Scorpjon
#liturgicznywykop

Zlinczujcie mnie za mój brak dyscypliny w pisaniu. Należy mi się ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gesty liturgiczne - obrzęd pokoju

Po modlitwie „Ojcze nasz” następuje kolejny obrzęd, który przygotowuje wiernych do Komunii Świętej, czyli obrzęd pokoju, „w którym Kościół prosi o pokój i jedność dla siebie samego i dla całej ludzkiej rodziny, wierni zaś okazują sobie trwającą w Kościele komunię i miłość, zanim przyjmą Najświętszy Sakrament” (OWMR 82, czyli Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego).

Symbol ten istniał w liturgii od samego początku. Już święty Paweł wspominał o "pocałunku pokoju" (który nadal jest praktykowany chociażby we wspólnotach Neokatechumenalnych), którym pozdrawiali się pierwsi chrześcijanie. Kiedy chrześcijanie po nabożeństwie w synagodze (dawna liturgia słowa), schodzili się w domu na sprawowanie eucharystii (dzisiejsza liturgia eucharystyczna) witali się pocałunkiem.

Pierwotnie ten znak miał miejsce po Liturgii Słowa, a przed Liturgią Eucharystyczną, dokładniej przed Przygotowaniem Darów. Miało to podkreślać jego pokutny wydźwięk, wynikający z linijki z Ewangelii świętego Mateusza, gdzie Jezus mówi o konieczności pojednania się ze swymi braćmi przed złożeniem ofiary Panu. I ten trend utrzymywał się dość długo, szczególnie na wschodzie.

W Rzymie bowiem już w IV wieku znana była praktyka przekazywania znaku pokoju przed przyjęciem Komunii Świętej, a nie jak na wschodzie po liturgii słowa. Świadczy o tym list papieża Innocentego I z roku 416 adresowany do biskupa z Gubbio. Papież wspomina, że „Pax” czyli „pokój” należy przekazywać przed przyjęciem Komunii. Takie umiejscowienie znaku pokoju podkreślać ma bardziej potrzebę zjednoczenia się w miłości braterskiej zanim dokona się zjednoczenie eucharystyczne z Bogiem w Komunii.

Istotnym też jest powiązanie tego gestu z jedną z próśb z Modlitwy Pańskiej: "odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom", gdy znak przesunięto na po Pater Noster i następującym po nim embolizmie, a przed Agnus Dei. Przekazując znak pokoju, wierny powinien pamiętać o każdym z kim ma jakiś zatarg, każdym do kogo chowa urazę i mu przebaczyć z głębi serca. Ten znak ma pogłębić tę prośbę i uwidocznić, że wierny już przebaczył, komu winien przebaczyć.

W wieku XI w Niemczech pojawiła się modlitwa, która przygotowywała celebransa do przekazania znaku pokoju, tzw. „modlitwa o pokój”. Początkowo była ona apologią, czyli modlitwą odmawianą po cichu, czy też prywatnie, przez kapłana. Po Vaticanum II, jak zapewne zauważyliście na mszy, jest ona odmawiana na głos.

Panie Jezu Chryste, Ty powiedziałeś swoim Apostołom: Pokój wam zostawiam, pokój mój wam daję. Prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

pokaż spoiler Pierwsze zdanie tej modlitwy jest zmienne i w zależności od okresu w roku liturgicznym, odnosi się do narodzenia Pańskiego, Śmierci Krzyżowej, Zmartwychwstania lub Zesłania Ducha Świętego. Ot ciekawostka, dla tych co nie stali po drugiej stronie mszału, albo im się teksty liturgiczne zlewają w jedno ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Kiedy w Kościele Zachodnim coraz częściej odchodzono od przekazywania pocałunku pokoju wiernym w Anglii w wieku XIII pojawił się zwyczaj przekazywania znaku pokoju za pośrednictwem tzw. pacyfikale (łac. instrumentum pacis, narzędzie pokoju). Były to tabliczki, najczęściej z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego, które po ucałowaniu ołtarza celebrans podawał do ucałowania usługującym, a następnie wszystkim wiernym. Czasem tabliczki zamieniano na krzyże, które również nosiły nazwę pacyfikałów (od pacis, pokój). (via ordo.pallotyni.pl)

OWMR poleca krajowym Konferencjom Episkopatu wybór odpowiedniego znaku dla tego obrzędu „zgodnie z mentalnością i zwyczajami ludów” (nr 82). Episkopat Polski na 331 Zebraniu Plenarnym w dniu 9 marca 2005 roku uchwalił, że „znakiem pokoju jest ukłon w stronę najbliżej stojących uczestników Mszy świętej lub podanie im ręki. Ten gest wykonuje się w milczeniu lub wypowiada słowa:Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą albo: Pokój z tobą, na co przyjmujący odpowiada: Amen. Należy jednak zachować jednolitość znaku w danym zgromadzeniu (zob. OWMR 42). Nie wolno używać formuły:Pokój nam wszystkim” (Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR, nr 33).

W Mszy św. koncelebrowanej zachował się starożytny gest pocałunku pokoju w jego koptyjskiej formie. Koncelebrujący prezbiterzy łapią się nawzajem za łokcie i czynią podwójny lub pojedynczy skłon głową imitujący ucałowanie policzka. Prezbiter, który przekazuje znak pokoju kładzie swe dłonie z góry, a ten który przyjmuje wyciąga je w kierunku przekazującego dłońmi skierowanymi ku górze, w geście przyjęcia.

pokaż spoiler Z ciekawostek dodam, że czasami gdy posługiwałem przy Mszale to księża z rozpędu przekazywali mi znak pokoju w formie koptyjskiej. Raz spanikowałem, nie wiedząc co zrobić i na siłę przekazałem znak pokoju "normalnie", czyli przez podanie ręki i palnąłem coś w stylu: "Jeszcze nie koncelebruję, psze księdza" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Na zdjęciu: przekazanie znaku pokoju w formie koptyjskiej właśnie

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #religia #kosciol #liturgia #wiara #katolicyzm
+44
binuska
Słowiański amulet z Wapna woj. wielkopolskie.

Amulet wykonany ze złota, znaleziony na słowiańskim cmentarzysku kurhanowym w miejscowości Wapno.
Brakteat opisany jest słowiańską perunicą i zawiera rodzimy symbol - kołowrotnicę, datowany jest na VI wiek.
Napis runiczny to słowo "SABAT".

#rodzimowierstwo #amulety #archeologia #epokavilka #slowianie #warjagi #vikings #runica #religia #historia #historiapolski #sztuka #polska #wielkopolska #wielkalechia #qualitycontent #artefaktnadzis
+11
binuska
Gromowładca Perun - relief na cerkiewnym chramie w Chorwackiej miejscowości Żarownica.

Chram wraz ze słowiańskim rodzimym reliefem został wzniesiony w połowie IX wieku przez Chorwackiego kniazia Misława.

#architektura #chorwacja #rodzimowierstwo #prawoslawie #sztuka #epokavilka #fotohistoria #jugoslawia #chram #slowianie #wielkalechia #historia #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #historiaslowian #religia #zabytki #liganauki #megality
+5
binuska
Słowiańska Bojarinia - rekonstrukcja jubilaryjnego nakrycia głowy słowiańskiej niewiasty X - XIII wiek.

Rekonstrukcja w całości odzwierciedlająca oryginalne nakrycie głowy Bojariańskiej księżniczki z Riazania w Rosjii, odkryte w 1992 roku. W innych częściach po-lechickiej ziemi możemy znaleźć podobne kniażęce tiary, min. jak ta wchodzącą w skład piastowskiego skarbu gnieźnieńskiego.

#slowianie #rodzimowierstwo #prawoslawie #historia #rekonstrukcjahistoryczna #strojeludowe #historiaslowian #epokavilka #wielkalechia #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #kultura #sztuka #bizuteria #slowianka #rosja #ruskijowska #modadamska #religia #imperiumlechitow
+13
Tomm16
W 2018 roku zamordowano 4305 chrześcijan za ich wiarę. Około 245 milionów chrześcijan doświadczyło silnego prześladowania w 73 krajach. Ile razy pisało o tym takie CNN czy inne media?

#katolicyzm #chrzescijanstwo #religia #bekazlewactwa #swiat
+20
tomwolf
Znalazłem dziś w dużym skipie (kontener na śmieci) takie Dzieciątko, małego Jezuska.
Nie jestem osobą religijną i wierzącą, ale zrobiło mi się przykro...
Pomyślałem o konsumpcji i to takiej level hard. Daleko mi do świątków, modłów i Boga, ale nawet taki antychryst jak ja, miałby opory żeby wyrzucić wizerunek Świętego i to każdego. Moi rodzice nadal trzymają figurki to bożonarodzeniowej szopki, a pamiętam je w domu od zawsze. Józef jest bez ręki a jego owce nie mają głów, ale za nic byśmy ich nie wyrzucili do śmieci... A tu ewidentnie "czas na nowego Jezuska"... Smutno mi się autentycznie zrobiło jak to zobaczyłem. To jest świetne świadectwo tego gdzie jest dziś ludzka kondycja emocjonalna, i tu już nawet nie chodzi o Jezusa, to samo poczułbym gdyby w tym koszu leżał wizerunek Buddy, czy Światowida...

Takie tam #przemyslenia #oswiadczenie #oswiadczeniezdupy #religia #feels #bekazpodludzi którzy wyrzucili ładną figurkę.
+3
binuska
Słowiańskie łunice znalezione w Czermnie niedaleko Tomaszowa Lubelskiego.

Rodzime talizmany słowianek wykonane ze srebra w mistrzowskim lechickim stylu, datowane na X wiek. Obie zostały znalezione w grodzisku Czerwień, historycznej stolicy Grodów Czerwieńskich, podczas prac archeologicznych w 2015 roku wraz z innymi artefaktami.

Łunica to symbol kobiecej siły zaklętej w półksiężycu. Słowianki noszą łunice w postaci zawieszek, by przynosiły im płodność, ochronę i szczęście.

Fotografia: Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim.

#polska #historiapolski #grodyczerwienskie #artefaktnadzis #epokavilka #archeologia #sztuka #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #historia #religia #talizman #amulety #rodzimowierstwo #czermno #tomaszowlubelski #lubelskie #slowianie #wielkalechia #kobiety #slowianka
+10
ziumbalapl
Dlaczego katolickie prawaki w dyskusjach o tym, czy homoseksualizm jest moralny, czy nie, powołują się na Stary Testament (który jednocześnie przyzwala na traktowanie kobiet jak gówno, czy traktuje niewolnictwo jak normę - co pokazuje jak bardzo jest nieaktualny), a mają w dupie Katechizm Kościoła Katolickiego, czy słowa papieża. Pytam całkowicie serio, próbuję zrozumieć. Poniżej fragment KKK, do którego się odnoszę:

Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

#neuropa #kiciochpyta #prawackalogika #lgbt #katolicyzm #religia #wtf
+21
biesy
xD

No to chyba pójdę do tego Walentego od Vanów xD.

#heheszki #neuropa #religia
+5
binuska
Złote wrota do Suzdalskiego chramu Przeświatłej Bogorodzicy na Rusi Zalechskiej.

Wrota wykuto z żelaza, miedzi i złota, datowane są na XIII wiek. Słowiańskie freski na drzwiach arcydzieło wykonane w mistrzowskim stylu za pomocą ogniowego złocenia. Na wrotach przedstawiono słowiańskie sceny historyczne jak wskrzeszenie mumii Przeświatłej Carewny i odrodzenie Lechickich genów.

#slowianie #prawoslawie #cerkiew #chram #religia #bukwica #sztuka #historia #starszezwoje #qualitycontent #historiaslowian #epokavilka #wielkalechia #fotohistoria #ruskijowska #ciekawostkihistoryczne #rosja #artefaktnadzis #architektura #imperiumlechitow
+20
Damianooo_421
Nie mogę pojąć jaką strategią i myśleniem kieruje się episkopat w tej dyskusji o pedofilii w kościele. Zamiast przeprosić, wypłacić odszkodowania pokrzywdzonym (O pieniądze raczej martwić się nie muszą...) to oni wmawiają, że problemu nie ma a jak już dochodzi do aktów pedofilii w kościele to wina złych stosunków w rodzinie, albo samego dziecka, nie do pomyślenia dla mnie a ludzie dają jeszcze na tacę co tydzień. Sami profesorowie niby (Od teologii, co według mnie nie jest nawet pełnoprawną nauką).
#bekazkatoli #bekazprawakow #4konserwy #takaprawda #religia #katolicyzm
+37
binuska
Denar piastowski Bolesława II Szczodrego, datowany na ok. 1070-76 rok.

Sławny ze swej szczodrości król Bolesław II (1058 - 1079), by sławić wszem i wobec swoją rodzimą wiarę pogańską umieścił na swoim denarze najświatlejszy rodzimy symbol - okołowrotnicę. Symbol wiecznego zwycięstwa światła nad ciemnością.
Moneta opisana słowami: "SIONANES" i "BOLECHSLAVS", bita w mennicy Wrocławskiej (1070-76).

#slowianie #wroclaw #rodzimowierstwo #piastowie #slask #silesiorum #historiapolski #historia #artefaktnadzis #qualitycontent #numizmatyka #monety #religia #polska #ciekawostkihistoryczne #epokavilka #wielkalechia #wiara #wladcypolski #historiaslaska
+5
binuska
Słowiański talizman znaleziony na Ałtaju w Rosji, datowany na XIII wiek.

Talizman to dwugłowa wersja sokoła Rurykowiczów, wraz ze słowiańskim rodzimym symbolem - gromownicą po środku, pierwotnie wysadzany był czerwonym szkłem.

#slowianie #rodzimowierstwo #rurykowicze #warjagi #amulety #talizman #archeologia #artefaktnadzis #religia #ciekawostkihistoryczne #historia #rosja #tartaria #wiara #vikings #qualitycontent #historiaslowian #wielkalechia
+5
binuska
Koptyjski enkolpion - krzyżyk w Bizantyjskim stylu, pięknie opisany słowiańską azbuką, datowany na IV wiek.

Kopie renki boga, czyli Enkopiony były noszone w postaci napierśnej zawieszki jako solarny amulet.
Mistrzowski styl warsztatowy nawiązuje do najlepszych słowiańskich realizacji ówczesnego Bizancjum.

#slowianie #amulety #artefaktnadzis #bukwica #koptowie #prawoslawie #rodzimowierstwo #epokavilka #ciekawostki #historia #religia #sztuka #bizancjum #wielkalechia #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne
+11
Helsantonio_Montes
Za każdym razem XDD

A temu panu nie jest wstyd być Żydem po tym co Izrael robi Palestynie gdzie te Palestyńskie dzieci są porywane, bite, głodzone i poniżane, domy mają burzone a ludność jest rozstrzeliwana?

#wiara #religia #zydzi #katolicyzm #bekazlewactwa #4konserwy #palestyna
+138
Senchaa
Dlaczego chrześcijaństwo prawie w ogóle nie rozwinęło się w Japonii i dlaczego uważam, że to dobrze?
Postaram się na to odpowiedzieć w wielkim skrócie poniżej. Może być to dość kontrowersyjny wpis dla co poniektórych... Myślę jednak, że to co napiszę powinno być ważne dla nas, Polaków, zwłaszcza dla młodego pokolenia od którego zależy los naszego kraju, i że powinniśmy wyciągać wnioski z przeszłości oraz w niektórych sprawach brać przykład z Japończyków.
Nie jestem jakimś specjalistą w temacie, o Japonii (a pośrednio też, siłą rzeczy, o Chinach i Korei) czytam, rozmawiam od
2 lat, w przerwach między rozwiązywaniem całek i rysowaniem w AutoCAD'zie...Zapraszam do ciekawej lektury->

A więc jedziemy:

Jest to niezwykle bogata kultura, ale najbardziej spodobał mi się i jednocześnie zaciekawił fakt, że chrześcijaństwo cieszy się tam nikłym poparciem (mniej niż 1 % społeczeństwa, z czego sam katoliban tylko 0,2 %, większość to protestanci).
Z tego miejsca chciałbym podziękować drugiemu z "trzech zjednoczycieli państwa" (obok Ody Nobunagi i Tokugawy Ieyasu), wielkiemu samurajowi, dowódcy i politykowi , Panu ŚP. Hideyoshiemu Toyotomi (na zdjęciu poniżej). W 1587 r. zabronił on wyznawania chrześcijaństwa, a misjonarzom kazał wypi*alać. Powstrzymał zarazę chrześcijańską, która już zaczęła zdobywać znaczne wpływy i dążyła do nawracania Japończyków na prawdziwą słuszną wiarę , poprzez **indoktrynację przerabiając umysły dumnych samurajów na bogobojne, bijące się w pierś i kochające wszystkich wkoło owieczki, a z Japonii zrobić kolejny przyczółek dla wpływów Watykanu. Hideyoshi nie wahał się też podejmować radykalnych działań.

Z nadejściem Tokugawa bakufu, sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła, chrześcijaństwo zostało (na szczęście) zakazane, zanim zdążyło ono przeniknąć do świadomości społecznej. Sytuacja nieznacznie zmieniła się dopiero w 1873 r wraz z restauracją Meiji...

Brutalne, racja, ale dzięki takim zdecydowanym działaniom, zachowana została do dziś jednolita japońska monokultura bez obcych wpływów Zachodu. W harmonijnej koegzystencji, bezkolizyjnie trwają w Japonii od 1,5 tys. lat uzupełniające się na wzajem ich rodzime religie, shinto i buddyzm. Shintoistyczne bóstwa kami utożsamiane są nawet z buddyjskimi boddhisatwami . Kami może być kamień, drzewo, kwiat...każdy element przyrody. Stąd też Japończycy czują niemal mistyczną więź z przyrodą, przejawia się to w ich języku, poezji, malarstwie, muzyce, wszędzie widzimy przyrodę. Religia w Japonii wybierana jest pod kątem pragmatyzmu, jako odpowiedź na konkretne kłopoty - takie podejście cechuje religie naturalne, do których zaliczamy shinto, dość podobne podejście mają niektóre sekty buddyjskie. Religie absolutystyczne mają zbyt restrykcyjne reguły, nie są antidotum na codzienne kłopoty, stąd też mniejsza ich popularność. Chrześcijaństwo, a zwłaszcza jego hardkorowa, zdogmatyzowana wersja: katoliban, jest zbyt restrykcyjne dla japońskiej kultury, japońskiego społeczeństwa. Chrześcijaństwo za najwyższy autorytet głosi Absolut boski, zaś w japońskiej kulturze pojęcie absolutu nie istnieje.

Chrześcijaństwo nakazuje miłować swoich nieprzyjaciół, nadstawiać drugi policzek, obcych do domu przyjmować i blablabla... Są to piękne idee, lecz w tym brutalnym świecie nie mają one zastosowania. Wyobraźcie sobie: podchodzi jakiś Sangokujin, wali samurajowi z plaskacza. Co robi nie zindoktrynowany chrześcijaństwem dumny samuraj? Bierze swoje 1,5 metrowe, ostre jak żyleta no-dachi i w zemście skraca tego i tak już niskiego kolo o głowę (zemsta jest w Japonii jak najbardziej moralnie przyzwolona). Co robi nie zindoktrynowana mesjanistycznymi bredniami, nie dająca się wyobcowywać każdemu wkoło Cesarska Japonia? Nie dość, że nie staje się nierządnicą innych narodów (patrz Polska) to jeszcze rucha wszystkich wkoło, czerpiąc z tego ogromne zyski. My nie mordowaliśmy nikogo, działaliśmy zawsze zgodnie z sumieniem i spotkał nas los taki jaki nas spotkał. Japonia, mimo przegranej wojny, jest dziś supernowoczesnym, technologicznym mocarstwem. A my? Ehh...No wiem wiem, upraszczam sprawę. Mam nadzieję jednak, że nasz kraj uwolni się w końcu od zabobonu katolibańskiego, który trawi umysły wielu Polaków, zaczniemy prowadzić własną, zimną politykę, budować wzorem Japończyków własne silne państwo nie opierając się na wątłych sojuszach. To pierwsze już się dzieje...

To tyle na dziś. Przepraszam, że długie. Miłego poniedziałku.

pokaż spoiler na zdjęciach od lewej: Utagawa Hiroshige 'Ogród śliw w Kameido" (Muzeum Narodowe w Krakowie), Pan Hideyoshi Toyotomi oraz zdjęcie tradycyjnej ceremonii ślubnej w religii _shinto_.

#japonia #ciekawostki #bekazkatoli #historia #gruparatowaniapoziomu #religia
+68
saakaszi
UDAŁO SIĘ, ZNALEŹLI WINNEGO!
PO TYLU LATACH... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#neuropa #bekazkatoli #heheszki #humorobrazkowy #naukowcywiary #religia #polska #szatanomodlitwa
+397
binuska
Mapa z Madaby, również mozaikowa mapa z Madaby. Mozaika podłogowa w cerkwi św. Jerzego w Madabie w Jordanii, przedstawiająca mapę Bliskiego Wschodu, pochodząca z okresu bizantyjskiego. Opisana slowianska azbuka mozaika stanowi najstarsze kartograficzne przedstawienie Ziemi Świętej, z uwzględnieniem Jerozolimy z VI w. Nazwa Jerozolimy tutaj po slowiansku to: „JAGJA POLISIE ROUSJA”.
#slowianie #ziemiaswieta #jerozolima #jordania #bliskiwschod #izrael #bukwica #mozaika #sztuka #prawoslawie #religia #starszezwoje #ciekawostkihistoryczne #qualitycontent #epokavilka #cerkiew #architektura #archeologia #wielkalechia
+12
scruffy-duffy
Wielebny Jones (James Warren „Jim” Jones), lider sekty religijnej Świątynia Ludu (której członkowie w czasie tak zwanej „białej nocy” dokonali zbiorowego samobójstwa) twierdził, że nosi okulary przeciwsłoneczne ponieważ jego oczy emitują tyle energii, że gdyby wyznawcy spojrzeli w nie bezpośrednio to ulegliby spaleniu.

A tak serio, ukrywał przekrwienie i nadwrażliwość oczu będące wynikiem codziennego zażywania amfetaminy.

#ciekawostki #religia #narkotykizawszespoko
+18
teflon_z_patelni_mi_smakuje
Swieta Ksiega Tajemna Abramelina Maga

W tagu #rycinanadzis mozna przesledzic, dotychczasowo zgromadzone przeze mnie repozytorium starodrukow o okultystyczno-hermetycznej prowienencji i inszej mniej lub bardziej osobliwej. Tutaj chyba nikt inny nie zajmuje sie tematyka grimoirow wiec do dziela. Tym razem Ksiega Abramelina Maga.

To jeden z grimoire'ow, ktory otwiera furtke do filozofii Crowleya i Austina Osmana Spare'a. Zdecydowanie jasny i przejrzysty, dobrze czytajacy sie tekst jak na epistolarna formule ezoteryczna stworzona na przelomie XIV i XV w. w oryginale.
Ksiega ta znalazla sie miedzy innymi w otwartej w 1797 r. Bibliotece de l Arsenal w Paryzu. W XIX w. bylo tylko kilku mistykow, ktorzy obeznani byli z trescia tego manuskryptu, byl nim baron Edward George Lytton, okultysta Jules Bois i zalozyciel Wielkiej lozy Masonskiej Eliphas Levi. Ksiega Abramelina Maga jest dziełem niezwykle
rzadkim, egzemplarz, z którego przygotowano polskie tlumaczenie był francuskojęzyczna wersją przygotowa z oryginalnego hebrajskiego tekstu Abrahama Zyda. Styl jego jest typowy dla schylku siedemnastego i poczatku osiemnastego wieku i jest, jak sie wydaje, pisany ta sama reka, co inny manuskrypt poswiecony magii - Magia Picatrix(jeden z najstarszych grimoirow i calkowicie wolnych od wplywow chrzescijanskich), który takze mozna odnalezc we wspomnianej juz „Bibliotece de l Arsenal”. Mozliwe, ze nie ma innej kopii tego rekopisu, nawet w najpotezniejszych zbiorach British Museum go nie ma, w zbiorach gdzie znajduja sie byc moze najwieksze poklady wiedzy okultystycznej. Nie ma w nich nawet wzmianki o jakiejkolwiek kopii tej Ksiegi.

Ksiega ta jest dzielem magicznym o nieocenionej wprost wartosci, z punktu widzenia tejze dziedziny i dzieli sie na 3 ksiegi.
Pierwsza Księga zawiera szereg wskazowek odnosnie magii, zawiera tez opis podrozy, jakie odbyl Abraham, oraz jego wczesniejszych doświadczen, wspomina tez o szeregu cudownych dziel, jakich dokonal przy uzyciu wlasnie Swietej Magii. Druga i Trzecia Ksiega w istocie zawieraja Magie Abra-Melina i sa oparte na manuskryptach, jakie powierzyl on
Abrahamowi Zydowi, zawieraja jednak dodatkowe komentarze tego
ostatniego, roznia sie od ksiegi pierwszej w sposob zasadniczy. Frazeologia jest tutaj ciekawa i nierzadko wieloznaczna.
System Świetej Magii zawdziecza Abraham temu, iz Abra-Melin przekazal mu wszelkie niezbedne po temu wskazowki. Utrzymuje on, iz poznal on Abra-Melina osobiscie, ponad to przekonuje, iz przeprowadzil wiekszosc cudownych efektow magicznych opisanych w Trzeciej Księdze.

Warto zapytac o to, kim byl Abraham. Jest mozliwym, mimo iz nie ma o tym zadnej wzmianki w całym manuskrypcie, ze jest on potomkiem tego Abrahama Zyda, ktory byl autorem oslawionego dziela alchemicznego, złozonego z dwudziestu jeden papirusow, ktore pozniej znalazlo sie w rekach Nicholasa Flamela, ktory to, po dokładnym jego przestudiowaniu, doszedl do wniosku, iz umozliwia ono otrzymanie tzw. „Kamienia Filozoficznego”.

Autor „Swietej Magii Maga Abra-Melina” podaje, iz urodzil sie anno domini 1362, natomiast manuskrypt spisal dla swojego syna Lamecha w roku 1458, czyli w wieku dziewiecdziesieciu szesciu lat. Jak zatem widać, byl on wspolczesnym zarowno Nicholasowi Flamelowi i jego zonie Pernelle jak i mistycznemu Christianowi Rosenkreuzowi, ktory mialbyc zalozycielem slawnego Rozokrzyzowego Zakonu. Autor wczesnie opuscil swoj dom, by oddac sie podrozom majacym na celu poszukwianiu Wiedzy Wtajemniczonych. Z podrozy tych powrocil jako cudotworca.

Grimoire ten stal sie inspiracja dla Aleistera Crowleya w naukach jakie glosil w Hermetycznym Zakonie Zlotego Brzasku.

#rycinanadzis #ciekawostki #ksiazki #ciekawostkihistoryczne #religia
+72
Tomm16
William Henry Bragg, który otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki powiedział takie oto słowa o religii i nauce:
#chrzescijanstwo #religia #swiatnauki
+14
misyjne_pl
Dzieci ulicy w New Delhi... redagują czasopismo i opisują w nim własne historie!

„Balaknama”, czyli „Głos Dzieci”, to czasopismo wydawane przez indyjską organizację Chetna. Periodyk w całości prowadzony jest przez dzieci z biednych dzielnic New Delhi. Znajdują w nim historie napisane wyłącznie przez mieszkańców ulicy...

Czytelnicy mogą nabywać tę niezwykłą publikację za zaledwie jedną rupię. Znajdują w niej fotografie i historie napisane wyłącznie przez dawnych mieszkańców ulicy. Chetna pomaga w finansowaniu „Balaknamy”, a mali reporterzy otrzymują pensję. Na stronach czasopisma zamieszczane są treści o wykorzystywaniu nieletnich, atakach i psychologicznym zastraszaniu przez policjantów, zmuszaniu nieletnich do zawierania małżeństw oraz wielu innych sprawach odzwierciedlających problemy, z jakimi borykają się dzieci ulicy w Indiach.

Zapraszamy do wykopania całej historii: https://www.wykop.pl/link/4846527 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#swiat #azja #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #indie #katolicyzm #wiara #religia #mikromodlitwa
+6
chlopiec_kolejne_drzwi
No to mamy kółko spierdolenia xD
Napisy na karabinie mówią : Dni są krótkie, a rany zyskają sprawiedliwość
#religia #nowazelandia #afera
+25
Diabel_Wszechmogacy
PODSUMOWANIE ANKIET

Czy kiedykolwiek zdradziłeś partnera/partnerkę?
109 GŁOSÓW - MOJA DUSZA JEST NIEWINNA
48 GŁOSÓW - MYŚLAMI
33 GŁOSÓW - SZARPAŁEM JAK REKSIO SZYNKĘ
13 GŁOSÓW - MARZENIAMI

Czy kiedykolwiek coś ukradłeś:
17 GŁOSÓW - ZAJEBAŁEM Z UŚMIECHEM NA TWARZY
11 GŁOSÓW - MOJA DUSZA JEST CZYSTA
9 GŁOSÓW - KUSIŁO MNIE ALE NIE

Zapraszam do nowej ankiet i obowiązkowo zostaw krzyż + dla zwiększenia efektu ankiety Ψ(`▽´)Ψ

NOWA ANKIETA - NIE JEST TO LOSOWANIE WIĘC PLUSY SĄ POTRZEBNE ABY ANKIETA NIE PRZEPADŁA

#ankieta #religia #szatan #glupiewykopowezabawy #heheszki
+7
binuska
Słowiański małorusion - srebrna moneta cara Jana Trzymieszka (969-976).

Widzimy tu słowiańskie pismo i symbole w postaci krzyży solarnych, które możemy czytać zawsze jako literkę "AR".

Na monecie możemy przeczytać:
- po lewej napis wokół: "ARINSUS HRISTUS NISA" po srodku: "ARIO ARJAN"
- po prawej napis: "ARIO JANNI ETO AUTOKRJATIE U SEBJA SILEUS ROMJAON"

#slowianie #slask #silesiorum #nysa #bukwica #monety #numizmatyka #rodzimowierstwo #piastowie #artefaktnadzis #qualitycontent #starszezwoje #ciekawostki #historia #historiaslowian #religia #arianizm #prawoslawie #epokavilka #slowianskapolska #carowie #wielkalechia #mieszko
+9
Diabel_Wszechmogacy
Co sądzicie o moim nowym zegarku symbolizującym upadek z nieba...?
Najbardziej przypadła mi do gustu wskazówka datownika w kształcie rogów.
Wszystko się zgadza ):>

#zegarki #religia #heheszki
+59
Tomm16
Aresztowano 11 chrześcijańskich dzieci? Super wiadomość, no bo przecież to walka z tą straszną religią. Że też są tu tacy ludzie jak ten osobnik. Jak można się cieszyć z takich wiadomości? Co ci ludzie zrobili złego, że można tak ich traktować?

Zapraszam na #dzbanateizmu

#rakcontent #bekazateistow #shitwykopsays #religia #chrzescijanstwo #bekazlewactwa
+43
binuska
Denar Bolesława III Krzywoustego, mennica we Wrocławiu 1097 rok.

Na monecie: rodzima słowiańska okołownica i napis WOLESLAVZ / głowa z perełkową fryzurą i napis IANNES

#slowianie #rodzimowierstwo #historiapolski #numizmatyka #piastowie #monety #historia #ciekawostkihistoryczne #religia #artefaktnadzis #qualitycontent #epokavilka #polska #slask #wroclaw #bukwica #bekazkatoli
+8
Diabel_Wszechmogacy
Obnaż prawdę u Mirków i Mirabelek - przyłącz się do największej ankiety o ZDRADACH
Aktualnie mamy 73 głosy - sprawdź prawdę o nas samych i oddaj swój piekielny głos!!! Aktualnie ponad 50% to zdradzieckie k... ku mojej chwale xD

CZY PRZECIĘTNY WYKOPOWICZ ZDRADZA

nie karmię się plusami - ale jak zostawisz krzyż pański to ankieta będzie bardziej realna - wejdź w LINK i tam zaplusuj ◥(ฅº₩ºฅ)◤
Daj się skusić ◥(ฅº₩ºฅ)◤

#ankieta #glupiewykopowezabawy #glupiewykopowezabawy #heheszki #wiara #religia #zwiazki #zdrada
+2
binuska
Słowiański symbol, ręce Boga na odkrytej w 1936 roku na stanowisku archeologicznym w Białej w województwie łódzkim popielnicy, datowanej na III‒IV wiek n.e.

#slowianie #archeologia #rodzimowierstwo #artefaktnadzis #religia #lodz #historia #historiapolski #wielkalechia #qualitycontent #epokavilka #ciekawostkihistoryczne #sztuka #polska #imperiumlechitow
+22
binuska
Rusiński amulet z czterema słowiańskimi znakami, około-zwrotnicami znaleziony w miejscowości Bolesna w Italii datowany na VII wiek p.n.e.

#slowianie #amulety #rodzimowierstwo #wielkalechia #archeologia #artefaktnadzis #epokavilka #religia #historiaslowian #ciekawostkihistoryczne #sztuka #qualitycontent #etruskowie #wiara #historia #wlochy #italia #slowenia
+10
Patologiczny_Klamca
Bóg odpowiada na modlitwy wykopowiczów, Odcinek #2

troszku dystansu proszu

#bekazkatoli #mikromodlitwa #religia #katolicyzm #neuropa #heheszki
+188
xandra
I tak to właśnie było ¯\_(ツ)_/¯

#heheszki #humorobrazkowy #religia #bekazkatoli
+398
Diabel_Wszechmogacy
@Bog_Wszechmogacy obnażę Twoją hipokryzję. Napisałeś w opisie - ojciec zmarłego syna.
Jak zmarłego kiedy sam nim jesteś w 2 OSOBIE BOSKIEJ. Oszuście.

#wiara #oswiadczenie #religia #heheszki #ateizm

@Travva @Hopelessness @SirH8 @SnowFox @Inguz @Mitchum @mt5114 @SirH8 @Inguz @camaro98 @PejkarVEVO @Mapylus
+8
Diabel_Wszechmogacy
Przybyłem Ja Prawdziwy.

Nie słuchajcie tego Oszusta- @Bog_Wszechmogacy co wybrał sobie za lud wybrany- żydów złodziei- co chcą ukraść moje kamienice na mojej ziemi. Tak drogie dzieci Wy jesteście narodem wybranym- Polska- a to ma ziemia jest. Ten złodziej wysyła Nataniachella i obraża nas że nijako jego kamienice. Tylko by grabił okoliczne ludy- jak zawsze to czynił. Przyjdzie do mnie zagubione dzieciątka i zbliżcie się do mnie a będzie mieć sławę i bogactwo i Rolexy. Mój sluga pełnomocnik światła Tesroviron Wam to potwierdził. Z Diabłem.

#wiara #oswiadczenie #religia #heheszki #ateizm

@Travva @Hopelessness @SirH8 @SnowFox @Inguz @Mitchum @mt5114
+27
binuska
Słowiański srebrny, pozłacany amulet tzw. zmeewik znaleziony w Rosji datowany na XIII wiek.

#slowianie #amulety #rodzimowierstwo #prawoslawie #religia #artefaktnadzis #archeologia #rosja #historia #historiaslowian #epokavilka #wielkalechia #ciekawostkihistoryczne #sztuka #ruskijowska #bukwica
+7
PatologiiZew
Kilka dni temu ruszyły zapisy na kolejną edycję ekstremalnej drogi krzyżowej. Szczerze zachęcam do udziału w tym niesamowitym wydarzeniu.
Tras jak co roku jest dużo: https://www.edk.org.pl/trasy.html
#edk #katolicyzm #religia #4konserwy #ekstremalnadrogakrzyzowa
+8
Cedrik
O #pisanie #religia #film #fizykakwantowa czy #anime rozmawiał ze mną redaktor Paradoks.net

TUTAJ ROZMOWA

#chwalesie bo w sumie nigdy jeszcze nie miałem zaszczytu udzielić tak wielowarstwowego wywiadu. No i przy okazji #pokazmorde ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+6
robert5502
Prawdopodobnie ponad 90 procent polskich ateistów to byli katolicy. Katolikiem zostaje się po skropieniu niemowlęcia pobłogosławioną przez biskupa wodą, a przestaje się być katolikiem, kiedy dochodzi się do wniosku, że te kościelne opowieści o ulepieniu przez zabawnego staruszka człowieczka z gliny i tchnięciu w niego ducha, a następnie danie kukiełce do pomocy kobiety magicznie stworzonej z żebra, to chyba jednak bajeczki dla małych dzieci.

Nie zauważyłem w Polsce Stowarzyszenia Eks-katolików, ale czasem wchodzę na stronę eks-muzułmanów. Istnienie stowarzyszenia eks-muzułmanów jest o tyle zrozumiałe, że bycie eks-katolikiem w Polsce to bułka z masłem, a eks-muzułmanie należą do gatunków zagrożonych (nawet w Ameryce) i odczuwają silną potrzebę wspierania się. Strona amerykańskich eks-muzułmanów informuje, że jej misją jest obrona prawa do krytykowania religii, promowanie świeckich wartości i dążenie do zmniejszenia dyskryminacji tych, którzy opuścili islam.

Można być również eks-ateistą, ale nie widziałem, żeby eks-ateiści się zrzeszali. Stare powiedzenie głosi, że nie ma ateistów w okopach, czyli że niby „jak trwoga to do boga” i że ponoć w obliczu śmierci wielu powraca na łono religii. Historia rzekomego nawrócenia się Tadeusza Kotarbińskiego nie jest odosobniona. Jego syn stanowczo zaprzeczył opowieściom szpitalnego księdza i poinformował, że jak długo jego ojciec był świadomy, to o żadnym nawróceniu się nie wspominał. Kościół jak wiadomo gustuje w cudach (i w odróżnieniu od dóbr materialnych potrafi je produkować).

Natknąłem się niedawno na wyznania prawdziwej eks-ateistki, kobiety w kwiecie wieku i przy zdrowym umyśle, z dyplomem w dziedzinie astrofizyki, twierdzącej z głębokim przekonaniem, że od ateizmu do wiary zaprowadziła ją nauka.

To fascynujące, więc rzuciłem się na jej wyznania jak cham na sodową wodę, jako że niewiasta posiada formalne kwalifikacje do rozprawiania o nauce, czyli kto wie, może jednak coś nowego.
Sara Salviander podaje, że przez 16 lat była zatrudniona na wydziale astronomii na University of Texas, z tego przez dziewięć lat była badaczką (a przez pozostałe 7 nie wiadomo czym), zrezygnowała z pracy naukowej w 2017 roku, żeby poświęcić się kapłaństwu. Określa się jako „chrześcijańska apologetka” (co samo w sobie jest pełne wdzięku), informuje nas, że wierzy w to, że Bóg stworzył wszechświat w sześć dni. Nasza eks-ateistka jest współzałożycielką blogu SixDayScience poświęconego rozwojowi „błogosławieństwa chrześcijaństwa – nowoczesnej nauki”. Celem jest informowanie chrześcijan i innych o najnowszych osiągnięciach nauki i debata o tym, jak te osiągnięcia mają się do wiary i filozofii. Autorzy blogu stwierdzają, że kierują się dwiema zasadami: że prawda nas wyzwoli i że nie mamy dawać fałszywego świadectwa. (Mam podobne zasady, czyli, uważam, iż prawda jest ciekawsza od fałszu i że świadome kłamstwa to chyba jakieś paskudztwo. Lubię również ludzi, którzy wyprowadzają mnie z błędu, bo po kiego rydzyka mam tkwić w jakimś błędzie.)

Diabeł kryje się w szczegółach, zaś idąca z duchem czasu eks-ateistka ewangelizuje głównie przy pomocy Twittera. W jednym ze swoich imponujących ćwierknięć Sara Salviander orzekła, że ateizm cierpi na intelektualną nieuczciwość.

Prawdę mówiąc, spotkałem intelektualnie mało uczciwych ateistów, ale nie byłem nawet tym zdziwiony, bo to też ludzie, a ateizm mówi o etyce tylko tyle, że nie musi opierać się na religii, co poniekąd eks-ateistka sama przyznaje.

Ćwierka zatem Sara Salviander o tym, jak ateista buduje swoją filozofię. (Zainteresowało mnie to szczególnie, ponieważ niedawno ukazała się moja książka pod tytułem Ateista, gdzie próbowałem odpowiedzieć na to samo pytanie.) Jej zdaniem ateista robi to w pięciu krokach:

1/ Zaczyna od założenia, że nie ma Boga.

2/ Jednakże zaczyna również od chrześcijańskiej moralności.

3/ Usuwa z niej to, czego osobiście nie znosi.

4/ Ogłasza, że to jest oczywiste.

5/ Ignoruje bezsens istnienia Wszechświata bez Boga.

Obawiam się, że nasza eks-ateistka grzeszy okrutnie przeciw semantyce. Twierdzi bowiem, że ateista „zakłada”, iż nie ma Boga. Nie jest to jednak dogmatyczne założenie, a wniosek oparty na braku empirycznych dowodów istnienia i stąd częste przywoływanie prawdopodobieństwa. Jak powtarzało wielu ateistów – dowody na istnienie boga lub innych istot nadprzyrodzonych są tak słabe, iż bez obawy popełnienia błędu możemy sobie wiarę w boga lub bogów między bajki włożyć. Tak więc ateista nie zakłada, ateista dochodzi do wniosku, który może ulec korekcie, gdyby przypadkiem pani Sara lub ktoś inny przedstawił dowody, które taki wniosek podważają. Konsekwencją tego wniosku jest konieczność poszukiwania etyki świeckiej, etyki, która nie jest oparta na religii.

Amerykańska eks-ateistka twierdzi następnie, że ateista zaczyna od zaakceptowania chrześcijańskiej moralności. Oczywiście nie definiuje chrześcijańskiej moralności. Nie wiemy zatem, czy chodzi jej o to, żeby nie mieć cudzych bogów przed własnym, czy żeby nie rzeźbić posągów, czy żeby nie pożądać ani domu bliźniego, ani żony, ani jego wołu, ani jego niewolnicy, czy może stosuje etyczną wolną amerykankę i ogranicza sobie „chrześcijańską moralność” do nakazów: nie zabijaj, nie kłam, nie kradnij. Pewnie nie, jeśli sama zarzuca ateistom, iż wybierają sobie z chrześcijańskiej moralności tylko to, co im odpowiada.

A co im odpowiada? A to już różnie, zależy od ateisty. Ateizm bowiem mówi tylko, że nie musisz opierać swojej etyki na religijnych dogmatach. Część ateistów zatem (całkiem spora), szuka podstaw etyki w filozofii i szeroko pojętej humanistyce. Normy etyczne piętnujące zabijanie, kłamstwo i kradzież są nieco starsze od chrześcijaństwa, są obecne praktycznie we wszystkich religiach i były obecne w dziełach starożytnych pogańskich filozofów. Więc chyba coś się naszej eks-ateistce pomyliło, albo skorzystała z podszeptów równie ignoranckiego Douglasa Wilsona, który podobnie głupio krytykował Christophera Hitchensa. Nie tylko ateiści akceptują pewne normy, które zaakceptowało chrześcijaństwo z judaizmu, a judaizm z pogaństwa, ale chrześcijańska moralność ewoluowała.

Chrześcijanie od początku wybierali sobie z moralności chrześcijańskiej to, co im odpowiadało. (Jedni jedno, a inni drugie.) Norma „nie zabijaj” była przez jednych interpretowana jako norma „nie zabijaj swoich współwyznawców, ale Bóg nie ma nic przeciwko zabijaniu niewiernych lub heretyków”, a przez nielicznych chrześcijan jako norma uniwersalna. Niewolnictwo jedni uważali za dozwolone przez Boga, nieliczni za sprzeczne z jego nakazami. Lista zażartych sporów o to, czego chce Bóg, jest długa (ostatnio spory wśród chrześcijan toczą się o środki antykoncepcyjne - diabli wiedzą, czy Bóg lubi prezerwatywy, czy wręcz przeciwnie, jedni kapłani mówią tak, a drudzy inaczej), jedni chrześcijańscy etycy dopuszczają in vitro inni zgoła przeciwnie, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że tylko przekazują zdanie Pana Boga.

Ateiści istotnie z niektórymi twierdzeniami chrześcijańskich moralistów się zgadzają, a z innymi nie, ale podejrzewają, że chrześcijańscy moraliści albo mają złudzenia, albo dają fałszywe świadectwo w kwestii tego, że im Bóg coś mówił.

Prawdę mówiąc ewolucją chrześcijańskiej moralności interesowałem się od dawna i jeszcze na studiach pisałem referat o koncepcji Maxa Webera o protestantyzmie jako etyce kapitalizmu. Istotnie protestantyzm od początku wzywał do przyjęcia odpowiedzialności za życie własne i swoich dzieci, w protestanckiej moralności bieda jest grzechem, a zaradność cnotą cenioną przez Pana Boga, krótko mówiąc protestantyzm jest religią głoszącą normę moralną, którą najlepiej wyraża się angielskim zwrotem „on your bike”. Ja jak to ja, w połowie referatu znudziłem się protestantyzmem i przeskoczyłem na etykę katolicką, która jest roszczeniowa, każe ludziom czekać na łaskę pańską lub zmiłowanie boskie, z pokorą akceptować swój los i wierzyć, że jak Bóg dał dzieci, to da i na dzieci, a jak nie, to trudno, Bóg tak chciał, bo jakby chciał inaczej, to by coś w tej sprawie zrobił.

Miałem wówczas dylemat, czy etyka katolicka ma charakter socjalistyczny, czy też etyka socjalistyczna jest katolicka? Coś mnie jednak powstrzymywało przed publiczną prezentacją tego dylematu.

Sara Salviander jest chrześcijanką reformowaną (chociaż nie udało mi się dojść jakiego sznytu), więc wybrała sobie z chrześcijańskiej moralności jakąś jej szczególną odmianę i uznała ją za oczywistą oczywistość i jedyną możliwą chrześcijańską moralność. Zrozumiałe zatem, że mając takie doświadczenie, domyśliła się (w pewnym sensie poprawnie), że my ateiści wywodzący się z chrześcijańskiej kultury, wzięliśmy sobie z chrześcijańskiej moralności tylko to, co nam się podobało i odrzuciliśmy to, co nam się wydawało obrzydliwe.

Co nas doprowadza do ostatniego już punktu informacji o tym, jak ateiści budują swoją filozofię – czyli że ignorują bezsens istnienia Wszechświata bez Boga. Aczkolwiek nie wiemy o jakim sensie autorka prawi, możemy zaledwie spekulować, iż idzie jej o celowość, czyli Wszechświat rozumiany jako coś w rodzaju serialu telewizyjnego starszego pana, który miał serdecznie dość intelektualnych zabaw w totalnej samotności. Istotnie, z punktu widzenia ludzkiego życia trudno się dopatrzyć celowości istnienia Wszechświata, jeśli nikt go sobie nie stworzył. Wszechświat jest, co więcej, dzięki ewolucji pojawiło się życie i istoty świadome, które odczuwają potrzebę nadania sensu swojemu życiu. Można próbować tej sztuki przez wiarę w bajki, można również przestać się oszukiwać i szukać tego sensu bez odwoływania się do religii.

Zastanawiałem się, jak też nauka zaprowadziła panią Sarę od ateizmu do religii, Bóg mi świadkiem, że nie umiała tego wyjaśnić.

Korzystam zatem z okazji, by przypomnieć o moich skromnych próbach opowiedzenia o podróży w drugą stronę.

#ateizm #religia #chrzescijanstwo #ksiazki #przemyslenia #ciekawostki #nauka

http://www.listyznaszegosadu.pl/m/nowy-ateizm-i-krytyka-religii/eks-ateistka-obnaza-nedze-ateizmu
+82
binuska
Słowiański małorusion - rzadka moneta cara Aleksandra (912-913).

Moneta opisana w słowiańskiej azbuce:
- po lewej napis: IHSUS HRISTUS NISA
- po prawej napis: ARJA LECHJAN RUSENCHO AUTOKRATOR PISTOS SE U SEBJA SILESIS ROMJAON"

#slowianie #numizmatyka #monety #bukwica #historia #artefaktnadzis #slask #wielkalechia #imperiumlechitow #religia #prawoslawie #piastowie #slunsk #historiaslowian #nysa #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #archeologia #epokavilka #qualitycontent #silesiorum #imperiumromanum #arianizm
+3
Pokaż następne