BezkresnaNicosc
Na co komu karta graficzna w kompie za 5600zł skoro można drukować pusty pieniądz spalajac megatony dwutlenku węgla i psuć klimat? Kiedyś jęczałem bo zadrukowywali farbą kartkę... Dzisiaj jest POSTĘP :/ Mamy biliardowe NIC. Zapis na dysku kurwa i w blockchainie
#bitcoin #rakcontent #swiat #pcmasterrace
+2
wuwuzela1
#gaza #bliskiwschod #palestyna #bekazpodludzi #patologiazewsi #patologiazmiasta #izrael #swiat #ludobojstwo

Pamiętajcie, jeżeli się morduje mniej ludzi niż się rodzi na bieząco to jest OK !
XDDDD
+10
wjtk123
Udział miliarderów w PKB poszczególnych krajów. Z braku w Polsce dużej grupy miliarderów, PiS, Lewica i typki z tagu antykapitalizm muszą znaleźć sobie inną grupę burżujów z którą można walczyć i którą trzeba zgnieść podatkami. Najlepiej ,,bogaczy" zarabiających 8-10k netto i posiadających dwa mieszkania - jedno ze spadku, a drugie kupione na kredyt.

#polska #bekazpisu #lewica #nowylad #gospodarka #swiat
+16
mala_rybka
Po prawej rakiety Hamasu, po lewej Izraelskie drony z Żelaznej Kopuły.

#izrael #palestyna #bliskiwschod #wojna #swiat #rakiety #drony #fotografia
+96
FreakZz
Rosyjscy oligarchowie najbardziej wzbogacili się podczas pandemii ( ͡° ͜ʖ ͡°) edit: mowa oczywiście o procentowym udziale, mała korekta.
#rosja #ciekawostki #statystyka #swiat #polska
+2
lewoprawo
Zapraszam do ankiety, gdyż jestem bardzo ciekaw odpowiedzi.
#neuropa #4konserwy #swiat #izrael #palestyna #wojna #religia #nacjonalizm
+2
zernicki
Wybitny amerykańsko-żydowski politolog: izrael popełnia zbrodnie wojenne!

Finkelstein mówi, że Palestyńczycy mają prawo bronić swoich ziem przed (ha-tfu) Izraelem, który nie tylko popełnia zbrodnie wojenne, ale dopuszcza się zbrodni przeciwko ludzkości, które należą do „najstraszniejszych bestialstw”.

Najciekawsze fragmenty wywiadu:

Norman Finkelstein powiedział, że oprócz popełnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, Izrael wielokrotnie deklarował, że się nie wycofa z okupowanych terytoriów palestyńskich, co w świetle prawa międzynarodowego jest uważane za nielegalną aneksję.

Jeśli jest to nielegalna aneksja, Izraelczycy nie mają żadnego prawa do Wschodniej Jerozolimy. Nie mają żadnych praw w Gazie. Pozwolę sobie podkreślić, że nie mają prawa do samoobrony. Mają tylko jedno prawo: mają prawo spakować swoje torby i wyjechać (z Palestyny) ”- zaznaczył.

Finkelstein podkreślił również, że niedawną eskalację we Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy należy rozumieć jako część długofalowych, systematycznych i planowanych wysiłków Izraela, a także historii kradzieży ziem palestyńskich, które można prześledzić jeszcze przed powstaniem Izraela w 1948 roku.

Omawiając palestyński opór przeciwko Izraelowi, utrzymywał, że Palestyńczycy mają prawo do obrony swoich ziem i stosowania wszelkich środków w tym celu przeciwko „państwu złodziei” (Izraelowi), biorąc pod uwagę prawo międzynarodowe i nieludzkie działania Izraela.

„Jeśli wy, współobywatele, jesteście atakowani przez tych rabusiów i złodziei ziemi, macie pełne prawo przyłączyć się do oporu” - powiedział.

#swiat #bliskiwschod #izrael #palestyna #konfliktynaswiecie #4konserwy
+102
robert5502
Hamas wypalił 350 rakiet w ciągu ostatnich 3 dni. Nie wszystkie odpalenia były udane.
W linku ma filmie rakieta wycelowana w Izrael wraca do Gazy. Takie rakiety powodują śmierć niewinnych cywilów.
#izrael #terroryzm #wojna #swiat #ciekawostki #palestyna

https://twitter.com/i/status/1392946133383647234
lewoprawo
Ciekawostka filmowa, w filmie Wonder Women 1984 jest scena, gdzie nasza bohaterka ratuje czwórkę dzieci o bliskowschodnim odcieniu skóry.
Ciekawostka polega na tym, że w rzeczywistości stało się coś dokładnie odwrotnego. Grająca główną bohaterkę Gal Gadot jest weteranką IDF (Israel Defense Forces). Żołnierze tej formacji w 2014 zabili czwórkę bawiących się na plaży palestyńskich dzieci.
https://en.wikipedia.org/wiki/2014_Gaza_war_beach_bombing_incidents
Za co ostatecznie nikt nie wziął odpowiedzialności:
https://www.dw.com/en/no-charges-over-palestinian-children-killed-in-gaza-beach-bombing/a-18512602

#ciekawostki #film #wonderwoman #izrael #swiat #palestyna
+56
juzwos
Czy ich kompletnie pojebało
2 letnie dziecko
Chcą mi powiedzieć ze 2 letni kaszojad wie że jest chłopcem
To chorzy ludzie

#lewica #bekazlewactwa #japierdole #swiat #uk #neuropa #4konserwy #swiat #
+920
TheSilentEnigma
Wszystkie grupy etnoreligijne na bliskim wschodzie myślą dokładnie w ten sam sposób - albo "my", albo "oni", a "nasza" racja jest zawsze lepsza od "ichniejszej". Tam gdzie lojalność wobec własnej grupy narodowej / etnicznej / religijnej stoi ponad uniwersalnymi prawami moralnymi nie ma i nigdy nie będzie pokoju. Europejczycy, którzy stosują wobec tamtejszych konfliktów zachodnią miarę cywilizacyjną stając po którejkolwiek ze stron są tylko naiwnymi narzędziami w plemiennych przepychankach. Problemem nie są ani Żydzi, ani Palestyńczycy, tylko barbarzyńskie ideologie nacjonalizmu i trybalizmu.

#izrael #palestyna #bliskiwschod #wojna #swiat #konfliktynaswiecie #neuropa
+9
IMPERIUMROMANUM
KONKURS: Srebrzysty blask

Do wygrania 3 egzemplarze książki „Srebrzysty blask”, najnowszej powieści historycznej toczącej się w czasach antycznego Rzymu. Książka jest nagrodą w konkursie, którego organizatorem jest IMPERIUM ROMANUM. Co trzeba zrobić, aby móc się cieszyć z nagrody?

Aby wziąć udział w konkursie, należy w terminie do 3 czerwca 2021 r.:

+ napisać ciekawostkę dotyczącą świata antycznych Rzymian lub w jakiś sposób powiązaną z rzymską historią. Trzy najciekawsze teksty zostaną nagrodzone książkami, a ich prace zostaną opublikowane na stronie IMPERIUM ROMANUM.

Teksty, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania uczestnika (przesłane dane zostaną wykorzystane jedynie w wypadku wygranej w konkursie – przekażę je wtedy sponsorowi, by mógł przesłać nagrody, a same imiona i nazwiska zwycięzców opublikuję), należy wysłać zgłoszenie na adres: konkurs@imperiumromanum.pl, umieszczając w tytule maila: „Srebrzysty blask”. Praca musi spełniać wymogi edytorskie.

Wśród uczestników, którzy nadeślą najciekawsze prace, wybrane zostaną zgodnie z regulaminem

+ 3 egzemplarze książki „Srebrzysty blask”, autorstwa Urszuli Soji

Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Novae Res -> https://novaeres.pl/

https://imperiumromanum.pl/konkurs/srebrzysty-blask/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #ksiazki #konkurs
+6
Mr_3nKi_
*** The Phenomenon (2020) ****

Ocena IMDb: 7.50

This documentary examines unidentified aerial phenomenon. With testimony from high-ranking government officials, and NASA Astronauts, Senator Harry Reid says it "makes the incredible credible."

Ten film dokumentalny niestety jest dostępny tylko na iTunes i tylko w wersji anglojęzycznej.

Na vimeo przekroczyłem limit, więc wstawiam tutaj - https://strcloud.in/v/78lJr2Kvb4HA9JV/the_phenomenon.mp4. Jeśli nie chcecie skorzystać z linku, dajcie znać na priv, to wyśle wam bezpośredni link do strony z trzema różnymi odtwarzaczami i możliwością włączenia napisów w różnych językach ( oprócz oczywiście Polskiego, jak na złość ¯\_(ツ)_/¯ )

Miłego oglądania :)

@Grubyp_qKociamber @szunis @Klinton @Heekate @Paula_pi @TodboT @sektor @pjeter @CreativePL @Namarin @MeHowDZA @Druh_Boruch44
#ufo #film #filmdokumentalny #kosmos #nasa #swiat
+12
devones
Dużo nie zostało ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#izrael #swiat #geopolityka #wojsko #wojna
+7
IMPERIUMROMANUM
Koloseum otrzyma nową arenę w 2023 roku

Włoski rząd finalnie zatwierdził plany utworzenia w Koloseum zdalnie sterowanego, składanego podłoża. Projekt przygotowała firma Milan Ingegneria. Nowa powierzchnia położona zostanie wewnątrz budowli; co interesujące, oryginalna powierzchnia została usunięta w XIX wieku, aby odsłonić podziemne konstrukcje.

Jak zaznacza dyrektor Parku Archeologicznego Koloseum, Alfonsina Russo, nowa arena pozwoli odtworzyć wygląd budowli od środka, a zarazem zabezpieczyć elementy antycznej konstrukcji.

Projekt ma zostać zrealizowany w 2023 roku i pozwoli turystom wejść na arenę oraz podziwiać monumentalną budowlę od środka. Dodatkowo, nowa nawierzchnia będzie na tyle wytrzymała, że pozwoli na organizację wydarzeń kulturalnych.

Dzięki skomplikowanemu systemu arena będzie mogła zostać złożona, a znajdujące się pod spodem pomieszczenia ujrzą światło dzienne. Warto zaznaczyć, że arena przykrywała skomplikowaną podziemną strukturę nazywaną hypogeum (dosłownie „podziemie”). Niewiele do dzisiejszego dnia zachowało się z oryginalnej areny, jednak hypogeum jest wciąż widoczne. Konstrukcja składała się z dwóch poziomów, poprzeplatanych wieloma tunelami i przejściami. Tam też znajdowały się klatki, w których przetrzymywano gladiatorów oraz zwierzęta, które następnie wypuszczano na arenę specjalnymi wyjściami.

Poniższy film ukazuje mającą powstać arenę.

https://imperiumromanum.pl/nowosci/koloseum-otrzyma-nowa-arene-w-2023-roku/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+34
wsiokom
@wsiokom: Wszystkich fanów dobrej publicystki zapraszam do czytania portalu srakka.blogspot.com

Najlepsza publicystyka w internecie.

#polityka #politykazagraniczna #polska #swiat #publicystyka #dziennikarstwo #twitter #4konserwy #bekazlewactwa #bekazprawakow #bekazpodludzi
+1
Carguy
Indie na pewno prześcigną Chiny w rozwoju xD
#azja #heheszki #chiny #indie #koronawirus #swiat #medycyna
+6
sropo
W XIX wieku Imperium Rosyjskie było targane wieloma problemami wewnętrznymi. Do głosu dochodziły różne ugrupowania, które zawiązując tajne spiski próbowały obalić istniejący porządek rzeczy. Gdy dotychczasowe działania nie przynosiły skutku, rewolucjoniści postanowili rozprawić się siłą z caratem, zgładzając cara. Prób zamachów na Aleksandra II było wiele, ostatecznie spiskowcom udało się dopiąć swego, a zabójcą znienawidzonego monarchy był Polak Ignacy Hryniewiecki.

Link do znaleziska - Polak, który zabił cara Rosji

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #rosja #polska #youtube #zamach #europa #wojna #rownouprawnienie #terroryzm
+112
IMPERIUMROMANUM
„Muły Mariusza”

Armia rzymska na przestrzeni dziejów wielokrotnie przechodziła ewolucję. Ekwipunek (poza zbroją) rzymskich żołnierzy pierwotnie, jak to było we wszystkich armiach ówczesnego świata, był przewożony na wozach lub mułach/osłach. Stopniowo jednak zaczęto zauważać potrzebę usprawnienia mobilności wojska, skrócenia całej kolumny marszowej i odejścia od wykorzystywania zbyt dużej ilości zwierząt pociągowych i taborów.

Do ważnej zmiany w organizacji legionów doszło za konsulatu Gajusza Mariusza w mniej więcej 104 roku p.n.e. Wówczas to za sprawą Mariusza doszło do tzw. reformy wojskowej1, która m.in. polegała na przekonaniu żołnierzy do noszenia swojego dobytku na skonstruowanych drewnianych widłach (furca). Legionista w ten sposób był w stanie sam dźwigać prywatne pakunki (m.in. tunika, obuwie, płaszcz), worki (pera lub loculus) z małymi garnuszkami do przyrządzania posiłków (situale), paterę, narzędzie do prac ziemnych, namiot dla contubernium i kilkudniowy zapas żywności (cibaria). Cały wspomniany dodatkowy bagaż określano terminem sarcina. Co interesujące, Cyceron w połowie I wieku p.n.e. wspomina, że niekiedy żołnierze musieli posiadać pożywienie wystarczające nawet na pół miesiąca)2. Dodatkowo żołnierze rzymscy nieśli pale wałowe (pila muralis) służące do odgradzania obozu. Wspomniane narzędzia do prac ziemnych były racjonalne rozdzielane pomiędzy żołnierzami; jeden niósł dolabrę, inny łopatę, inny znów toporek, kolejny liny itd. Kto inny z kolei miał nieść namiot. Zaletą tego rozwiązania było to, że żołnierze po osiągnięciu terenu pod obóz mogli rozpocząć prace ziemne, nie czekając na tabory.

W ten sposób odciążono i zmniejszono liczbę zwierząt pociągowych (sarcinaria iumenta) oraz zwiększono mobilność armii. Mogli poruszać się szybciej w terenie, nie będąc uzależnionym od głównych traktów, którymi mogły się poruszać wozy z zaopatrzeniem. Dodatkowo legioniści wyróżniali się dużą siłą, która dawała im przewagę w rywalizacji z innymi wojskami starożytności. Takich żołnierzy nazywano prześmiewczo „mułami Mariusza” (muli mariani)3, gdyż duża część ekwipunku została przeniesiona ze zwierząt pociągowych i wozów na plecy żołnierzy. Dodać należy, że elementy machin wojskowych i oblężniczych przewożone były na wozach.

Według wyliczeń4 legionista Mariusza był więc zapewne zmuszony transportować łącznie ok. 55 kg. Sama waga broni, pancerza i osobistego ekwipunku to ok. 20 kg. Reszta to już narzędzia, naczynia, wyżywienie na kilka dni czy pale wałowe. Zaznaczyć jednak należy, że żołnierzowi przysługiwało prawo do zabrania ze sobą służącego (calo) oraz zwierzęcia pociągowego, które mogły go dodatkowo odciążyć przy takim ciężarze. Przyjmuje się, więc że legionista na swoich barkach mógł nieść od 20 do 45 kg łącznego ciężaru wraz z wojskowym ekwipunkiem, w zależności od posiadanego „wsparcia”.

Rzymski legionista niezależenie od ciężaru w ciągu 5 godzin zmuszony był przejść 37,5 km (marsz forsowny) lub od 20 do 25 km (marsz zwykły).

Nadmienić należy dodatkowo, że żołnierze Scypiona Afrykańskiego Młodszego pod Numancją (Hiszpania) w 143 roku p.n.e. zmuszeni byli przez niego byli do dźwigania ciężaru nawet 67 kg5. Późniejszy historyk żydowski Józef Flawiusz będzie wspominał, że „piechurzy niewiele różnili się od mułów pociągowych”6.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/muly-mariusza/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+56
Michail_Bialkow
Polska najbardziej zblackpillowanym krajem na świecie

Lubelskie najbardziej zblackpillowanym województwem w Polsce

#blackpill #swiat #polska #lubelskie #lublin #google #internet #reddit #wykop #ciekawostki
+25
positive_mental_attitude
Cywilizacja zachodu upadła w 1971 roku.

#gielda #gospodarka #ekonomia #inflacja #usa #swiat #polska #polityka
+3
FizzyDrink
Pamiętacie jak paręnaście miesięcy temu reżim Maduro zablokował konwój z pomocą dla Wenezueli?

Właśnie się okazało, że było inaczej xD Watchdog z amerykańskiego rządu zakwestionował całą tą szopkę Trumpa.
Źródło: https://apnews.com/article/united-nations-venezuela-business-b10bf3472db4a65066a7d0c6e629c7e5

Na altrightowy whataboutism który mówi o bojówkach Maduro/sfałszowanych wyborach/przejęciu sądów/whatever odpowiada, że to wy klaskaliście uszami gdy wasi przedstawiciele stali razem z bojówkami Karakana i przykładali (i robią to nadal) rękę do przejęcia sądów i rozkładu państwa prawa. Na pytania "kto jest szefem tej agencji która napisała newsa" - AP to spółdzielnia typu „not-for-profit”.

#antykapitalizm #wenezuela #swiat #usa
+11
IMPERIUMROMANUM
Sprośne graffiti antycznych Rzymian

W 2013 roku podczas prac konserwatorskich na ścianie korytarza w Koloseum naukowcy zauważyli wcześniej przeoczony rysunek fallusa we wzwodzie – datowany na III wiek n.e. Okazuje się, że takie fallusy zwykli rysować na ścianach kibice, aby zapewnić powodzenie swoim ulubieńcom, np. gladiatorom. Co jeszcze umieszczali na ścianach Rzymianie?
Podobne sprośne rysunki i zapiski naukowcy odkryli na ścianach m.in. w Pompejach i Herkulanum. Tyczą się one kwestii erotycznych jak i życia codziennego. O to przykładowe zapiski:
- Floronius, żołnierz 7 legionu tu był. Kobiety nie wiedziały o jego obecności. Tylko sześć kobiet zdołało go poznać, zbyt mało dla takiego ogiera
- Płaczcie dziewczęta. Mój penis was porzucił. Teraz przeszywa tyłki mężczyzn. Żegnaj, cudowna kobiecości!
- Chie, mam nadzieję, że hemoroidy obcierają ci się tak bardzo, że boli gorzej niż kiedykolwiek przedtem!
- Teofilusie, nie uprawiaj seksu oralnego z dziewczyną pod ścianami jak pies
- Srał tu Apollinaris, lekarz cesarza Tytusa
- Restituta, zdejmij proszę tunikę i pokaż nam swoje owłosione narządy płciowe
- Dymałem się z barmanką
- Secundus lubi zabawiać się z chłopcami
- Phileros to eunuch!
- Okrutny Lalagusie, dlaczego mnie nie kochasz?
- 19 kwietnia zrobiłem chleb
- Gaius Sabinus mówi cześć Statiusowi. Do podróżnego – zjedz chleb w Pompejach, ale po napoje idź do Nocery. W Nocerze są lepsze napitki
- Secundus mówi cześć swojej Primie, gdziekolwiek ona jest. Pytam, moja kochanko, czy mnie kochasz
- Każdy kto chce załatwić swoje potrzeby w tym miejscu, powinien iść dalej. Jeśli złamiesz to ostrzeżenie, będziesz musiał zapłacić karę. Dzieci muszą zapłacić (brak numeru) srebrnych monet. Niewolnicy będą bici po tyłkach – napis w okolicy wodopoju
- Epaphra nie gra dobrze w piłkę
- Możesz dosiąść swojej służącej kiedy tylko chcesz. To twoje prawo
- Pyrrhus do swojego kumpla Chiasa: Przykro mi, że umarłeś. Żegnaj!
- Och, mury, utrzymujecie tyle nudnych graffiti, że jestem zdziwiony, iż nie popadacie w ruinę
- Mój krzepki synu, z iloma kobietami się już kochałeś?
- Jeśli ktoś tu usiądzie, niech pierwszy to zobaczy. Chcesz się po bzykać, poszukaj Attice. Kosztuje 4 sestercje
- Samius do Corneliusa: idź się powieś!
- Jeśli nie wierzysz w Wenus, powinieneś spojrzeć na moją dziewczynę
- Do osoby, która się tu wypróżnia. Uważaj na klątwę. Jeśli pogardzisz klątwą, będziesz miał Jowisza za swojego wroga
- Zmoczyliśmy łóżko. Przyznaję, że zrobiliśmy źle, nasz gospodarzu. Pytasz dlaczego? W naszej izbie nie było garnuszka
- Mam nadzieję, że karczmarza wykiwa podobny mu szwindlarz. Sprzedajesz wodę, a sam pijesz nierozcieńczone wino
- Urzędnik cesarza Nerona mówi, że tutejsze jedzenie to trucizna
- Gaius tu był – najstarsze graffiti, datowane na 78 rok p.n.e.; znalezione w Pompejach.
- Proszę, uczyńcie Izydorusa edylem – świetnie liże cipę

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/sprosne-graffiti-antycznych-rzymian/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+143
IMPERIUMROMANUM
Odkryto liczącą dwa tysiące lat głowę cesarza Augusta

We włoskiej miejscowości Isernia, w południowej części Italii, odkryto liczącą dwa tysiące lat marmurową głowę, która jak się okazuje przedstawia młodego Oktawiana Augusta - pierwszego cesarza Rzymu.

Do odkrycia doszło w trakcie prac renowacyjnych prowadzonych przy średniowiecznych murach miasta.

Obiekt ma 35 cm wysokości i datowany jest na lata 20 p.n.e. - 10 n.e. Głowa byłą częścią większej rzeźby (być może 2-metrowej), która mogła znajdować się w świątyni poświęconej dynastii julijsko-klaudyjskiej lub też zdobić forum.

https://imperiumromanum.pl/odkrycie-rzymskie/odkryto-liczaca-dwa-tysiace-lat-glowe-cesarza-augusta/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+32
KarolaG17
Przypominam, że dzisiaj ma jeb*nąć ta chińska rakieta w... nie wiadomo gdzie xD

#chiny #kosmos #nasa #spacex #swiat
+446
IMPERIUMROMANUM
Nielegalni poszukiwacze skarbów wkradli się na teren rzymskiej budowli w północnej Anglii

Nielegalni poszukiwacze skarbów weszli nocą na teren, gdzie znajdują się pozostałości rzymskiej willi we wsi Eastfield (północna Anglia) i dokonali zniszczeń. Co interesujące, informacja o odkryciu pojawiła się w mediach niewiele wcześniej.

W trakcie nocnych poszukiwań cennych artefaktów, poszukiwacze skarbów uszkodzili antyczne pozostałości budowli i zapewne przejęli znaleziska.

Dotychczas naukowcy potwierdzili, że willa posiadała rzymskie termy, a jej kształt (budowla powstała na bazie okręgu) był nietypowy. Rzymska budowla odkryta została na początku 2020 roku, jednak lockdown i epidemia spowolniły prace archeologów. Do tej pory badacze nie wiedzą dokładnie czy była to nietypowa rzymska willa czy może bardziej obiekt o charakterze religijnym. Na miejscu natrafiono na pozostałości ceramiki i innych przedmiotów codziennych.

Z racji na brak środków na konserwację obiektu są plany na ponowne zakopanie murów i fundamentów budowli, które może w przyszłości zostaną w pełni odsłonięte ponownie. Istnieje obawa, że antyczne ruiny mogą ulec uszkodzeniu, bez odpowiedniego zabezpieczenia.

https://imperiumromanum.pl/nowosci/nielegalni-poszukiwacze-skarbow-wkradli-sie-na-teren-rzymskiej-budowli-w-polnocnej-anglii/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+21
sropo
Imperium Osmańskie w epoce nowożytnej było jednym z największych mocarstw. Swoim zasięgiem obejmowało trzy kontynenty: Europę, Azję oraz Afrykę. W XV wieku rozpoczął się pomyślny okres dla państwa, które swoje apogeum przeżywało stulecie później. Dalsza ekspansja przebiegała na wszystkich kierunkach. W pewnym momencie państwo przeżywało kryzys wewnętrzny, ale dalej stanowiło potęgę na skalę europejską. Turcja potrafiła się obronić przed wieloma koalicjami. Może to przyniosło utratę części posiadłości, jednak utrzymała swój byt państwowy. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie organizacja wojsk, o której jest ten wpis.

Link do znaleziska - Zarys armii osmańskiej w epoce nowożytnej

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #wojna #militaria #konfliktynaswiecie #turcja #europa
+114
texas-holdem
Info:

– SN16 ma wykonać lot jeszcze w tym miesiącu;
– zgodnie z tym, co spekulowałem circa miesiąc temu, SN18 oraz SN19 zostaną anulowane (co do SN18 nie ma oficjalnego potwierdzenia jeszcze, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne po sukcesie SN15, analogicznie jak zostały anulowane modele 12-14 po sukcesie lotu SN8);
powyższe oznacza, że jesteśmy zaledwie 2 starty przed próbą orbitalną i niedługo ujrzymy Starshipa Full Stack (btw, podoba mi się, jak pokerowa terminologia sprawdza się też idealnie w pisaniu o Starshipie, dzięki czemu mój nick pasuje do tagu coraz lepiej;)), w postaci SN20 na szczycie BN3 – będzie to niewątpliwie historyczne wydarzenie, a w dodatku istnieje szansa, że w tym samym miesiącu (lipiec) zobaczymy też synchroniczne lądowanie dwóch boosterów na barkach, po starcie Falcona Heavy, o ile nie zostanie on przesunięty;
– oczywiście, do przeprowadzenia próby orbitalnej konieczna jest też skończona wieża orbitalna, której konstrukcja jest wydarzeniem samym w sobie, z uwagi na plan przechwycenia lądującego SuperHeavy w locie;
– tag #texasbocachica zyskał nowy format informacji o najbliższych startach na belce (ta oczywiście jest aktualizowana na bieżąco, a terminy podawane są zawsze jako Nie Wcześniej Niż).

Większa "aktualizacja z Boca" pojawi się też niedługo w formie artykułu na Substack – bądź na bieżąco i subskrybuj, by otrzymywać moje artykuły w najbardziej czytelnej formie, bezpośrednio na maila.

___________________
Chcesz być na bieżąco z rozwojem programu marsjańskiego SpaceX oraz konstrukcją statku kolonizacyjnego Starship?
Obserwuj mój tag: #texasbocachica


Na belce tagu znajdziesz też link do moich artykułów na platformie Substack – przekazuję w nich, przystępnym językiem, kluczowe informacje o postępach prac nad Starshipem, a także rozwijam cykl edukacyjny, poświęcony naukowej stronie kolonizacji Układu Słonecznego w XXI wieku – tu pierwszy wpis cyklu, w którym obszernie wyjaśniam zagadnienie promieniowania kosmicznego oraz ryzyk z nim związanych.
Cz. II ww. artykułu, w której omawiać będę metody ochrony antyradiacyjnej astronautów w kontekście możliwości Starshipa, ukaże się wkrótce – jeśli nie chcesz jej przegapić, subskrybuj Substack lub obserwuj tag.

___________________

#spacex
#kosmos
#swiat
#technologia
#nauka
+104
aei9077
@aei9077: No elo szury. Izrael jeszcze dobrze nie wprowadził paszportów covidowych, a już zaczyna pierwsze kroki w celu ich wycofania z powodu ogromnego sukcesu akcji szczepień (nie mówiąc już o stopniowym znoszeniu resztki obostrzeń). Mam ze spiskowców straszną bekę, bo każdy rozsądny człowiek tłumaczył wam od dawna jak krowie na miedzy, że te paszporty mają na celu rozpędzenie akcji szczepień, która jest najlepszą drogą do zakończenia tematu Covida, a następnie po spełnieniu swej roli paszporty będą wycofywane.

Ale żyjcie dalej w swoim wymyślonym świecie: kolejne sztuczne fale, kontrola populacji, lockdowny w nieskończoność, "kagańce". Jednocześnie sami sabotujecie najlepsze wyjście z sytuacji jakim są masowe szczepienia. Rzeczywistość zaczyna weryfikować wasze szurskie mrzonki szybciej niż się spodziewałem. Ciekawe jakim nowym spiskiem zajmiecie się, kiedy pandemia się skończy.

Źródła:
https://www.i24news.tv/en/news/israel/1620155554-israel-coronavirus-cabinet-votes-to-lift-new-restrictions
https://www.timesofisrael.com/israel-to-lift-crowd-limits-at-green-pass-sports-cultural-events/

#bekazpodludzi #koronawirus #izrael #swiat #szczepienia #szury #patologiazewsi #bekazprawakow #4konserwy #neuropa #urojeniaprawakoidalne
+36
motohigh
Amsterdam zakazał reklamy samochodów spalinowych na stacjach metra

Dokąd jeszcze doprowadzi promocja elektromobilności? Władze Amsterdamu właśnie zakazały reklam produktów powstających z paliw kopalnych oraz pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Na razie na należących do siebie stacjach metra, ale Holendrzy mają już kolejne plany.

#swiat #motoryzacja #nauka #technologia #ekologia #holandia
+5
mamajasia12
Melinda byłas stara dupa, nastolatki z wyspy są lepsze #billgates #swiat #usa #epstain +7
Coxex
W Niemczech w 2020 liczba ataków na dziennikarzy osiągnęła nowy rekord i wzrosła pięciokrotnie w porównaniu do 2019. Prawie wszystkie ataki miały związek z protestami tzw. "Querdenker", czyli niemieckiej wersji agresywnych foliarzy protestujących na ulicach przeciwko obostrzeniom.

Wyłącz TV, włącz napierdalanie dziennikarzy po ryju.

https://www.tagesschau.de/inland/tag-der-pressefreiheit-105.html?fbclid=IwAR0_GNu5st0HucefQzJfXKnKDmRA7W6-AWx6kdpozaYuPu7kH-ihBCTbDCo

#niemcy #foliarze #dziennikarstwo #swiat #ciekawostki
+5
Hepburn
Bandyci z izraelskiej armii strzelają do robotników udających się do pracy!

Ostrzał przeprowadzony przez siły izraelskie spowodował pożar we wsi Fa'run, na południe od okupowanego miasta na Zachodnim Brzegu. Bandyci z izraelskiej pseudo armii użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciwko palestyńskich robotników, którzy szli do pracy.

#swiat #palestyna #izrael #zydzi #konfliktynaswiecie #4konserwy
+16
Hepburn
Izrael cynicznie odmawia uznania ludobójstwa Ormian!

Izraelskich przywódców motywuje przede wszystkim polityka, strach przed reakcją Turcji i Azerbejdżanu oraz niechęć do traktowania tej zbrodni na równi z holokaustem. MSZ izraela twierdzi, że to nie było ludobójstwo, tylko „tragedia” i „cierpienie”.

#swiat #zydzi #izrael #ludobojstwoormian #armenia #4konserwy
+9
sropo
Sejm Czteroletni, zwany również Wielkim uchwalił Konstytucję 3 Maja czyli Ustawę rządową w celu ratowania zagrożonej niepodległości państwa polsko-litewskiego. Jego efektem było wprowadzenie reform społecznych i ustrojowych w Rzeczypospolitej. Niestety mimo wielu zbiegów zdarzeń te doniosłe starania spełzły na niczym i ostatecznie konstytucja obowiązywała tylko rok.
Jak co roku hucznie obchodzimy obchody 3 maja. Prowadzone są dyskusje na różne tematy związane z tym aktem prawnym. Dyskutujemy nad sytuacją polityczną oraz możliwościami i szansami jakie dawała Konstytucja 3 Maja. Wiele się też mówi o ogromnych zmianach jakie wnosiła ona wnosiła. Jednak poza tym, iż ustawa znosiła Liberum Veto oraz elekcyjną monarchię niewiele się mówi o pozostałych zmianach, które też w znaczący sposób zmieniały system polityczno-społeczny Rzeczypospolitej.

Link do znaleziska - Co w ustroju Polski zmieniała Konstytucja 3 Maja?

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #prawo #ukraina #litwa #polska #youtube #konstytucja #europa
+117
wakxam
Może mi ktoś wytłumaczyć czemu czarni mają tendencję do tego że tak szybkiego dojrzewania? Na zdjęciu Xavier Tillman amerykański koszykarz który w tym roku ukończył 22 lata...Serio, gość wygląda jakby miał co najmniej 40 lat a nie 22 lata... Ogólnie zauważyłem że latynosi, amerykanie, czy mężczyźni z krajów południowej Europy strasznie szybko dojrzewają, i im bardziej idziemy w stronę wschodu tym mężczyźni wyglądają młodziej a zgadnąć wiek Japończyka, Wietnamczyka czy Chińczyka graniczy z cudem... #humor #sport #ciekawostki #swiat #medycyna
Copperhead
Macie się bać! Dlaczego się nie boicie?!:| #koronawirus #swiat #medycyna +80
Baron_Al_von_PuciPusia
Najsłynniejszy więzień Rosji w starciu z systemem. Jak Kreml łamie Nawalnego <<< znalezisko
Podczas gdy Aleksiej Nawalny walczy w więzieniu o życie i zdrowie, jego struktury organizacyjne w całym kraju stały się celem bezprecedensowych represji. Czy to koniec marzeń o „pięknej Rosji przyszłości”, jak swój projekt polityczny nazwał sam opozycjonista?

W 2012 r. przyjęto w Rosji ustawę o organizacjach pozarządowych – agentach zagranicznych. W kolejnych latach wprowadzano do rosyjskiego prawa nowe kategorie „agentów”, obciążano ich kolejnymi obowiązkami administracyjnymi w celu utrudnienia bądź sparaliżowania działalności, zakazywano określonej aktywności. Etykietka „agenta” ma przede wszystkim dyskredytować dany podmiot w oczach społeczeństwa. Obecnie do „agentów zagranicznych” mogą zostać zaliczone nie tylko NGO-sy, ale i środki masowego przekazu, a nawet osoby fizyczne. Formalnie władze mają prawo narzucić taki status tym podmiotom, które zajmują się działalnością polityczną i otrzymują finansowanie z zagranicy. Jednak kolejne nowelizacje przepisów oraz praktyka ich stosowania doprowadziły do sytuacji, gdy za „polityczną” może być uznana każda działalność obywatelska, a za „finansowanie zagraniczne” – drobny przelew z zagranicy od obywatela rosyjskiego.

(...) Nad głowami demonstrantów sączyła się z ulicznych ekranów nudna, siermiężna przemowa starzejącego się przywódcy. Orędzie Putina było standardową mieszanką propagandy sukcesu (głównie w odniesieniu do walki z pandemią), narracji o „oblężonej twierdzy” (pogróżki pod adresem zachodnich „prowokatorów”) i powtarzanej – który to już raz – mantry o rzekomych perspektywach rozwoju i modernizacji kraju. Stanowiło to dojmujący dysonans w stosunku do rosyjskiej rzeczywistości: społeczeństwo ubożeje i boryka się z zapaścią systemu opieki zdrowotnej (która najdotkliwiej uwidoczniła się w pandemii), model gospodarczy skazuje Rosję na trwanie pomiędzy kryzysem a stagnacją, a o realnych perspektywach „modernizacji” wiele mówi systematyczne obniżanie się poziomu rosyjskiej nauki i nasilający się drenaż mózgów.

(...) O ile jednak władza może likwidować kolejne struktury organizacyjne opozycji, o tyle nie zdoła zlikwidować przyczyn pogarszających się nastrojów społecznych wywołanych złą sytuacją gospodarczą, ubożeniem ludności, dojmującym poczuciem braku perspektyw i alienacji władzy od społeczeństwa. Frustracja ta będzie regularnie znajdowała ujście przy różnych okazjach i na różną skalę, niekoniecznie w formie zorganizowanej. Czas zdaje się grać na niekorzyść Kremla, zatem Nawalny – o ile przetrwa więzienie – ma szansę w przyszłości kontynuować swój „długi marsz” po władzę.

#swiat #rosja #nawalny #geopolityka #putin
+5
IMPERIUMROMANUM
Recenzja: Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę

Książka „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę” autorstwa Alberto Angela to pozycja, jak nazwa wskazuje, opowiadająca o królowej Egiptu – Kleopatrze VII, której życie oraz związek z Juliuszem Cezarem, a potem Markiem Antoniuszem na zawsze zapisały się na kartach historii.

Alberto Angela jest włoskim dziennikarzem, paleontologiem, pisarzem, a przede wszystkim pasjonatem historii antycznego Rzymu. W swoim dorobku ma już kilka pozycji tyczących się państwa rzymskiego, spośród których na język polski przetłumaczono dotychczas „Pompeje. Trzy ostatnie dni”, „Jeden dzień w starożytnym Rzymie” oraz „Imperium. Podróż po cesarstwie rzymskim”. Wszystkie książki autora charakteryzują się tym, że są formą opowieści i przewodnika po antycznych lokacjach i wydarzeniach. Pisarz opowiada świat z perspektywy nie tylko sfery wyższej, ale i biedoty.

Alberto Angela postanowił ukazywać historię przez opowieść, która jego zdaniem znacznie bardziej trafia w gusta Czytelników oraz lepiej przedstawia wartość merytoryczną oraz dawne wydarzenia. Autor stara się doszukiwać emocji, jakie targały bohaterami oraz rekonstruować prawdpodobny bieg wydarzeń. Dla jednych styl pisarski Alberto Angeli może być być zbytnim uproszczeniem oraz dowodzić nieprofesjonalizmu, dla drugich gwarantuje ciekawą podróż w tajemniczy i antyczny świat. Mnie osobiście urzekły wszystkie utwory autora i z ciekawością sięgnąłem po kolejny tytuł.

Życie Kleopatry, ostatniej królowej Egiptu, która zamyka panowanie macedońskiej dynastii Ptolemeuszów, przez wieki fascynowało zarówno badaczy, jak i pisarzy. Pomimo licznych materiałów antycznych wydarzenia z życia Kleopatry nie zawsze są oczywiste, co wynika z luk w przekazach lub wykluczających się wzajemnie informacjach starożytnych pisarzy; przykładowo po dziś dzień nie ma pewności czy powodem śmierci królowej był jad węża czy trucizna o pochodzeniu roślinnym. Naukowcy prowadzą dywagacje na wybrane zagadnienia, a autor – bazując na wsparciu szerokiego grona naukowców – postarał się stworzyć najbardziej wiarygodny opis życia królowej. Olbrzymią zaletą książki jest to, że obfituje ona w liczne cytaty antycznych historyków: Kasjusza Diona, Plutarcha, Swetoniusza, Pliniusza Starszego, Mikołaja z Damaszku oraz inych, które dodatkowo oznaczone są przypisem i dokładną lokalizacją w dziele. Cytaty świetnie uzupełniają treść i oddają wydarzenia. Alberto Angela obala także mity – przykładowo w powszechnym przekonaniu jest to, że Kleopatra do Cezara w Aleksandrii dostała się będąc zawinięta w dywanie. Jak się okazuje jednak, jest to pomyłka tłumaczenia i według przekazów antycznych wniesiona tam została w worku.

Autor nie skupia się jedynie na opisie biografii Kleopatry, ale sięga znacznie szerzej, przedstawiając większy kontekt wydarzeń w Egipcie oraz Rzymie i opisując postaci historyczne. Dzięki temu nawet osoby nie znające zbytnio historii antycznej się w pełni odnajdą.

Opowieść o Kleopatrze nie zaczyna się standardowo od jej narodzin. Autor wyszedł z założenia, że najlepiej będzie rozpocząć opowieść od ukazania Rzymu pod władzą dyktatorską Juliusza Cezara oraz opisu wydarzeń związanych z jego zamordowaniem w czasie id marcowych – 15 marca 44 roku p.n.e. Dowiadujemy się, że spisek Cezara przepowiadały złe omeny, a informację o zamachu osobiście przekazał Cezarowi Artemidor, filozof i przyjaciela dyktatora. Nieszczęśliwie jednak dla siebie Cezar schował zwój między inne dokumenty, które miał w planach przeczytać później.

Kleopatra, jako monarchinii obcego państwa i nie będąc zaproszona oficjalnie przez Senat rzymski nie miała prawa wstępu przez święte granice Rzymu – pomerium. W związku z tym przebywała na Zatybrzu, po zachodniej stronie rzeki, gdzie mieścił się piękny pałac Cezara i jego ogrody. Wieść o zamordowaniu Cezara zmusza ją do opuszczenia wrogiego jej miasta i powrotu do Aleksandrii. Jej wielkie plany o połączeniu państwa rzymskiego i egipskiego poprzez jej związek z Cezarem stają pod znakiem zapytania.

W książce poznajemy Gajusza Oktawiana, nowego konkuretna o władzę w Rzymie i adoptowanego syna Cezara; Marka Antoniusza, przywódcę „cezarian” i zaufanego wodza Cezara; Brutusa i Kasjusza, przedstawicieli „optymatów”, którzy zawiązali spisek na życie Cezara. Kleopatra z niecierpliwością oczekuje wyniku nowej wojny domowej, która ma zdecydować o jej kolejnych ambitnych ruchach politycznych. Dzięki swojemu urokowi osobistemu, bogactwu i inteligencji zdobywa serce Antoniusza, podobnie jak wcześniej Cezara. Autor jest zdania, że uczucie jakie łączyło młodą kobietę najpierw z Cezarem, a potem Antoniuszem było szczere i nie można wykluczać miłości.

Z błędów merytorycznych dojrzałem tylko jeden – autor opisując ożenek Oktawiana z Liwią, twierdzi, że jej były mąż Tyberiusz Klaudiusz Neron brał udział w bitwie pod Filippi; z tego co się orientuję to ojciec Liwii brał udział w bitwie, w której to zginął.

Przechodząc do wydania książki – twarda oprawa, dobra jakość wydruku, liczne grafiki i ilustracje oraz szkice mapy Rzymu oraz Aleksandrii to dowód na to, że Wydawnictwo Czytelnik bardzo przyłożyło się do wydania i książka jest naprawdę bardzo dobrej jakości. Z błędów, zauważyłem jedynie błąd ortograficzny w sekcji „Polecane”.

Podsumowując, książka jest jak najbardziej godna polecenia. Zarówno treść i jakość wydania są na najwyższym poziomie. Autor zadbał o to, żeby Czytelnik otrzymał solidną dawkę wiedzy w przystępnej oprawie. Obszerna bibliografia dowodzi, że Albero Angela bazował na licznych materiałach, a treść i wnioski były konsultowane z badaczami świata antycznego. Sądzę, że książka spotka się ponownie z dużym zainteresowaniem na polskim rynku i moim zdaniem całkowicie zasłużenie.

https://imperiumromanum.pl/recenzje/kleopatra-krolowa-ktora-rzucila-wyzwanie-rzymowi-i-zdobyla-wieczna-slawe/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
+7
contrast
najlepiej udźwiękowiona polska produkcja od lat, a sam serial jako komedia sytuacyjna sprawdza się bardzo dobrze. Dobra obsada, aktorsko dobrze, scenariusz dobry, udźwiękowienie, a w tym muz u dialogi super. Zaskoczenie na maksa. Dobrze się bawię, nie wymagałem wiele, a otrzymałem całkiem sporo i kibicuję temu serialowi. Pozdro dla twórców. Dodam jeszcze, że typ, który wpadł na pomysł, by był tylko jeden plakat... *** ** * ****
#sexify #netflix #seriale #komedia #seks #studbaza #studia #komedia #polska #europa #swiat #seks #sex
+15
ernestochefujara
Co typ odjebał za fikołka to nie mam pytań. I pomyśleć, że kiedyś się uważałem za lewaka. Polaryzacja społeczeństwa zarówno z winy prawej strony jak i lewej. >dolewaj oliwy do ognia >płacz, że zamiast konsensusu masz większe podziały i dalsze rozboje. Aż mnie mierzi jak pomyślę jacy debile łażą po tym świecie. Najzabawniejsze, że jako biały Amerykaniec ten typ w XIX w. sam ganiałby czarnego z kijem po polu. Tak jak jego przodkowie. 0 jakieś samoświadomości, ci ludzie mentalnie szybciej dobiją na Marsa niż Elon i jego rakietki.

#blm #polityka #ameryka #usa #swiat #rasizm #hitler
+4
farmaceut
Siema. Znalazłem lot Ryanairem za pomocą Skyscanner i wyświetlają mi się poniżsi pośrednicy. Korzystał ktoś z ich usług i może polecić/odradzić. Na Skyscanner mają pozytywne opinie, ale na mytrip.com już gorzej to wygląda.

#podroze #podrywajzwykopem #turystyka #swiat #wakacje #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pytanie
Pokaż następne