kubekmonte
Pytanie do osób znających temat #balkany

1. Czy Kosowarzy uważają siebie za Albanczyków, czy za odmienny naród z nimi spokrewniony (typu Mołdawianie i Rumuni)?

2. Czy Kosowo jako niepodległe państwo powstało przez niemożność przyłączenia się do Albanii?

#serbia #albania #swiat #podroze
+4
sropo
Tradycja witania gości otwartymi ramionami, trunkami i zastawionym stołem nie jest w Polsce nowa. Uczty cenione były już od czasów średniowiecznych. Stawały się okazją nie tylko do zakosztowania przyjemności stołu, ale i zademonstrowania swojej zamożności, koligacji rodzinnych i sąsiedzkich oraz przerwania monotonii dnia codziennego. Pisano wtedy o ucztach „wesół nikt nie będzie – azaliż gdy za stołem siędzie – toż wszego myślenia zbędzie.”[1] O ile już w wtedy widziano w biesiadach okazję do pozbycia się na jakiś czas wszelkich trosk, o tyle w okresie renesansu, a potem i baroku, stały się ważną częścią dworskiego życia i bywały coraz wystawniejsze.

Link do znaleziska - Kuchnia i zwyczaje biesiadne szlachty polskiej w XVII wieku

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #impreza #rzeczpospolita
+300
robert5502
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty

Kilka lat temu obdarzony łaską wielkiej wiary afrykański kapłan chrześcijański postanowił wrócić do domu pieszo, wysiadł z łodzi na głębokiej wodzie i tyle go widziano. Naiwni podejrzewali, że może to przyspieszyć proces laicyzacji czarnego lądu, ale sprawa szybko przyschła. Uwagę wiernych przyciągnęli nowi cudotwórcy. W Kamerunie właśnie zmarł pastor Franklin Ndifor, który dłońmi swemi uzdrawiał chorych na COVID-19. Tragicznie zmarły z powodu pakowania rąk gdzie nie trzeba był dwa lata temu prezydenckim kandydatem, sugerując podczas kampanii, że jest tak solidnie namaszczony, iż dobra zmiana jest gwarantowana. Wtedy jednak ludzie małej wiary słabo go poparli i dotarł do mety dopiero na siódmym miejscu. Teraz tysięczne tłumy modlą się o jego rezurekcję.

Lekarz, który stwierdził zgon, informuje, że pastor zmarł w ciągu dziesięciu minut w wyniku ataku duszności. Oficjalnie powodem śmierci był koronawiurus, chociaż niektórzy uważają, że diagnoza powinna być inna, bowiem prawdziwą przyczną śmierci była niezmierna głupota na tle religijnym. Odpowiedzialne za zdrowie publiczne władze w Kamerunie zwracają się z prośbą do wszystkich, na których ostatnio kładł ręce uzdrowiciel, żeby zgłosili się do najbliższego szpitala w celu przeprowadzenia testów na COVID-19.

Jak dotąd w tym kraju piekielnym wirusem zaraziło się 3529 osób, z czego 140 zmarło. Jeden Bóg wie, ile osób zaraził pastor. Istnieją obawy, że niebawem nastąpi znaczy wzrost liczby nowych przypadków.

Tymczasem w Nigerii, „apostoł” Johnson Suleman z Omega Fire Ministries, zwrócił się do prezydenta z prośbą, aby w ośrodkach izolacji chorych na COVID-19 pastorzy mogli uzdrawiać. Leo Igwe, nigeryjski obrońca praw czlowieka, zwrócił się do władz z apelem o ukaranie apostoła Sulemana za rozpowszechnianie fałszywej informacji, że potrafi uzdrawiać chorych. Tego typu oszustwo jest zbyt niebezpieczne, aby władze mogły to tolerować.

W czasach kiedy władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne próbują zrozumieć i zahamować szerzenie się zarazy, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia wydaje zalecenia obejmujące unikanie fizycznego kontaktu, zwracam uwagę, że oświadczenia apostoła Sulemana są niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Dodam, że modlitwy i kładzenie rąk na chorych nie są wymienione w zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia na temat walki z wirusem. Prawdę mówiąc, nakładanie rąk na chorych jest sprzeczne z tymi zaleceniami.”

Jak się dowiadujemy „apostoł” się obraził za twierdzenie, że modlitwy nie leczą COVID-19 i napisał na swoim Twitterze, że Bóg jest większy niż COVID-19. Igwe przypomniał sobie, że całkiem niedawno amerykański pastor, który wydał identyczne oświadczenie został w trybie przyspieszonym powołany przed oblicze Pana.

Leo Igwe posunął się jednak dalej i rzucił „apostołowi” wyzwanie, napisał, że daje 1000 dolarow nagrody, jeśli apostoł udowodni, że kogoś wyleczył z COVID-19.

Tego było „apostołowi” zbyt wiele i poszczuł przeciwnika swoimi wiernymi, którzy teraz dzwonią do niego, molestują miłością Jezusa, zamieszczają również pełne chrześcijańskiej miłości wpisy na Facebooku.

Przyjaciele natomiast zwracają uwagę, że dla żyjącego z duchowej pomocy ubogim „apostoła” tysiąc dolarów jest sumą śmieszną i że Leo wykazał się naiwnością ateisty.

Leo Igwe wzywa jednak, by ci, którzy rozumieją, jak szkodliwa jest ta pobożna szarlataneria, rzucili jej wyzwanie. Szczególnie teraz, kiedy w czasie pandemii bezgraniczna głupota głęboko wierzących uzdrowicieli sprowadza na ludzi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Żerujący na ludzkich lękach oszuści mogą sami wierzyć w te swoje głupstwa, mogą nawet być gotowi umrzeć za tę swoją poronioną wiarę w nadziei, że z gęstej mgły wyłonią się jako święci męczennicy, ale to nie zmieni faktu, że w rzeczywistości są mordercami.

Śmierć pastora Ndifora z Kamrunu nie jest ani pierwszą, ani ostatnią, głupota jednak nie umiera wraz z jej nosicielem, przeciwnie, jest wykorzystywana przez innych jako męczeństwo i głębokie oddanie świętej sprawie.

.http://www.listyznaszegosadu.pl/m/nowy-ateizm-i-krytyka-religii/meczenstwo-w-obronie-niezmiernej-glupoty
#religia #swiat #koronawirus #bekazpodludzi #chrzescijanstwo
+6
grzesiek23Gda
WTC, Koronawirus, rządy PiSu, a itd.
A co Wy myślicie że za Kleopatry to sielanka była? Za dinozaurów jak meteor im na łeb wyj3bał to bez muzyki 3 dni tańczyły. Więc nie gadajcie mi że jest najgorzej.
#chemtrails #szczepionki #pis #po #teoriespiskowe #swiat #niepopularnaopinia
MrPawlo112
Tak się w sumie zastanowić

pokaż spoiler Ma to sens ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#covid #heheszki #covid19 #swiat #rozkminy
+3
yolantarutowicz
Trwa okazyjna konferencja prasowa na dzień przed planowanym, historycznym powrotem Amerykanów w kosmos własną rakietą nośną.

Nie przegap: Konferencja przed powrotem Amerykanów w kosmos po niemal dekadzie przerwy

Ciekawe? Dziękuję Ci za wykop!

#kosmos #ciekawostki #usa #gruparatowaniapoziomu #kosmicznapropaganda #startyrakiet #rakiety #iss #nasa #kosmiczneinfo #spacex #elonmusk #eksploracjakomosu #swiat #historia #filmnawieczor
+4
Mirmar
Najnowsze trendy modowe w NASA...

#swiat #nasa #astronautyka #modameska #ciekawostki
+3
sropo
W połowie XVII wieku Rzeczpospolita przeżywała kryzys znaczenia międzynarodowego. Państwo polsko-litewskie było uwikłane w trzy konflikty. Pierwszym z nich było powstanie Chmielnickiego, które w 1654 roku przeistoczyło się w wojnę z Moskwą, by już rok później otrzymać kolejne uderzenie w postaci inwazji wojsk szwedzki, zwane potocznie potopem. W rezultacie prawie całe połacie kraju było pod panowaniem obcych wojsk, a sytuacja nie napawała optymizmem. Ścierające się interesy naszych sąsiadów spowodowały, nieunikniony konflikt między Rosją, a Szwecją co wykorzystała dyplomacja Polska i mimo ogromnego konfliktu z Rosją zawarła pertraktowany w Niemieży z nią rozejm i przymierze skierowane przeciw Szwecji. Sam traktat z Niemieży okazał się dyplomatycznym majstersztykiem, gdyż w sumie za niezbyt realne obietnice, czyli elekcję cara na króla Polski udało się uzyskać rozejm i zarazem sojusznika w walce z najeźdźcą z północy.
Bardzo proszę o komentowanie i pozostawienie łapki w górę!

Link do znaleziska - Traktat Wileński - Sojusz Polski z Rosją przeciw Szwecji

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #pokazmorde #youtube #wojna #wojsko #szwecja #dyplomacja #rosja #polska
+153
rudeiczarne
@rudeiczarne: Odwiedziny w Iraku nie były planowane, ale przy okazji delegacji z pracy udało mi się zobaczyć i nieco poznać Erbil oraz tamtejszych ludzi mieszkających w Kurdystanie.
Erbil to miasto położone na Bliskim Wschodzie w Iraku, w regionie Kurdystanu, który jest w pełni autonomiczną częścią północnego Iraku.
Erbil miał kiedyś aspirację do stania się drugim Dubajem na Bliskim Wschodzie. Jednak nie doszło do tego z uwagi na zawirowania wojenne i akcje organizacji paramilitarnych.
Więcej sprawdźcie na wykopalisku i dajcie kopa jeśli reportaż się podoba :)

https://www.wykop.pl/link/5514679/erbil-w-iraku-miasto-azylu-dlaczego-mial-byc-drugim-dubajem/

#rudeiczarne #irak #swiat #bliskiwschod #zainteresowania #podroze #ciekawostki #podrozujzwykopem #kurdystan
+5
johny11palcow
#swiat #turcja #izmir #islam #heheszki #trolling #mikroreklama #bliskiwschod

W Izmirze w Turcji ktoś podmienił w meczetach pliki w wyniku czego zamiast wezwań muezina do modlitwy pojawiła się w megafonach piosenka Bella Ciao. ( ͡º ͜ʖ͡º)

https://www.wykop.pl/link/5514549/turcja-meczety-zagraly-bella-ciao-zamiast-wezwania-do-modlitwy/

pokaż spoiler Erdogan nie będzie zadowolonyヽ( ͠°෴ °)ノ
+14
Dark_ness
#polityka #koronawirus #covid19 #sluzbazdrowia #polska #swiat #libertarianizm

Zestawienie zaufania obywateli do rządów, mediów, rodziny oraz pracowników opieki medycznej / specjalistów w kontekście COVID-19.
+8
sropo
Europa kontynent pełen kontrastów. Miejsce życia dużej części społeczności ludzkiej. Mimo wielu konfliktów dążyła do wspólnoty. Tutaj zobaczycie źródło powstania dzisiejszej Unii Europejskiej.

Pierwszym państwem, który realizowało idee uniwersalistyczne w Europie było państwo Aleksandra Wielkiego, które narodziło się w starożytnej Grecji. Imperium Macedońskie było uniwersalne, ponieważ zrywało z doktrynalną dominacją konstrukcji państwa-miasta. Jednak rozciągało się głównie poza terenami Europy sięgając rzeki Indus. Pierwszy raz o zjednoczonej Europie można mówić w czasach panowania Imperium Rzymskiego...

Link do znaleziska - Dążenia integracyjne Europy na przestrzeni wieków

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #uniaeuropejska #dyplomacja #ekonomia #polska
+159
k1fl0w
Hej @Konfiduracja spóźniłeś się na wypok o jakieś dobre 4 lata

#polityka

pokaż spoiler #swiat #polityka #szwecja #uchodzcy #bekazlewactwa #4konserwy #neuropa
+10
PIAN--A_A--KTYWNA
Moje krzesełko jest lepsze niż twoje.
#polska #swiat #afera #kazika #heheszki #humorobrazkowy
+4
sropo
II wojna północna czyli tzw. Potop spadł na Polskę w obliczu już sporych problemów jakie trapiły Rzeczpospolitą. Państwo polsko-litewskie prowadziło wojnę z Moskwą i zbuntowanym Chmielnickim, który oddał się wraz z całą kozaczyzną pod protekcję cara Aleksieja Michajłowiczowia. Mimo początkowych sukcesów króla Szwecji, Karola X Gustawa w roku 1656 sytuacja się diametralnie zmieniała. Przetasowania na geopolitycznej mapie sojuszy doprowadziły do rozejmu między Moskwą i Rzeczpospolitą i sojuszu przeciw Szwecji. W takiej sytuacji król Szwecji zdał sobie sprawę, że w pojedynkę tej wojny nie wygra i będzie potrzebował sojuszników aby ten konflikt zakończyć i wyjść z niego zwycięsko. Karol X Gustaw zmienił swoje plany aneksji poszczególnych ziem Rzeczypospolitej i zaprosił w zamian za wsparcie militarne do podziału tortu innych graczy. Zwieńczeniem tych negocjacji był traktat z Radnot podpisany 6 XII 1656 roku, zakładający podział terenów Rzeczypospolitej między sojuszników. Układ uważany jest za próbę rozbioru Polski, jednak mija się to z prawdą, gdyż przede wszystkim zakładał sojusz a nie rozbiór.
Bardzo proszę o komentowanie i pozostawienie łapki w górę!

Link do znaleziska - Traktat z Radnot – próba pierwszego rozbioru Polski

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #pokazmorde #youtube #wojna #wojsko #szwecja #dyplomacja
+234
Amebcio
YouTube Wprowadził pro-chińską cenzurę obowiązującą globalnie.

Wszystkie komentarze zawierające 共匪 (po chińsku: "komunistyczni bandyci") zostają automatycznie usunięte w ciągu 20 sekund.

#kryptowaluty #afera #polityka #youtube #google #swiat #chiny #komunizm
+8
sprawca-calego-zamieszania
Mapa z telefonicznymi kodami państw świata
#ciekawostki #swiat
+20
Olga_Lengyel
Się porobiło co nie #polska #tvpis #koronawirus #swiat #feels +15
metalnewspl
15 lat temu ukazał się album "Mezmerize" System of a Down.

Zapraszam do specjalnego artykułu z okazji jego wydania: https://www.metalnews.pl/specjalne/rocznica-wydania-mezmerize-system-of-a-down/

#swiat #muzyka #rock #metal #ciekawostkimuzyczne #systemofadown
+7
PrzekraczajacGranice
Od 3 czerwca Włochy otwierają się na turystów. Zobaczcie piękne plaże, czystą wodę i mocne słońce. Cinque Terre uważane jest za jedno z piękniejszych nadmorskich miejsc we Włoszech. Poczytajcie i zobaczcie zdjęcia z tego zakątka Italii - https://www.wykop.pl/link/5505307/wlochy-otwieraja-sie-na-turystow-zobaczcie-cinque-terre/

#swiat #europa #podroze #podrozujzwykopem #wakacje #morze #turystyka #wykop #wlochy #italia #urlop
+10
xMasiehx
Jatayu Earth’s Center,Indie.

#ciekawostki #swiat #indie #fotografia #earthporn
+17
WuDwaKa
Najdłuższa piesza trasa wyznaczona w Google Mapy - od Kapsztadu do Magadanu

#ciekawostki #swiat #googlemaps
+334
zerthimon
Istnieje w naszym kraju jakieś czasopismo, które rzetelnie opisuje to ci się aktualnie dzieje na świecie i w Polsce? Kiedyś kupowałem Wprost. Wtedy PO i PIS startowali do wyborów (rok 2005?). Pamietam, ze zajmowali się tam analizą, co do zaoferowania ma jedna partia, co proponuje druga. Pokazywali zalety i wady obu partii. W miarę obiektywnie. Potem przestałem czytywać tygodniki. Po latach naszła mnie ochota na Wprost. A tu z wprost zrobiła się tuba propagandowa. Kupiłem wiec Politykę, bo to czytywała moja małżonka. Ale okazuje się ze to tez jest tuba tylko innego obozu( a może tego samego?, już nie pamietam) Przestałem czytywać to bi bez sensu wydawać kasę i czytać jakie to PeŁo to dałny albo jakie to PiSiory zjeby są.
Czy jest w tum kraju jakiś tygodnik który pokazuje obiektywnie sprawy polityczne w naszym kraju? Pytam poważnie bo mam już dość czytania internetowych specow od wszystkiego.

W załączeniu zdjęcie moich wędlin, które dziś uwędziłem sam.
#wedlinydomowe #wedlinyboners #wedzenie

#pytanie #polityka #czasopisma #gazeta #polska #europa #swiat
+3
InspektorNadzoru
Ludzie - największy wirus tego świata...
#koronawirus #swiat
+38
mobutu2
#koronawirus #medycyna #swiat

262. Antivaxxer - 2.

Dwie pierwsze oczywiste rzeczy - każda szczepionka wyrządza trochę szkodę, w niektórych przypadkach to jest konieczne zapobieżenie większemu niebezpieczeństwu, ale wciąż to szkoda. Jak każde lekarstwo jest złem koniecznym, a każda osoba zdrowa psychicznie bierze pigułkę tylko w przypadku choroby i nie będzie ich regularnie przyjmować będąc zdrowym.
Istnieją dwa parametry - prawdopodobieństwo zarażenia się określoną chorobą oraz odsetek pacjentów, którzy nie przeżyją.
Ponieważ jakiekolwiek szczepienie jest szkodą konieczną, nie zostaniesz zaszczepiony na przykład na jakąś chorobę afrykańską lub jakąś banalną chorobę, na którą chorujesz tylko przez parę dni.
Obecnie w różnych krajach od 10 do 15 obowiązkowych szczepień. Co powiesz, gdy liczba ta osiągnie 50 lub 100.
Każdy z nich nieco zmniejszy ryzyko w życiu.
Ale każdy nieuchronnie spowoduje niewielką, ale prawdziwą szkodę dla twojego zdrowia.
Ale ryzyko to może dotyczyć całego życia tylko teoretycznie lub wcale nie tak wysokie, ale szkoda jest zawsze prawdziwa.
Wydaje się, że za pomocą szczepień. Rządy chcą teraz rozwiązywać wielu problemów, które nie mają nic wspólnego ze zdrowiem.
Następnie zobaczymy nową politykę rządów.
mobutu2
#koronawirus #rosja #swiat

261. Antivaxxer - 1.

Jestem Rosjaninem, więc jestem tutaj, by siać niezgodę, podważać władze i, ogólnie rzecz biorąc, wyrządzać krzywdę.
Nie wiem, kim do cholery jest Bill Gates, żeby dawać światu rady dotyczące zdrowia.
Jak pamiętam, jest on odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą w dziedzinie technologii komputerowych. I porzucał studia w Uniwersitetu.
Nie pamiętam żadnych referencji medycznych w jego biografii.
Ale przynajmniej wszyscy wiemy, kim jest Bill Gates. I naprawdę ma szacunek i imię wśród ludzi.
Kim do cholery jest ten anonimowy etiopski lekarz, który siedzi na czele stołu w Światowej Organizacji Zdrowia.
Jaka jest jego narodowość, religia?
Wszystko, co wiemy, to to, że jest on bardzo udanym międzynarodowym urzędnikiem.
Co że do jego osoby, wiemy więcej o głowie FIFA niż o Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Kogo on naprawdę reprezentuje? Można śmiało powiedzieć tylko jedną rzecz, że zdecydowanie to nie jest Etiopia.
Więc jeden z bardzo udanych reżyserów Opery ma wizję, jak należy budować mosty na całym świecie.
Drugi to utalentowany młody człowiek z kraju trzeciego świata dodatkowo afrykańskiego, który emanuje poczucie bezpieczeństwa (nie).
Władze podważyliśmy.
Następnie siejmy wątpliwości.
+1
troglodyta_erudyta
Chińczyk, który wpieprzył nietoperza w Wuhan powinien bezapelacyjnie zostać Człowiekiem Roku tygodnika "Time". Nikt inny w tym roku nie miał większego wpływu na losy świata.
#koronawirus #chiny #swiat #przemyslenia #oswiadczenie i trochę #heheszki
+136
SmartBuldog
Greta Thunberg wystąpi jako ekspert w programie dotyczącym Koronawirusa.
#gretathunberg #bekazlewactwa #cotusieodpierdala #4konserwy #usa #swiat #koronawirus #covid19 #covid19stats #covidstatus
+98
sropo
15 lutego 1951 roku doszło do ostatniej po zakończeniu II Wojny Światowej korekty granicy między Polską Republiką Ludową a Związkiem Radzieckim. Przedstawiano ową umowę cesji wzajemnej jako równoprawną (gdyż obie strony przekazywały sobie terytorium o powierzchni 480 km2), choć przynajmniej na pierwszy rzut oka był to typowy dla powojennych stosunków polsko-radzieckich interes – od początku wiadome było, kto na tym zyska. Czy jednak na pewno było to takie oczywiste? A jaki jest bilans tej „transakcji” dziś, po prawie siedemdziesięciu latach od zawarcia tamtego traktatu?

Link do znaleziska - Korekta granicy polsko-radzieckiej z 1951 roku. Kradzież czy dobry interes?

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #wojna #militaria #polska #zsrr #rosja #ukraina
+227
Kopytko1
#swiat #natura Chciałem tylko przypomieć że w tsunami które zdarzyło się w grudniu w 2004 roku zginęło prawie 300 tys. ludzi - tak 300 000 ludzi, trzesienie ziemi było 30km pod wodą i było to 3 najsielniejsze trzesienie od 1900 roku.. +3
sropo
W naszej świadomości cały czas funkcjonuje mit, że nasza kawaleria podczas II wojny światowej szarżowała na niemieckie czołgi z szablami. Prawdą jest, że podczas kampanii wrześniowej polska kawaleria przeprowadziło prawdopodobnie kilka lub kilkanaście szarż. Jednak dzięki niemieckiej propagandzie powstał materiał dyskredytujący kawalerię, ukazujący pozbawioną sensu szarżę z szablami na czołgi. A jak było naprawdę?
Bardzo proszę o komentowanie i pozostawienie łapki w górę!

Link do znaleziska - Czy polscy ułani szarżowali z szablami na czołgi?

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem.Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #pokazmorde #youtube #wojna #militaria #polska #niemcy #propaganda #wojsko #wojskopolskie
+165
panczekolady
Wenezuelska opozycja wynajęła ponoć do obalenia Maduro prywatną firmę ochroniarską z USA. Maduro pokazał umowę z nią zawartą na antenie reżimowej TV, pokazano również dwóch aresztowanych Amerykanów. Szczegóły ujawnił teraz Washington Post.

https://www.wykop.pl/link/5494077/wenezuelska-opozycja-rzekomo-wynajela-prywatna-firme-z-usa-do-obalenia-maduro/

#wenezuela #geopolityka #swiat
+5
Enviador
Znalezisko: Kontrowersyjna nowa rada nadzorcza Facebooka z ostatecznym głosem ws. moderacji

"Okazuje się, że wpływ na moderację treści będą mieli m.in. ludzie powiązani z Bractwem Muzułmańskim czy działacze LGBT. Wśród nowych członków rady nadzorczej znajdziemy też przyjaciela Sorosa oraz nienawidzącą Trumpa profesor Uniwersytetu Stanford." - wPolityce

#swiat #facebook #technologia #cenzura #4konserwy #socialmedia
+3
Painting-colors-in-the-dark
Google od jakiegoś czasu wrzuca mi japońskie newsy. No i więc doszedłem do wniosku że:

Ludzie wszędzie tacy sami.

Jak doszedłem do tego wniosku? Clickbajty na japońskich stronach nie różnią się od rodzimych klikbajtow.

Jestem pewny ze odwiedzę jeszcze kilka newsów i dowiem się jak ludzie w japoni zarabiają 2 miliony jenów pracując 4 godziny w tygodniu. ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

#polska #swiat #japonia (tez #heheszki bo tłumaczenie pierwszego tytułu jest super)
+1
ziemba1
Bardzo dokladna mapa grup etnicznych na swiecie 2019
Uwaga bardzo duza rozdzielczosc (13226x6176)
#mapporn #swiat #kalkazreddita #ciekawostki
+20
Dwadziescia_jeden
Mirasy spod tagu #film, przez następne 10 dni na Ninatece dostępne jest za darmo 20 świetnych produkcji dokumentalnych, w tym "Kraina Miodu" (macedońska nominacja do Oscara), "Świadkowie Putina", czy "Człowiek delfin" (swoisty pierwowzór "Wielkiego błękitu" Bessona).

Polecam.

#kino #swiat #dokument
+7
antekwpodrozy
Witajcie Mireczki i Mirabelki :)
Chciałbym Was dzisiaj zaprać na spacer po stolicy Libanu - Bejrucie. Miasto było nazywane kiedyś Paryżem Bliskiego Wschodu, ale niestety czasy świetności ma już za sobą.
Wykopiecie?

Jeśli chcecie być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam Was do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje lub do dopisania się do mirkolisty

#antekpodrozuje #swiat #podroze #zainteresowania #ciekawostki #liban #bliskiwschod
+17
Dwadziescia_jeden
Ganta, północna Liberia, listopad 2019

To będzie zły dzień.

- Jedziemy do Miss Elizabeth, tam sobie pojemy! - krzyczy Jonathan z tylnego siodła Yamahy. Umyślnie poprosiłem go, abym mógł kierować. Jedynie ułożone na kierownicy dłonie przestają mi się trząść.

Wczoraj pokolędowałem, nie powiem. Nocny rajd po okolicznych barach, dochodzący zewsząd krzyk nigeryjskich raperów, wszechobecna, kwaśna woń potu ściekającego po ścianach zatłoczonych spelun. Wizyta w jakimś szemranym bałaganie, przy piątym „Clubie”, rozlewany hojnie przez liberyjskich browarników w prawie litrowych butelkach, przestałem już liczyć. "Ganta nigdy nie śpi!" – to zdanie słyszałem przez cały wieczór aż do zarzygania, które nastąpiło później.

- Tutaj! - Pasażer klepie mnie w ramię.

- Ey, mama! - Jonathan wydziera się chwilę po tym, gdy naszą wizytę oznajmia dźwięk zawieszonego ponad drzwiami dzwoneczka.

Pusto. Kilka ogrodowych krzeseł, pofalowane ceraty. Leniwe bzyczenie muchy przebija płynącą niewyraźnie lokalną muzykę z radyjka na baterie w kącie.

- Jonathan! – podstarzała Murzynka wyłania się zza zaplecza wyciskając ścierkę w dłoniach. Obejmując mego towarzysza spogląda nieufnie w moją stronę - Co dla was, good men?

- Ćwierć kurczaka - mówię nieśmiało, spoglądając na obficie zastawione kurzem półki.
- Nie ma.
- Świniaka z…
- Nie ma.
- To co kurwa jest?! – czuję się jak Bogdan Smoleń w rozmowie z Laskowikiem.
- Potato green.

Potato green. Liście ziemniaków na wodzie. Od tygodnia nie przyjmuję nic oprócz liści ziemniaków i piwa. Jeszcze dwa dni i przemienię się w kartofla, może dostanę jedynkę na liście PSL.

Biorę potrawki, michę ryżu i pompowany bochen na pół.

- To ci może nie smakować Gregos. Gorzkie, korzenne, mocne… - szepcze Jonathan, gdy odchodząc od lady zauważam w kącie wystawki rząd małych, plastikowych buteleczek z krzywo nalepionymi etykietami.

- Army bitter, 40% my boy! - wykrzykuje ekspedientka śmiejąc się do rozpuku.
- I beg you mama - zamawiam kiwając głową, do tego piwo zbożowe i dwie szklanki.

Podchodzimy do stolika w rogu izby, głowica wiatraka buczy cicho krążąc pod sklepieniem.

- Gzegor… - mój kompan rzuca czapkę w kąt ocierając pot z czoła - … już niemal południe, może byś jutro do Monrovii wyruszył?

- Jonathan… Przecież wiesz, że nie mogę – rzucam siadając na ogrodowym krześle. Na ceracie pomiędzy nami ląduje talerz z chlebem, ryżem i obleśną, zielonkawozgniłą papką. W życiu tego nie przełknę.

Łamiąc plastikowe wrzecionka, jednym ruchem zdejmuję nakrętkę z szyjki. Korzenny płyn spływa po zatłuszczonych ściankach szklanek, mieszając się z pieniącym słodowym piwem.

Układam wargi na krawędzi naczynia. Przełykając chełst gorzkiego płynu wypuszczam głośno powietrze. Ziemisty posmak spływa wzdłuż przełyku przenikając wgłąb ciała. Nakładam łychę parującej kartoflanki, kwaśna woń wbija się w nozdrza ocieplając podniebienie. Chwytając szklankę pociągam kolejny łyk i wyjmuję z kieszeni telefon.

„Będę jutro wieczorem".

To będzie dobry dzień.

#wanderlust – tag z mojej ostatniej tułaczki po Afryce Zachodniej (oś Wybrzeże Kości Słoniowej – Liberia – Sierra Leone), oraz innych opowiadanek i podróży.

Blog | Insta

#ciekawostki #pozdroze #podrozujzwykopem #tworczoscwlasna #afryka #swiat #liberia #gruparatowaniapoziomu #alkohol #jedzenie
+72
Pokaż następne