MagicPiano222
”Ukrywana prawda o roli osób narodowości żydowskiej w Wielkich Zbrodniach XX wieku to pożywka dla współczesnego antysemityzmu. Rodzi bowiem powtarzane raz ciszej, raz głośniej teorie spiskowe, przypisujące Żydom udział w powszechnej tajnej Organizacji zmierzającej do opanowania świata.”

Historia nie zaczęła się w Jedwabnem

„Nie jest wolny od tego bloger Aleksander Szumański. Pisze bowiem: Stalin wybrał Żydów do mordowania Polaków w Katyniu. Sądzę, ba, jestem głęboko przekonany, że Stalina nie interesowała narodowość katów.”

#historia #polska #ciekawostkihistoryczne #zydzi #zsrr #ukraina
+4
Kruchevski
#pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

Za nami kolejny burzowy dzień. Zjawiska pojawiły się w wyznaczonym obszarze z największą koncentracją wyładowań nad Małopolską i Podkarpaciem (typowałem te regiony jako najbardziej burzowe). Prognozę można zaliczyć raczej do udanych. Komórki charakteryzowały się bardzo wolną prędkością przemieszczania się.

https://zapodaj.net/images/d4054fa835561.png

Obszar niestabilnej masy powietrza wycofuje się z terenów naszego kraju. Jutrzejszy potencjał burzowy ograniczy się już tylko do południowej części województwa podkarpackiego i małopolskiego głównie w regionach podgórskich, gdzie rozwój burz będzie wspomagać orografia terenu (tzw. burze orograficzne). Pojedyncze wyładowania mogą pojawić się lokalnie we wschodniej Polsce.

https://zapodaj.net/images/a343bd0ec23b7.png

W pozostałej części kraju aura pogodna z niewielką ilością zachmurzenia. Liczniejsze burze powrócą już w piątek, kiedy nad obszar Polski wkroczy płytki wir niżowy, a nad znaczny obszar naszego kraju ponownie napłynie niestabilna masa powietrza. Burze będą koncentrować się w jego obrębie (Polska centralna) oraz po północnej i północno wschodniej stronie wiru niżowego (obszary północnej i północno wschodniej Polski)

Fotka z dzisiejszej komórki burzowej w okolicach Rzeszowa, którą miałem okazję dokumentować w godzinach popołudniowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+21
SslodkaIdiotka
Pasażer na gapę za wycieraczką #podrozujzwykopem #polska #trojmiasto +2
Czajna_Seczen
Fotografia ślubna z dwudziestolecia międzywojennego - Fotografia ślubna – czasem prawdziwa sztuka, czasem królestwo kiczu i nieudanych fotomontaży. Również sto lat temu pary chciały uwiecznić na zdjęciach najpiękniejszy dzień w życiu. I tak jak dzisiaj, rezultaty były… różne.

Na zdjęciu fotografia ślubna z pejzażem z kościołem (1920-1940), koloryzowana ówcześnie.

#polska #historia #ciekawostkihistoryczne #fotografia #fotografiaanalogowa #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
+14
Amanmae
Myślę, że wszystkim jest to znane ale dla przypomnienia: ranking "Righteous Among the Nations", Polska może się pochwalić numerem jeden ;)
Szacunek i pozdrowienia z Hameryki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#zydzi #polska #izrael
Menypeny
Kamieniec Podolski bez syfu (miasta). Moje autorstwo, mozecie z tym robic co checie.

#historia #ciekawostkihistoryczne #kamieniec #architektura #polska
#menypeny #rekonstrukcjehistoryczne
+20
Czajna_Seczen
Cinkciarze i przemytnicy - Przestępcy, kryminaliści, a może ofiary systemu? W PRL każdy kombinował jak umiał – sportowcy, wysoko postawieni urzędnicy, studenci. Jakie kary groziły za przemyt, handel obcą walutą i dewizami?

Kopcie! :)

#polska #prl #historia #ciekawostkihistoryczne #liganaki #nauka #mikroreklama
+2
Czajna_Seczen
Jak zostać magnatem? Najbardziej spektakularne kariery Polski szlacheckiej - Zrobienie błyskotliwej kariery w Rzeczpospolitej Obojga Narodów nie było łatwym zadaniem. Mimo to nie brakuje przykładów niezbyt zamożnych osób, które sięgnęły po najwyższe urzędy i zgromadziły duży majątek.

Głównej już raczej z tego nie będzie, ale polecam. :)

#nauka #liganauki #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #polska #mikroreklama
+5
kiedys-bylem-mlodszy
A tak się proszę państwa robi biznes na kanapkach w naszym kraju

#januszebiznesu #polska #japierdole #foodporn #wtf
+8
pantarej
Bede to splacac 4 lata, Ale wkoncu mam Go. Jutro rejestruje.

#chwalesie #ferrari #bogactwo #polska
+6
Projekt_Inwestor
Ciekawe ujęcie z drona z budowy narożnego budynku mieszkaniowego Polaka 10 we Wrocławiu. W założeniu obiekt dzięki fakturze elewacji i prostej stylistyce ma wpisać się w otoczenie pobliskich kamienic. Wizualizacja w komentarzu.

Pełna galeria zdjęć z lotu ptaka, ale także z ziemi tutaj.

#estetyczneobrazki #wroclaw #polska #ciekawostki #budownictwo #architektura #urbanistyka #nieruchomosci #design #skyscrapercity #skyscrapercitycontent #fotografia #drony
+7
Kruchevski
#pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

Zgodnie z prognozą w pasie od południowo zachodniej przez środkowo - południową po południowo wschodnią Polskę rozwijają się pierwsze komórki burzowe oraz liczne chmury konwekcyjne z roziny cumulus / cumulonimbus. Burze notowane są w tej chwili m.in. nad Podkarpaciem i południową Lubelszczyzną. W ciągu najbliższych godzin burz będzie przybywać w regionach oznaczonych przeze mnie we wczorajszej prognozie. Nasza rzeszowska ekipa łowców za niedługo wyrusza na obserwacje burzowe po województwie.

Przypominam, że dzisiejsze burze wykazują charakter mocno stacjonarny. Oznacza to, że tworzą się nad danym regionem i zalegają tam przez długi okres czasu nieznacznie przemieszczając się. Z tego też powodu trzeba spodziewać się ulewnych opadów deszczu. Burze będą wykazywać się także wysoką aktywnością elektryczną.
+36
mister_pink
#polska #wolnosc

Do dupy z taką wolnością.

#heheszki
+290
Gastronomiczny
Widzę #polska w tym szynku ( ͡° ͜ʖ ͡°) +58
mendrix
Śląsk 1848: Czerwony farorz i chłopy posłami.

Na fali Wiosny Ludów w maju 1848 odbyły się wybory do berlińskiego Zgromadzenia Narodowego oraz do parlamentu ogólnoniemieckiego we Frankfurcie nad Menem. Bodajże po raz pierwszy w historii polskojęzyczni chłopi zostali wówczas wybrani posłami. Co ciekawe, z Górnego Śląska w grupie 24 posłów do Berlina była większość chłopów i rzemieślników, a tylko 7 przedstawicieli szlachty i zamożnych mieszczan (łącznie niemieckich i polskich). Z kolei Poznańskie wysłało do Berlina tylko jednego chłopa, ale aż 7 szlachciców (polskich) oraz 8 przedstawicieli kleru. W efekcie większość posłów z zaboru pruskiego (Wielkopolska i Pomorze Zachodnie) znalazła się w szeregach frakcji poselskiej centrowej lub konserwatywnej, a z kolei Górnoślązacy znaleźli się na niemieckiej lewicy domagającej się reform społecznych i demokratycznych.

Zdecydowanie wybijał się wśród śląskich posłów „czerwony farorz”, ksiądz Józef Szafranek, bytomski proboszcz, założyciel polskiej biblioteki i wydawca kalendarzy ludowych. To on był faktycznym twórcą pierwszego polskojęzycznego nowoczesnego pisma na Górnym Śląsku – „Dziennika Górnośląskiego” (czerwiec 1848).
Ponieważ większość chłopskich deputowanych z Górnego Śląska słabo znała język niemiecki, w jakim toczyły się obrady, toteż decydująca w tym gronie była rola Szafranka.
Posłowie silnie podnosili oczywiście kwestie językowe – równouprawnienia języka polskiego na Śląsku. Szafranek opierał się na uchwale Parlamentu Frankfurckiego głoszącej pełną swobodę narodowego rozwoju wszystkich „narodów niemieckich w Niemczech mieszkających”.
Ale kwestie językowe, zazwyczaj podnoszone przy opisywaniu księdza Szafranka, były tylko częścią jego działalności.

Dość umiarkowany Józef Łepkowski, redaktor „Dziennika Górnośląskiego”, opowiadał się za skupieniem tylko na kwestiach językowych, a co do społecznych proponował „dobrowolne ustąpienie robotnikom choćby 0,5% z dochodów przedsiębiorców w sposób składki dla wspomożenia biednych, "aby tego czynu kto komunizmem nie nazwał”.

Tymczasem w Berlinie 14 czerwca, tuż po wielkim wiecu w Bytomiu, Szafranek postawił wniosek o przyjęcie uchwały o polepszenie doli górników i hutników na Górnym Śląsku, wysuwał też postulat zwiększenia zasiłków wdowich, sierocych i inwalidzkich. Głosami prawicy wniosek odrzucony, a Szafranek wystąpił z kolejnym – z wezwaniem do ziemian, aby dobrowolnie zrezygnowali ze swych praw feudalnych. Konserwatyści, w tym polscy „panowie” z Wielkopolski gwałtownie zaprotestowali.

Pod wpływem Szafranka tak w „Dzienniku Górnośląskim”, jak i na licznych wiecach wysuwano petycje żądające zniesienia resztek obciążeń pańszczyźnianych i danin na rzecz dworów, przerzucenia opłat na rzecz kościoła i szkolnictwa z chłopów na dziedziców itp. Już wcześniej na tym tle zaczęło dochodzić bowiem do buntów na wsi śląskiej. Deputacja chłopów górnośląskich do Berlina została jednak zbyta przez królewskich urzędników.
Chłopski poseł, woźnica Krystian Minkus, pisał do swoich wyborców: „Nie ma żadnych powodów do obawy, my stoimy na gruncie prawa, a ciemiężcy, tyrani ludu stoją na gruncie bezprawia”. Z kolei wiosną doszło także do rozruchów robotniczych w Gliwicach i Bytomiu.
Szafranek został oskarżony wówczas przed biskupem wrocławskim o działalność wywrotową co przyniosło zakaz zasiadania na parlamentarnej lewicy. Odtąd stał przed ławami poselskimi, zdobywając przezwisko „Szymona Słupnika”.

Po rozpędzeniu opozycyjnej części Zgromadzenia Narodowego przez wojsko jesienią 1848, bytomscy posłowie Mildner i Szafranek zwrócili się do wyborców z apelem o solidarność z demokratyczną opozycją i o obronę „ojczyzny w niebezpieczeństwie”. Karol Forster, agent ks. Czartoryskiego, raportował wówczas do Paryża: „cały Śląsk jest w ogniu i mało potrzeba aby oddzielił się od Prus” (warto zwrócić uwagę, że Wrocław był jednym z najbardziej wówczas zrewoltowanych miast niemieckich).

Jesienią anonimowa odezwa górników górnośląskich do „panów przełożonych” zakończona była groźbą, że „nasza kompania” przygotowała już powrozy do wieszania opornych fabrykantów.
Choć demokratyczna rewolucja upadła, pod wpływem oddolnej presji ustawa z 2 marca 1850 zniosła bez odszkodowania świadczenia chłopskie na rzecz ziemian w Prusach.

Na zdjęciu: Zamieszki robotnicze we Wrocławiu w marcu 1847 r.

pokaż spoiler https://www.facebook.com/slaskzbuntowany/posts/2127350730813930


#historia #gruparatowaniapoziomu #slask #katowice #wroclaw #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #polska #zbuntowanyslask
+102
takitu001
#polska #ekonomia #panstwomafia #mafia

Tak się tworzy przyczółki do karuzel VAT'wskich
+6
adam-nowakowski
Wiedziałem, że tak będzie. Mural z Baumanem stał się nową tęczą.

#polska #wydarzenia #bauman #mural
+2
pogop
Tak się kibicuje! Eksplozja radości po meczu Anwil-Stelmet i awansie do półfinału

https://www.wykop.pl/link/4325637/tak-sie-kibicuje-eksplozja-radosci-po-meczu-anwil-stelmet-i-awansie-do-polfinalu/

Świetny klimat na trybunach we Włocławku, to znak rozpoznawczy kibiców Anwilu. Na mecze przychodzą całe rodziny, nawet babcie, które mocno emocjonują się w trakcie spotkania - co zresztą widać na filmie. Anwil to jednak nie wyjątek. Podobnie jest we wszystkich halach Polskiej Ligi Koszykówki.

Jak napisał @HHHHHH pod znaleziskiem: XD

Nieźle... gościu z porażeniem mózgowym prawie wstał z wózka... takie emocje. W życiu nie widziałem tak szczęśliwego człowieka (ʘ‿ʘ)

#sport #polska #koszykowka #plk #wloclawek #zielonagora #mikroreklama
+5
PannaYa
Mircy trzymajcie mnie bo aż mną trzęsie ( ಠ_ಠ)

pokaż spoiler Jakiś psychol strzela po osiedlu z wiatrówki uszkadzając nam tym samym samochód, o kasie za szkody można pomarzyć..


Zaczynając. Pewnego niedzielnego wieczoru, gdy wróciliśmy z niebieskim z trasy, postanowiliśmy, wyjątkowo, postawić samochód pod blokiem by mieć krótszą trasę do pokonywania przy rozpakowywaniu tobołów. Nikt się tego dnia nie spodziewał, że postój tam może nas kosztować kilka stów. A chodzi o to, że jakaś ameba postanowiła przenieść swoje zamiłowania do strzelania do celu na wyższy poziom i postrzelać z wiatrówki w c e n t r u m m i a s t a. Niebieski stał przy samochodzie, bo wyjmował nasze ostanie klamoty z bagażnika, gdy usłyszał głośny, metaliczny trzask od karoserii.
Teraz szybkie rozeznanie taktyczne - po dźwięku odbicia szybko można się zorientować, że samochód oberwał czymś, co zostało wystrzelone; za samochodem ukrywały się też koty - bez większego wysiłku, siłą umysłu i perswazji, można z łatwością teraz wykreować sobie portret i zamiary sprawcy - psychol w średnim wieku z wiatrówką w ręku i żądzą oczyszczania ziem mu ojczystych z kociego najazdu - niczym inkwizytor trafiający na ślady herezji.
Niebieski rozejrzał się po blokach, na balkonie tylko jakaś babcia trzepała dywany, ale gdy obejrzał się za siebie zobaczył działkę a na niej faceta, który widząc, że został zauważony, momentalnie się schował. No sprawa coraz piękniej się klei. W myślach już Rutkowski wyciera łzę spod ciemnych okularów i klepie z dumą po pleckach sprawdzając poziomicą czy grzywka mu nie opadła. No więc pojechał biedak na myjkę, by sprawdzić czy to jemu się oberwało, co niestety potwierdziło entuzjastycznie nadkole z raną postrzałową mieniącą się kolorem bieli. Miejsce, w którym znajdowała się ta dziura nawet zgadzało się z kierunkiem w jakim niebieski wypatrzył tego gościa. Po tej przykrej sytuacji wrócił do domu by powiedzieć mi co się stało i pomyśleć co dalej. Dla mnie było jasne by zgłosić tego c*ela policji, nie ma co za nim ganiać o odszkodowanie i tracić nerwy, bo w końcu nikt go za rękę nie złapał. A tak nasi stróże prawa zajmą się sprawą profesjonalnie i pomogą w naprawie szkód jakie ten idiota wyrządził. O my naiwni.
I teraz, po tym przydługim wstępie, przechodzimy do kulminacji tej pogiętej sytuacji czyli #polska #policja #prawo.
Przed tym jak niebieski poszedł zgłosić szkodę poleciłam mu, żeby zamiast mówić, że ktoś strzela do kotów, powiedział wprost, że ktoś oddał strzały z wiatrówki w jego kierunku i uszkodził mu samochód (o kotach nie ma co wspominać bo mogą nie podejść poważnie do sprawy). No ale moja niebieska ciapa, zawsze prawa i dobra, przedstawiła funkcjonariuszom wersje o strzelaniu do kotów i postrzeleniu samochodu tym samym #logikaniebieskichpaskow. Panowie bagiety tylko popatrzyli po sobie z uśmieszkiem (no można było się tego spodziewać chociaż i tak to nieprofesjonalne podejście) i poradzili zgłosić się jutro do dzielnicowego bo to on najlepiej zna okolice.
We wtorek dzielnicowy przyjął zgłoszenie, nie ukrywał niezadowolenia z faktu, że ktoś dał mu robotę, ba próbował nawet przerzucić sprawę kryminalnym, stwierdzając, że strzelanie do kotów to już przestępstwo. Panowie kryminalni pośmieli się, porobili z siebie głupa pytając skąd wie, że do kotów strzelał (niebieski im powiedział, że równie dobrze psychol mógł oddawać strzały do niego bo gdyby stał 10cm dalej to by oberwał w plecy- też ich to rozbawiło), skąd ma pewność, że nie ćwiczył sobie w ogrodzie (a to nie strzelnica jest do zabawy bronią?), czy on w ogóle jakieś straty poniósł (tak, niech sobie ta dziura rdzewieje na powietrzu, nic się nie stało, samochód za ponad 20 tyś teraz zyskał wspaniałomyślnie na wartości) i powiedzieli, że dla nich to tylko wykroczenie i cofnęli go z powrotem do dzielnicowego. Ten skierował dalej do działu szkód? (nie jestem pewna czy to dokładnie tak się nazywało) gdzie chociaż babka bardziej przytomna przytaknęła, że nie można bezmyślnie strzelać z wiatrówki w okolicy ludzi i samochodów, samo strzelanie do kota to przestępstwo. Ale dodała też, że skoro strzelał do kotów to znaczy, że samochód nam uszkodził nieumyślnie i dlatego raczej na pewno nie wygramy tej sprawy.
Nosz(╯°□°)╯︵ ┻━┻...
Dlatego mircy, jak macie niewygodnego sąsiada to kupcie sobie wiatrówkę i kota. Postawcie kota koło jego samochodu. Wystrzelcie niefortunną serię do kotka. To nie kotek obrywa. Profit.
+10
Lukardio
Kiedyś na marszach i paradach równości dochodziło do ostrych starć z kontrmanifestantami

jak np w 2010 (grupa była o wiele liczniejsza i znacznie bardziej agresywna
https://www.youtube.com/watch?v=YFzsaGFZByo

a obecnie coraz spokojniej, mimo mobilizacji środowiska
https://www.facebook.com/events/466977377071211/

Co robili ludzie w tęczowych maskach wśród... narodowców?

Czy ktoś wie o co chodzi "obrońcom tradycyjnej rodziny"
Zapowiadali, że zwyciężą, ale raczej się nie udało: garstka narodowców demonstrowała przeciw Marszowi Równości w sobotę w Krakowie. Abstrahując od tego, że media chętnie i obficie fotografowały ich protest, uwagę uczestników i uczestniczek marszu zwróciła jego... forma. To nie pierwszy raz, gdy aż chce się zadać pytanie: ale o co chodzi?
Roztańczony, kolorowy i radosny tłum przeszedł przez Kraków w sobotę - w czternastym już Marszu Równości. Wydarzenie było frekwencyjnym sukcesem: pojawiło się ponad siedem tysięcy osób.


Nie zabrakło oczywiście kontrmanifestacji, w której udział wzięło ok. 40 osób. Organizowały ją osoby związane ze środowiskiem narodowców w Małopolsce.

Gdy jednak Marsz przechodził przez krakowski Rynek wiele osób nie ukrywało swojej konsternacji w związku z formą protestu, jaką w tym roku kontrmanifestanci wybrali. Nie da się ukryć, że są coraz bardziej kreatywni (rok temu, przebrani w lekarskie fartuchy, wysyłali nas do Kobierzyna).

Tęczowe maski, transparent z napisem "Nie dla łamania praw człowieka przez LGBT" oraz "Co dwie matki to nie jedna", "Kobiety wszystkich płci - łączcie się", "Sędzia, który skazał na śmierć Alfiego Evansa był jednym z nas".

To nie pierwszy raz, gdy "obrońcy tradycyjnej rodziny" chcą dobrze, ale jakoś nie wychodzi...

Najgłośniej było chyba o transparencie podczas Parady Równości, który był z błędem ortograficznym.

https://queer.pl/news/201323/narodowcy-w-teczowych-maskach-w-krakowie
#polska #krakow #lgbt #homoseksualizm #narodowcy
+17
janek_kombajnista
Chciałbym, żeby te dwie górne wartości były na odwrót.

#polska #marzenia
+2
Kruchevski
#pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

Załączona grafika : Obszar z możliwym rozwojem burz na środowe popołudnie i wieczór.

Burze nad obszarem Polski stopniowo wygasają. W dalszym ciągu wyładowania notowane są na północy Lubelszczyzny, w okolicach Warszawy, a także nad województwem podlaskim. Dzisiejszą prognozę można uznać za udaną. Najaktywniejsze struktury burzowe pojawiły się nad obszarami wschodniego i północnego Mazowsza, Lubelszczyzny oraz na Podlasiu. Burze pojawiły się także nad województwem pomorskim i warmińsko - mazurskim. Najprawdopodobniej z powodu aktywnego wiatru fenowego inicjacja burz nad Podkarpaciem była tłumiona przez cały dzień (pojawiły się dwa ośrodki burzowe w ciągu dnia). W pasie województw środkowo południowej i południowo zachodniej Polski burze były bardzo lokalne co było w zasadzie pewnym scenariuszem.

Wyładowania doziemne zarejestrowane do godz 21:40 + prognozowany przybliżony obszar z rozwojem zjawisk burzowych

https://zapodaj.net/images/602f0981b7a6e.png

Głównym typem burz obok klasycznych komórek burzowych były także burze superkomórkowe z opadami gradu i ulewnym deszczem. Jedna z takich superkomórek przetoczyła się dzisiaj nad Radomiem.

Jutro pole chwiejności termodynamicznej ograniczy się do obszaru Polski połduniowo zachodniej, środkowo - południowej i południowo wschodniej.

https://zapodaj.net/images/b1fd29a59d5a4.png

O ile dzisiejszy rozwój i organizacja burz była napędzana obecnością płytkiego wiru niżowego, który wspomagał rozwój konwekcji w postaci ruchów wznoszących i uskoków wiatrowych, tak jutro burze będą tworzyć na ogół w słabym środowisku kinematycznym. Brak zauważalnych uskoków prędkościowych wiatru, a także słabe uskoki kierunkowe nie będą sprzyjać organizacji ośrodków burzowych. Oznacza to, że jutrzejsze zjawiska będą miały charakter rozproszony i lokalny tworząc się na ogół linii zbieżności wiatrów oraz w regionach gdzie oddziaływać będzie orografia terenu. Z tego też powodu zaryzykuję stwierdzenie, że burze będą na ogół rozwijać się bliżej południowej granicy Polski w regionach podgórskich.

Prognozowany rozwój popołudniowej i wieczornej konwekcji burzowej. Dane modelu ICM UMPL 4km

https://zapodaj.net/images/8a8f0640de758.png

Symulowana wysokość wierzchołków chmur konwekcyjnych. Dane : GFS

https://zapodaj.net/images/43d244f1eb3d0.png

W związku ze słabym środowiskiem uskoków kierunkowych i prędkościowych, a także brakiem znaczącego wspomagania ruchów wznoszącyc, jutrzejsze burze będą cechować się dosyć powolną prędkością przemieszczania się wykazując miejscami nawet charakter stacjonarny. Burze będą przyjmować postać pojedynczych komórek i układów wielokomórkowych generujących miejscami ulewne opady deszczu a także opady drobnego gradu. Konwekcja rozwijać się będzie popołudniu i wieczorem, a ośrodki burzowe będą wygasać w pierwszej części nocy. Niektóre burze mogą zalegać przez dłuższy czas nad wieloma lokalizacjami. Z tego też powodu trzeba liczyć się z nadmiernymi sumami opadowymi. Głównym obszarem rozwoju jutrzejszych burz będzie obszar województw : podkarpackie, małopolskie i cz. opolskie. Burz jednak nie można wykluczyć w pozostałych województwach w zaznaczonym obszarze.
+35
ssoo
Powiedzcie Mirki, jak my mamy tę Polskę zbudować jeżeli nawet polski producent zaleca noszenie skarpetek przez 2 dni pod rząd? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#heheszki #polska #modameska #programowanie
+7
Czajna_Seczen
Jak zostać magnatem? Najbardziej spektakularne kariery Polski szlacheckiej - Zrobienie błyskotliwej kariery w Rzeczpospolitej Obojga Narodów nie było łatwym zadaniem. Mimo to nie brakuje przykładów niezbyt zamożnych osób, które sięgnęły po najwyższe urzędy i zgromadziły duży majątek.

Kopcie! :)

Na ilustracji polscy magnaci wg Jan Matejki. :)

#nauka #liganauki #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #polska #mikroreklama
+3
pszymczyk2
#niemcy #monachium #polska #pilkareczna

W tym Monachium jak w średniowieczu.... Nawet flagi polski nie potrafią wstawić poprawnie.....
+4
donpokemon
Tymczasem w Grójcu :D

#polska #slub
+6
jarek_bo_nie_zbychu
Czy chcielibyście aby wasze dzieci uczyły się arabskich cyfr? a co dopiero rzymskich? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#polska #heheszki #patriotyzm #polskadlapolakowziemiadlaziemniakow
+585
madry_i_mieciutki
Dlaczego młode Polki są takie leniwe/nieporadne?
#polki #polska #logikarozowychpaskow #p0lka
+227
Upadek
#dobrymem przed rozpoczęciem Drugiej Zmiany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#heheszki #humorobrazkowy #polska
+3
Kruchevski
#pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

Aktualne zdjęcia satelitarne ukazują zaleganie płytkiego wiru niżowego, którego centrum lokuje się w okolicach Pomorza. Zgodnie z prognozą pojawiają się pierwsze zjawiska burzowe nad obszarami (lub w okolicach obszarów) wyznaczonymi przeze mnie we wczorajszej prognozie. Obecnie wyładowania atmosferyczne notowane są w województwie pomorskim i warmińsko - mazurskim. Po południowej części płytkiego niżu ułożony jest wzmożony przepływ mas powietrza co przekłada się na dosyć silne uskoki prędkościowe wiatru (zmiana prędkości przepływu wiatru wraz ze wzrostem wysokości w warstwie 0-6 km)

Rozwój konwekcji widoczny jest także nad południowo wschodnią i środkowo - południową Polską gdzie następuje wzrost licznych chmur głównie typu cumulus mediocris. Najnowsze dane modeli prognostycznych nieco skorygowały dzisiejszy obszar z największym potencjałem burzowym. Burze w postaci dobrze ukształtowanych superkomórek burzowych mogą wystąpić dzisiaj przede wszystkim na obszarze wschodniej części Mazowsza, północnej Lubelszczyzny, a także na Podlasiu i częściowo w województwie warmińsko - mazurskim. Z rozwojem burz nadal trzeba liczyć się na obszarze Podkarpacia i południu Lubelszczyzny.

W przypadku rozwoju superkomórek burzowych trzeba spodziewać się większych opadów gradu (2 - 3 cm), a także silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu. Warto obserwować dzisiaj radary meteorologiczne i obserwować uzyskane przez nich dane w celu rozpoznania rodzaju burz.

Przykład superkomórek burzowych widocznych z poziomu radaru (silny, spójny rdzeń burzowy).

https://zapodaj.net/images/abef861b1948a.jpg
+43
OCISLY
Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiele się mówi, i słusznie, o niskim poziomie czytelnictwa we współczesnej Polsce. Według raportu Biblioteki Narodowej za rok 2017 czytających co najmniej jedną książkę rocznie jest zaledwie 38%. Mało, ale zastanówmy się jak wyglądał poziom czytelnictwa w Polsce międzywojennej i przyjrzyjmy się najważniejszym problemom tej materii. Biorąc oczywiście pod uwagę odmienne realia życia ówczesnych obywateli Rzeczpospolitej.

Link do znaleziska: Czytelnictwo książki w II Rzeczpospolitej

Obserwuj Głodnych Wiedzy na:

Stronie Internetowej
Facebooku
Steemit
Oraz na Wykopie - @glodniwiedzy_pl

#ksiazki #ciekawostki #polska #gruparatowaniapoziomu #steemit #mikroreklama
+113
Projekt_Inwestor
Już 1 czerwca będzie miało miejsce oficjalne otwarcie Bulwarów Warty w Częstochowie. Miejski ogród na rzeką przygotowały pracownie Grupa Verso oraz Zoen Architektura Krajobrazu. Więcej o projekcie tutaj.

#czestochowa #architektura #polska #design #urbanistyka #skyscrapercity #skyscrapercitycontent #rosliny #natura
+7
tomasztomasz1234
W #austria każdy znany mi zjazd z autostrady/ekspresówki jest oznaczony dwiema wielkimi jaskrawymi tablicami ustawionymi odwrotnie do kierunku jazdy, by należycie ostrzec kogokolwiek próbującego wjechać pod prąd. Bardziej dobitnie się już chyba nie da.

Przydałoby się chyba w #polska, krew mnie zalewa jak widzę takie newsy: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23434533,bo-nawigacja-tak-poprowadzila-jechal-busem-po-drodze-ekspresowej.html#Z_MTstream Aczkolwiek pewnie i tak, skoro są tacy, co obecnie potrafią wjechać pod prąd, to i przy takich tablicach by byli.

#drogi #motoryzacja #prawo

Zdjęcie nie moje, a Austriackiego Związku Motorowego.
+4
misiu-kolorowy
Przeładowany bułkami, ile Wy ich zjadacie, co? (⌒(oo)⌒)
#polska #polskiedrogi #transport
+6
madtrexx
Schematyczny podział dialektów polskich . W komentarzu druga mapa

#mapy #mapporn #ciekawostki #jezykpolski #lingwistyka #polska #dialekty
+158
AnonimoweMirkoWyznania
#anonimowemirkowyznania
Oto Mirki przykład jak działa przyjazne państwo i rozwój przedsiębiorczości w tym kraju. 2018 rok, XXI wiek. Zarejestrowałem firmę (zwykła DG). Pominę fakt ile musiałem się napracować i namęczyć, żeby jakąkolwiek fakturę sprzedażową wystawić. Cóż, państwo ma to w dupie. Zakasałem rękawy, ogarnąłem, założyłem firmę jak ten PRL'owski mityczny prywaciarz. Parę dni przed wystawieniem pierwszej faktury rejestruję się jako podatnik VAT. Wysyłam kwit do skarbówki, wszystko cacy. Faktura wystawiona, podatk dowalony przez państwo - z bólem kilka tysięcy opłacone. I tak mijają miesiące. Po kilku miesiącach nagle dostaję PISMO z urzędu skarbowego - wniosek o rejestrację VAT ODRZUCONY. Powód? Nie, nie poznasz powodu - musisz się zjawić w urzędzie. Musisz. 7 dni na stawienie. XXI wiek. Nie masz czasu jechać, inne miasto, godziny otwarcia 8-16. Przecież wiedziałem, że wniosek mam wypełniony poprawnie...

Wreszcie przyjeżdżam do skarbówki, musiałem wziąć dzień wolny, baba mi tłumaczy, że kolejka (pytam się wszystkich na sali czy ktoś do niej czeka - okazało się, że jestem jedyny). Mówi, że wniosek odrzucony i to moja wina, bo źle wypełniłem datę w deklaracji H-UJ-WIE-07. Pytam o co chodzi, bo nie znam ich systemu deklaracji. Księgowość wszystko za mnie robi, ja nie znam się na przepisach. Okazało się, że data rejestracji VAT EU musi być inna, niż VAT normalna i cały wniosek odrzucili. Tylko data. Kilka miesięcy po fakcie każe mi wypełniać ten sam wniosek z wsteczną datą. Nie zgadzam się w pierwszej chwili, normalny odruch obronny. Call z księgowością, call z prawnikiem, znowu call z księgowością - wszystko na głośnym, siedząc z biurwą ze skarbówki przy biurku, za mną dziesiątki ludzi w kolejce, wszystko słyszą. Wypełniam za wskazówkami doradców, podpisałem, złożyłem.

Okazuje się, że cały czas nie byłem zarejestrowany jako podatnik VAT. Kontrahenci mają odmowę rozliczenia moich faktur ze skarbówki. Pipa z mojego urzędu dopiero zakończyła postępowanie i zarejestrowała mnie po kilku miesiącach. MIMO TEGO, ŻE DEKLARACJA VAT POLSKIEGO BYŁA WYPEŁNIONA POPRAWNIE. Przyczepiła się do daty VAT EU, którą i tak nie potrzebowałem rejestrować od razu. Mam numery do urzędniczek skarbowych od kontrahentów z innych miast, które odrzuciły przyjęcia moich faktur. Dzwonię do nich. Dwie od razu z mordą. Ochrona danych osobowych, wreszcie mówi, że data rejestracji VAT jest z teraz, nie wcześniej - jak to!? Przecież miałem być zarejestrowany z datą wsteczną! Biurwa z mojej skarbówki mnie zapewnia przez telefon, że jestem u niej zarejestrowany z datą wsteczną. Ten sam system. Integracja. Innowacyjne państwo. Wreszcie po kilku miesiącach jestem on-line widoczny jako płatnik VAT w Portalu Podatkowym - ale co z tego, skoro nie ma daty rejestracji, więc nie można się tym podeprzeć. Biurwy z innych skarbówek dalej w systemie mają mnie z datą bieżącą. Dzwonię do swojej skarbówki - PRZECIEŻ POSTĘPOWANIE ZAKOŃCZONE, PAN JEST ZAREJESTROWANY Z USTALONĄ DATĄ. Biurwa zaczyna mi mówić po imieniu.

Tymczasem kontrahenci żądają zwrotu. Mają odmowy rozliczenia moich faktur, dostają pisma ze skarbówek, żądają ode mnie zwrotu zapłaconego VAT. VAT, który już zapłaciłem. Mój VAT już kilka miesięcy temu zgodnie z terminem zapłacony, teraz kontrahentom mam zapłacić drugie tyle rzekomego zwrotu. Grube pieniądze. Absurd. Dopiero co zacząłem działalność - tak przecież zwlekałem z jej otwarciem, czy w Polsce, czy warto... W końcu lecę znowu do urzędu, kolejny dzień wolny, kolejne sprawy, picza ze skarbówki, która mnie nie zarejestrowała już mnie kojarzy - mówi, że to nie jej sprawa - postępowanie z jej strony zakończone i jestem zarejestrowany. Mam dostać zaświadczenie, że byłem płatnikiem VAT na dzień wystawienia faktury. Do koleżanki. Wypełniam druczek. XXI wiek. 23,99 zł do zapłaty w urzędzie skarbowym. Nosz ku*wa. Płacę.

Obecnie czekam na zaświadczenie ze skarbówki. XXI wiek. Tak wygląda innowacja, przedsiębiorczość i przyjazne państwo w Stolicy oraz powiecie bezpośrednio sąsiadującym ze stolicą.

Planuję wyjazd z tego kraju. Nie żartuję. Załatwiałem już sprawy biurowe we Włoszech, UK czy Estonii (Estonia najlepsza, ale to mały kraj). To jest absurd, stracone nerwy i szarpanina. Układ zamknięty, z wciąż żywą mentalnością PRL'u na tych polskich mordach. Brak sił. I teraz myśl o rozwoju biznesu...

#polska #firma #podatki #przedsiebiorczosc #biznes #vat #urzadskarbowy

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla maturzystów
+47
k1fl0w
Liczba lat, podczas których ziemie należały do Polski.

pokaż spoiler #polska #historia #ciekawostki #mapy #mapporn
+385
Kruchevski
#pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #polska

Analiza możliwości rozwoju burz na wtorkowe popołudnie i wieczór

Załączona grafika : Obszar z możliwym rozwojem jutrzejszych popołudniowych i wieczornych burz (duża "R") oraz obszar o względnie niskim prawdopodobieństwie rozwoju burz (mniejsza "R")

TL:DR > Jutro nad niektórymi obszarami naszego kraju pojawią się lepsze warunki do rozwoju popołudniowych burz. Ich główny rozwój spodziewany jest na obszarze województw : warmińsko mazurskie, podlaskie, częściowo pomorskie, częściowo Mazowsze (głównie północno wschodnia część). Burze będą możliwe także nad południowo wschodnią Polską nad obszarem Lubelszczyzny i Podkarpacia. Jutrzejsze burze mogą generować silne opady deszczu. Na północnym wschodzie mogą pojawić się superkomórki z opadami gradu nawet w okolicach 3 cm średnicy i silnym wiatrem.

Jutro nad obszar Polski rozpocznie się napływ niestabilnych mas powietrza, które będą polem do rozwoju popołudniowych i wieczornych burz. Z bieżących danych modeli prognostycznych można powiedzieć, że jutro nad Polską pojawią się dwie korzystniejsze strefy do rozwoju burz.

Pierwszą z nich będzie obszar przede wszystkim Polski południowo wschodniej gdzie w wyniku nagromadzenia się znacznie niestabilnej masy powietrza przy dodatkowej obecności nieco lepszych warunków kinematycznych i zwiększonej zawartości wilgoci w dolnych trzech kilometrach troposfery będzie dochodziło do rozwoju pojedynczych komórek burzowych. Nie można wykluczyć także pojawienia się superkomórek burzowych. W przypadku ich rozwoju zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, a także nieco większe opady gradu. W przypadku klasycznych burz jedno i wielokomórkowych ryzyko opadów gradu będzie znacznie niższe, ale należy brać pod uwagę występowanie intensywnych opadów deszczu. Mniejsza szansa na wystąpienie burz pojawi się nad obszarem środkowo - południowej i południowo zachodniej Polski. Komórki burzowe jeśli powstaną to prawdopodobnie w paśmie podgórskim (mogą one przybierać charakter lokalny) choć nie można całkowicie wykluczyć pojawienia się burzy wgłębi województwa opolskiego, śląskiego i małopolskiego (taki scenariusz wskazuje póki model GFS i częściowo UM).

Głównym obszarem rozwoju jutrzejszych burz w pierwszej strefie będzie region województwa podkarpackiego i lubelskiego. Nie w każdym miejscu województwa pojawią się zjawiska burzowe - warto mieć to na uwadze.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna nad Polską południowo wschodnią

https://zapodaj.net/images/67bd5f232df94.png

Druga strefa rozwoju burz znajdować będzie się kilkaset kilometrów na północ od strefy pierwszej. W tej strefie burze mogą być bardziej aktywne i silniejsze. Mowa tutaj o pasie Polski środkowo - północnej po północno wschodnią i częściowo centralną (Mazowsze). Ten obszar dostanie się pod wpływ płytkiego układu niskiego ciśnienia, którego centrum będzie znajdować się jutro w okolicach Zatoki Gdańskiej. Nad tym obszarem pojawi się stosunkowo nieduża chwiejność termodynamiczna, ale warto mieć na uwadze wzmożony przepływ mas powietrza jaki ma pojawić się po południowej stronie niżu (w konsekwencji silne uskoki prędkościowe, nieco wyraźniejszy uskok kierunkowy w warstwie 0 - 3 km)

Ułożenie płytkiego niżu, prognozowany wyraźny uskok prędkościowy

https://zapodaj.net/images/b59f2ee6817e1.png
https://zapodaj.net/images/f9e7590d47095.png

Burze będą mogły pojawić się nad obszarem województw : warmińsko - mazurskie, cz. pomorskie, podlaskie, a także lokalnie na północy i wschodzie województwa mazowieckiego (prawdopodobnie na tych obszarach będzie dochodzić do rozwoju burz, które szybko skierują się dalej na północny wschód).

Ze względu na wyraźne uskoki prędkościowe, a także lokalnie kierunkowe przy bliskiej obecności niżu (będzie to wymuszać obecność silnych ruchów wznoszących) należy spodziewać się wystąpienia dobrze zorganizowanych burz wielokomórkowych, a także superkomórkowych generujących opady gradu nawet do około 3 cm średnicy. Pojawią się także lokalnie silne i bardzo silne porywy wiatrowe.

Rozwój konwekcji burzowej nad Polską. Model UM4km

https://zapodaj.net/images/0d5fec05dfdb4.png

Z racji, że jutro burze nad Podkarpaciem są całkiem możliwe, nasza rzeszowska ekipa łowców jest gotowa na działania. Na mojej stronie Facebookowej w przypadku okazałych łowów będę prowadził relacje zdjęciowe, a także poprzez tryb live :

https://www.facebook.com/LBLStormchaser/

Zaznaczam jednak, że burze mogą obszarowo nieco odbiegać względem załączonej mapki. Pokazuje ona w przybliżeniu regiony z największym wg. mnie potencjałem na rozwój jutrzejszych zjawisk.
+48
w-mroku-historii
POŻAR SZPITALA PSYCHIATRYCZNEGO W GÓRNEJ GRUPIE

W nocy z 31 października na 1 listopada 1980 roku doszło do tragicznego pożaru w szpitalu psychiatrycznym w Górnej Grupie. Brak wody do gaszenia ognia, zamurowane wyjścia ewakuacyjne oraz nieobliczalni pacjenci, uciekający i chowający się przed strażakami - to wszystko sprawiło, że szanse na ratunek były niewielkie. W płomieniach zginęło oficjalnie 56 osób.

Komunistyczna propaganda mówiła o bohaterskiej walce straży pożarnej z żywiołem, jednak to członkowie personelu medycznego okazali się prawdziwymi bohaterami. Narażając własne życie, wracali po swoich pacjentów tam, gdzie strażacy bali się wejść...

Szpital w Górnej Grupie nie cieszył się dobrą opinią. Złe warunki sanitarne oraz wykorzystywanie pacjentów do pracy w sąsiednich gospodarstwach rolnych to nie jedyne mroczne sekrety tego miejsca. Podobno nie wszyscy pacjenci, zamknięci w murach szpitala, byli chorzy psychicznie. Część z nich stanowili ludzie, których nie udało się wtłoczyć w ramy, panującego ówcześnie, systemu.

Władze PRL robiły wszystko, aby opinia publiczna nie poznała wstydliwych szczegółów na temat funkcjonowania placówki oraz chaotycznie przeprowadzonej akcji ratowniczej.

Największą trudnością w ratowaniu ludzi okazali się być najbardziej chorzy pacjenci. Dochodziło do sytuacji, których nie sposób było przewidzieć. Strażacy po wyciągnięciu chorych z palącej się sali, prowadzili ich w stronę wyjścia, gdy nagle uratowani mężczyźni zaczynali się wyrywać i po oswobodzeniu się z uścisku swoich wybawicieli - wracali do swoich sal, prosto w objęcia ognia...

Za bezpośrednią przyczynę pożaru uznano nieszczelność przewodu kominowego. Ogień miał się tam tlić nawet kilka dni przed wybuchem pożaru. Iskra wydostała się z komina i upadła na ściółkę izolacyjną. Doszło do niezauważonego pożaru wewnątrz ścian, po czym ogień przepalił sufit i pożar rozprzestrzenił się na cały budynek.

Tragedia w szpitalu psychiatrycznym stała się tematem piosenki Przemysława Gintrowskiego do słów Jacka Kaczmarskiego, zatytułowanej "A my nie chcemy uciec stąd". Tytuł nawiązywał do sytuacji, gdy pacjenci chowając się przed strażakami, uciekali z powrotem do swoich sal, gdzie szalał ogień:

„Dym coraz gęstszy, obcy ktoś się wdziera
A My wciśnięci w najdalszy sali kąt
"Tędy!" - wrzeszczy - "Niech was jasna cholera!"
A my nie chcemy uciekać stąd.

A my nie chcemy uciekać stąd!
Krzyczymy w szale wściekłości i pokory
Stanął w ogniu nasz wielki dom!
Dom dla psychicznie i nerwowo chorych!”

Na zdjęciu:
Zniszczony szpital w Górnej Grupie, fotografia zrobiona kilka dni po pożarze.

#wmrokuhistorii #historia #polska #katastrofa #ciekawostki #xxwiek #pozar #gruparatowaniapoziomu
+32
Zachodziarz
Wielu polskich facetów ma ogromny ból dupy za to że polki wolą obcokrajowców.
Ale czy można je za to winić?

#niebieskiepaski #rozowepaski #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow #polska #zwiazki #seks #przegryw
+12
saakaszi
Pan Dominik pisze:

Jestem rasistą, a przede wszystkim patriotą...
XD

#neuropa #4konserwy #rakcontent #polska #bekazpodludzi #bekazprawakow
+225
Pokaż następne