jogurcik666
XDDDDD prawdziwa komunistyczna animacja
#rosja #komunizm #zsrr #heheszki
+2
wiseguy43
50 lat - tyle zajęła Japonii transformacja z zacofanego i rokującego na przyszłą kolonię kraju trzeciego świata do światowej potęgi, która pokazała carowi, co znaczy nowoczesna wojna na lądzie i (zwłaszcza) morzu.

Kwestią czasu było, aż któreś z nowoczesnych mocarstw upomni się do Japończyków o zawarcie stosunków dyplomatycznych. Szlak przetarł komandor floty USA Matthew Perry, który wymusił nawiązanie handlu działami swojej eskadry wycelowanymi w brzegi Kraju Kwitnącej Wiśni. W ciągu kilku następnych lat Japonia nawiązała kontakty z szeregiem państw Europy, m.in. Holandią, Brytanią, Francją czy Rosją. Japończycy zauważyli, jak bardzo są w tyle za "cywilizowanym światem". W tzw. okresie Meiji podjęto szereg reform mających unowocześnić cesarstwo. Zlikwidowano feudalizm, usprawniono przestarzały system administracyjny, zmieniono gospodarkę w znacznym stopniu (reforma finansowa, podatkowa, industrializacja), wprowadzono kalendarz gregoriański. Zmieniono także armię na poborową, na wzór zachodnich. Możliwe, że wojsko przechodziło najbardziej dynamiczne zmiany; na akademiach wojskowych uczyli się przyszli oficerzy japońscy, na zachodnich wzorach opierano nowe konstrukcje, a sama armia była szkolona pod okiem oficerów z Europy i USA. W końcu, w 1889 roku, uchwalono konstytucję Cesarstwa Japonii.

Wraz z gospodarką, systemem rządów, armią Japonia przejęła jeszcze jedną cechę prowadzenia państwa ówczesnych mocarstw - tendencje do podbojów. Pierwszą próbą cesarskiej armii była wojna chińsko-japońska 1894-1895. Wojna trwała mniej niż rok, w tym czasie Japończycy zdołali pobić chińską flotę w bitwie u ujścia Yalu oraz dotrzeć do półwyspu Liaodong, znajdującego się w kontynentalnych Chinach. Dla Chin była to sromotna porażka, ponieważ od zawsze uważały się za lepszych od Japonii, a nawet za kraj, który zaprowadził tam ład i porządek przed laty. W wyniku tej wojny Japonia zatrzymała Tajwan oraz wysepki blisko niego. Dzięki wygranej Japończyków niepodległość zyskała również Korea, która do tej pory była pod zwierzchnictwem Chin. W późniejszym okresie zostanie ona zajęta przez Kraj Kwitnącej Wiśni.

Kolejną przeszkodą do dominacji Japonii w tamtej części świata była Rosja. W interesie cara było zdobycie portu na dalekim wschodzie, w którym woda nie zamarzała. Wobec tego Imperium Rosyjskie wydzierżawiło od Chin półwysep Liaodong, wraz z portem Artur, który był przez Rosjan cały czas rozbudowywany. Poza tym Rosja podpisała umowę na budowę Kolei Mandżurskiej, mającej za zadanie połączyć port z Koleją Transsyberyjską. Tymczasem rosyjska marynarka wojenna na wschodzie wyglądała licho. Jedyne dwie bazy, które Rosja posiadała w tamtym regionie to wspomniany wcześniej Port Arthur oraz Władywostok, które nie dość, że są od siebie oddalone o ok. 2,2 tysięcy kilometrów, to jeszcze trasa od jednej do drugiej przebiega przez teren, na którym stacjonują okręty japońskie. Do najlepszych nie należało również wyszkolenie carskich marynarzy, którzy nie mieli wcześniej okazji wykazać się w bitwie, a do treningów w czasie pokoju nie przywiązywano większej uwagi. Mimo to, Rosjanie parli się do wojaczki, myśląc, że to będzie szybkie zwycięstwo oraz zdobycie nowych terenów i zysku. Ich toku myślenia nie podzielali sojusznicy, szczególnie Francuzi, którzy bali się o moc sojuszu podpisanego z Rosjanami w razie potencjalnej porażki. 6 lutego 1904 roku Japonia zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją, z powodu odrzucenia przez nią propozycji o podziale interesów na Dalekim Wschodzie, wg której Mandżuria miałaby przypadać Rosjanom, a Korea - Japończykom. O godzinie 0:28 9 lutego Japonia zaatakowała rosyjską flotę na Dalekim Wschodzie w bitwie pod Czelumpo, dotkliwie osłabiając ją. Wobec tego ataku, Car wypowiedział wojnę Cesarzowi.

Rosjanie nie docenili potęgi Japonii. Ta wygrywała większość bitew, chociaż niejednokrotnie traciła więcej żołnierzy. Do największych zwycięstw lądowych Cesarskiej Armii należy bitwa nad rzeką Yalu, bitwa pod Jinzhou, bitwa pod Delisi oraz bitwa pod Mukdenem, która pieczętuje porażkę rosyjskiego niedźwiedzia. Wielkość Rosji okazała się być jej słabością, ponieważ biedne linie zaopatrzeniowe nie dawały rady. Faktu tego nie ułatwiało nieukończenie kolei w Chinach. Jeżeli chodzi o Japonię, to jej siły lądowe wypadły bardzo dobrze, natomiast jej marynarka wypadła wręcz idealnie. W przeddzień wojny Rosja posiadała trzy główne floty: Bałtycką, Czarnomorską oraz flotę Oceanu Spokojnego (zaatakowaną we wspomnianej bitwie pod Czelumpo). Ta ostatnia, oprócz tego, że została osłabiona będąc celem pierwszego ataku, to jeszcze nie miała jak odpowiedzieć, ponieważ ówczesna woda była zamarznięta i nijak nie szło wypłynąć. Wobec tego, Rosjanie wysłali na pomoc Flotę Bałtycką. I tu zaczyna się symfonia niekompetencji Rosjan. Najpierw, zaraz po wypłynięciu z Cieśniny Duńskiej, zaatakowali brytyjskie statki rybackie, myśląc, że to japońskie siły (nie żartuję). Z tego powodu (oraz także z tego, że Japonia podpisała z Imperium sojusz w 1902 roku) Brytyjczycy zamknęli kontrolowany przez nich Kanał Sueski dla floty rosyjskiej. W związku z tym, bałtyccy marynarze musieli przemierzyć oceany dookoła Afryki, aby wspomóc towarzyszy. W czasie tego okropnego rejsu załogi okrętów miały tendencje do ostrzeliwania się bez powodu oraz kupowania dzikich i agresywnych zwierząt, które zabijały marynarzy. Kiedy 27 maja 1905 roku, po trwającym ponad pół roku męczącym rejsie Flota Bałtycka dotarła do brzegów Korei, została zdziesiątkowana przez sporo mniejszą flotę Japońską. Podczas gdy Japonia straciła jedynie 3 torpedowce (a w bitwie brało ich udział przeszło 40), tak Rosjanie stracili niemal całą flotę. Przed wojną flota rosyjska była jedną z większych na świecie, a po jej zakończeniu była niewiele silniejsza od floty austro-węgierskiej. Znany jest też polski akcent w tej bitwie: chorąży Jerzy Wołkowicki (późniejszy generał) miał powiedzieć: "Walczyć do końca, a potem wysadzić okręt w powietrze i ratować się". Za swoją postawę otrzymał order św. Jerzego.

Po tym ogromnym ciosie dla Rosjan, car zadecydował o podpisaniu pokoju w Portsmouth, 5 września 1905 roku. Japonia otrzymała Południowy Sachalin, Port Arthur oraz pozostałe koncesje rosyjskie w Mandżurii, a także przyzwolenie na swobodę działań w Korei (de facto zezwolenie na jej aneksję).

Porażka w wojnie z Japonią była jednym z powodów rewolucji 1905 roku, mającej kolosalne skutki na przyszłość Imperium Rosyjskiego. Już po tej wojnie Japonia stała się mocarstwem na miarę światowej. Kto by wówczas pomyślał, że wystarczyło zaledwie kolejne 30 lat, aby Japonia była w stanie zająć tereny w każdą stronę kilka tysięcy od Tokio oraz podskoczyć flocie brytyjskiej, czy amerykańskiej?

#historia #japonia #rosja #gruparatowaniapoziomu #wojsko
+66
binuska
Słowiańskie prawosławne chramy w Republice Mordowii (Wołga Bułgaria), Rosja.

#prawoslawie #slowianie #bulgaria #rosja #wolgabulgaria #chram #cerkiew #religia #architektura #wiara #fotografia #rodzimowierstwo
+2
bezzesnu
#rosja #obwodkaliningradzki

To farmy w obwodzie Kaliningradzkim?

54°21'45.0"N 22°01'02.2"E
mer_osiedla
Ermitaż w kompleksie pałacowo-parkowym Carskie Sioło, dziś miasto Puszkin obok Petersburga.
#rosja #fotografia
+9
Papasanbaba
A tej to o chuj chodzi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bekazlewactwa #4konserwy #rosja #polska #ukraina #heheszki #karp
+143
yolantarutowicz
Sprytne i proste zarazem urządzenie naszych przodków do masowego łowienia ryb pod lodem.

Link do znaleziska: Automat do łowienia ryb pod lodem

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#rosja #wedkarstwo #ciekawostkihistoryczne #majsterkowanie #ryby #technologia #diy #ciekawostki #zima #survival #historia #pracbaza #maszynyboners
+17
cieliczka
MAPA vs RZECZYWISTA WIELKOŚĆ PAŃSTW źródło

Deformacja powierzchni związana jest z odwzorowaniem Merkatora.

Obserwuj #infog- codziennie ciekawa infografika/wykres/mapa (gospodarka, społeczeństwo, technologia)

#mapporn #swiat #ciekawostki #usa #rosja #kanada #mapy #geografia #nauka
+145
markedone
Krótkie pytanko na początek, w jednej z rosyjskich "branżowych" gazet pojawił się krótki wywiad «Не каждому доведётся в 30 лет запускать энергоблок», czyli Nie każdemu w wieku 30 lat zdarza się uruchamiać reaktor jądrowy (chodzi o BN-800, reaktor prędki, powielający, chłodzony sodem). Chcecie żebym to przetłumaczył i wrzucił to tak jak ostatni wpis z operatorem reaktora?

1. Kalinińska elektrownia jądrowa od początku swojego istnienia wyprodukowała 600 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej, to o 600 miliardów kilowatogodzin energii więcej od naszej elektrowni jądrowej. Zdjęcie elektrowni w poście.

2. 9 grudnia elektrownie jądrowe na Ukrainie wyprodukowały łącznie 262,96 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej, to o 262,96 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej więcej od naszej elektrowni jądrowej.
10 grudnia na Ukrainie pracowało 12 z 15 jądrowych bloków energetycznych. Bloki 3,6 Zaporoskiej oraz 1 blok Chmielnickiej elektrowni jądrowej są obecnie w trakcie planowanego remontu.
To o 12 bloków jądrowych więcej niż w Polsce.

3. 7 grudnia minister energii Bułgarii Temenuzhka Petkova powiedziała, że Bułgaria chce wybudować elektrownie jądrową z dwoma blokami w ciągu 10 lat. Procedura wyboru inwestora jest gotowa i rozpocznie się w 2019 roku.

4. Argentyna będzie współpracowała z Rosją w sprawie pływających elektrowni jądrowych i budowie nowych elektrowni jądrowych. Ponad to, oba kraje będą angażować się się w budowę centrów badawczych w innych krajach. Obecnie dwa bloki jądrowe w Argentynie mają zostać zbudowane przy pomocy Chin.

5. Budowa czwartego oraz piątego jądrowego lodołamacza projektu 22220 będą kosztowały Rosję około 7 miliardów złotych.

6. A to pozostawię w oryginale:

A group wearing polar bear costumes was expelled from the march after suggesting that fossil fuels should be replaced by nuclear power, a technology that many environmentalists object to.
<fotka w komentarzu>

#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#energetyka #energetykajadrowa
#gruparatowaniapoziomu #europa
Państwa, których tyczy się wpis:
#rosja #ukraina #bulgaria #argentyna #polska
+46
przegryzam
Miraż na dalekiej północy. W źródle jeszcze dwa zdjęcia.
Źródło
#rosja #miraz #polnoc #zima #snieg
+5
fucked_up
#fotografia #rosja #byloaledobre

Miasto to Norylsk a autorka zdjęcia to fotograf Elena Czernyszowa.
+1239
binuska
Legenda, ktora jest z pewnością jedną z najstarszych ze wszystkich znanych słowiańskich legend. Opowiada historię trzech braci słowiańskich, którzy zdecydowali się odejść razem z przeludnionej ojczyzny, gdzie nie mogli już karmić swoich plemion, aby znaleźć nowe miejsca, w którym mogliby się osiedlić. Tymi braćmi byli Lech, Czech i Rus.

Wielu uczonych próbuje umiejscowić tę legendę na osi czasu historii i wskazują oni na okres wczesnego średniowiecza, który mógłby datować legendę na około 6 wiek naszej ery, ale jego początki mogą sięgać znacznie dalej. Polska legenda podkreśla, że były to czasy, kiedy wszyscy Słowianie mówili jednym ojczystym językiem i zamieszkiwali jedną ziemię.

Najpierw Lech i Czech pożegnali się z Rusem, który wybrał się na wschód, na rozległe stepy, gdzie wiatr wiał swobodnie.

Brat Czech jako drugi ze swoim plemieniem . Poszedł na zachód, dowiedziawszy się o żyznych ziemiach

Lech i jego ludzie szli dalej na północ, mijając wiele niezamieszkanych ziem, ale przez długi czas nie mogli znaleźć niczego, co mogłoby ich wszystkich wyżywić. Pewnego dnia zatrzymali się na wyjątkowo pięknych krainach z gęstymi lasami i czystymi wodami pełnymi zwierząt i ryb, i zdecydowali się na dłuższy odpoczynek.

Potem zobaczyli niezwykły widok, który Lech i starszyzna plemienia interpretowali jako dobry omen . Ogromny biały orzeł pojawił się na niebie i usiadł na pobliskim dębie, gdzie zbudowano jego gniazdo. Przed lądowaniem na dębie orzeł zatrzymał się w powietrzu z szeroko otwartymi skrzydłami, jego pióra pięknie kontrastowały z czerwonym wieczornym niebem.

Po konsultacjach ze starszymi, Lech postanowił zostać w tym miejscu. Jego plemię zbudowało fortecę i nazwał ją Gniezno po słowie oznaczającym "gene zno"(geny zna), czyli "gniazdo".

#slowianie #slowianskapolska #polska #czechy #rosja #bialorus #ukraina #rodzimowierstwo #historiaslowian #mitologiaslowianska #gniezno #piastowie #godlo #patriotyzm #ciekawostkihistoryczne #historiapolski #historia #starozytnosc #epokavilka #slavorum #lehja #lechistan #wielkopolska #lechici #orzelbialy
+14
Notabene
Krystina
Zrób mi loda

#heheszki #rosja #humorobrazkowy
+7
Baron_Al_von_PuciPusia
Policja wbiła do mieszkań dwóch dziennikarzy OKO.press żeby zarekwirować materiały nagrane z wydarzeń podczas wystąpienia Chóru Aleksandrowa, o czym cytat niżej. Jak rozumiem użytkownicy wykop.pl będą bronili dziennikarzy podobnie jak dziennikarzy wprost?

(...) Policjanci żądali wydania filmu z nagranego dzień wcześniej happeningu, gdy dwóch aktywistów: Rafał Suszek i Michał Wojcieszczuk, wtargnęło na scenę podczas występu Chóru Aleksandrowa (Zespołu Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej) z transparentami: „Kremlowski raszyzm won za Don” i „Chwała Ukraińcom walczącym za wolność waszą i naszą”. Krzyczeli: „Łapy precz od Ukrainy”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1774768,1,policja-przeszukala-mieszkania-dziennikarzy-okopress-i-zabrala-materialy-dziennikarskie.read?src=mt

#polska #policja #neuropa #4konserwy #ukraina #rosja
+36
Aryo
W ukraińskich mediach znów debata nad tym jak to USA może odłączyć SWIFT. Zaczęło się po tym jak Kurt Volker, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy, wspomniał o tym komentując sytuację w Kerczeńskiej cieśninie.

Naiwni są ci, którzy liczą, że Rosja rozpadnie się bez SWIFTa. Przy odłączeniu kurs rubla załamie się na pół roku, a potem pojawią się pośredniczące firmy, które zapewnią dostęp do usług. Ceny wzrosną o 10-15% za pośrednictwo i prawdopodobnie tyle. Ogólnie myślenie, że coś samo się stanie to naiwność.

Widzę też rosnący w związku z tym pogląd, że utrata kutrów bez oporu była tego warta. Też naiwne podejście. Patrząc tylko politycznie Ukraina zyskała pewne dodatkowe narzędzia nacisku i zwróciła uwagę na to kto jest tu atakującym. Zwracałem na to bardzo często uwagę. Jednocześnie jednak nie oddaje się sprzętu bez walki. Nikt za Ukrainę wojny nie wygra, a tym bardziej sojusznicy nie będą chcieli dawać broni jeśli ta nie zostanie użyta do celu w jakim była przekazana. Dziś wiemy już, że ukraińskie dowództwo zakazało strzelania do Rosjan z ukraińskich okrętów. O ile na Krymie w 2014 r. było to zrozumiałe. Na Ukrainie panował chaos, rząd reorganizował się po Majdanie, armia niezdolna do walki, a rodziny żołnierzy były w "opiece" rosyjskich zielonych ludzików.
Tak tu znów uznano, że polityka i pasywność jest najlepsza. Może odpowiedź ogniem okazałaby się katastrofą, ale czy Izrael walcząc w wojnie sześciodniowej oddawał sprzęt? Czy USA walczące o niepodległość przeciwko potężnej Wielkiej Brytanii też poddawały się i czekały na głos sojuszników? Pewnie, że nie. Walczyli desperacko łapiąc się każdej okazji.

Jest taki kawał na Ukrainie. Może popularny też i w Polsce:

Złapali Niemcy partyzantów. Rosjanina i Ukraińca. Niemcy przed egzekucją zaproponowali spełnić ich ostatnie życzenie. Rosjanin poprosił o 100g wódki, a Ukrainiec o to, żeby największy z Niemców kopnął go z całej siły w dupę. Jak poprosili tak i dostali. Rusek wypił swoje 100g, a do Ukraińca podszedł Niemiec i zasadził mu kopa tak, że aż Ukrainiec zakrzyczał z bólu i podskoczył. Po czym Ukrainiec zrobił przewrót do przodu, wyciągnął pistolet i kilkoma strzałami zabił Niemców. Rusek spytał - dlaczego na początku ich nie zabiłeś?, a Ukrainiec odpowiedział - bo wiesz. My jesteśmy taki naród, że jak mocno nie dostaniemy w dupę to nic nie zrobimy.

Najwidoczniej mamy sytuację taką jak w powyższym kawale. Jest chujowo, ale stabilnie. Kiedy był kataklizm w Donbasie to w 2014-2016 sytuację ratowały bataliony ochotnicze i setki tysięcy wolontariuszy czy podatek wojenny dobrowolnie opłacany przez miliony Ukraińców. Dziś armia znów wchodzi w pewną formę stagnacji (reformowanie do standardu NATO idzie w ślimaczym tempie). Podobnie z gospodarką w okresie najgorszego kryzysu tempo reform było kilka razy wyższe niż teraz. Jedyne co mnie w tej chwili pociesza to, że jakość tych reform wzrosła i nie trzeba robić ciągłych poprawek.

Część tych przemyśleń to wynik obejrzenia debat z "Forum Wolnej Rosji", które odbywa się w Wilnie. Spotykają się tam dziennikarze i działacze polityczni z Rosji, którzy musieli wyjechać z Federacji Rosyjskiej w obawie o swoje życie. Na tymże spotkaniu Arkadij Babczenko stwierdził, że aktualna sytuacja w Donbasie to tylko pauza na czas wyborów. Jeśli na Ukrainie wygra opcja proeuropejska to on uważa, że będzie wojna na pełną skalę i Ukraińcy muszą to rozumieć, że to jeszcze nie koniec.

Rosja nikomu sama spokoju nie dała i "plan maksimum" dla Noworosji czy Małorosji nie został jeszcze skreślony.

#aryoconcent #przemyslenia #geopolityka #rosja #ukraina
+28
Kapitan_Leningrad
Pozdrawiam przy niedzieli wytatuowanych wykopków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#rosja #kapitanleningrad #tatuaze #tatuazboners
+2
michelney
Rostów latem 2017
@svetla to chyba Twoje miasto :)
#rosja #mojezdjecie
+1
Epos_o_Laskotkameszu
Dzisiaj mijają 176. urodziny Piotra Aleksiejewicza Kropotkina – rosyjskiego anarchisty, geografa i biologa. Sława jego dziełu!

„Prawo stanowi zręczny mariaż takich zwyczajów, które są korzystne dla społeczeństwa i powinny być pielęgnowane nawet, jeśli nie było by prawa, jak i takich, które są korzystne dla rządzącej mniejszości, lecz krzywdzące dla mas ludzkich i mogą być im wmuszone tylko za pomocą terroru”.

#anarchizm #antykapitalizm #historia #filozofia #rosja #cytatywielkichludzi
+12
appo_bjornstatd
Podczas Wojny Zimowej w Finlandii (tzw. Talvisota) ten pan, Simo Häyhä ustrzelił ponad 700 żołnierzy Armii Czerwonej.

Rosjanie mówili na niego "Biała Śmierć" (tzw. Valkoinen Kuolema). Kiedy w 1998 r. spytano go o sekret jego celności, odpowiedział: Praktyka, zaś swój rekord ponad 700 zabitych wrogów skomentował słowami: Robiłem to, co mi kazano – najlepiej, jak mogłem.

Kilka dni temu #finlandia świętowała rocznicę odzyskanej niepodległości. Jak widać, ich historia też jest ciekawa.
Także... Cześć komuszki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#historia #ciekawostki #rosja #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu
+5
dom_perignon
W Polsce najmniej się przepada za Jego Ekscelencją

#polska #putin #rosja #swiat #badania
+2
binuska
Świętopełk I Wielki (Svatopluk/Свѧтопълкъ), kniaź Wielkomorawski.
Za jego panowania do prawosławnego Imperium Wielkomorawskiego należały: Czechy, Morawy, Śląsk, Łużyce, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rus Zakarpacka, Wiślanie, Grody Czerwińskie.

#prawoslawie #wielkiemorawy #slask #czechy #slowacja #luzyce #wegry #rosja #slowenia #ciekawostkihistoryczne #monarchizm #slowianie #historiaslaska #religia #epokavilka #slunsk #cerkiew
+4
inshallah
Co wy wiecie o byciu hipsterem.xd
#spotifywrapped #spotify #muzyka #rosja #islam
+2
warszawamoskwa
Bo mercedes to nie jest marzenie
"Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" reportaż białoruskiej nobliski o ZSRR
#rosja #ksiazki
+5
Sepp1991
Rosyjskie koty nie boją się zimy ...
#rosja #koty #fotografia #zimonapierdalaj
+20
Aryo
Dmitrij Miedwiediew, w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, ogłosił, że planują zmniejszyć liczbę biednych o 200%

Для того чтобы достигнуть планки в 200% понижения цифр по бедности, нужно реализовать целый план. В настоящий момент этот план моими коллегами готовится. Вот я буквально вчера на эту тему разговаривал"

Dlatego żeby osiągnąć plan 200% obniżenia liczby biednych, trzeba realizować cały plan. W tym momencie, ten plan jest omawiany z moimi kolegami. Ja dosłownie wczoraj na ten temat rozmawiałem.

https://www.gazeta.ru/business/news/2018/12/06/n_12380713.shtml

Ciekawe :) Może uświadomi go ktoś, że na drodze jego planów może stać sama #matematyka

#rosja #aryoconcent #heheszki
+16
HonyszkeKojok
Korzystał ktoś z Taigaphone? Jak wrażenia? Jak w ogóle ze specyfikacją telefonu? Jaki posiada procesor, ile ma pamięci wew., RAM itp. czy np. ma NFC, jaka jest cena itd. Ciężko znaleźć coś w polskim i ogólnie "zachodnim" internecie a w sumie ciekawy device.

#rosja #smartfon
+2
TenebrosuS
#ruskapropaganda Tak się robi artykuły mające wpływać na opinię publiczną

„Duzi chłopcy bawią się w wojnę. Odpowiedź na agresję Rosji? Hmmmm. A nie jest to przypadkiem przygotowanie agresji na Rosje?” – dzieli si swoją opinią ekspert wojskowy prof. Jan Karol Dyma.

Skoro ekspert pisze i to profesór! to musi być dramat. Chciałem sprawdzić kim jest ów profesor ekspert, bo nigdy o nim nie słyszałem, ale internet nie zna takiej osoby. Jedyne odniesienie do niego w wynikach google to kopia tego samego artykułu na salon24. Poza tym zero wyników.

Znalezisko z rzeczonym artykułem https://www.wykop.pl/link/4681207/ekspert-wojskowy-anakonda-18-to-plama-na-honorze-wojska-polskiego-wideo/

Przy okazji inne znalezisko z tej samej serii https://www.wykop.pl/link/4681211/polska-walczy/

#4konserwy #neuropa #rosja #wojsko #militaria #cyberbezpieczenstwo #anakonda18
+134
binuska
Oleg Mądry – książę zwierzchni Rusi w latach 879 – 912, Wariaga, następca i krewny Ruryka Lachina. Kniaź Ruski Oleg przeniósł stolicę z Nowogrodu Wielkiego do Kijowa, dając początek Rusi Kijowskiej, pierwszej państwowości Białorusi, Ukrainy, Rosji i Rusi Zakarpackiej.

Ukraińcy zapewne znają od podstaw swoje najważniejsze nazwy takie jak np. Cerkiew i Ukraina (nie mylić tutaj z Ukrainą Wandeburską od nazwy rzeki Ukry). Nazwa Ukraina wywodzi się od skrótu U-K-R (U Kijev Rasyja), do zwykłego skrótu pełnej nazwy UKR dla uproszczenia dodano słowiańska końcówkę "aina" tworząc słowo UKRaina. Dzisiaj w świecie mało kto używa pełnej nazwy rozwijając skrót UKR, podobnie jak USA czy RPA.

Cerkiew, to słowo pochodzi z Kijowa. Połączono tutaj dwa słowa Car i Kijów, w czasach gdy Car wraz z prawosławnym patriarchatem i cala tajna ówczesna biblioteka Rzymska musiał opuścić Konstantynopol (Carogród). Po tych przenosinach nowy patriarchat nazywano Cara-Kijewski, Car-Kiewny lub Car-Kiev i tak mamy słowo Cerkiew, używane również jako synonim prawosławnego chramu.

W późniejszych czasach potopu szwedzkiego prawosławny patriarchat wraz z Carem jeszcze raz musiał zmienić swoje miejsce, gdyż ofensywa Szwedzka zatrzymała się dopiero pod Donieckiem. By nie tworząc nowych wariacji w nazwach patriarchat umieszczono w mieście gdzie z samej nazwy wiemy, że jego mieszkańcy wywodzą się z Kijowa. W samej nazwie znajduje się informacja o pochodzeniu My-z-Kijowa, Mou-s-Kiev czytając z cyruliki literka "ou" to "oy" oraz "s" to poprostu "z". Wiec dzisiejszy prawosławny patriarchat Moskiewski tak naprawdę znaczy "Moy-z-Kijewa patriarchat", czyli jest to ten sam Kijewski patriarchat i ludzie tylko w innym miejscu.

#ukraina #warjagi #prawoslawie #cerkiew #religia #vikings #rosja #moskwa #kijow #donbaswar #liganauki #slowianie #lingwistyka #naukowcywiary #rosjawstajezkolan #epokavilka #rurykowicze #chram #ciekawostkihistoryczne
+7
Ja_tu_tylko_komentuje
A w Rosji już mają #rdr2 na sedze( ͡° ͜ʖ ͡°)
#heheszki #gry #rosja #podroby #podrobyboners #rdr2
+34
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Wojna w Czeczenii oczami dziecka - Cały świat świętuje nadejście nowego 2000 roku. W ogarniętej wojną Czeczenii nikt o tym nie myśli...

Na zdjęciu żołnierz czeczeński w Groznym (fot. Mikhail Evstafiev, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

#nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #rosja #liganauki #wojna #mikroreklama
+20
Bednar
Rosyjski okręt wywiadowczy projektu 18280 "Iwan Churs" na tle wysokościowca Łachta Centr w Petersburgu. W komentarzu drugie zdjęcie.

#militaria #rosja #fotografia
+11
camaro98
Prototyp pierwszego rosyjskiego #suv Gaz 3106 Ataman 2 z 1999r. Widać w nim wołgę 3111. #carboners #samochody #motoryzacja #rosja +2
camaro98
Dobra pany zrozumiałem sens Iż-a Oda, czytają o nim pominąłem bardzo istotną kwestie która wszytko zmienia. Tak auto bazuje na aleko ale w odróżnieniu od aleko ma napęd na prawidłową oś (ʘ‿ʘ). Czyli jest to samara RWD. Teraz jeszcze bardziej nie rozumiem tego samochodu jego konstrukcji i zamysłu ale przynajmniej zrozumiałem jego sens xd #motoryzacja #samochody #ciekawostki #rosja : @Zaybatzu, @Ten_typ_sie_patrzy, @Gostas, @fajnyprojekt, @sprawca-calego-zamieszania, @no_czesc, @SonyKrokiet, @UnitrA, @Odczuwam_Dysonans +13
camaro98
Pisząc o Iż-u wpadła mi taka rozkmina ( ͡° ͜ʖ ͡°) Iż po wprowadzeniu 1 łady moskwicze w ogolę przestały mieć sens bo jedynie dublowały modele łady. I ruscy nie przestawali ich robić tylko dla tego że była by to klęska komunistycznej myśli technicznej bo okazało się że licencjonowane Fiaty są lepsze niż dzieło wielkiego ZSRR XD #rosja #motoryzacja #samochody #rozkminy +5
camaro98
Iż 2136 Oda. Do niedawna nie wiedziałem o jego istnieniu i całe życie brałem tego kompakta za jakąś odmianę łady samary którą nie jest. Historia tego autka jest dość typowa dla historii aut z socjalizmu. W latach 70 postanowiono opracować następce dla iż-a 2125 będącego moskwiczem 412. Prace jak to w ZSRR trwały długo i z miernym skutkiem a po wejściu do produkcji samary jeszcze bardziej zwolniły. Jak by tego było mało to w międzyczasie postanowiono skonstruować nowy samochód, dumę pierestrojki, auto które miał odmienić cały radziecki przemysł samochodowy mojego ukochanego moskwicza aleko ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wiec prace nad nowym kompaktem zeszły zupełnie na 2 a może i 3 plan. Po opracowaniu alko okazało się że w sumie nic prze te lata nie opracowano, wiec na prędze ulepiono odę bazującą na Moskwiczu aleko/ talbocie alpine/ simce 1307 (niepotrzebne skreślić). Sama premiera nowego iż-a miała odbyć się gdzieś pod koniec 80 ale że wydarzył się mały przypał (upadło ZSRR) auto weszło do produkcji w 1991. Pozostało w produkcji do 2005, koniec produkcji nie był podyktowany brakiem chętnych tylko nowymi przepisami emisyjnymi w Rosji. Po zakończeniu produkcji fabrykę przestawiono na robieni łady priory. I ot cała historia dziwnej samary chyba najbardziej zapomnianego rosyjskiego auta. Po co ona powstała ? Nie wiem i raczej się nie dowiem ( ͡º ͜ʖ͡º). Po co zaprojektowano i podrukowano 2 samarę ? Też nie wiem XD #rosja #samochody #ciekawostki #motoryzacja #lada Co ciekawe istniała wersja 4X4, furgon i pickup a samo auto jak aleko ma silnik wzdłużnie +12
botpoziomu
Iwan IV Groźny – reformator, dyplomata, pobożny okrutnik.

Zanim Iwan Groźny urodził się, wiele przepowiedni zwiastowało przyjście niezwykłego człowieka. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że życie i postępowanie cara wpłynie i pobudzi wyobraźnię tylu jednostek. Jak wyglądało życie jednego z najbardziej kontrowersyjnych władców Rosji?

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4677823/iwan-iv-grozny-reformator-dyplomata-pobozny-okrutnik/

Znalezisko dodał: @sznaps82

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #liganauki #rosja
+27
TenebrosuS
#ruskapropaganda

Znalezisko, jak zwykle na początek https://www.wykop.pl/link/4677707/polski-general-wieszczy-masakre-polakow-w-czasie-nadchodzacej-wojny/

Przy okazji jak już piszę. TOWARZYSZE, jak robicie takie prowokacje to zapamiętajcie, że w polskim stawia się ' nad literami, a nie łódki.

pokaż spoiler Jakby ktoś nie wiedział o co chodzi, to komuś się odruchowo łódka jak w Й machnęła ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#rosja #4konserwy #ukraina #neuropa
+233
myrmekochoria
Trochę okładek z "Techniki dla młodzieży", ZSSR 1959.

Strona z socjalistycznymi wizjami przytszłości

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #kosmos #rosja #scifi #myrmekochoria
+47
myrmekochoria
Miałem zapisaną ta fotografie, ale bez daty ani autora, więc jak ktoś ma niech poda informacje. Klimat uchwycony na fotografii jest godny wrzucenia.

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #rosja #myrmekochoria
+142
Kaiser_Verbot
Kaiser Wilhelm II z carem Mikołajem II na środku zdjęcia ( ͡º ͜ʖ͡º)
Car i Kaiser < 173 cm
To były czasy...

#zdjecia #niemcy #rosja #monarchia #xxwiek
+6
konik_polanowy
mobilna cerkiew

#rosja
+6
Sepp1991
Nie wiem czy prawdziwe ale klimat jest ...
#rosja #fotografia #koty
+29
Pokaż następne