie tylko droższa, to circa 2,9 mln/8,2 tys. sztuka), czyli jedyną spełniającą budżet 2,8 mln złotych.

Ofertę wybrano miesiąc temu, a kilka dni temu doszło do podpisania umowy.

Swoją drogą piękna broń.

#polska #sluzbawiezienna #bron #beretta #strzelectwo #neuropa
+9
devones
Nawet trochę bawi ¯\_(ツ)_/¯

#pozar #srodowisko #smieci #odpady #kolejnydzienbezpozaru #serwery i trochę #webdev ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) #heheszki #polska
+6
MagicPiano222
„Informację tą powtarzały media do znudzenia – firma-krzak z Gliwic wwiozła na teren byłej rafinerii GLIMAR w Gorlicach ok. 1600 ton toksycznych śmieci. Multibest s.c. to dawne Biuro Brokera Finansowego s.c., które zasłynęło z oszustw i wyłudzeń na wielką skalę (przełom lat 1990/2000). W chwili wwożenia toksycznych odpadów nieznana z miejsca pobytu i nie posiadająca żadnego majątku. Jej wspólnicy to małżeństwo Józefa i Sylwii Gąsior.”

Skarb Państwa powinien wypłacić Gorlicom odszkodowanie

„Tymczasem z naszych informacji wynika, że już w 2003 roku odpowiednie służby były informowane o przestępczej działalności słupa, który oficjalnie prowadził biznes zadłużonego już wtedy na kilka milionów zł Józefa Gąsiora! Sprawa trafiła w ręce ówczesnego prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gliwicach niejakiego Krzysztofa Garbali i zakończyła się umorzeniem dochodzenia.”

#polska #afera #gorlice #mafia #prawo #pieniadze #gliwice #korupcja #oszustwo #wyludzenie
+9
wincyjwincyj
Czytam "Moją Walkę" Hitlera i pisze on tam, że zupełnie nie rozumie on polityki prowadzonej przez ówczesną (przed Hitlerem) część niemieckiej klasy rządzącej odnoście germanizacji Słowian, tj. narzucenia podbitym Słowianom języka niemieckiego i niemieckiej kultury. Hitler pisze, że przecież to bezsensu i jest to szkodliwe bo spowoduje napływ obcej, słowiańskiej, krwi do narodu niemieckiego i, że to tak jakby nauczyć Murzyna języka niemieckiego i zrobić z niego Niemca (co zresztą też miało miejsce już wtedy w Niemczech- dot. Murzynów z kolonii niemieckich osiedlanych w Niemczech).

#hitler #iiwojnaswiatowa #historia #ksiazki #ciekawostki #slowianie #polska #europa #nacjonalizm #swiat
+5
elady1989
#dziendobry oto kolejna postać z cyklu #dzielnipolacy - zachęcam do obserwowania, a także samodzielnego dodawania postaci Polaków dzielnych i odważnych w różnych dziedzinach życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziś Zofia Nałkowska- ur. 10 listopada 1884 r. w Warszawie, zm. 17 grudnia 1954 r. tez w #warszawa – #polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji, członek Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949 roku.

-studiowała historię, geografię, ekonomię i językoznawstwo na tajnym Uniwersytecie Latającym,
-działaczka organizacji kobiecych,
-od 1933 r. członkini Polskiej Akademii Literatury, działaczka PEN Clubu i ZZLP, Towarzystwa Opieki nad Więźniami Patronat, -współzałożycielka i członkini grupy literackiej Przedmieście (1933–1937).
-w latach 1939–1944 współdziałała z podziemiem kulturalnym,
-w latach 1945 –1947 posłanka do Krajowej Rady Narodowej,
-w latach 1947–1952 posłanka do Sejmu Ustawodawczego (bezpartyjna),
-działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce Oddział Łódzki,
- redaktorka tygodnika Kuźnica,
- debiutowała jako poetka, mając 14 lat w Przeglądzie Tygodniowym z 1898 wierszem "Pamiętam",
- 1906 r.ogłosiła powieść "Kobiety",
- brała udział w pracach Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce – efektem tej działalności były "Medaliony" – zbiór opowiadań dokumentujących czas #iiwojnaswiatowa .
-autorka została nagrodzona wieloma wyróżnieniami. Za swoje najsłynniejsze dzieło okresu międzywojennego – "Granicę"(główny bohater: Zenon Ziembiewicz) – otrzymała w 1935 r. Państwową Nagrodę Literacką. Powtórnie przyznano jej tę nagrodę w 1953. Otrzymała też Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury.

Pisarka zmarła 17 grudnia 1954 o godzinie 18:00 na skutek wylewu krwi do mózgu. Ostatnie chwile spędziła w lecznicy przy ul. Emilii Plater.

#poezja #czytajzwykopem #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #literatura
+18
Wanzey
Ukradzione z pewnej śmieszkowej grupki, tekst trochę zmieniony przeze mnie w celu dostosowania się do wykopowego regulaminu, który wymaga względnej kultury języka.

Długo do tego dojrzewałem, ale chyba najwyższy czas na wojnę.
Pokoleniową.
Młodzi vs Starzy.
Regularna kurcze bitwa mi się marzy.
Skończyła się taryfa ulgowa. Dziś uświadomiłem sobie, że nie warto do tych ludzi odnosić się z szacunkiem i pokorą.
Ich trzeba bić kablem, bo oni już nas biją od dłuższego czasu. Nie ma miejsca na sentymenty.

Ten kraj z dnia na dzień denerwuje mnie coraz bardziej, a nasze
głupie społeczeństwo, ta banda idiotów starzeje się najszybciej w Europie.
A to oznacza, że pokolenie 50+ będzie nam odbierać smak życia bardziej i bardziej. Będą chcieć od nas więcej i więcej, bo im się należy, bo my gówniarze nie znamy życia, i w ogóle powinniśmy zabierać głos dopiero, gdy będziemy takimi samymi przegrywami jak oni. 20 lat w jednej monotonnej pracy, na obiad mielone, w niedzielę do kościółka, i oglądanie telewizji to jest ich majestat.

Mamy już zakaz handlu w niedzielę, bo był za komuny i się im podoba, bo trzeba zakazać ludziom pracy, bo jakaś grażyna bez perspektyw nie chce zmienić pracy i ojesu jak jej ciężko.
Te imbecyle zakazują pracy ludziom którzy dymają na ich emeryturki i wszelkie prosocjalne wysrywy. Młodzieży dorabiającej w handlu jest naprawdę dużo.

Za chwilę pojawi się temat przywrócenia poboru do woja, no no przecież, te gówniarze mają się nauczyć życia, i ogólnie muszą odpokutować służbę dla dymającego ich kraju, bo jakiś zapyziały Waldeczek tak mówi, bo on był w woju, i ma teraz co opowiadać przy świętach, jak to on z kumplami się niebywale w jednostce zapili w trupa i ojesu kiedyś to było.

Tym starym ignorantom już się marzy wprowadzenie tzw "bykowego", czyli podatek dla ludzi którzy jeszcze nie założyli rodzin, bo jeszcze się kurcze nie dorobili żeby je założyć, bo to antyludzkie państwo rzuca im kłody pod nogi. Młodzież często tyra po dwie prace na raz, bo chce kupić dom, założyć rodzinę, nie wyjeżdżać z kraju tylko zostać. Ale pieprzony januż z grażynką tego nie rozumieją, bo dostawali mieszkania w blokach z wielkiej płyty i do dzisiaj w nich mieszkają, nie musieli się zbytnio napracować, bo komunem dawało.

Ci ludzie twierdzą, że jak ktoś zarabia 3000 zł na rękę i więcej, to jest pieprzonym bogaczem, złodziejem, wrogiem publicznym nr 1, i w ogóle powinien się tym łupem podzielić. Nie obchodzi ich to, że młodzież podejmuje się prac jakim im się nigdy nie śniło, że piszą programy dla pralek w których potem to cholerne januszostwo pierze swoje zafajdane po mielonych gacie. Młodzi zarabiają dzięki technologii, ale dla starych ignorantów przecież to dwa kliknięcia myszą, a w ogóle, te całe kompiutery to nie jest prawdziwa praca. Kopanie rowów łyżką od herbaty, po 14 godzin dziennie, jest już jednak nauką życia.

Ci pretensjonalni ludzie twierdzą, że tylko oni są na coś chorzy, że tylko oni mogą być niepełnosprawni, a gdy jakiś młody człowiek w autobusie kupuje bilet na zniżkę dla niepełnosprawnych, ma przypiętą łatkę jakiegoś gówniarza któremu tatuś bogacz "kupił grupę niepełnosprawności", nie ważne czy taki młodzieniec ma padaczkę, raka, mukowiscydozę, wadę serca, tętniaka, oni myślą, że taki młody człowiek jest od nich gorszy, bo samo bycie starszym daje plus 100 do niepełnosprawności. A na bolące udo, często po nadwadze, po wspomnianych wcześniej mielonych, nadaje się na pierwszą grupę i miliard złotych rekompensaty za twarzowe.

Sorry kochani za takiego posta, ale ja już mam dość, naprawdę.
Już nie mogę słuchać tego pieprzenia, że w polsce jest tak zajebiście, że młodzieży nie opłaca się wyjeżdżać, bo na zachodzie zarobią tylko 1000zł więcej niż tu.
Że jak nam się nie podoba, to sobie jedźmy do pani Merkel albo mumiofanatyka Makarona, bo nie zasługujemy na bycie polakami.
Że oni w naszym wieku to już napłodzili piątkę bachorów, jakoby był to jakiś powód do dumy, napłodzić dzieci a potem wychować je w biedzie.

Tutaj moja uwaga na temat czegoś o czym autor zapomniał napisać, a mianowicie depresji i innych chorób psychicznych. Starzy ludzie uważają, że czegoś takiego nie ma, że to zwykła wymówka, że tylko lenie mają depresję. Bo paaaanie kuuurła kiedyś to było ludzie pracowali, żyli i nikt nie chorował, a teraz od dobrobytu się poprzestawiało. Kij, że wtedy ludzie wieszali się w stodołach, ale dla takiego janusza to nie ma znaczenia. Popełnił samobójstwo? Pewnie tchórz i niedorajda, a to, że miał jakieś problemy z którymi nie dawał sobie rady? EHH POPRZEWRACAŁO SIĘ OD DOBROBYTU.

A wy z jakim chamstwem wobec was, z powodu waszego wieku się spotkaliście? Zapraszam do dyskusji.

#polska #janusze #zalesie #gorzkiezale #neuropa #4konserwy #polakicebulaki A nawet może być z tego #pasta #bekazpodludzi #patologiazewsi #patologiazmiasta
+106
adam2a
Nie można mieć wszystkiego. Co prawda zabrakło na murawę, ale stężenie prawilności otoczenia wzrosło mocno:

#polska #100latplanowaniawpolsce #bekazprawakow #ciekawostki #warszawa
+10
MieczChodkiewicza
@MieczChodkiewicza: Właśnie czytam wypociny greenpace i lewicy na temat puszczy białowieskiej, i rzekomych różnic względem lasu gospodarczego a puszcz, w Polsce mamy 30 puszcz każda pełni rolę lasu gospodarczego oprócz kilku terenów z nich wyłączonych, takich jak Białowieski Park Narodowy gdzie żadnej wycinki ostatnio nie było. Dla przykładu oto pełna lista Polskich puszcz:
1. Puszcza Wkrzańska
2. Puszcza Goleniowska
3. Puszcza Darżłubska
4. Puszcza Romincka
5. Puszcza Borecka
6. Puszcza Augustowska
7. Puszcza Nidzicka
8. Puszcza Piska
9. Puszcza Kurpiowska (Zielona)
10. Puszcza Knyszyńska
11. Puszcza Białowieska
12. Puszcza Biała
13. Puszcza Kamieniecka
14. Puszcza Mielnicka
15. Puszcza Kampinoska
16. Puszcza Pilicka
17. Puszcza Kozienicka
18. Puszcza Bukowa
19. Puszcza Drawska
20. Puszcza Świętokrzyska
21. Puszcza Solska
22. Puszcza Sandomierska
23. Puszcza Niepołomicka
24. Lasy Lublinieckic
25. Bory Stobrawskie
26. Lasy Milickie

27. Puszcza Lubuska (Rzepińska)
28. Puszcza Notecka
29. Puszcza Gorzowska
30. Puszcza Bydgoska #lasy #lasypanstwowe #polska #prawo #niemcy #bekazlewactwa #wykop
+7
Jasiu780
Przecież delfinada przeprowadzona przez klocucha to jest najwspanialsze co powstało w polskim internecie XD. Sama spontaniczność tego, jak super zostało to przeprowadzone, w porządku i bez niepotrzebnego psucia zabawy to coś niesamowitego XD

https://www.youtube.com/watch?v=I1Sk3B7DaGU

#klocuch #heheszki #polska #wojsko #bron
+28
zjadaczczasu
Języki używane w Polsce, według regionu

#polska #heheszki #humorobrazkowy
+25
MieczChodkiewicza
@MieczChodkiewicza: Piłka nożna leży, szczypiorniak ma kryzys, Hokej zamiast do elity spadł na dno dywizja 1b, jedynie siatkarze trzymają poziom. Źle się dzieje z Polskim sportem drużynowym. #hokej #pilkanozna #pilkareczna #siatkowka #polska +7
MieczChodkiewicza
@MieczChodkiewicza: Plaga polskich rzek i jezior, babka bycza #wedkarstwo #ryby #polska #woda +5
Projekt_Inwestor
Poznaliśmy finalny projekt zabudowy Wyspy Spichrzów w Gdańsku - jednego z symboli miasta. II etap projektu Granaria został zaprojektowany przez pracownię Mąka-Sojka Architekci. W ramach inwestycji powastaną m.in. apartamentowiec, hotele czy biurowiec. Do tego zostanie przebudowane nabrzeże i powiększona marina

Jak Wam się podoba? Będzie to nowa wizytówka miasta? Więcej informacji w znalezisku: https://www.wykop.pl/link/4477709/gdansk-tak-bedzie-wygladac-wyspa-spichrzow-poznalismy-finalny-projekt/
#gdansk #baltyk #trojmiasto #architektura #urbanistyka #design #budownictwo #skyscrapercity #skyscrapercitycontent #ciekawostki #polska
+11
Baron_Al_von_PuciPusia
DZ też przekazuję informację na temat wstrzymania zakupu australijskich fregat przez premiera. I mimo, że na wykopie jest kilka znalezisk w temacie to żadnego nie widać bo otagowane w beznadziejny sposób.

Zakup fregat typu Adelaide wstrzymany
Z informacji jakie otrzymała redakcja wynika, że premier Mateusz Morawiecki wstrzymał decyzję o pozyskaniu od Australii na potrzeby Marynarki Wojennej RP dwóch używanych fregat typu Adelaide. Podczas rozpoczynającej się jutro wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii planowano między innymi podpisanie listu intencyjnego w sprawie zakupu australijskich okrętów, jednak do tego nie dojdzie. Na chwilę obecną trudno przewidzieć jaki będzie ostateczny finał tej sprawy. Negocjacje dotyczące nabycia fregat Ministerstwo Obrony Narodowej i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego prowadziło ze stroną australijską od początku 2017 roku. W ubiegłym roku okręty wizytowali eksperci Marynarki Wojennej, którzy uznali ich stan za bardzo dobry.

http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10956,aktualnosci-z-polski,zakup-fregat-typu-adelaide-wstrzymany

PS: i przeciwnicy i osoby będące za zakupem wielokrotnie używali błędnych argumentów, m.in. o nie zdolności do budowy okrętów w ogóle w Polsce (także fregat), podając za przykład sławnego Gawrona/Ślązaka nie wspominając jednak o rzeczywistych powodach problemów z budową oraz pomijając zupełnie zdolności do budowy prywatnych podmiotów.

Jak również zdolności jakie można zbudować przy okazji ewentualnej budowy tego typu jednostek w Polsce na zasadzie kooperacji ze spółkami zagranicznymi. Oczywiście nie twierdzę tutaj, że racjonalna jest budowa fregat w Polsce, ale kłamliwe jest stwierdzenie, że 'nie da się'. Bo się da. Wszystko zależy od pieniędzy i zakresu budowy. I oczywiście decyzji.

Eniłej brak decyzji o zakupie nowych okrętów oznacza de facto pozbycie się tego rodzaju Sił Zbrojnych i to mimo posiadania dostępu do morza i rosnącego (teoretycznie) jego znaczenia dla polityki, gospodarki i bezpieczeństwa.

#wojsko #polska #neuropa #marynarkawojenna
+24
CKNorek
Ej! Brajan Kiełbasa kończy niebawem 2 lata.

#polska #patologiazewsi (pod takim tagiem znalazłem to zdjęcie : D)
+8
Pokaż następne