Pshemeck
16 sierpnia '44 poległa Halina Beisert ps. "Kasia".
Zmarła w męczarniach, ciężko poparzona od wybuchu pocisku "szafy".
Jej młodsza siostra Zofia ps. "Kama" również walczyła w Powstaniu, poległa 1 września.

#powstaniewarszawskie #warszawa #historia #iiwojnaswiatowa
+8
brusilow12
"Zamiast obrączek, wymienili kółka od firanek" czyli najsłynniejszy ślub Powstania Warszawskiego w kolorze

Według różnych ustaleń historyków w czasie 63. dni walk w Warszawie zawartych zostało od dwustu pięćdziesięciu nawet do pięciuset małżeństw. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym jest to z 13 sierpnia 1944 roku, uwiecznione przez fotografa PW - Eugeniusza Lokajskiego "Brok".
Młodą parę tworzyli sanitariuszka Alicja Treutler "Jarmuż" oraz plut. pchor. Bolesław Biega "Pałąk", uroczystość odbyła się w kaplicy przy ul. Moniuszki 11. Ślubu udzielił niewidoczny na tym zdjęciu ksiądz Wiktor Potrzebski „Corda”, kapelan śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej. Drużbowie "Pałąka" nie dotarli na uroczystość, gdyż odpierali niemiecki atak na Nowy Świat. Cała uroczystość została uwieczniona również przez ekipę filmową dzięki czemu już parę dni później film ze ślubu został wyświetlony w kinie „Palladium”.
Zabandażowana ręka pana młodego to efekt odniesionej rany w czasie powstańczych walk.Niepewność najbliższych dni, czy też godzin sprawiała że młodzi ludzie pragnęli przeżyć często ostatnie chwile razem...
Alicja i Bolesław przeżyli Powstanie. Po wojnie wyemigrowali do USA.

Zdj. autorstwa Eugeniusza Lokajskiego

Zachęcam do obserwowania mojego tagu poświęconego historii: #brusilow12

#historiajednejfotografii #fotohistoria #historia #powstaniewarszawskie #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #polska
+63
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Powstanie Warszawskie na niemieckich fotografiach [galeria] - Niemieckie zdjęcia z powstania warszawskiego pokazują m.in. warunki, w jakich toczono walki na ulicach, broń ciężką i pancerną wykorzystywaną przeciwko Polakom, a także ludność cywilną wypędzaną z płonącego miasta.

Esesmani z brygady Dirlewangera (przypuszczalnie) w witrynie kamienicy Focha 9 w odbiciu szyb widać kamienice po przeciwnej stronie ulicy Focha 8. Sierpień 1944 r. (fot. Schremmer, Bundesarchiv, Bild 183-R97906, CC-BY-SA 3.0)

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #historia #swiatnauki #qualitycontent #iiwojnaswiatowa #wojna #militaria #fotohistoria #fotografia #powstaniewarszawskie #warszawa #polska #mikroreklama
+27
MagicPiano222
"Homilia wygłoszona 1 sierpnia w Bazylice Mariackiej w Krakowie z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego ks. prof. Marka Jędraszewskiego wywołała medialną burzę. Arcybiskup przywołał wiersz „Czerwona zaraza” autorstwa żołnierza batalionu „Parasol”, Józefa Andrzeja Szczepańskiego „Ziutka”, przypominający dramatyczny dylemat, przed jakim stanęło pokolenie Powstania Warszawskiego – zmiany okupacji niemieckiej na sowiecką, wygnania okupanta kierującego się ideologią narodowosocjalistyczną przez okupanta komunistycznego."

Chwała Arcybiskupowi Jędraszewskiemu

"Porównanie użyte przez ks. profesora Marka Jędraszewskiego jest jak najbardziej trafne i słuszne. U podstaw tamtych ideologii, komunistycznej i nazistowskiej, niszczących dusze i moralność legł ateizm, relatywizujący zło, podważający prawdę i negujący wartości naszej cywilizacji. Podobne korzenie i równie niszczycielską agresję wobec moralności ma współczesny totalitaryzm, który lewackie środowiska usiłują narzucić współczesnemu pokoleniu pod tęczowymi sztandarami. Tymczasem chrześcijaństwo jest religią miłości do człowieka, a nie jego deprawacji, zatem obrona człowieczeństwa przed zarazami jest obowiązkiem pasterzy Kościoła."

#polska #jedraszewski #powstaniewarszawskie #homilia #komunizm #historia
+17
Kjedne
W nawiązaniu do tego komentarza: https://www.wykop.pl/wpis/43072979/ja-to-sie-dziwie-ludziom-ktorzy-nie-akceptuja-norm/#comment-151831447

Rzeź Woli była ludobójstwem, w którym w dwa dni zabito od 30 do 65 tys. Polaków.

Dzieci kobiet i starców. W dwa dni. (5 - 7 sierpnia).

Więc zastanówcie się prawaki co wy w ogóle dajecie, jak porównujecie hitleryzm do "ideologii LGBT", bo porównujecie ofiary hitleryzmu do ofiar "ideologii LGBT" której nawet nie potraficie jasno zdefiniować.

Kiedy wy sobie siedzicie przy komputerkach "walcząc z ideologią LGBT" Niemcy (a także inne nacje przede wszystkim Ukraińcy) wyburzali na Woli blok po bloku mordując każdego kogo tam zastali, karząc w ten sposób Warszawę za walkę z hitleryzmem. A jaka jest kara za "walkę z ideologią LGBT" - ban na wykopie/youtubie/facebooku. ?

Liczyłem i nadal liczę, że każdy kto urodził się w Polsce ma w sobie tyle RiGCZu, zeby okazywać szacunek ofiarom niemieckiego nazizmu, w tym nie obrażając ich pamięci takimi żałosnymi porównaniami.

Nie zapraszam do dyskusji bo nie ma o czym.

#neuropa #historia #powstaniewarszawskie #warszawa #wyjatkowybrakbeki
+29
Kick_Ass
#warszawa #iiwojnaswiatowa #powstaniewarszawskie #streetart #historiajednejfotografii #historia

Autobus linii ,,155'' jadąc od Prostej Żelazną za chwilkę skręci w Grzybowską. Zatrzyma się na przystanku przy dawnych Warsztatach Godlewskiego i S-ki. Zanim ruszył z przystanku w kierunku domu, Woli, jako dzieciak mogłem się napatrzeć na rząd wymalowanych postaci na bocznej ścianie kamienicy, w głębi działki. Był to adres Żelaznej 67. Ilekroć tamtędy jechałem - a było to często, bo odwiedzaliśmy Babcię Pałganową na Powiślu, te sylwetki ludzi robiły na mnie ogromne wrażenie. Najpierw ich się bałem, bo były wyższe od człowieka.Potem, gdy się ,,oswoiłem'', za każdym razem pytałem Taty - dlaczego ktoś to zrobił?
I za każdym razem Tata cierpliwie odpowiadał: tak ktoś upamiętnił rozstrzeliwanych ludzi.
Zawsze przy 5 sierpnia przypominam sobie tą ścianę...

5 sierpnia 1944 - od wczesnych godzin porannych trwa niemiecki szturm na Wolę. Połączony jest z rzezią ludności cywilnej. Wypełniając rozkaz Hitlera mordowali bez względu na wiek i płeć każdego schwytanego cywila. Masowo rozstrzeliwano mieszkańców zdobytych kwartałów. Ludność, którą nie zamordowano od razu, pędzono w charakterze „żywych tarcz” na powstańcze barykady. Dzień ten przeszedł do historii Woli jako „czarna sobota''.
To miał być przykład dla reszty podbitych państw, co Niemcy robią z niepokornymi. Bardzo bolesny przykład....

Twórcą był mieszkaniec Woli, artysta grafik, Pan Włodzimierz Fruczek.
Panie Kubo, jeszcze raz dziękuję za informację!

Zdjęcie z albumu ,,Warszawa od wyzwolenia do naszych dni'' Pana Leszka Wysznackiego
+12
cezargas
VII Inscenizacja Wybuchu Powstania
Słupsk 2019
#slupsk #fotografia #streetphotography #hobby #powstaniewarszawskie
+6
Brajanusz_hejterowy
Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35, Smulikowskiego 6/8. Powstańcza reduta III Zgrupowania Konrad. Prawdopodobne ślady krwi jednego z Powstańców wsiąknięte w marmurową posadzkę. Hol główny od strony Wisły.

#powstaniewarszawskie #warszawa #ciekawostki #historia
+10
Formbi
Powstała cała masa książek o cierpieniu żołnierzy i cywilów w Powstaniu Warszawskim. Ale chyba nikt nie napisał jeszcze takiej, która traktuje o strasznym losie zwierząt. To też były OFIARY tej walki, choć główny nurt badań historycznych zdaje się zbywać je milczeniem.

"Głód był niesamowity. (...) zauważyłem kota na Zgoda 4, który się błąkał. Z kolegą, (...), zasadziliśmy się na kota i złapaliśmy. (...) Ponieważ w czasie okupacji chowaliśmy króliki, to mieliśmy wprawę, jak oprawiać kota. (...) Wszyscy się nabijali, że kota... Ale jak potem zaczęliśmy smażyć kota na gęsim smalcu, to wtedy było pełno amatorów" - Jan Sosnowski, ps. „Stefan”.

"Koty często 'szły jako króliki' – z pewnością smakowały inaczej i nie każdy był chętny, żeby jeść kocie mięso. Głód jednak nie wybierał: (…) przechodziłam Marszałkowską przez podwórko i zapachniał cudowny zapach, do tej pory pamiętam, a to był duszony kot" - wspomina Stanisława Tuczyńska, ps. „Inka”.

"Psów po Warszawie błąkało się sporo. Kiedy przyprowadziłem psa, zapytałem, kto z obecnych jest rzeźnikiem. Zgłosił się 'Dolar' ze straży Philipsa. Zobaczywszy psa, wycofał swoją zgodę. Ale w końcu zdecydował się oprawić zabitego przez kogo innego psa. Więc spytałem: a jak ja go zabiję? Mięso było wyśmienite. Początkowo psiego mięsa nie chciało jeść sześć osób, ale później jedli wszyscy" - Józef Gradowski, strażak.

"We wrześniu do naszej kamienicy przyszli jacyś ni to powstańcy, ni to policjanci, raczej ci drudzy, tyłowi, bo choć z rozpylaczami na szyjach, to bez bitewnego kurzu i znoju na mundurach i twarzach. Przynieśli jakieś mięso, niewielkie, obdarte ze skóry zwierzę. Poprosili sąsiadkę, żeby przyrządzić ucztę, bo złapali i ubili królika. Sąsiadka poprosiła, żeby zostawili jej kosteczki dla jej głodującego pieska – jamniczka. Popatrzyli dziwnie, ale natychmiast skwapliwie się zgodzili. Kilka dni później wydało się, że nie królika ubili, tylko tego jamniczka właśnie" - Krystyna Narożna, sanitariuszka.

Ludzie musieli pilnować swoich czworonożnych przyjaciół, by ci nie skończyli na talerzu sąsiada. Jedzono też m.in. gołębie i konie.

Nikt też nigdy nie policzył - bo to pewnie nawet niemożliwe - ile zwierząt zginęło w bombardowaniach, zostało zmiażdżonych w walących się kamienicach, umierało pod ostrzałem, czy spłonęło w pożarach.

Nie rozumiem egzaltacji Powstaniem Warszawskim, kultu tej hekatomby. W jej wyniku potraciliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy mogliby jeszcze zrobić wiele dobrego dla Polski - gdyby tylko nie wysłano ich do walki, której nie mogli wygrać.

A za każdym razem, jak stoję pod Pomnikiem Małego Powstańca na Starym Mieście, to zwyczajnie szlag mnie trafia.

Cytaty z powstańczych wspomnień wziąłem z:
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,16409730,Zupka_plujka_z_wkladka_z_psa__Co_jeszcze_jedli_powstancy_.html
http://www.kociesprawy.pl/magazyn/czytelnia_artykuly_w_kocich_sprawach/koty_i_ludzie/koty_powstanczej_warszawy_tekst_ania_dabrowska/koty_powstanczej_warszawy_caly_tekst/
https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/ciemna-strona-powstania-co-przemilcza-narodowa-legenda/xt9mset

#antykapitalizm #powstaniewarszawskie #historia #neuropa #4konserwy #komunizm #socjalizm #redpill #libertarianizm #zwierzeta #akap #korwin #wojnaidei
+49
robert5502
Czy głowny architekt tragedii Warszawy, Gen. Leopold OKULICKI – był prowokatorem, AGENTEM NKWD, realizującym cele sowieckiej polityki?
We wrześniu 1940 r. gen. Stefan Rowecki, Komendant Główny ZWZ, mianował Okulickiego komendantem okupacji sowieckiej. Okulicki wyruszył z Warszawy 23 października i przybył do Lwowa 2 listopada. Jako przewodnik towarzyszył Okulickiemu ppor. Bolesław Zymon, jak się okazało – sowiecki prowokator. 21 stycznia 1941 r. Okulicki został zatrzymany przez NKWD. Najpierw w śledztwie obszernie poinformował jakie są plany i obsada jego Komendy Głównej ZWZ w Warszawie, łącznie z prawdziwymi nazwiskami i pseudonimami jej czołowych osobistości, wraz z jego opiniami o nich. Podawał też adresy kwater kontaktowych Komendy Głównej ZWZ w Warszawie. Zdradza, że wcześniej, celem organizacji ZWZ we Lwowie został wysłany gen. Tokarzewski, który przechodził granicę jako Fantiej Michajlowicz Mironow i zostal złapany. W ten sposób wydał gen. Tokarzewskiego, który nie rozpoznany, przebywał w gułagu w Kraju Komi. Po tej informacji, generał został sciągnięty na Łubiankę i torturowany, a życie mu uratowało podpisanie umowy Sikorski-Majski.
Składa również deklarację: „W przekonaniu, że zwycięstwo ZSRR da Narodowi polskiemu możność życia i rozwoju narodowego, kulturalnego, gospodarczego i politycznego, zeznanie swoje napisałem i deklaruję chęć dalszej pracy. Będzie Polska czerwona, dobrze, byle tylko była. Zrobi to jej zresztą dobrze, wyzwoli i odkryje nowe, nieznane dotąd siły Narodu”.

Dwa i pół roku póżniej, Okulicki został zrzucony do Polski, formalnie jako emisariusz Naczelnego Wodza, gen. Sosnkowskiego, ale nigdy nie powoływał się na jego rozkazy czy sugestie, lecz uparcie dążył do wywołania powstania. Mówił: “potrzebny jest czyn, tylko przez walkę można wykazać dążenie narodu do wolności i niepodległości”. Członków Komendy Głównej AK, którzy wyrażali obawy, posądzał o defetyzm i tchórzostwo. Borowi-Komorowskiemu groził, że jeśli nie wyda rozkazu do powstania, to stanie się drugim Skrzyneckim. Cały czas parł do walki, namawiał członków KG, aby Borowi-Komorowskiemu przedstawiali fałszywy obraz sytuacji, aby przyśpieszyć wydanie rozkazu.(Jan Ciechanowski) Na naradach KG AK mówił: "W Warszawie mury się będą walić i krew poleje się strumieniami aż opinia publiczna wymusi na rządach zmianę decyzji z Teheranu"(zachowały się stenogramy z narad KG AK).

31 lipca na naradzie porannej Komendy Głównej w komplecie, stwierdzono, że nie ma przesłanek, aby wydać już rozkaz do walki. Kolejna narada została wyznaczona na godzinę 18.00. W godzinach popołudniowych Okulicki w okolicznościach bliżej nieznanych narzucił wydanie rozkazu.

Wszelkie poszlaki pozwalają postawić uzasadnioną hipotezę, że w ostatnich godzinach poprzedzających wydanie rozkazu Bór-Komorowski był szantażowany przez obu generałów, że jeśli nie wyda rozkazu – rozkaz wydadzą oni sami. Bór i wezwany chwilę później Delegat Rządu Jankowski, (który też znał ustalenia z godzin rannych i południowych) woleli wybrać rozwiązanie zalegalizowane niż oddać całkowicie stery w ręce zbuntowanej junty (J.Matłachowski, publikacja nr 5).

Tylko tym można wytłumaczyć następujące zachowanie się Bora-Komorowskiego. Po wydaniu rozkazu (o godz.17.45) gdy przybył szef wywiadu KG, Iranek Osmecki z informacją, że sowiecki zagon pancerny pod Wołominem został rozbity i Niemcy przejęli inicjatywę. Miał jeszcze czas na odwołanie rozkazu, ale tego nie zrobił. Świadkowie zgodnie stwierdzają, że był kompletnie załamany i powtarzał tylko: ”Nic się już nie da zrobić” – wiedząc, że odwołanie rozkazu było jeszcze mozliwe.

**Po Powstaniu Okulicki, mianowany Komendantem AK, wysłał depeszę do Prezydenta RP Raczkiewicza, że Powstanie spełniło swoje zadanie, co świadczy, że wynik tej tragedii był zgodny z jego planem.**


W dniu 28 marca 1945 szesnastu przedstawicieli Rządu RP oraz głównych stronnictw politycznych zostało podstępnie aresztowanych przez NKWD i wywiezionych do Moskwy. Rola Okulickiego w tym jest nie jasna, bo to wicepremier Jankowski pierwszy spotykał się z gen. Sierowem – generałem NKWD. 27 marca Jankowski poszedł na kolejne spotkanie wraz z Okulickim i nie powrócili. Nazajutrz dołączyła reszta i wszyscy zostali aresztowani.

**Dziś dysponujemy częscią dokumentów, udostępnionych za prezydentury Borysa Jelcyna. Gdy prezydent Wałęsa poprosił Jelcyna o udostępnienie całości dokumentów, ten odpowiedział, że nie może tego uczynić, "bo byśmy się rozpłakali i musieli przepisać całą swoją historię".

Z opublikowanych dokumentów wynika (patrz okladka), że Okulicki, przed pokazowym procesem, składał zeznania jak agent, który wykonał zadanie (rozpętanie powstania w Warszawie), ale chce być nadal sowietom przydatny, oczekując nagrody, w postaci zaoferowania mu ważnej funkcji w komunistycznych władzach. Tu się przeliczył, bo sowieci stosowali inny system nagradzania wykorzystanych już agentów – poprostu likwidowali ich.

Podobnie jak w roku 1941, aby zlikwidować resztki Podziemia Niepodgłościowego, Okulicki ujawnia wszystko, co mogło jeszcze interesować bolszewików. Podaje liczebność istniejących jeszcze oddziałów, dziesiątki nazwisk i pseudonimów, informuje o radiostacjach i lokalach konspiracyjnych. Ujawnił też, że na czele nowej organizacji „NIE” stoi gen.Emil Fieldorf. Zdradził też gdzie organizowane są kursy dla żolnierzy II Korpusu Andersa, wysyłanych potem z misją do Polski. Obciążał w zeznaniach współoskarżonych.**

Pisał listy kolejno do szefa Bezpieki Mierkułowa, potem do ministra Berii, po raz kolejny oferując współpracę. Pisze m.in.: „Poważna część broni (AK) rozeszła się razem z ludzmi po terenie. Broń tą dla spacyfikowania kraju należałoby możliwie szybko odebrać. Z początku należałoby stworzyć dobrze działający aparat administracyjny, a potem go oczyscić z elementów nieodpowiednich i wprowadzić na ich miejsce ludzi pewnych. Konieczne jest zlikwidowanie wszystkich organizacji tajnych i jawnych, które nie są w dyspozycji tymczasowego rządu polskiego (t.zn. PKWN) i przez to mogłyby przejawiać działalność zakłócającą spokój i bezpieczeństwo publiczne”. To wszystko znajdziemy w 12 protokółach ze śledztwa. Jego zeznania złożone w Moskwie kosztowały tysiące ludzi utratę wolności lub życia.

Na pokazowym procesie grał rolę polskiego patrioty, który jakoby zrozumiał, że tylko przyjażń ze Związkiem Radzieckim i td... Skąd my znamy tą retorykę?

We wrześniu z wieziennej celi pisze jeszcze list do samego Stalina, oczwiście bez echa, bo był już zbędnym świadkiem wielkiej prowokacji.

Wystarczy? Sceptycy powiedza: ale brak dokumentu nakazujacego Okulickiemu rozpętania w Warszawie powstania. Tylko, że takie polecenia, wydaje agentowi oficer prowadzacy - ustnie, który być może przebywał w Warszawie. Niemniej jednak wszystkie dokumenty i poszlaki składają się w logiczną całość jak puzzle.

To zapłaczcie teraz razem ze mną...

Zdrada Okulickiego pozostawia tez odium hańby na pozostałych osobnikach procesu decyzyjnego, prowadzacego do wybuchu powstania. Rząd premiera Mikołajczyka odsunął Naczelnego Wodza PSZ, gen. Sosnowskiego, od prawa decydowania, podejmując uchwałę, że jest to decyzja polityczna, należąca do Rządu. Nastepnie Mikołajczyk scedował prawo podjęcia ostatecznej decyzji na wicepremiera Jankowskiego i Komendanta A.K. gen.Bora-Komorowskiego. Gen.Pelczynski i płk Chruściel dali się zmanipulować przez Okulickiego i w dniu 21 lipca podjęto decyzję o wywołaniu powstania w Warszawie, co nie było przewidywane w planach operacji „Burza”i Warszawa nie była przygotowana na taki scenariusz. Chruściel („Monter”) będący pod wplywem Okulickiego, dopuścił się wydania 27 lipca rozkazu mobilizacji odziałów AK na pozycjach wyjściowych do ataków, bez uzgodnienia z Borem-Komorowskim. ( J.Kurdwanowski, poz nr 2). 28 lipca tysiące młodych ludzi albo nie zgłosiło się do pracy, albo wyszło z niej przedwcześnie, aby stawić się na punkty zborne. Po południu 28 lipca, gen Bór, odwołał rozkaz mobilizacji, a żołnierze AK rozeszli się do domów następnego dnia. Była to masowa dekonspiracja żołnierzy AK i tajnych lokali, grozilo to falą masowych aresztowań. Wywarło to też deprymujący efekt na morale żołnierzy, bo zapoznali się z żałosnym stanem uzbrojenia i wielu nie stawiło się już na drugą mobilizcję. Za samowolne wydanie tego rozkazu, płk Chruściel powinien stanąć przed sądem polowym jeszcze przed wybuchem powstania.

Skompromitował się również kontrwywiad Polskich Sił Zbrojnych, dopuszczając do wysłania z tak ważną misją Okulickiego, człowieka ktory wyszedł żywy z Łubianki! Mogło ich zainteresować też to, że Okulicki przyjażnił się z Berlingiem, któty pierwszy poszedł na współpracę z sowietami. W czasie studiów w Wyższej Szkole Wojennej (1925-27) mieszkali w tym samym pokoju. Również to, powinno zaniepokoić, że Okulicki próbował przeciwstawić się decyzji o wyprowadzeniu formowanej przez Andersa Armii Polskiej do Persji. Nawoływał, aby tych wygłodzonych i nie przeszkolonych ludzi wysłać już na front przy boku Armii Czerwonej.

Jeszcze przed śmiercią Okulickiego, został on 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego PSZ gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych, przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej. Jest to fakt bez precedensu, bo żołnierz pozostaje w ewidencji armii nawet po śmierci, gdyż należy się jemu godny pochówek.


Należy wyciqgnać wnioski z tej tragedii.

Muzeum Pawstania Warszawskiego ma nie tylko epatowac bohaterstwo i poświęcenie Powstańców, ale ujawniać całą prawdę o powstaniu: zdradę, brak wiedzy, brak wyobrażni i odpowiedzialności naczelnych dowodców, co przyniosło w efekcie śmierć miasta i 200 tysięcy mieszkanców. Wpajanie młodym ludziom cnoty bohaterstwa już nie jest najważniejsze. Kolejna wojna nie będzie na bagnety, a od operatora drona nie będzie się wymagać bohaterstwa, tylko kompetencji.


Dlatego słowa: wiedza, wyobrażnia i odpowiedzialność winny zastąpić dotychczsową dewizę BÓG, HONOR I OJCZYZNA.

Uzasadnienie:

Mieszanie BOGA do ludzkich konfliktów powoduje tragiczne skutki. Kapelani często tego samego wyznania, stoją po obu stronach frontu, poświecają sztandary i armaty, zagrzewając żołnierzy do wzajemnego zabijania się, oczywiście walcząc za „słuszną sprawę”. Żołnierzom towarzyszy przeświadczenie, że Bóg jest po ich stronie, i ma ich w opiece, więc podejmują najwyższe ryzyko i ku zadowoleniu dowódców robią kwawą jatkę. Nota bene Niemcy mordując bezbronną ludność nosili na pasach napis „Gott mit uns” (Bóg z nami). Jeszcze dziś wiele konflktów zbrojnych wybucha z powodu różnic religijnych. Np. aktualny konflikt w Irlandi Północnej. W czasie II Wojny Światowej katoliccy Chorwaci zabijali prawosławnych Serbów lub wydłubywali im oczy, jeśli nie ci nie przeszli na katolicyzm A błogosławieni byli przez samego błg.Alojzego Stepinaca (http://pl.wikipedia.org/wiki/Alojzy_Wiktor_Stepinac).

Słowo HONOR uległo dewaluacji i nie fukcjonuje już ani w walce ani w dyplomacji. Minęły czasy rycerstwa, pojedynków, kodeksu Boziewicza, a nawet „oficerskie słowo honoru” jest dziś bezwartościowe. Gdy minister Beck, w słynnym przemówieniu 5 maja 1939 powiedział, że dla Polaków najważniejszy jest honor, wywołało to kosternację na salonach dyplomatycznych.

Słowo OJCZYZNA ma dziś wielorakie znaczenie. Zależy z jaką grupą społeczna czy regionem geograficznym człowiek się utożsamia. Może czuć się Polakiem, ale może przede wszystkim Slązakiem lub Europejczykiem, albo wszyskim naraz. Słowo to napędza takie pojęcia jak patriotyzm, a to z kolei nacjonalizm i dalej szowinizm i ksenofobię - zarzewie większości wojen. W 1914 panujące monarchie, nota bene ze soba skoligacone, poklócily się i miliony ludzi, poddane indoktrynacji rzuciło się na siebie z patriotycznymi hasłami na ustach – aby się pozabijać. Patriotyzm może być cenny w czasach pokoju do budowania społeczeństwa obywatelskiego. W czasach wojny zalecałbym pragmatyzm, a nawet oportunizm na wzór czeski, od tego się przynajmiej nie umiera. Bo patriotyzm może okazać się autodestrukcyjny, jak podczas Powstania Warszawskigo.

We współczesnym świecie, aby godnie żyć, potrzebna jest WIEDZA. Ale nabytej wiedzy, aby była spożytkowana, musi towarzyszyć WYOBRAŻNIA I KREATYWNOŚĆ. A nad tym musi czuwac poczucie ODPOWIEDZIALNOŚCI za swoje działania. Tych cech zabrakło przywódcom powstania.


http://www.powstanie.pl/
#niepopularnaopinia #historia #2wojnaswiatowa #warszawa #powstaniewarszawskie #neuropa
+4
KochanekAdmina
Jak to jest że Afrykańskie bojówki które walczą o jakąś tam swoją sprawę budzą obrzydzenie, ale uzbrojenie dzieci i harcerzy i posłanie ich na rzeź już nie?

#powstaniewarszawskie #drugawojnaswiatowa #bekazprawakow
+163
Brajanusz_hejterowy
Dziś jest pierwsza rocznica śmierci Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, Polskiego generała, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Zmarł w wieku 101 lat, 3 sierpnia 2018 w Warszawie.

#powstaniewarszawskie #historia #wojsko
+27
cezargas
Instecnizacja Powastania w Słupsku
#slupsk #fotografia #powstaniewarszawskie #historia
+4
kiken
Jedna z zapomnianych polskich sanitariuszek powstania warszawskiego. Podobno własnoręcznie zatrzymała niemieckiego tygrysa rozkręcając mu gąsienice. Dzisiaj nikt o niej nie pamięta.
#powstaniewarszawskie #godlewska #humorobrazkowy
+26
mroczny-jogurt
Rozbraja mnie, gdy ludzie którym nie chce się nawet przeczytać artykułu na Wikipedii chcą dyskutować na temat historii w internecie. Bez sporu i podziałów wszyscy stanęli do walki. A potem odlecieli na jednorożcach. Tak było, nie zmyślam.

#powstaniewarszawskie
+3
Radek41
A potem na SORze:

- panie doktórze SZYYYPKO brajanek rowalił sobie rączkę/oślepł/ma oparzenia
- kurrr jak to inni potrzebują pilniej pomocy, brajanek upamiętniał powstanie!!!1111

#warszawa #powstaniewarszawskie #bekazprawakow #bekazpodludzi
+23
czekoladowy_kundel
Wpadł w odwiedziny koleżka z Moskwy, stwierdziłem, że skoro interesuje się polską historią, to będzie to idealny moment i miejsce by mógł naocznie zobaczyć 'jak to jest z tym Powstaniem".
#fotografia #mojezdjecie #historia #warszawa #powstaniewarszawskie
+15
Necron
#powstaniewarszawskie
Nie było potrzebne! Jeszcze mógłbym napluć im do zupy zrobionej na składnikach z Kauflandu.
+3
Czeggu
Kiedy podpierdalanie wchodzi za mocno i kablujesz na kierowce wożącego weterana, starego słabego człowieka byle zabłysnąć w internetach :(

#powstaniewarszawskie #swietekrowy #warszawa #polskiedrogi #japierdole #rakcontent #bekazpodludzi #facebook
+8
Amerykanski-Naukowiec
Co trzeba mieć w bańce, żeby mieszkać w DE i w samym Berlinie mimo braku zgody manifestować rocznicę bezsensownego zrywu, który pochłonił tysiące ludzkich istnień. Glupia prowokacja potem będą się dziwić jak tubylcy staną się nieprzyjemni w stosunku do nich. #niemcy #powstaniewarszawskie #rocznica #polska #pw #emigracja #de #logikaniebieskichpaskow #logikarozowychpaskow +7
MartinoBlankuleto
Partia Razem przypomina "Testament Polski Walczącej", zredagowany prz przodka Grzegorza Brauna i uchwalony m.in przez prezesa Młodzieży Wszechpolskiej

Na swoim twitterowym koncie działacze Partii Razem przekonują, że powstańcy walczyli o bliskie im ideały. Przytaczają dokument pod nazwą "Testament Polski Walczącej" uchwalony niemal rok po wybuchu powstania (1.07.1945) przez Radę Jedności Narodowej. W dokumencie tym pojawiają się postulaty dotyczące wolnych wyborów, zaprzestania prześladowań politycznych, ale jest też mowa o "uspołecznieniu własności wielkokapitalistycznej i zorganizowaniu sprawiedliwego podziału dochodu społecznego" oraz "swobodzie walki dla klasy robotniczej o jej prawa w ramach nieskrępowanego ruchu zawodowego". Mają to być dowody, na bliskość ideową Parti Razem i Polskiego Państwa Podziemnego. Oto kilka moich uwag z tym związanych:
- autorem dokumentu jest Jerzy Braun ostatni Delegat Rządu na Kraj, polityk katolicki, działacz chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy, w okresie 1948-1956 więziony przez władze komunistyczne, stryjeczny dziadek Grzegorza Brauna
- dokument został uchwalony przez Radę Jedności Narodowej na jej ostatnim posiedzeniu, w którym brali udział Zygmunt Zaremba (PPS), Jan Matłachowski (SN), Zygmunt Kapitaniak (ZD). Matłachowski to działacz Stronnictwa Narodowego, ostatni prezes przedwojennej Młodzieży Wszechpolskiej
- wcześniej członkiem RJN był ksiądz Tadeusz Jachimowski „Budwicz” (zginął w Powstaniu Warszawskim). Ciekawe jak fakt, iż duchowny jest członkiem władz krajowych pasuje do razemowych teorii o świeckim państwie
- w testamencie jest również mowa o amnestii dla tzw. oddziałów leśnych. Wystarczy wrócić na konto Partii Razem 1 marca i poczytać, co oni wypisują o żołnierzach podziemiaa antykomunistycznego
- 1 lipca 1945 cały kraj był już opanowany przez wojska radzieckie, trzy dni wcześciej powstal marionetkowy Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej z Edwardem Osóbką-Morawskim. Zatem "Testament Polski Walczącej" jest poniekąd odpowiedzią na propagandę radziecką w kwestii zmian ekonomicznych. "Radykalizm mas oraz nacisk Sowietów zwiększa atrakcyjność grup poza RJN” "izolowanie” PPR od społeczeństwa i innych grup politycznych nie powiodło się" - tak pisała Komenda Główna AK
- sformułowanie "Armia Krajowa walczyła o Polskę sprawiedliwą społecznie" jest na tyle ogólne, że cieżko je podważyć. Ale trzeba dodać, że Armia Krajowa została rozwiązana rozkazem z 19 stycznia 1945 roku, czyli pół roku przed powstaniem wspomnianego dokumentu. Zatem dowodzenie, że Armia Krajowa walczyła o lewicowe ideały na podstawie dokumentu, który powstał po jej rozwiązaniu jest błędem logicznym. W rozkazie dotyczącym powołania AK, nie znajdujemy żadnych znamion ideologii. Jest on krótki i lakoniczny 1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy. 2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej […] Naczelny Wódz Sikorski Generał broni Żadnych odniesień do "sprawiedliwości społecznej" nie zawiera również przysięga, którą składali żołnierze AK

Przysięga żołnierzy Armii Krajowej
(Przyjmowany)
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
(Przyjmujący)
Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.
#historia #ciekawostkihistoryczne #4konserwy #powstaniewarszawskie #drugawojnaswiatowa
+8
Zborro
Coś poszło nie tak. Eh. Ale pamiętamy! #powstanie #powstaniewarszawskie #kartografia zdjęcie z artykułu na podhale24 +1
Czeggu
Dedykuję Ci @tomislawniepelka żeby pamięć o twojej głupocie nie umarła w cieniu innych komentarzy...

Najpierw w zrywie wierząc w szansę powodzenia poświęcili swoje życie. Potem ci, którzy przeżyli byli ścigani przez NKWD i MBP.
W kolejnych latach stawali się ofiarami UB i SB na różnoraki sposób - począwszy od zastraszania, rujnowania życia skończywszy nierzadko na torturach i śmierci. Nazywano ich zdrajcami, "zaplutymi karłami reakcji" i mordowano po lasach albo ubeckich katowniach...

Młodzi ludzie, którzy wówczas wspięli się na wyżyny bohaterstwa i odwagi dziś żyją skromnie za marne emerytury.

Kiedy jednak system ich już nie nęka a obchodzi się rocznice Powstania Warszawskiego, na wykopie i w tak zwanych "mediach społecznościowych" wciąż pojawiają się potomkowie bolszewickiej dziczy, która nękała ten kraj przez blisko 50 lat. Wychowani w duchu nienawiści do historii Polski.

Tacy jak ty...

Przekażę mu. Jest odporny. 30 lat swojej czynnej służby w WP poświęcił na walkę z komuchami i ruskimi w Polsce. Do pięt mu nie dorastasz.

#powstaniewarszawskie #polska #historia #warszawa #patologiazewsi #rakcontent #japierdole #bekazpodludzi
+9
WilecSrylec
Smutne jest to, że nawet w takich chwilach Polacy nie mogą odstawić na bok swoje przekonania i poglądy by razem stanąć na minutę i oddać cześć poległym. Źle się dzieje.
#powstaniewarszawskie
+6
samerowski
Odnośnie tego znaleziska:

https://www.wykop.pl/link/5070599

Gdyby ktoś był zainteresowany to mogę pozyskać więcej informacji i zdjęć osoby jaką jest Heinz Reinefarth. Mieszkam w Westerlandzie więc mogę pokazać jego dom, grób wraz ze cmentarzem, ratusz z tablica czy porozmawiać z kimś z urzędu miasta na ten temat.

#polska #historia #powstaniewarszawskie #oswiadczenie #iiwojnaswiatowa
+6
noitakto
Szukam czegoś ciekawego do poczytania o #powstaniewarszawskie ale tak raczej w krytycznym ujęciu najchętniej. Poleci ktoś jakąś stronę, blog, albo coś tskiego? #historia #iiwojnaswiatowa +1
klikus
Kiedy musisz odpierdalać jakiś polski szajs, żeby nie spaść poza próg wyborczy.
#powstaniewarszawskie #bekazlewactwa
+32
jogurcik666
Zapalcie sobie jeszcze po papierosku, bo zaraz zbombardują was Niemcy xD
#powstaniewarszawskie #heheszki
+2
terwer358
takie posty i memy jak ten mnie strasznie oburzają... nie, żartuję. Bardzo lubię takie posty wstawiane przez coraz większą ilość osób, bo to pokazuje przejście pokolenia od czołobitnego każdemu idiotycznemu narodowemu zrywowi, do pokolenia myślącego krytycznie i analizującego fakty.

#1944 #powstaniewarszawskie #oswiadczenie
+4
SamBeliar
Jak szanuję typa że nie poddał się presji grupy i na wyjebce idzie w swoją stronę xD Prawdziwy bohater
#powstaniewarszawskie #warszawa
+10
Delpan
Oni powinni odpowiedzieć za znieważenie Polski Walczącej
#bekazlewactwa #lgbt #powstaniewarszawskie
+129
The_Pelek
Z okazji dzisiejszej rocznicy chciałbym wam przypomnieć jedną z moich ulubionych lektur szkolnych. Macie z nią jakieś ciekawe wspomnienia?
#kamienienaszaniec #powstaniewarszawskie #godzinaw #czytajzwykopem
+214
t1daxey
Mam nadzieję, że mnie nie zlinczujecie. Wyciągam tylko zabawną rzecz z facebooka.
#powstaniewarszawskie
+1
bartdziur
No wlasnie nie wytrzymało i popełniło okropne samobójstwo skazując Polskę na komunistyczne jarzmo i brak jakichkolwiek realnych elit.

Idioci na szczycie nie potrafili myśleć trzeźwo i rzucili się z patykami na czołgi a wy się z tego cieszycie. Wysłali dzieci i nastolatków na śmierć a sami spierdolili jak najdalej.

To była zbrodnia wojenna i to że daliście z siebie wszystko i byliście bohaterami nic nie zmienia. Skazano was na śmierć i trzeba jasno to powiedzieć. Nie można robić z rzezi pięknej i romantycznej opowieści.

Gdybyście zostałi przy życiu moglibyście być realna siła w walce z komunizmem.

Mam nadzieję, że dożyje czasów że przestaniemy patrzeć bezrefleksyjnie na Powstanie Warszawskie i ktoś w końcu jasno i otwarcie powie

"jesteście bohaterami i chwała wam, ale Powstanie Warszawskie to był błąd"

#historia #powstaniewarszawskie #godzinaw
#przemyslenia #niepopularnaopinia #warszawa #polska
+167
M1PH6_5
Exegi Monumentum ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler #mangowpis #heheszki #powstaniewarszawskie #anime
+10
Toomoo
Było już dzisiaj?
#powstaniewarszawskie no i trochę #heheszki (niestety)
+5
CynicznyMarksista
Kiedy słyszę te plany zrobienia filmu o powstaniu Warszawskim to mogę odpowiedzieć tylko tak

Xdddd

Naprawdę prawacy? Chcecie by świat się dowiedział że Polacy nie potrafią planować? Że Polacy wysyłają dzieci na front? Że Polacy wysyłają żołnierzy z butelkami z benzyną na czołgi xd?

No chyba że to będzie film o alternatywnej rzeczywistości niczym Smoleńsk, w którym dzielnie 13 latki na konikach niszczą tygrysy...

W ogóle samo świętowanie rocznicy powstania Warszawskiego w którym zbrojenie uczestniczyły dzieci to według jakieś nieporozumienie, ale prawacka myśl historyczna to w ogóle jakieś nieporozumienie....

Sama walka dorosłych uczestników może była i bohaterska(swoją drogą jak się takie rzeczy mierzy( ͡° ͜ʖ ͡°)?), ale jakie to ma właściwie znaczenie? Może ktoś mi to wyjaśni?

Każdy kraj który gloryfikuję dziecięcych żołnierzy(oprócz małych powstańców mamy na przykład orlęta lwowskie...) powinien być skończony.

#neuropa #4konserwy #powstaniewarszawskie
+34
Pokaż następne