Jurix
Napisał do mnie znajomy z prośbą o ocenę kodu (pic rel).

Zacząłem mu tłumaczyć zagadnienia powiązane z PSR-2, zwyzywałem za brak OOP, polskie nazwy zmiennych, tragiczną czytelność kodu, SqlInj, oddzielenie logiki od widoku, na koniec sugerując, że powinien się zastanowić czy programowanie to na pewno dla niego.
Po tych słowach wysłał tylko ten link https://www.wykop.pl/wpis/32479435/-/

Przypał xD

#programista15k #programowanie #naukaprogramowania #heheszki
+10
AnastaZIuk
#programowanie #opengl #technologia mirki jak nazywa się to urządzenie poniżej? Zastanawiałem się ostatnio nad jakimś sensownym sposobem zapisu bądź transmisji vertexów. Gdzieś na YouTube widziałem gościa, który bodajże odpalał skrypty Pythona i wyświetlał akurat coś w blenderze dynamicznie, ale nie wydaje mi się, że mnie to nie zadowoli, chociaż pewnie się mylę :D
tomaszs
Ostatnio na grupie dla grafików trafiłem na post Pauliny, która napisała:

"na jakich wymiarach pracujecie projektując strony? (wymiary desktop)? 1280px szerokości i 600px fold? Mniejsze, większe? Jakiś margines dla rozciągającego się tła? Ostatnio jak wypuściłam kilka stron do programistów, to okazało się, że wyszły strasznie bycze, fonty jakieś ogromne i ogólnie masakra ????"

Pisze ona, że po opracowaniu grafiki przez nią została ona przekazana programistom. Programiści wykonali stronę na jej bazie. Jednak strona wygląda inaczej niż projekt. Fonty są za duże i w ogóle efekt jest inny niż na grafice. To przypomniało mi pewną historię, która przytrafiła mi się wiele wiele lat temu.

Ale zanim przejdziemy dalej szybka zagadka. Która z tych grafik jest ładniejsza? Prawa czy lewa?

Otóż zajmowałem się wtedy m.in. tworzeniem landing page'y. Było to dosyć przyjemne zajęcie. Pociąć grafikę i ją wdrożyć. Prościzna. Aż trafiłem na pewnego specyficznego klienta. Nazwę go Piotrem. Otóż, Piotr przesłał naprawdę ładną grafikę do newslettera. Na tej bazie zacząłem pracę.

Pociąłem grafikę, wrąbałem pola tekstowe, przycisk, trochę ostylowałem CSS-em i voila gotowe. Wysyłam do klienta. A on mi pisze, że to nie jest to co na grafice. Otwieram projekt i mój "twór". No faktycznie. Kolory inne, trochę poprzesuwane. Ale o co chodzi? Przecież to drobne różnice!!!

Ok. To jeszcze raz. Edycja. Przesuwam elementy, poprawiam kolory itp. Gotowe. Wysyłam do klienta. A ten znowu, że się nie zgadza. Wkurzyłem się. To już wyczerpało czasówkę na to zlecenie... Ale ok. Klient naszpan. Biorę jeszcze raz projekt i HTML. Ustawiam obok siebie. No coś tam jakby nie pasowało. Ok. Wkurzyłem się i nałożyłem na siebie projekt i HTML. Faktycznie. Tu piksel w lewo, tu w prawo. Tutaj czcionka (tak, font) ciut za duża. Ale to już takie detale. No nic, upierdliwy klient.

No to już dostawiam te wszystkie elementy kropka w kropkę. Wybarwiam wszystkie elementy identycznie jak na grafice. Wysyłam do klienta.... Było jeszcze kilka podejść. Ostatecznie klient zaakceptował gdy wszystko było kropka w kropkę.

Zapłacił, załatwione. A u mnie trafił na listę najbardziej upierdliwych klientów. Po jakimś czasie trafiłem na te projekty szukając jakichś plików. Popatrzyłem sobie na moją pierwszą wersję i na ostateczną... i wtedy sobie uświadomiłem dlaczego Piotr chciał, żeby było 1:1. Otóż ten mój projekt co prawda różnił się kilkoma detalami, jakieś piksele i rozmiary czy kolory. Ale wtedy zobaczyłem jak paskudny był ten projekt, który wykonałem na początku!

Sobie uświadomiłem, że tak naprawdę piękno i estetyka nie nie jest czymś rozmytym, efektem przypadkowych elementów. To bardzo starannie zaplanowany zabieg wykonany z chirurgiczną precyzją. Projekt Piotra, który otrzymał od super grafika był tego przykładem. Tam żaden piksel, kolor nie był przypadkowy. To dokładnie skończone dzieło, które tylko przeniesione 1:1 oddawało jego estetykę. A ja swoim niedbalstwem i niechlujnością po prostu to zepsułem.

Także Piotr spadł z listy upierdliwych klientów. To było dawno temu. A do dzisiaj jestem wdzięczny Piotrowi, że miał cierpliwość by zwracać do mnie ten projekt. Ponieważ w ten sposób nauczyłem się, na czym polega programistyczne wdrożenie projektu graficznego i UX. Czasem tak jest i wcale mi nie szkoda kasy, którą straciłem nie mogąc brać w tym czasie za inne zlecenia, bo to zlecenie dało mi dużo więcej niż mogłem się spodziewać.

To nie jest tak, że grafik sobie coś zrobi. Że UX designer coś sobie zrobi. A naszym zadaniem, jako programistów, jest "jako tako" wdrożenie makiet. Profesjonaliści poświęcają godziny na odpowiednie pozycjonowanie elementów, na dobór rozmiarów, czcionek, kolorów. Każdy element pasuje do innych i jest jak piramida z kart. Przesuniesz jeden piksel, a wszystko się rozleci jak właśnie taki domek z kart.

Myślę, że dzisiaj w ogóle jest większa świadomość estetyki projektów i może to już nie jest tak aktualne jak kiedyś. Może każdy programista to wie. Ale naprawdę, każdy piksel ma znaczenie. Jeśli szanujesz pracę grafika, UX designera (powinieneś/aś!) to przenoś projekt piksel w piksel.

Też przy okazji tej rozprawy chciałem zwrócić uwagę, jak grafik może pomóc w pracy programisty, który koduje design. Czasem, jak we wpisie Pauliny, efekt nie zawsze jest doskonały. I tutaj może być kilka powodów. Oczywiście może być niefrasobliwość. Ale też nie zawsze.

Rada, które mam dla grafików, jeśli pojawiają się problemy zobacz jak projekt wyświetla się na monitorze programisty. Wydaje się trywialne, ale są różne ekrany, czasem wypalone, przeskalowane błędnie, źle skalibrowane. Programista może po prostu widzieć co innego niż Ty. Może być też tak, że program, którego programista używa do oglądania grafik i makiet przekłamuje.

Natomiast dla programistów mam radę, by dążyli do 100% zgodności z projektami od grafików i designerów. Mam tutaj na myśli nie "wygląda tak samo", ale pikselowej precyzji. Nawet jeśli użytkownik nie będzie widział tych pikselowych błędów, to i tak będzie je odczuwał, jako brak estetyki. I tutaj nie ma tłumaczenia, że nie było widać. można zrobić sobie zawsze zrzut ekranu i nałożyć projekt na to co wykonaliśmy. Wtedy widać każdą różnicę jak na tacy.

Za jakiś czas napiszę w komentarzu, którą grafikę wykonał designer, a którą ja trochę "ulepszyłem". Głosujcie!

A to kilka ebooków, które polecam osobom zainteresowanym UX i designem. Są w promocji -60% do niedzieli:

- Badanie UX. Praktyczne techniki projektowania bezkonkurencyjnych produktów (UX Research: Practical Techniques for Designing Better Products), Brad Nunnally, David Farkas, 216 stron. LINK
- Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie III (Don't Make Me Think, Revisited: A Common Sense Approach to Web Usability (3rd Edition)), Steve Krug, 216 stron. LINK
- Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine (Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences), Jesmond Allen, James Chudley, 456 stron. LINK
- 100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach (100 Things Every Designer Needs to Know About People (Voices That Matter)), Susan Weinschenk, 244 stron. LINK

PROMOCJA

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych akcji: NEWSLETTER

Podziękowania dla wszystkich, którzy korzystają z linków do promek, które podaję na #dlaprogramistow. Dzięki Wam mógł powstać ten tekst!

#programowanie #programista15k #frontend #design #ux #grafika #grafik #projektowanie #ebook #ebooki
+6
MtEverest
Nawet za darmo już pracują byle doświadczenia złapać ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programowanie
+5
JustUseBrain
Mam takie pytanko, jak zrobić żeby zaznaczony element był na samej górze, na wysokości pierwszego posta? Tutaj wrzucam link do kodu na githubie.

#naukaprogramowania #programowanie #html #css
yuim
#codziennylinustorvalds 29/32

BULLSHIT. Have you _looked_ at the patches you are talking about? You should have - several of them bear your name. [...] As it is, the patches are COMPLETE AND UTTER GARBAGE. [...] WHAT THE F*CK IS GOING ON?

LKML, 21.01.2018, o patchach mających załatać Spectre

BTW, ciekawy projekt na GitHubie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler Just a collection of all the rants from Linus Torvalds on the kernel mailing list from 2012 to 2015 classified by the amount of hate and sorted by it.

#linux #programista15k #komputery #cytatywielkichludzi #cytaty #heheszki #programowanie
+10
ronek22
Mam taki prosty algorytm równoległy i ma on prace W(n) = O(n)
No i to jest zrozumiałe, bo ta pierwsze pętla to determinuje.
Mam problem z określeniem jaką pracę ma technika drzewa zbalansowanego, czyli fragment od 3 do 5 linii.
Jedna petla jest O(log n) i ta w srodku imo licze jako O(n) czy moze powinienem jako O(1)?

#algorytmy #programowanie #algorytmyrownolegle
cichocichy
Gdybyście się zastanawiali ile zarabia student na stażu w IT na pełen etat (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
#it #programista15k #programowanie #pracbaza #studbaza #chwalesie #polakicebulaki
+1
tomaszs
Hej, do 25.08.19 trwa akcja Zacznij tworzyć strony www [webmasterstwo do -60%]. Między innymi 'Dynamiczny HTML. 101 praktycznych skryptów'. Łącznie w akcji dostępnych jest 120 pozycji. Poniżej kilka pozycji:

✓ Java. Kompendium programisty. Wydanie X (Java: The Complete Reference, Tenth Edition), Herbert Schildt, 1152 stron. (bestseller)
✓ Ekstrakcja danych z językiem Python. Pozyskiwanie danych z internetu. Wydanie II (Web Scraping with Python: Collecting More Data from the Modern Web, 2nd Edition), Ryan Mitchell, 272 stron. (nowość)
✓ PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie. Wydanie V (Learning PHP, MySQL & JavaScript: With jQuery, CSS & HTML5 5th Edition), Robin Nixon, 736 stron. (nowość)
✓ Programowalność i automatyzacja sieci. Poradnik inżyniera sieci następnej generacji (Network Programmability and Automation: Skills for the Next-Generation Network Engineer), Jason Edelman, Scott S. Lowe, Matt Oswalt, 528 stron. (nowość)
✓ 100 sposobów na Perl (Perl Hacks: Tips & Tools for Programming, Debugging, and Surviving), chromatic, Damian Conway, Curtis "Ovid" Poe , 320 stron.
✓ 100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach (100 Things Every Designer Needs to Know About People (Voices That Matter)), Susan Weinschenk, 244 stron.
✓ Adobe AIR dla programistów JavaScript. Leksykon kieszonkowy (Adobe AIR for JavaScript Developers Pocket Guide), Mike Chambers, Daniel Dura, Kevin Hoyt, Dragos Georgita, 200 stron.
✓ Angular 2. Programowanie z użyciem języka TypeScript (Angular 2 Development with TypeScript), Yakov Fain, Anton Moiseev, 456 stron.
✓ Angular w akcji (Angular in Action), Jeremy Wilken, 336 stron.
✓ Angular 2. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych (Mastering Angular 2 Components), Gion Kunz, 352 stron.

Więcej informacji: LINK DO AKCJI

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych akcji: https://polishwords.com.pl/blog/newsletter-dla-programistow/

#dlaprogramistow #programowanie #programujzwykopem #programista15k #cebuladeals #informatyka
+2
Bulldogjob
@Bulldogjob: Hej, dzisiaj #pracbaza z widełkami i podziałem na miasta dla Engineerów!

Remote
Senior Data Engineer / iRonin.IT / 15-25K PLN / http://bit.ly/324jzfb
Senior Software Engineer / 300Brains / 15-18K PLN / http://bit.ly/2RoM3fe

Warszawa
Test Automation Engineer / B2Bnetwork / 10-15K PLN / http://bit.ly/2xreyA2
Software Engineer (Backend PHP) / GOG.com / 8-11K PLN / http://bit.ly/2KsMX8E
ELK DevOps Engineer / ERGO Digital IT / 13-15K PLN / http://bit.ly/31rfqlc
Java Engineer / 98elements / 13-25K PLN / http://bit.ly/31itOfc
PHP Engineer with Docker / SYZYGY Warsaw / 11-13K PLN / http://bit.ly/2LzMNO2
Software Engineering Supervisor / C.H. Robinson / 9.3-12.6K PLN / http://bit.ly/2LzMOS6
Software Engineer / StepStone Services / 11-17K PLN / http://bit.ly/2Ks0kpM

Wrocław
DevOps Engineer with AWS / Tap.Talent / 15-18K PLN / http://bit.ly/31ZJ3KC

Katowice
Software Engineer / DisplayLink / 4-6K PLN / http://bit.ly/31ZdHU7

Kraków
Data Platform Lead Engineer / FlyR / 19-22.5K PLN / http://bit.ly/2KNRD9v
Engineering Manager (Data Engineering) / FlyR / 20-24K PLN / http://bit.ly/2KOynZp
Operations Engineer / ABB / 8.5-16K PLN / http://bit.ly/2LFcpZV
IT System Security Engineer / Collabera / 19.7-21.8K PLN / http://bit.ly/2KOMM83

---------------------------------------------------------------------------------------------
#pracawit #pracait #engineer #programowanie #backend #frontend
bi-tek
Chyba czas najwyższy wyczyścić klawiaturę w prac

#programowanie #pracait #praca #pracbaza #informatyka
imlmpe
◢ #unknownews

Zakończ ten tydzień pracy przeglądem ciekawych linków z Internetu. Dziś 28 pozycji. Zapraszam do czytania
Dodaj mnie do obserwowanych na Facebooku - tam też są newsy! (link w stopce)


1) Narzędzia do pracy w terminalu, których mogłeś nie znać - poznaj pakiet 'moreutils'
https://www.ostechnix.com/moreutils-collection-useful-unix-utilities/
INFO: dodatkowe 15 narzędzi do operacji na tekście, plikach, katalogach itp. Przydatne

2) Biblioteka implementująca interakcje z obiektami w JavaScript - przeciąganie, rozciąganie, obracanie, zniekształcanie i inne
https://github.com/daybrush/moveable
INFO: rzuć okiem na demo aby zrozumieć jak to działa. Bardzo prosta w implementacji biblioteka.

3) Szybki wstęp do frameworków webowych w Pythonie
https://stxnext.com/blog/2018/09/27/beginners-introduction-python-frameworks/
INFO: omówionych jest 10 frameworków i w każdym zaprezentowano przykładową, krótką aplikację (w stylu Hello World)

4) Potrzebujesz systemu komentarzy do statycznej strony internetowej? To go sobie napisz - tutorial
https://www.taniarascia.com/add-comments-to-static-site/
INFO: większość poradników sugeruje używanie Disqusa, ale nie każdy chce zaśmiecać swoją stronę jego reklamami. Stąd to rozwiązanie

5) Praca z klasami w JavaScript - podstawy dla JavaScriptowych dinozaurów, którzy pierwsze o tym słyszą
https://www.taniarascia.com/understanding-classes-in-javascript/
INFO: trudno nie spotkać się z klasami we współczesnym kodzie JS. Warto zrozumieć jak one działają i jak ich używać

6) Lista Startupów, które dzielą się ze światem swoimi statystykami - zarobki, wydatki, płace itp
https://open-startups.xyz
INFO: nie ma tego dużo (do tej pory 40), ale można sobie poczytać jak to wygląda. Świetnie robi to moim zdaniem Buffer (tam jest nawet livestream zarobków!)

7) Jak zaimplementować system pluginów na stronie (do osadzania na innych stronach)?
https://www.figma.com/blog/how-we-built-the-figma-plugin-system/
INFO: przegląd metod i związanych z nimi problemów

8) Garść porad na temat projektowania użytecznego interfejsu użytkownika
https://learnui.design/blog/4-rules-intuitive-ux.html
INFO: gdzie umieszczać przyciski? dlaczego dropdown to zło? przydatne porady i wiele przykładów

9) Upload całych katalogów w JavaScript - jak to zaimplementować?
https://jcubic.pl/2019/06/upload-katalogow-javascript.html
INFO: implementacja uploadu jednego pliku metodą drag&drop nie jest skomplikowana. A co jeżeli użytkownik przeciągnie cały katalog lub dziesiątki plików na raz?

10) Koa.js, czyli lżejsza wersja ExpressJS (od tych samych twórców)
https://koajs.com
INFO: link do oficjalnej strony projektu, gdzie świetnie wyjaśniono podstawy tego frameworka

11) Jak zmniejszyć wymiary i wagę obrazka przy zachowaniu tej samej ilości szczegółów i jakości (tutaj np. z 1080p do 18p)
https://peterhrynkow.com/performance/2019/01/13/blowing-up-images-to-make-them-small.html?hn=1
INFO: sztuczka działa jedynie na obrazkach z gradientem i tych z mocnym rozmyciem, ale i tak redukcja rozmiaru obrazka o 97% to niezły wyczyn

12) OpenDrop - czyli terminalowe narzędzie do obsługi AirDropa na komputerach Mac
https://github.com/seemoo-lab/opendrop
INFO: umożliwia przesyłanie i odbieranie plików, ale trzeba ustawić sobie widoczność komputera na 'widoczny dla wszystkich' aby to działało

13) Przyspiesz swoją stronę internetową z użyciem prostego skryptu (prefetch)
https://instant.page
INFO: było w zestawieniu ponad rok temu, ale wydali nową, ulepszoną wersję. Bardzo sprytne rozwiązanie

14) Jak tworzyć dobre oprogramowanie? (długie)
https://www.csc.gov.sg/articles/how-to-build-good-software
INFO: garść przemyśleń na ten temat. Wszystko sprowadza się do zrozumienia problemu, zatrudnienia właściwych ludzi i ogólnie KISS ;)

15) Pokonferencyjny podcast 'After.conf' - rozmowy z prelegentami, relacje z konferencji, wywiady z organizatorami itp
https://mrdev.pl/after-conf

16) Wyciąganie tekstu z obrazków (OCR) z użyciem Javascript - tutorial do biblioteki Tesseract
https://blog.logrocket.com/how-to-extract-text-from-an-image-using-javascript-8fe282fb0e71/
INFO: rozwiązanie działa zarówno na serwerze (node) jak i w przeglądarce (zupełnie bez wykorzystania backendu)

17) Jak kupić DOBRĄ kartę MicroSD? lista 5 błędów jakie możesz popełnić
https://www.makeuseof.com/tag/5-mistakes-avoid-buying-next-microsd-card/
INFO: wiesz czym różni się MicroSD od MicroSD HC lub MicroSD XC? albo co znaczą oznaczenia V30, A2, Class 10 na karcie?

18) Podłączanie niezaufanych gadżetów/nośników do portu USB jest niebezpieczne - jak temu zaradzić i to softwarowo?
https://roussos.cc/2019/08/19/usbguard/
INFO: USBGuard pozwala na zasilanie dowolnych urządzeń przez port USB (system Linux), ale bez używania ich jako klawiatura/myszka/nośnik itp.

19) Semantic UI - framework do budowy prostego, responsywnego layoutu z użyciem czytelnego dla człowieka kodu HTML
https://semantic-ui.com
INFO: warto zerknąć do dokumentacji po przykłady. Nazewnictwo klas jest bardzo intuicyjne

20) iOS Console - przeglądaj logi z urządzenia z iOS bezpośrednio na swoim Macu
https://lemonjar.com/iosconsole/
INFO: bardzo wygodne narzędzie dla wszystkich applowych programistów

21) Nadchodzi Git w wersji 2.23, a w raz z nim kilka z mian w tym dwa nowe polecenia
https://github.blog/2019-08-16-highlights-from-git-2-23/
INFO: 'switch' oraz 'restore', które docelowo rozbijają 'checkout' na dwie oddzielne operacje - pierwsza dla operacji na gałęziach, druga dla plików

22) Pracujesz (lub masz zamiar zacząć) zdalnie? Te narzędzia mogą Ci to ułatwić
https://nohq.co/tools/
INFO: świetna kolekcja wszystkiego, co potrzebne jest do prowadzenia firmy bez biura

23) Używasz webmina na swoich serwerach? to lepiej go zaktualizuj. Jest dostępny exploit 0-day
https://blog.firosolutions.com/exploits/webmin/
INFO: błąd jest w funkcji resetowania hasła. Jeśli w polu ze starym hasłem podamy pipe i polecenie (np |ls) to zostanie ono wykonane

24) Dlaczego software tworzony przez Google to zło?
https://www.gnu.org/proprietary/malware-google.html
INFO: przegląd kilkudziesięciu powodów aby tak myśleć. Niektóre są ciekawe i zastanawiające

== LINKI TYLKO DLA PATRONÓW ==

25) Lista narzędzi dla "CyberSecurity Blue Team" - mogą się przydać w Twojej firmie
http://uw7.org/un_5d5fcfd68bbbd
INFO: honeypoty, monitory sieci, wykrywanie phishingu i wiele innych

26) Lista prawie 200 dostępnych za darmo (czasowo) kursów z Udemy
http://uw7.org/un_5d5fcfdc77b51
INFO: lita wygenerowana 21 sierpnia, więc większość jeszcze działa

27) Lista szkoleń (darmowym i płatnych), książek i materiałów, które pozwoliły autorowi dostać pracę w branży Artificial Intelligence (AI)
http://uw7.org/un_5d5fcfe849847
INFO: zbiór linków od poziomu totalnie początkującego po tematy bardziej zaawansowane. Bardzo wiele treści dostępnych jest za darmo

28) Potężna baza (670+) darmowych kursów programowania online
http://uw7.org/un_5d5fcff134700
INFO: lista jest stale uzupełniana o nowe pozycje

==
Chcesz aby Twój link pojawił się tutaj?
Po prostu mi go zgłoś. To zupełnie NIC nie kosztuje - dodaję jednak tylko to, co mi przypadnie do gustu.
https://bit.ly/unDodaj

Podobało się? Zalajkuj lub podaj dalej - thx.

************

[Obserwuj mnie na FB] - [Chcesz być wołany?] - [Zostań patronem] - [Wersja RSS] - [Subskrybuj przez email] - [Grupa na Telegramie]

Tagi: #ciekawostki #programowanie #python #javascript #design #security #internet #startup #google #serwery #linux #technologia #technologia #naukanowego #naukaprogramowania
+197
JustJoinIT
Allo, Allo! Mamy nadzieję, że cieszycie się ostatnimi dniami sierpnia, a w międzyczasie zapraszamy was do lektury najnowszego wydania Prasówki Technologicznej. W tym tygodniu frontendowców może zainteresować nowy dodatek do Storybooka, backendowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na informacje o zainfekowanych bibliotekach #ruby, natomiast każdy wielbiciel nowinek technicznych pewnie chętnie przeczyta o najnowszych czipach AI wprowadzonych przez Teslę.

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Tydzień temu pisaliśmy o najnowszej wersji Reacta — v16. Dziś przedstawiamy wam małą ściągę, która może pomóc wam zaoszczędzić trochę czasu pracując z #react. Autor tej ściągi szczegółowo przedstawia sposoby na poradzenie sobie z elementami, typami itd. Zapraszamy do lektury.

Więcej na ten temat: https://medium.com/better-programming/this-react-cheat-sheet-includes-all-of-v16-63efc739ad88

2. Na ratunek przybywa ów bardzo szczegółowy instruktaż do testowania #javascript. Przygotowuje on dla programistów tuziny najlepszych postów, książek i narzędzi jakie rynek ma do zaoferowania. Jest dobrze zorganizowany, przeprowadza nas krok po kroku przez cały proces testowania JavaScript. Zarówno backend, jak i frontend, lepiej możemy to zrozumieć. Polecamy ten przewodnik każdemu, kto chce mieć wszystko uporządkowane, w jednym miejscu, opisane stopniowo i szczegółowo.

Więcej na ten temat: https://github.com/goldbergyoni/javascript-testing-best-practices

3. Wszystkim tutaj zgromadzonym chcielibyśmy przedstawić nowego członka rodziny frontendowej — DocsPage. Dzięki niemu będzie można zmienić wygląd Storybooka (narzędzie open source do tworzenia komponentów UI), czyniąc go m.in. bardziej czytelnym. DocsPage jest dostępny już od kilku dni w Storybooku 5.2 beta. W tym artykule dowiecie się więcej na temat tego narzędzia, jego budowy, funkcji oraz dlaczego warto się z nim zapoznać.

Więcej na ten temat: https://medium.com/storybookjs/storybook-docspage-e185bc3622bf

------------

#backend

1. Czy nie byłoby super zbudować własne narzędzie do wykrywania twarzy i poczuć się trochę jak agent służb specjalnych? Otóż dzięki temu artykułowi będzie to możliwe, bowiem jego autor przeprowadza nas przez cały proces tworzenia takiego narzędzia m.in. za pomocą #python. Krok po kroku pokazuje on nam jak wygląda struktura tego narzędzia, co i jak po kolei należy zrobić, gdzie można znaleźć niezbędne, gotowe już elementy oraz w jaki sposób należy przetestować infrastrukturę aby upewnić się, że narzędzie poprawnie działa. Z pomocą tego artykułu i ty będziesz w stanie stworzyć proste narzędzie do wykrywania twarzy.

Więcej na ten temat: https://blog.owulveryck.info/2019/08/16/a-simple-face-detection-utility-from-python-to-go.html

2. Niegdyś przeciwko programom open source, dziś Microsoft postawił sobie za punkt honoru zbudować reputację jednego z najbardziej zażartych przedstawicieli technologii open source. Ostatnio Microsoft nabył firmę jClarity, lidera pośród współautorów projektu open-source AdoptOpenJDK. Firmy ta zapewnia wsparcie dla binariów AdoptOpenJDK oraz pomaga rozwiązać problemy związane z wydajnością Javy. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat planów Microsoftu w związku z nabyciem jClarity, zapraszamy do lektury.

Więcej na ten temat: https://www.computerworld.pl/news/Microsoft-przejmuje-firme-jClarity,414903.html

3. Uwaga Uwaga! Najnowsze wieści z frontu donoszą, że kilka dni temu w 11 bibliotekach Ruby został znaleziony ukryty algorytm wprowadzający złośliwy kod, odpowiedzialny za przeprowadzanie operacji związanych z kopaniem kryptowaluty. Poniższy artykuł kroki szczegółowo wyjaśnia źródło ataku, cel, w jaki sposób został on przeprowadzony oraz co powinni zrobić developerzy Ruby, którzy skorzystali z zainfekowanych bibliotek.

Więcej na ten temat: https://www.zdnet.com/article/backdoor-code-found-in-11-ruby-libraries/

------------

#inne

1. Od wielu miesięcy na ulicach Hong Kongu trwają protesty przeciwko władzom Chińskiej Republiki Ludowej, która od lat narusza oficjalną autonomię tej prowincji. Rosnące widmo chińskiego totalitaryzmu, a także idące z tym zagrożenie dla wolności oraz praw człowieka, skłoniło mieszkańców Hong Kongu do walki o niezależność ich małej ojczyzny. Jednak na pokojowe protesty Chińskie władze odpowiadają przemocą, sięgając po broń w formie sztucznej inteligencji. W tym artykule dowiesz się więcej na temat konfliktu dzielącego Chiny i Hong Kong, oraz w jaki sposób wojna ta przeprowadzana jest z pomocą AI.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/wojna-przeciwko-ai-protesty-w-hong-kongu/

2. Minął już jakiś czas od kiedy Tesla zaczęła zapowiadać produkcję samoprowadzących się samochodów. Dla niewtajemniczonych, Tesla to amerykańskie przedsiębiorstwo, którego celem jest zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny m.in. poprzez stworzenie samoprowadzących się samochodów, całkowicie zasilanych energią elektryczną. Dwa dni temu ujawniono szczegóły na temat komputera oraz dwóch procesorów AI, które miałyby obsługiwać taki samochód. Czip ten jest rzekomo 21 razy szybszy niż model, który Tesla stosowała poprzednio.

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/news/meet-tesla-self-driving-car-computer-and-its-two-ai-brains/

3. W tym roku mija osiem lat od katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie, kiedy to tsunami spowodowane trzęsieniem ziemi u wybrzeży Honsiu doprowadziło do awarii siódmego stopnia, przez wielu porównywanego do katastrofy w Czarnobylu. Do dziś poziom skażenia radioaktywnego pozostaje w niektórych miejscach elektrowni tak wysoki, że mógłby doprowadzić do niemalże natychmiastowej śmierci. Dlatego też sprzątaniem radioaktywnych pozostałości zajmują się roboty. Przedstawiamy wam serię artykułów, które bliżej przyglądają się roli technologii w sprzątaniu Fukushimy.

Więcej na ten temat: https://www.cnet.com/fukushima/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyka #ciekawostki
+2
Bulldogjob
Jeśli NIE chcesz zostać świetnym programistą, bądź uparty jak osioł i pewny swojej mądrości ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sprawdź, czy nie masz nawyków słabego programisty i wyeliminuj je u siebie

https://bulldogjob.pl/news/749-5-zlych-nawykow-nieefektywnego-programisty

#programowanie #programista #bulldogjob
JavaDevMatt
Szukam propozycji tekstów na transparenty z nadchodzącej karty specjalnej #karciankait "Strajk Szkół Programowania".

Aktualne pomysły to:
Bootcamp + JS != 15k
Frontend to też programowanie
Cobol's not dead

pokaż spoiler #programowanie #programista15k #bootcamp #strajk
+6
aptitude
Chwale się swoim nowym projektem, napisane w #nodejs i #mongodb
https://mwd.itunix.eu/

#programowanie
+3
yuim
#codziennylinustorvalds 28/32

But this is definitely another of those "This is our most desperate hour. Help me, Al-biwan Ke-Viro, you're my only hope" issues.

Al? Please don't make me wear that golden bikini.

LKML, 07.03.2013, w mailu do Ala Viro, maintainera VFS i okolic
#linux #programista15k #komputery #cytatywielkichludzi #cytaty #heheszki #programowanie i trochę #starwars
+9
Dalamar
Stoję przed zmianą pracy. Mam tego całego LinkedIna i dostaję te słynne propozycje pracy na priv, ale mam takie pytanie - czy warto w ogóle rozważać oferty z firm rekrutacyjnych, w sensie te proxy pomiędzy tobą a właściwą firmą? Czy firmy płacące uczciwą rynkową stawkę w ogóle by korzystały z usług firm zewnętrznych do poszukiwania kandydatów?
A może to działa zupełnie inaczej niż myślę i np. wyszukują oferty pracy z różnych firm, szukają kandydatów i biorą hajs za polecenie, a wcale nie działają na zlecenie firmy właściwej?

#programowanie #it #linkedin #pytaniedoeksperta
vaneck
#java #programowanie
Kod java

Dlaczego wykonuje się pierwszy if z metody ship()? Kurs java z Codecademy. Jeżeli isFilled jest false powinien dać else chyba?
Po uruchomieniu wyświetla taki tekst:
tomaszs
Hej, do 25.08.19 trwa promocja Zacznij tworzyć strony www [webmasterstwo do -60%]. Między innymi 'Podręcznik projektantów logo. Smashing Magazine'. Łącznie w promocji dostępnych jest 120 pozycji. Poniżej kilka pozycji:

✓ Java. Kompendium programisty. Wydanie X (Java: The Complete Reference, Tenth Edition), Herbert Schildt, 1152 stron. (bestseller)
✓ Ekstrakcja danych z językiem Python. Pozyskiwanie danych z internetu. Wydanie II (Web Scraping with Python: Collecting More Data from the Modern Web, 2nd Edition), Ryan Mitchell, 272 stron. (nowość)
✓ PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie. Wydanie V (Learning PHP, MySQL & JavaScript: With jQuery, CSS & HTML5 5th Edition), Robin Nixon, 736 stron. (nowość)
✓ Programowalność i automatyzacja sieci. Poradnik inżyniera sieci następnej generacji (Network Programmability and Automation: Skills for the Next-Generation Network Engineer), Jason Edelman, Scott S. Lowe, Matt Oswalt, 528 stron. (nowość)
✓ 100 sposobów na Perl (Perl Hacks: Tips & Tools for Programming, Debugging, and Surviving), chromatic, Damian Conway, Curtis "Ovid" Poe , 320 stron.
✓ 100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach (100 Things Every Designer Needs to Know About People (Voices That Matter)), Susan Weinschenk, 244 stron.
✓ Adobe AIR dla programistów JavaScript. Leksykon kieszonkowy (Adobe AIR for JavaScript Developers Pocket Guide), Mike Chambers, Daniel Dura, Kevin Hoyt, Dragos Georgita, 200 stron.
✓ Angular 2. Programowanie z użyciem języka TypeScript (Angular 2 Development with TypeScript), Yakov Fain, Anton Moiseev, 456 stron.
✓ Angular w akcji (Angular in Action), Jeremy Wilken, 336 stron.
✓ Angular 2. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych (Mastering Angular 2 Components), Gion Kunz, 352 stron.

Więcej informacji: LINK DO PROMOCJI

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych promocji: https://polishwords.com.pl/blog/newsletter-dla-programistow/

#dlaprogramistow #programowanie #programujzwykopem #programista15k #cebuladeals #informatyka #stronywww #webmastering
+1
Bulldogjob
Chcesz zostać programistą Angular? Zaaplikuj na darmowe szkolenie i dołącz do rozwojowego projektu IT

https://bulldogjob.pl/articles/1106-pekao-techlab-czyli-jak-zostac-programista-angular

#programowanie #programista #bulldogjob #javascript #frontend #angular #szkolenia
kony11
WItam, zastanawiam sie czy istnieje juz cos takiego #programowanie #wordpress (?) #technologia . Mianowicie, dodaje poprzez strone www/postmana "klienta/osobe" do bazy danych. nastepnie klient lub tez pracownicy moga go wyszukac poprzez podanie dwoch stalych np: Serial numeru oraz Imienia, i dostac informacje na jego temat ktore sa zapisane w bazie danych.
Bulldogjob
Hostowanie aplikacji w React na GitHub Pages jest możliwe, ale wymaga specyficzego deploymentu Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku

https://bulldogjob.pl/news/747-github-pages-i-react-jak-stworzyc-w-ten-sposob-strone

#programowanie #programista #bulldogjob #react #javascript #frontend
+2
FurTemporis
Nowy dzień, ten sam tydzień, ale nowy #gameroom , ahoj!
Na dzisiejszy dzionek wybieram wystrój, który na tę chwilę najbardziej wydał mi się przyjemny. A co Wy o nim myślicie? :)

#pcmasterrace #komputery #gry i dodaję #programowanie - ponieważ wiele z tych zdjęć jest również od programistów.
+66
Bulldogjob
@Bulldogjob: Hej, dzisiaj #pracbaza dla Backendowców, z widełkami i podziałem na miasta!

Remote
[Wrocław/Remote] Senior Ruby/Rails Developer / Sofomo / 15-21K PLN / http://bit.ly/2LDVaYH
Remote Senior Ruby Developer / Ragnarson / 14-20K PLN / http://bit.ly/2JfWKNQ
Backend developer PHP / Piwik PRO / 7-14K PLN / http://bit.ly/2Sm7LRz
Senior Software Engineer / 300Brains / 15-18K PLN / http://bit.ly/2RoM3fe
Game Developer (Lead) / 300Brains / 13-15K PLN / http://bit.ly/2Rq0NL6
Blockchain Developer / 300Brains / 7-9K PLN / http://bit.ly/2YnHCHF
Magento Developer / Divante / 6-13K PLN / http://bit.ly/2Si3ZsD
Senior PHP Developer / Divante / 9-13K PLN / http://bit.ly/2Hivm1U

Katowice
Senior Laravel PHP Developer / Netizens / 8-15K PLN / http://bit.ly/2KQDFUt
Software Engineer / DisplayLink / 4-6K PLN / http://bit.ly/31ZdHU7

Warszawa
Programista PHP / Ingram Micro Sp. z o.o. / 8-12K PLN / http://bit.ly/2YqoU21
PHP Developer / Displate / 8-14K PLN / http://bit.ly/2YnzMOY
Software Engineer (Backend PHP) / GOG.com / 8-11K PLN / http://bit.ly/2KsMX8E
Node.js developer / Blazity / 8-12K PLN / http://bit.ly/2KQDFnr
Programista Java (regular) / Extreme Robotics / 7-10K PLN / http://bit.ly/2M6Kvrl
Java Engineer / 98elements / 13-25K PLN / http://bit.ly/31itOfc
PHP Engineer with Docker / SYZYGY Warsaw / 11-13K PLN / http://bit.ly/2LzMNO2
Software Engineering Supervisor / C.H. Robinson / 9.3-12.6K PLN / http://bit.ly/2LzMOS6
Programista PHP / eStoreMedia sp. z o.o. / 5-9K PLN / http://bit.ly/2JYbFfW
Programista PHP / Netkata Internet Software House / 8-12K PLN / http://bit.ly/2Khw5D7
Programista Drupal / Dom Maklerski BOŚ S.A. / 8-12K PLN / http://bit.ly/2WLR03q
Software Engineer / StepStone Services / 11-17K PLN / http://bit.ly/2Ks0kpM
Senior Java Developer / Extreme Robotics / 10-14K PLN / http://bit.ly/2YsSwIx

Gliwice
Senior backend PHP Developer / SMSAPI / 9.2-13.2K PLN / http://bit.ly/2Kwvi06

Łódź
Senior PHP Developer / Better Collective Poland / 8.7-11K PLN / http://bit.ly/31CvBMf
Java Developer / Liki / 7-12K PLN / http://bit.ly/2JrG4UC
PHP Developer / Media4U Sp. z o.o. / 3.2-5K PLN / http://bit.ly/31nrxzu
Java Developer / Media4U Sp. z o.o. / 3.9-5.7K PLN / http://bit.ly/2KgHvWj

Poznań
.Net Developer / Dynaminds sp. z o.o. / 8-11K PLN / http://bit.ly/2JYKjX1
Programista Java / PSI Polska Sp. z o.o. / 10-17K PLN / http://bit.ly/30HJIjh
Programista Java / PSI Polska Sp. z o.o. / 10-17K PLN / http://bit.ly/2lffqoA
Senior ServiceNow Developer / SPOC - ServiceNow Experts since 2010 / 12-16K PLN / http://bit.ly/2IySk5V

Warszawa, Gliwice
Java Developer / Boldare / 7-18.2K PLN / http://bit.ly/31IiGbK

Wrocław
Java Developer / Avra Sp. z o.o. / 7-13K PLN / http://bit.ly/2KgXUdp
Senior Node.js Developer / Codemachine / 10-20K PLN / http://bit.ly/2YlzYgL
Java Developer / Collabera / 0.0-16K PLN / http://bit.ly/31itNb8
Mid/Senior Java Developer / Look4App / 8-15K PLN / http://bit.ly/2YmIIDF

Kraków
Data Platform Lead Engineer / FlyR / 19-22.5K PLN / http://bit.ly/2KNRD9v
Engineering Manager (Data Engineering) / FlyR / 20-24K PLN / http://bit.ly/2KOynZp
IT System Security Engineer / Collabera / 19.7-21.8K PLN / http://bit.ly/2KOMM83
Senior PHP Developer / GTS Tech / 11-17K PLN / http://bit.ly/2LuoBwl
Java Developer / Codibly / 9-12K PLN / http://bit.ly/2xlUX4a

Wrocław, Szczawno-Zdrój
Programista C# / .NET / KRUK S.A. / 5-10K PLN / http://bit.ly/2GbdmFW

Szczecin
Marketing Technology Team Leader / lastminute.com group / 12-16.5K PLN / http://bit.ly/2RgNb4w

----------------------------------------------------------------------------------------------
#pracawit #backend #java #php #pracait #programowanie
+12
aptitude
Właśnie nauczyłem się 3 stopniowego if'a, znał ktoś?

#programowanie #javascript
+2
Dalmierz_Ploza
#programowanie #python
Pomocy.
Obrazek poglądowy.
Listy obiektów w obiektach i takie tam.
Rzecz w tym, że próbując rozszerzyć jedną z "lista_glosy" funkcją append() to rozszerza mi wszystkie.
Lista sekcje też jest rozszerzana funkcją append().
Jak temu zaradzić?
RFpNeFeFiFcL
Zagadkowe poszukiwanie idealnej losowości | Quanta Magazine

"Czy obiektywna, idealna losowość istnieje czy też może jest wyłącznie wyrazem naszej ignorancji?" Artykuł trochę o matematyce, logice i fizyce, a miejscami nawet filozofii.
Polecam każdemu kto lubi sobie od czasu do czasu pogłówkować.

Link do znaleziska:( tłumaczenie DODANE PRZEZ KOLEGĘ @Fake_R ) https://www.wykop.pl/link/5097541/zagadkowe-poszukiwanie-idealnej-losowosci-quanta-magazine/

Źródło: Artykuł opublikowany na Quanta Magazine

Znależisko dodał: @Fake_R

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #qualitycontent #nauka #ciekawostki #zainteresowania
#matematyka #fizyka #informatyka #programowanie #programista15k #teoriagier
+39
Bulldogjob
Ten samouczek nauczy cię używać wyrażeń regularnych do wyciągania dowolnych informacji z tekstu, do tego służy jako świetna ściągawka z regex.

https://bulldogjob.pl/news/746-samouczek-regex-sciagawka-z-przykladami

#programowanie #programista #bulldogjob
+5
Bulldogjob
@Bulldogjob: Cześć, czy są tu Frontend Developerzy?? Specjalnie dla Was #pracbaza z widełkami i podziałem na miasta!!!

Łódź
Senior React Developer / Liki / 12-17K PLN / http://bit.ly/2YCvVgq
React Developer / Liki / 7-12K PLN / http://bit.ly/2JYzfJi

Warszawa
Frontend Developer / StepStone Services / 8-15K PLN / http://bit.ly/2xAqIq3
Senior Frontend Developer / HL Tech Sp. z o.o. / 14-17K PLN / http://bit.ly/2SHbDNt
Front End Developer / Fabrity / 8-12K PLN / http://bit.ly/2YmPRni
JavaScript Front-End Developer / ERGO Digital IT / 10-15K PLN / http://bit.ly/31o570Z
Angular Developer / igus / 12-17K PLN / http://bit.ly/2xFF9Ju

Wrocław
Node.js Developer / Look4App / 8-13K PLN / http://bit.ly/31NFarY
Specjalista WordPress / Headway Sp. z o.o. / 2.2-2.7K PLN / http://bit.ly/2SRO7gE
Senior Front-end Developer / Codemachine / 10-15K PLN / http://bit.ly/2YySRx3

Remote
React Developer / Polcode Sp. z o.o. / 6-12K PLN / http://bit.ly/2LFB8x7
Senior Node.js Developer / Divante / 10-15K PLN / http://bit.ly/2SV0yIG
JavaScript Developer with React / SYZYGY Warsaw / 12-16K PLN / http://bit.ly/2YqoHvL
Senior Vue.js Developer / Divante / 9.6-16K PLN / http://bit.ly/2SkttFR

Kraków
Frontend Developer / Collabera / 16-19K PLN / http://bit.ly/31itLA2
Senior Front End Developer / Rumble Fish Software Development / 12-19K PLN / http://bit.ly/31NEX8a
Senior Frontend Developer / Codibly / 10-14K PLN / http://bit.ly/2xlL9XV

Białystok
Senior Frontend Developer (Angular) / Owned Outcomes s.c. / 10-16K PLN / http://bit.ly/2IXS3K0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
#pracawit #programowanie #pracait #frontend #programista15k #it
+7
ziolo86
#programowanie #javascript #reactiveprogramming

Co oznacza zapis funkcji w dokumentacji #rxjs?
Chodzi mi dokładnie o zapis funkcji project w mergeMap. Rozumiem, że przyjmuje ona argument i mnożony jest razy 10. A co oznaczają dwa myślniki i pionowa linia na końcu? Dlaczego potrojony jest zapis 10*i? Czy może to nie jest ogólny zapis ale rozpisanie konkretnego przykładu?

https://rxjs-dev.firebaseapp.com/api/operators/mergeMap
Bulldogjob
Takiej konferencji jeszcze nie było! Pierwsza edycja konferencji "No BS about testing. Thinking Driven Testing" będzie dotyczyła istoty testowania, czyli myślenia.

https://bulldogjob.pl/news/745-konferencja-testerska-jakiej-jeszcze-nie-bylo

#testowanieoprogramowania #programowanie #bulldogjob
dazerek
Nie ma to jak błędy z js-a na stronie głównej banku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#programowanie #citihandlowy #banki
+2
yuim
#codziennylinustorvalds 27/32

I don't ask for money. I don't ask for sexual favors. I don't ask for access to the hardware you design and sell. I just ask for the thing I gave you: source code that I can use myself.

I respect your freedom to design products around Linux. You can do whatever you damn well please - I just ask that you give the software back in a usable form. That's all I ask for.
And that's all the GPLv2 asks for.


LKML, 14.07.2007
#linux #programista15k #komputery #cytatywielkichludzi #cytaty #heheszki #programowanie
+30
pocieszny21
dlaczego mi to nie dziala? #programowanie +1
MisiekD
Taka ciekawostka o Elonie i jego terminach :P Jest po prostu oryginalny :P

#elonmusk #programowanie #zip2
+5
mudmen
Mirki nie mam siły do tego FB.

Usunięto wszystkie posty z mojego FP, a dodatkowo nie mogę zalinkować strony swojej firmy.

Jaki może być tego powód i jak się od tego odwołać?
Jest ona co najwyżej niezabezpieczona przez HTTPS ale czy z tego powodu Facebook blokuje linki?

#facebook #webdev #webdevhelp #firma #kiciochpyta #programowanie Przepraszam was jak jakiś niepotrzebny tag. Ale jestem już zdesperowany :(
+1
porcelanowalaleczka
#programowanie #python
Zostało tylko 13 dni
Humble Book Bundle - Python Programming
odnośnik
+4
bilek993
Hej,

Zanim przejdę do meritum mojego wpisu, to chciałem bardzo wam bardzo podziękować. Pod moim poprzednim wpisem udało mi się zebrać od was równo 700 plusów oraz ponad 100 komentarzy. Dało mi to ogromną motywację do dalszej pracy. Jeszcze raz wam za to wielkie dzięki mirki oraz mirabelki. Pomyślałem, że skoro jest tak duże zainteresowanie tego typu tematyką to chyba te wpisy powinny trochę zmienić swoją formę. Od teraz regularnie (+/- co miesiąc) będę publikował wpisy na temat rozwoju silnika oraz tego co sprawiło mi problemy w implementacji oraz co nadal nie działa tak jak bym chciał. Dodatkowo w komentarzach, jeżeli ktoś będzie miał pytania odnośnie implementacji, którejś z tych rzeczy, które zrobiłem od ostatniego wpisu to chętnie odpowiem. Na inne pytania z silnika też chętnie odpowiem, bo chciałbym podzielić się tą wiedzą, ale wiadomo jak to jest z pamięcią, po prostu mogę czegoś nie pamiętać. Tak więc, jeżeli kogoś interesuje któraś rzecz jak została zaimplementowana to zapraszam do pytania, bo jestem tutaj, by na nie odpowiedzieć (o ile będę tylko umiał). Poza tym, jeżeli ktoś znajdzie czas to zapraszam do przejrzenia kodu i wyrażenia swojej opinii oraz rad. Chętnie wprowadzę zmiany, żeby kod był jak najlepszy, ale wiadomo jak to jest... nie zawsze mam pomysł, a jak spojrzy ktoś z większym doświadczeniem w pisaniu gier lub C++ (na pewno jest tutaj dużo takich osób) to będę po prostu lepszym programistą, bo nauczę się na swoich błędach. Jestem otwarty na krytykę o ile jest konstruktywna.

Wystarczy jednak tego wstępu (wyszedł strasznie długi), ponieważ dzisiaj mijają dokładnie dwa miesiące od kiedy tworzę mój silnik gier CLUSEK. Od ostatniego wpisu mineło pół miesiąca, ale był to czas bardzo pracowity dla mnie, szczególnie ze względu na długi weekend. Przez ten czas udało mi się zaimplementować poniższe rzeczy w silniku:
- Gruntownie zrefaktoryzowano kod;
- Dodano pełne wsparcie kontrolera Xbox 360/One;
- Dodano obsługę przeźroczystości;
- Usunięto model Nanosuit oraz dodano model samochodu;
- Zmieniono skybox z modelu kuli (wczytywanego z pliku .fbx) na generowany (z poziomu kodu) sześcian;
- Zredagowano plik README.md;
- Dodano poziomy loggera;
- Dodano nowe menu dla stanu myszki, klawiatury oraz gamepada;
- Dodano możliwość konfiguracji prędkości poruszania kamerą z pliku oraz dedykowanego menu;
- Poprawiono obsługę tagów;

Refaktorozycja kodu postępuje. Zastosowałem już część rzeczy o której pisali niektórz po "Code Review", ale nie wszystko. Niektóre rzeczy zaimplementuje w przyszłości, a niektóre raczej nie ze względu na czas oraz na optymailzację. Wolę kod troszkę mniej czytelny, ale za to dużo szybszy oraz gotowy na zrównoleglenie na wszystkie wątki (taki na razie jeszcze jest). Kolejna sprawa, która była dość czasochłonna to przeźroczystność. Jest to bardzo skomplikowany temat, który już czuję, że będzie mi się odbijał przez długi czas. W skrócie nadal nie jest tak jak powinno być i czasem powoduje to, że przez szybę w samochodzie można zobaczyć na prawdę dziwne rzeczy. Walczę z tym i pewnie przez najbliższy czas będę nad tym długo siedział. Ogólnie nie jestem fanem przeźroczystości w grach, ponieważ tworzy to sporo problemów od deferred renderingu po optymalizację. Przeźroczystość wymaga bardzo skomplikowanego renderera, żeby działała bez żadnych problemów. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale jeżeli kogoś to interesuje to najwyżej mogę poruszyć co jest takie problematyczne w komentarzu. Poza tym, dodałem model samochodu i usunąłem ten z Crysisa. To też jest lekka katastrofa, ponieważ nie mam rozbudowanego shadera i to dopiero uwypukla jak ubogi jest ten silnik. Myślałem nad zaimplementowaniem PBR'a, ale... to zajmie mi pewnie dużo czasu, ponieważ jest tam pod spodem dużo trudnej matematyki i fizyki, jak odpowiednie zachowanie energii, BRDF, czy setki innych rzeczy. Inne rzeczy raczej poszły raczej gładko, a nie chcę na każdą poświęcać w tym wpisie 3-4 zdań, bo ten wpis będzie miał długość pracy magisterskiej, a to nie o to chodzi.

pokaż spoiler Jeszcze raz wielkie dzięki za 700 plusów pod poprzednim wpisem! I proszę bardziej doświadczonych programistów gier/silników/rendererów o analizę implementacji rozwiązań, które zastosowałem w moim silniku oraz o uwagi, co poprawić na lepsze.


KOD ŹRÓDŁOWY

#programowanie #gamedev #gry #directx #grafikakomputerowa #clusek
+26
jarzabek
Cześć,
wiecie może czy istnieje jakieś narzędzie dedykowane do wyszukiwania zagadnień na podstawie filtrowania tagów?
Chodzi mi o coś banalnie prostego, jak np. na blogach. Przykład wysyłam w załączeniu i spieszę z tłumaczeniem:

1. Tworzę bazę klientów i do każdego z nich przypisuję dany tag/keyword.
2. Szukam klientów, dla których wykonywałem np. działania social media i stronę www
3. dostaję wynik, tj. listę klientów, dla których robiłem zarówno social media, jak i stronę www.

#kiciochpyta #it #programista15k #pomocy #programowanie #reklama
Bulldogjob
Github poszerza swoją listę partnerów o 5 dodatkowych wielkich firm IT, których tokeny będą teraz automatycznie wykrywane. Atlassian, Dropbox, Discord i inni dołączają do funkcji skanowania tokenów na GitHubie

https://bulldogjob.pl/news/744-atlassian-dropbox-discord-i-inni-dolaczaja-do-funkcji-skanowania-tokenow-na-githubie

#github #discord #bulldogjob #programowanie
+1
Bulldogjob
Po przećwiczeniu tych pytań będziesz o krok bliżej sukcesu i pracy, o której marzysz. Poznaj 20 najpopularniejszych zadań (i rozwiązań) dotyczących kodowania list

https://bulldogjob.pl/news/743-20-zadan-z-zakresu-list-ktore-mozesz-dostac-podczas-rekrutacji

#programowanie #programista #bulldogjob
+4
informatyk
Jeżeli programujecie obiektowo, a nigdy nie słyszeliście o mixinach lub pojęcie to tylko obiło się Wam gdzieś o uszy, zachęcam do zerknięcia na mój najnowszy artykuł - Mixiny w językach programowania.

Jeśli interesują Cię moje wpisy, obserwuj tag #polydev lub polub PolyDevPL na FB
#programowanie #naukaprogramowania #programowanieobiektowe #programista5k
+2
JarJobs_com
Dzisiejsza #prasowkait powinna nazywać się frontendówką ( ͡° ͜ʖ ͡°) mamy sporo mięska dla wszystkich frontend developerów.

Chwalimy się też naszym serwisem, który dokładnie wczoraj rano ruszył https://jarjobs.com
Więcej informacji w poście - http://bit.ly/30eYApr

Tymczasem, wyczekiwana porcja newsów

▶️ Backend
OOP w porządny sposób http://bit.ly/2WbhzyL
OpenJDK 9 i 10 - kluczowe funkcjonalności dla chmurowych rozwiązań http://bit.ly/2F9EoMm
36 Pythonowych projektów open-source http://bit.ly/2GRd8nK
Tworzysz CLI dla swojej aplikacji? zobacz, jak zrobić to dobrze http://bit.ly/2GGY6Qc

▶️ Devops
Darmowy deploy kontenera Dockera na Heroku http://bit.ly/2H0C0cw
Integracja k3s Kubernetes z projektem na Gitlab http://bit.ly/2Hc7qN0

▶️ Frontend
6 bibliotek do autoryzacji w js http://bit.ly/2Za6XRz
Odpicuj VSCode do pracy z Reactjs http://bit.ly/31P3Mkg
Obsługa stref czasowych http://bit.ly/2z6TLmb
Jak nie zatrzymać się w rozwoju js? http://bit.ly/2T58OFY
Testy jednostkowe komponentów Reacta http://bit.ly/2Vj0gPf
Właściwa struktura projektu w React - masz taką? http://bit.ly/2ZdhJXa
Prosty upload zdjęć w React http://bit.ly/2WroQuY
face-api.js - rozpoznawanie twarzy w przeglądarce! http://bit.ly/33DLNPr
Rozmowa rekrutacyjna na React Developera - perspektywa HR http://bit.ly/2TLigPc

▶️ IT
5 złych nawyków nieefektywnych programistów http://bit.ly/2Nf7S0X
Czym jest czysta funkcja? http://bit.ly/31G2GXU
Jak pisać kod, który nie powoduje bólu głowy? http://bit.ly/2KJ4lq5
Nic nie zatrzyma Google, choć DuckDuckGo i tak próbuje http://bit.ly/2KRwQTu
Sex, piwo i kod. Początki Facebooka w Palo Alto http://bit.ly/2J2uWxw

▶️ Marketing
Czy Instagram także powinien ukryć liczbę followersów? http://bit.ly/2YpRt0f
AirPods stały się najważniejszym produktem Apple http://bit.ly/33LsRht
Mark Zuckerberg chce naprawić Facebooka, oto co musi zrobić by miało to sens http://bit.ly/2P21GMj
Dlaczego pokolenie Z uwielbia napisy? http://bit.ly/30fVlhb

▶️ Testing
Automatyzacja testów UI dla WWW – gdzie trenować? http://bit.ly/33Luv2D
7 Pomysłów na to, jak przyspieszyć testy automatyczne UI dla stron WWW http://bit.ly/2KWYsnN
Techniki przeglądu specyfikacji http://bit.ly/2Zcjnwj
Lista bardzo przydatnych wtyczek do Chrome do testowania http://bit.ly/2Mp3Za0
Szybkość ładowania polskich sklepów internetowych. Badanie http://bit.ly/2Z0Y7KP

▶️ UX/UI
Budowa interfejsu Google Photos http://bit.ly/2KRqRM8
Słyszeliście o zasadzie 3 kliknięć? No, to właśnie NN Group udowadnia że nie ma na nią żadnych dowodów http://bit.ly/2Ze2xNF
Używasz Figmy? 15 wtyczek które ułatwią Ci życie http://bit.ly/2Za98EJ
10 najlepszych rozszerzeń do Chrome dla projektantów http://bit.ly/2KJed2Z
Sporo wiedzy o tworzeniu buttonów w jednym miejscu http://bit.ly/2Z3nHig
Słyszeliście o smoke testing? Jak zwykle niezawodne Product Vision http://bit.ly/2YXVhWQ

Obserwuj #prasowkait by nie przegapić kolejnego wydania.
Polub nas na facebooku

____
Cover prasówki z reddita
#prasowka #webdev #programowanie #it #jarjobs #ux #scrum #grafika #agile #marketing #frontend #devops #frontend #gamedev
+38
Gavlosq
Czesc kochani,
zrobilem dzisiaj test do Coderslab, myslicie ze w poltora miesiaca uda nadrobic mi sie zaleglosci. Od podstawowki mam klopoty z matma, nie jest to moja najmocniejsza strona. Sadze ze test poszedl mi w miare dobrze. Co moglbym jeszcze poprawic by zmienic swoja kariere zyciowa i zostac Junior Java Developerem? Jakie macie opinie o tym bootcampie? Na internecie przeczytalem same pozytywy.

#programowanie #java #javascript #coderslab #bootcamp
+2
miahuoe
A gdyby tak dało się przeglądać mirko w terminalu?
#workinprogress #programowanie #terminal #linux
+21
Pokaż następne