masz_fajne_donice
Jeżeli chodzi o inflację to była nieunikniona. Cały świat symultanicznie podjął decyzję o drukowaniu pieniądza żeby napędzić rynek po pandemii - inaczej niż w 2008 przez oszczędzanie.
Taka ich strategia i PL nie mogła się wyłamać bo byśmy tylko rozjebali sobie gospodarkę. Nie dość żeby nie było symulacji to nasze towary i usługi by podrożały. Wzrósłby import a spadł eksport co w sytuacji kryzysu jest naprawdę chujowe.
#przemyslenia #gospodarka #covid19 #polska #ekonomia
yebemNat0
Najpierw zamrozili gospodarkę powodując straty na ponad 250 miliardów przez jeden rok. Doprowadzili do zapaści gospodarczej. Rok później zgodzili się na zadłużenie UE w zamian za jałmużnę i lichwę w postaci 770 mld złotych na "odbudowę". To po co wcześniej niszczyli ? Po to żeby nas wepchać jeszcze bardziej w objęcia UE. Dzisiaj otworzyli "ogódki z piwem xDD" i naród ogłupiony dziękuje wielkim władcom że mogą sobie piwko za 10zł wypić.
#polityka #bekazpisu #polska #4konserwy #bekazlewactwa
+1
actrosik96
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
#polska
+3
TheDestroyer
Droga krajowa 22
Bardzo duży ruch i naprawdę kilkaset metrów nie szło wyprzedzić. No ale… ¯\(ツ)

#rower #zalesie #bekazpodludzi #polska #czluchow
+6
xniorvox
Polska została zdjęta z rosyjskiej "listy państw nieprzyjaznych". Ostatecznie znalazły się na niej tylko dwa kraje: Czechy i Stany Zjednoczone.

https://www.tvp.info/53813318/rosja-lista-nieprzyjaznych-panstw-rosyjski-rzad-zatwierdzil-liste-sa-na-niej-usa-i-czechy

A już było tak pieknie, mieliśmy wysoką pozycję w doborowym towarzystwie... ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

#rosja #polska #geopolityka
+10
Antoni_Kosiba
Widzę, że Budka nie patyczkuje się z kolegami z partii
#polityka #polska
+8
robert5502
#japierdole dzień w którym Duda nie udowodni, że jest dzbanem to dzień stracony
#bekazpisu #polska #heheszki #bekazprawakow #neuropa
+60
Razzish
Szur antyszczepionkowy który pracował w Państwowym Ratownictwie i którego dzieło można było oglądać dzisiaj na głównej spadł już z rowerka. I bardzo kurwa dobrze

#koronawirus
#999
#ratownikmedyczny
#polska
+30
Kokokola997
Wytłumaczcie mi pewną rzecz. Otóż zaobserwowałem osobliwe zjawisko. Tyle się mówi, że podkarpackie jest biedne, a miasta wschodu takie jak Białystok, Lublin, Rzeszów są biedniejsze od reszty. Byłem w różnych miastach i jako fan motoryzacji obserwuję jak ma się ich stan w danym mieście. I jak tak patrzę po tym Rzeszowie, gdzie niby problem z płacami i pracą powinien być duży, to po samochodach tego nie widać. Mnóstwo nowych, dobrych samochodów na ulicach. Praktycznie jak w Warszawie, zupełnie inaczej od Lublina czy Białegostoku. Nowe Kie, Audi, BMW, Mazdy, czasem Porsche czy Bentley. Skąd ci wszyscy ludzie mają na to pieniądze? I to auta zwykle na blachach lokalnych, nie warszawskich czy poznańskich, co by wskazywało na leasing. Zresztą, nawet na leasing trzeba dobrze zarabiać. Żeby nie było, że to tylko moje obserwacje, to wstawiam dane z GUSu. Rzeszów to w praktyce czwarte w kolejności miasto co do ilości nowych samochodów. Rzeszów jest wyżej nawet od Krakowa, Gdyni czy Wrocławia.

#rzeszow #polska #polskab #rozkminy #samochody #motoryzacja #miasto #pieniadze
+4
kaczmar119
Po ostatnich ulewach delegacja sprawdzała drożność przydrożnych rowów. Drużyna Adriana zawsze pomoże.

#adrian #prezydent #polska #powodz #heheszki
+1
prostymysliciel
Pare miesięcy temu jak byłem u rodziców to spotkałem sąsiada który wrócił z Francji. Patrzę na niego, a on schodzi z rowerem do piwnicy. Ja mówię do niego, ze mu ukradna, a on, ze to rower tylko za 400 euro i nikt takiego nie ukradnie. Staram go przekonać, ze to nie Francja, ze mojej rodzinie kilka razy sie wlamali. Nawet stare konfitury podpierdzielili. Xd. Ze tutaj w tym państwie policja daje przyzwolenie i umarzają po paru tygodniach i zlodzieje czuja sie bezkarni. O to co po paru dniach sie stalo xD
#wroclaw #rower #kradziez #niewiemjaktootagowac #piwnica #zlodzieje #polska #policja
+32
Treda
Dostawa szczepionek dla nastolatków! #koronawirus #szczepienia #polska #heheszki +4
Oyho
XD zawsze mnie ta nowomowa rozwala. Owszem, problemem w #polska jest brak neutralnych końcówek dla osób niebinarnych, ale to po prostu śmiesznie dla mnie brzmi
#bekazlewactwa #bekazprawakow #neuropa #heheszki #lewica #lgbt
+1
droetker4
Inflacja jako czynnik korzystny przy kredycie hipotecznym. Co dalej ze stopami procentowymi i jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze?

Wraz z rozwojem gospodarczym zmieniały się stopy procentowe. Ich istota, wpływ na gospodarkę i specyfika zmienia się w zależności od wielkości PKB. Cykle zmienności stóp procentowych stają się coraz bardziej wypłaszczone, co przedstawia wykres. Jednym z głównym zadań stóp procentowych jest możliwość wpływania na siłę waluty, poziom konsumpcji oraz inflację. Ta ostatnia jest bezpośrednio powiązana z kredytem hipotecznym. Rata którą spłacamy obciąża nas w różnym stopniu. Wraz za wzrostem inflacji powinien podążać wzrost wynagrodzeń co sprawia, że rata kredytowa stanowi proporcjonalnie mniejsze obciążenie. Kredyt coraz bardziej się opłaca, przy założeniu, że nie zmieniła się rata.

Inflacja jest zjawiskiem które aktualnie obserwujemy. Wielu z was wysuwa pochopne wnioski. Mówiąc, że inflacja spowodowana jest głównie niskimi stopami procentowymi, że skoro inflacja jest wysoka podniesienie stóp procentowych też musi być analogicznie wysokie. To błędne myślenie. Zupełnie nie uwzględniające złożoności zagadnienia. Tego jak bardzo wielopłaszczyznowym organizmem jest gospodarka kraju o wielkości Polski. Co ma więc wpływ na inflację? Między innymi bardzo niski poziom bezrobocia, który daję możliwość zmiany zatrudnienia, sprawia, że duży ogół społeczeństwa ma dostęp do relatywnie zadowalającej pracy przez co zwiększa swoją siłę nabywczą. Skorelowane jest to także z realnie rosnącymi płacami. Powodem inflacji są rosnące koszty produkcji, półproduktów oraz surowców. Szczególnie te dwa ostatnie to zjawiska globalne na które nie mamy wpływu. Na wzrost inflacji wpływają także programy socjalne, czy dostępność kredytu, która zwiększyła się przy obecnym niskim oprocentowaniu. Wpływ mają także ceny transportu i nie pomaga tutaj monopolistyczne narzucanie cen paliwa przez Orlen.

Stopy procentowe i ich wysokość mają wpływ na inflację, ale to jeden z wielu czynników. Czy więc podniesienie stóp procentowych zahamuję inflację? Podniesienie stóp procentowych o więcej niż 2 p.p nie ma żadnego sensownego uzasadnienia w sytuacji takiej jaką mamy obecnie. Dla gospodarek o naszej wielkości i stopniach powiązań przyniesie to więcej kłopotów niż korzyści. Odpływ inwestorów, kłopoty kredytobiorców, także przedsiębiorstw które de facto tworzą naszą gospodarczą rzeczywistość. Przede wszystkim wyższe koszty obsługi długu publicznego którym nas budżet nie podoła. Stopy procentowe mogą wzrosnąć i pewnie za niedługo się tak stanie. Jednak nie do poziomów z którymi rozsądni ludzie nie byliby sobie w stanie poradzić. W przypadku konfliktu zbrojnego, czy innych tego typu sytuacji wzrost WIBORu będzie bardziej dotkliwy. Czy jednak wtedy wyższa rata kredytu będzie naszym jednym zmartwieniem?

Jak więc przygotować się na najbliższe czasy mając kredyt hipoteczny lub go planując? Jak zawsze zalecam rozsądek i świadome podejmowanie decyzji. Uwzględniając wszystkie scenariusze i ryzyka. Co powinniśmy zrobić?

- budować nadwyżki finansowe, kumulować kapitał który pozwoli na szybką reakcję gdy będzie to konieczne
- dokształcać się w inwestowaniu i lokowaniu własnych środków na korzystnych warunkach. Koszty odsetek można wyrównać gdy zarabiamy na oszczędnościach. Gdy wzrosną stopy procentowe łatwiej będzie osiągnąć wyższe stopy zwrotu, a to wyrówna naszą stratę.
- znać swoje prawa co do refinansowania hipoteki. Banki dążą do utrzymania popytu na kredyty. Jeśli wzrosną stopy procentowe, spadnie marża. Tak było do tej pory, historycznie marże wynosiły nawet poniżej 1%. Pozwoli to zniwelować koszt podniesienia stóp procentowych o nawet 30-50%.

pokaż spoiler #gospodarka #ekonomia #finanse #polityka #polska #kredythipoteczny #kredyt #pieniadze #nieruchomosci #mieszkanie #oszczedzanie #banki
+6
TenXen47
Sprawa Stachowiaka nie tylko pokazuje żałosną hipokryzję wykopków ale i jak wygląda polska normalność i cywilizacja w porównaniu do zgniłego zachodu. Nagrane wprost jak torturują i mordują z premedytacją człowieka i maksymalny wymiar kary to po 2 lata. W dodatku po ciężkiej walce rodziny i mediów bo ziobrowy aparat robił wszystko by psycholi wybielić.
#polska #bekazprawakow #neuropa #policja
+28
ETM97200
Radio po południu. Ciekawa publicystyka + bieżące informacje. Na spokojnie.

Rozpoczyna się pasmo prowadzone przez Antoniego Trzmiela ze Śląska, na antenie Polskiego Radia 24. To ciekawy dziennikarz młodego pokolenia. Zachecam do słuchania. Można to szybko robić wpisując w Google: „ PR24 TuneIn

Na zdjęciu Antoni Trzmiel (absolwent świetnego chorzowskiego liceum, potem UŚ)

#polska #radio #publicystyka #komentarze #polityka #neuropa #4konserwy #chorzow #katowice #slask
SebaD86
Dziś mamy 14 maja. A prawie 50 lat temu, 14 maja 1973r wystrzelono na orbitę pierwszą w historii stację badawczą - Skylab. Ten 6-letni program kosmiczny USA był protoplastą ISS, MiR i pewnie wielu innych w przyszości. Start i uruchomienie stacji nie obyło się bez problemów o czym informował Młody Technik z lipca 1973r. A tydzień wcześniej Polska uruchomiła połączenia lotnicze z Tokio, o! Warto dodać, że w tym numerze piszą też o zakończeniu budowy Sears Tower, w którym jak wiadomo Antoni Michalski był "liftman" #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°). A "u nas też się wysoko windują"!

#codziennymlodytechnik 113/100 <- zapraszam do obserwowania, tęskniliście za tagiem? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tradycyjnie możecie pisać, co chcecie zobaczyć w kolejnej odsłonie, za jakiś czas ;)
Młody Technik 7/1973 - "Kronika Nauki i Techniki" oraz "Monitor MT"
#ciekawostki #polska #prl #gruparatowaniapoziomu #mlodytechnik #czasopisma #kosmos #japonia #technika #skylab
+19
wjtk123
Udział miliarderów w PKB poszczególnych krajów. Z braku w Polsce dużej grupy miliarderów, PiS, Lewica i typki z tagu antykapitalizm muszą znaleźć sobie inną grupę burżujów z którą można walczyć i którą trzeba zgnieść podatkami. Najlepiej ,,bogaczy" zarabiających 8-10k netto i posiadających dwa mieszkania - jedno ze spadku, a drugie kupione na kredyt.

#polska #bekazpisu #lewica #nowylad #gospodarka #swiat
+16
WistfulJesus
Jak mają się nowe przepisy do chodnika z informacją od "dopuszczonym ruchu rowerowym"? Rozumiem, że gdy taki chodnik jest obok, to i tak korzystamy wtedy z jezdni?

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-przepisy-dotyczace-hulajnog-elektrycznych-i-urzadzen-transportu-osobistego

Zgodnie z nowymi zasadami, użytkownik hulajnogi elektrycznej "jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h."

#hulajnogaelektryczna #uto #polska #prawo
Serylek
mam pytanie dlaczego akurat 10 mszy, po co im kolejne badyle zwane krzyżem za taką forsę? Po co kwiaty za 2.6k pln aż? dlaczego kwiaty na podziękowanie za 1200 zł? Łaskę robia, że będą czarować godzinę?
#bekazkatoli #neuropa #bekazprawakow #polska
+25
FreakZz
Rosyjscy oligarchowie najbardziej wzbogacili się podczas pandemii ( ͡° ͜ʖ ͡°) edit: mowa oczywiście o procentowym udziale, mała korekta.
#rosja #ciekawostki #statystyka #swiat #polska
+2
crest
Śmieszny pan z memów, idol większości neuropków jak zawsze we formie

ale o tym za chwilę, najpierw poznajcie historię Grzegorza Przemyka (ur. 17 maja 1964 w Warszawie, zm. 14 maja 1983) – polski poeta, syn poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka. Uczeń XVII LO im. Frycza Modrzewskiego.

Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez milicję 12 maja 1983, na Placu Zamkowym w Warszawie, kiedy wraz z kolegami świętował zdaną maturę. Wraz z nim zatrzymano kolegę Cezarego Filozofa. Żaden z nich nie miał przy sobie dokumentów. Przemyk został zabrany do pobliskiego komisariatu MO przy ul. Jezuickiej 1/3, gdzie został pobity przez 3 funkcjonariuszy. Po powrocie do domu zaczął odczuwać bardzo silne bóle w rejonie brzusznym. Karetka zabrała go do szpitala. Zmarł po dwóch dniach od pobicia w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej, czyli 3 dni przed swoimi 19 urodzinami
Od samego początku władze (Jerzy Urban, Czesław Kiszczak) oraz Służba Bezpieczeństwa prowadziły działania dezinformacyjne, mające na celu odwrócenie uwagi od milicji i zrzucenie winy na lekarzy.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Przemyk

#4konserwy #lewackalogika #neuropa #polska #historia #kosciol
+7
actrosik96
( ͡° ͜ʖ ͡°)
#polska
+4
staryalejary11
Realne stopy procentowe praktycznie najniższe na świecie, największa represja finansowa w historii, a Polacy dzielnie walczą z homoseksualistami i uchodźcami xDDDD

#ekonomia #polska #gospodarka #finanse #inwestycje #bekazpodludzi
+40
rutkins
#polska #gownowpis

Dziś rocznica śmierci Grzegorza Przemyka, ale powiem szczerze, że za każdym razem jak widzę jego zdjęcie to spodziewam się jakiegoś artykułu o seryjnym mordercy
+3
sobed
z cyklu państwo z kartonu odc. 3956254184662

Jestem zapisany na szczepienie w przyszłym tygodniu, na godzinę 18.
Przedwczoraj przychodzi sms, zmieniamy termin na +2 dni. Dobra, chuj, może coś z dostawami, ważne że godzina została taka sama bo pracuję w systemie zmianowym.
Wczoraj kolejny sms, dzień ten sam ale godzina 11:25. I cały plan poszedł się jebać, dojazd, opieka, praca, wszystko było dograne.

Telefonu oczywiście nikt nie odbiera, a numer 989 nic nie może. Co oni tam odpierdalają? Uprawia się jakiś handel terminami czy ki chuj? Czy w tym kraju nic nie może działać normalnie?

#covid19 #szczepienia #koronawirus #polska
+3
2403
Dla Polaków to nie do uwierzenia, że Ślązak nie musi być zmazanym górnikiem

Ale mnie na noc gazeta.pl podkurwiła

#slask #polska
+9
zero_pokory
Myślicie, że dzięki PiS przebijemy rekordowy rajd w górę wartości jednego euro w złotówkach xD?
Aktualny rekord platformy to z 3.26PLN za EUR dnia 08.08.2008 do 4,75PLN za EUR dnia 20.02.2009.
W sumie PiS ma utrudnione zadanie, bo w sumie już teraz złotówka stoi słabo, ale no kurczę wierzę, że nasi czempioni jeszcze coś wymyślą xD
#bekazpisu #ekonomia #polska #pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
+1
prometeurz
Ktoś kto nie potrafi założyć poprawnie maseczki, jest prezesem NIK. Co za bantustan.

#koronawirus #bekazpodludzi #polska #nosaczsundajski
+3
Zwiadowca_Historii
Wysadzać czy nie wysadzać?( ͡º ͜ʖ͡º) – zabytkowe pociski zabezpieczone przez saperów! Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6104431/wysadzac-czy-nie-wysadzac-zabytkowe-pociski-zabezpieczone-przez-saperow/

W przeciągu ostatniego tygodnia saperzy w całym kraju mieli sporo pracy, skupię się jednak na dwóch ciekawych zgłoszeniach zabytkowych pocisków i różnego podejścia do tematu.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#polska #historia #wojna #militaria #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojsko #saperzy #iwojnaswiatowa #archeologia #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #gruparatowaniapoziomu #bron
+23
SuslogonPreriowy
No jak co? Maryja, królowa Polski oraz największy Jezus.

#heheszki #polska #izrael
+92
Renard15
PANIE MATEUSZU, NIE MA SIE CZEGO BAĆ! SZNUR JEST W ODWROCIE! TO TYLKO 2 TYGODNIE TYMCZASOWEGO ARESZTU, WYTRZYMA PAN ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#bekazpisu #heheszki #polityka #pis #morawiecki #polska #polityka
+5
saakaszi
Szykuje się niezapomniany występ ( ͡º ͜ʖ͡º)
#eurowizja #polska #heheszki #neuropa
+29
L3stko
Decyzja sanepidu. Podstawa prawna: konferencja premiera w TV.

(-‸ლ)

Źródło

#polska #koronawirus #polityka #bekazpisu
+15
Candy51
Polska w zgonach na milion mieszkańców przebiła już nawet Szwecję, UK, Hiszpanię, Francję i USA, czyli kraje, które przez ostatni rok były w polskich mediach krytykowane i atakowane przez „ekspertów” i dziennikarzy za złe podejście do walki z pandemią. Koniec końców wyszło szydło z worka i widać ile ci „eksperci” i ich biadolenie jest warte.

#koronawirus #polska #bekazpisu #polityka
+4
SebaD86
Mamy maj... a wiecie o czym pisano w maju 1970r? Pisali m.in. o polskim szybownictwie.
Obszerny artykuł o rozwoju tej dziedziny, gdzie odnosiliśmy i dalej odnosimy spore sukcesy. Bo mój imiennik jest mistrzem świata przecież ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tradycyjnie w przypadku tak ogromnych artykułów - większa wersja w komentarzu poniżej.

#codziennymlodytechnik 112/100 <- zapraszam do obserwowania, tęskniliście za tagiem? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tradycyjnie możecie pisać, co chcecie zobaczyć w kolejnej odsłonie.
Młody Technik 5/1970 - "75 lat polskich szybowców"
#ciekawostki #polska #prl #gruparatowaniapoziomu #mlodytechnik #czasopisma #szybowce #lotnictwo #technika
+17
rzep
Gdyby tylko na SYTUACJE NADZWYCZAJNE był jakiś STAN NADZWYCZAJNY...

Karnowski jak zwykle wspiął się na wyżyny intelektu starając się skrytykować raport NIKu dot. przeprowadzenia wyborów w zeszłym roku.

https://wpolityce.pl/polityka/550742-czy-nik-chodzi-o-toby-przedstawicielom-panstwa-drzaly-rece

Od takich nadzwyczajnych sytuacji oczywiście mamy w konstytucji Stan Nadzwyczajny, jednak PIS nie chciał z niego skorzystać, bo wtedy wybory trzeba by przenieść i nie można by wykorzystać epidemii do rozgrywek politycznych.

Piękne samozaoranie PiSowskiego apartczyka

#neuropa #4konserwy #polska #bekazpisu #polityka #bekazprawakow #tysiacurojenniezaleznychmediow
+207
Pokaż następne