a_ja_wole_rogale
Nie wydaje wam się ,że coś ostatnio jest za spokojnie na świecie ?

#wojna #swiat #trzeciawojnaswiatowa #teoriespiskowe
+1
w-mroku-historii
ZAMACH NA USS COLE I „LUDZKI WYKRYWACZ KŁAMSTW”

12 października 2000 roku terroryści Al-Ka’idy dokonali udanego ataku na amerykański okręt USS Cole. Eksplozja wyrwała w burcie okrętu dziurę o średnicy około 12 metrów zabijając 17 amerykańskich marynarzy i raniąc 39. Zginęło również dwóch zamachowców-samobójców, którzy podpływając do okrętu udawali przyjacielskie zamiary pozdrawiając gestami amerykańską załogę. Funkcjonariusze FBI i NCIS szybko aresztowali osoby podejrzewane o przygotowanie zamachu. Wśród schwytanych był także jemeński dżihadysta - Jamal Ahmad Mohammad Ali Al Badawiego, znany jako Jamal al-Badawi.

Jamal szybko trafił na przesłuchania, podczas których zastosowano tortury, takie jak tzw. „waterboarding”, czyli podtapianie przez przywiązanie do deski i polewanie głowy strumieniami wody. Jemeńczyk nie dał się jednak złamać. Nie pomogło również bicie i głodzenie. Zaprzestano więc stosowania przemocy oraz gróźb. Jemeńczykowi podano posiłek i kawę oraz daktyle. Taka taktyka przyniosła dobry efekt - terrorysta zaczął zeznawać, jednak informacje, którymi się dzielił okazywały się całkowicie bezwartościowe.

Wtedy do akcji wkroczył pracownik NCIS Ken Reuwer. Jego pomocnikiem został agent FBI - Ali Soufan, z racji swojego libańskiego pochodzenia, płynnie posługujący się językiem arabskim. To Ali przesłuchiwał al-Badawiego. W tym czasie Reuwer swoje pytania zapisywał niewielkiej na kartce papieru i podawał ją Aliemu.

Jemeńczyk był mocno zaintrygowany ową kartką wędrującą pomiędzy dwoma agentami. Za wszelką cenę próbował podejrzeć jakie informacje znajdują się w notatce. Widząc takie zachowanie al-Badawiego agent FBI wpadł na sprytny plan. Aby zaspokoić ciekawość przesłuchiwanego terrorysty Soufan ze spokojem zakomunikował mu, że jego amerykański kolega jest jedynym na świecie „ludzkim wykrywaczem kłamstw” i obdarzonym nadprzyrodzonymi mocami specjalistą od odczytywania ludzkich zachowań. Następnie dodał, że za każdym razem, kiedy Amerykanin widzi kłamstwo w oczach al-Badawiego, to informuje o tym właśnie poprzez przekazanie Soufranowi kartki z napisem „kłamstwo”.

Zamachowiec bardzo się tym przejął. Odtąd za każdym razem, gdy kłamał, zasłaniał dłonią swoje oczy lub odwracał głowę, aby Reuwer nie mógł złapać go na kłamstwie. Takie zachowanie Jamala bardzo ułatwiło przesłuchanie. Ostatecznie terrorysta przyznał się do przeprowadzenia zamachu, a przy okazji dostarczył FBI sporo cennych informacji na temat Al-Ka’idy. Łatwowierny terrorysta został skazany w roku 2004 na karę śmierci, której wciąż nie wykonano.

Na zdjęciu:
Uszkodzony okręt USS Cole z widoczną dziurą, powstałą po samobójczym ataku terrorystycznym. W lewym górnym rogu zdjęcia: agent FBI Ali Soufan (po lewej) oraz łatwowierny terrorysta Jamal al-Badawi (po prawej).

#wmrokuhistorii #historia #usa #terroryzm #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #zamach #swiat
+26
robert5502
Kościół rzymski wrogo odnosił się do używania widelców, uznając je nawet za narzędzie szatana (co zresztą przetrwało w naszym nazewnictwie: widelec=widły). Posuwano się czasami do obłożenia ekskomuniką tych bezwstydników, którzy sięgali po piekielny wynalazek. Gorliwie walczyła z widelcami Hildegarda z Bingen głosząc, że posługiwanie się "diabelskim instrumentem" zamiast rąk, to jawne wyszydzanie i irytowanie Boga.
#bekazkatoli #bekazpodludzi #ciekawostki #ateizm #swiat #neuropa #rakcontent
+105
FlaszGordon
@botpoziomu: Tym razem mam dwa ciekawe wykopaliska historyczne pod #gruparatowaniapoziomu
#moje
https://www.wykop.pl/link/4532325/przestepczosc-w-londynie-w-xix-wieku/

Jak wyglądał Londyn w XIX wieku, a dokładniej co się działo w dzielnicach biedy i jak londyńskie bogactwo mieszało się z przerażającym ubóstwem.

#niemoje
https://www.wykop.pl/link/4532135/wojna-zywi-wojne-czyli-wojska-rzeczypospolitej-na-obcej-ziemi/

Tu przenosimy się do XVII wieku i zaglądamy za kulisy działań polskich wojskowych wyprawiających się na Moskwę.
No i jak to historia ma w zwyczaju, że trzymanie się zasad jest zwykle bez znaczenia tak przynajmniej na tle innych armii europejskich wojska Rzeczypospolitej i tak wypadły dość korzystnie.

pokaż spoiler #mikroreklama #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #swiat
+5
MrCopyPasta
#rozdajo #banknoty #swiat

Z racji tego, że już powoli kończę kolekcję banknotów z całego świata, organizuję rozdajo tych co mi się powtórzyły. Wszystkie są UNC, plusować mogą wszyscy do 12:00 w poniedziałek. Mam nadzieję, że ten co wygra zrobi z nimi dobry pożytek ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

1. Uganda
2. Mozambik
3. Gruzja
4. Jugosławia
5. Sierra Leone
+1482
Muireann
Podpisy na dokumencie, którym prezydent Turcji Erdogan zatwierdził decyzję Erdogana o powołaniu Erdogana na szefa funduszu narodowego o wartości 200 miliardów dolarów.

XD

Źródło: KiKŚ na Facebooku

#heheszki #swiat #niewiemjaktootagowac
+457
naknek
Co się stało w tym locie?
Przypadkowo sprawdziłem wczorajszy lot Wizzair W61306 z Luton do Warszawy i na wykresie lotu pokazuje gwałtowny spadek wysokości z 35 000 ft do 6400 ft i potem powrót na ten sam poziom. Wszystko działo się w ciągu półtorej minuty. Loty z poprzednich dni nie miały czegoś takiego.
To jakiś błąd danych czy coś się stało wtedy?
Link do lotu: https://www.flightradar24.com/data/flights/w61306#1ddd05f9
Screen poniżej.

#lotnictwo #samoloty #wielkabrytania #pytanie #anglia #technologia #ciekawostki #flightradar24 #nauka #wizzair #swiat
MalyBiolog
Jak twierdzą dziennikarze magazynu Nature - „Nagrody Nobla Ig Nobla są prawdopodobnie najważniejszym punktem naukowego kalendarza”. nagrody Ig Nobla za rok 2018, znalezisko.

Fragmenty i tagi poniżej:

28, doroczna ceremonia wręczenia dorocznej nagrody Nobla Igel Prize odbyła się w czwartek, 13 września 2018 roku (w nocy naszego czasu) w Sanders Theatre na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts. Nagrody, z żalem, że sami nie wpadli na ten pomysł, rozdali laureaci Nagród Alfreda Nobla.

Biologia została wyróżniona nagrodą przyznaną dla Paula Bechera, Sebastiena Lebretona, Eriki Wallin, Erika Hedenstroma, Felipe Borrero-Echeverry, Marie Bengtsson, Volkera Jorgera i Petera Witzgalla. Naukowcy udowodnili, że sommelierzy mogą wiarygodnie zidentyfikować, za pomocą zapachu, obecność pojedynczej muchy w lampce wina.

Jurorzy, przyznający nagrodę nie potraktowali po macoszemu ważnej dziedziny jaką jest dietetyka i sposoby odżywiania człowieka. Tu główną nagrodę odebrał James Cole z Tanzanii za udowodnienie, że spożycie kalorii w diecie kanibalistycznej jest znacznie niższe niż spożycie kalorii w większości innych tradycyjnych diet mięsnych.

W dziedzinie medycyny reprodukcyjnej wyróżniono Johna Barry'ego, Bruce'a Blank'a i Michel'a Boileau za użycie znaczków pocztowych w celu sprawdzenia prawidłowości działania męskich narządów płciowych.

Zdjęcie jest właśnie z tego artykułu, polecam.

#nauka #swiat #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #heheszki #humor #liganauki #mikroreklama
+15
robert5502
Powiedz ludziom, że niewidzialny człowiek w niebie stworzył świat, a ci uwierzą. Powiedz im, że coś jest świeżo malowane, a będą musieli to dotknąć, żeby uwierzyć "

Niektórzy próbują obwiniać o przemoc w naszym kraju filmy i telewizję. Co za poroniony pomysł! Na długo zanim pojawiły się filmy i telewizja, amerykanie wymordowali miliony indian, zniewolili miliony czarnych, wyrżnęli siedemset tysięcy swoich braci w rodzinnej rozróbie oraz stworzyli społeczeństwo o najwyższym wskaźniku morderstw w historii świata. Nie obwiniajcie Sylvestra Stallone.

Religia to najgłupsza historia, jaką kiedykolwiek opowiedziano. Pomyślcie tylko! Religia zdołała właściwie przekonać ludzi, że istnieje pewien niewidzialny człowiek! Który żyje w niebie! Obserwuje wszystko co robisz, każdej minuty, każdego dnia! Ten niewidzialny człowiek ma specjalną listę, dziesięć rzeczy, których nie chce, żebyś robił. A jeśli zrobisz którąkolwiek z tych rzeczy, to ma specjalne miejsce, pełne ognia, dymu, tortur i katuszy, gdzie ześle cię, żebyś cierpiał, palił się, krztusił, krzyczał i płakał, przez całą wieczność, aż do końca czasu! Ale... on cię kocha!

Jest jeszcze jedna cecha kotów, którą podziwiam. Koty nie uznają żadnej winy. Kiedy pies rozwali lampę, wiesz to – wystarczy spojrzeć na psa. Koty nigdy nie uznają żadnej winy, kot po prostu z miejsca przechodzi do kolejnej aktywności. "Co się stało? Chrzanić to, ja jestem kotem. Coś się zbiło? Pytaj psa.

George Carlin

#religia #chrzescijanstwo #cytatywielkichludzi #cytaty #telewizja #swiat
#ciekawostki #koty #psy
troche i #bekazkatoli
+19
Bekon2000
Reporterzy cnn to najwieksi kozacy na swiecie , zawsze w centrum wydarzeń #cnn #usa #huragan #tornado #swiat #pogoda +7
Recpak
Aktualna mapa światowej populacji #swiat #mapy +8
anon-anon
Boring Company Muska dostało pozwolenie na podciągnięcie metra do garażu. To jakbyś nie chciał swoją #tesla między plebs wyjeżdżać - bo zaspy/błoto/paparaazi. Ciekawe czy za dopłatą #hyperloop podciągną?

Tymczasem Warszawa patrzy co się USA wyprawia i dłubie łyżką w ziemi. :P

https://arstechnica.com/cars/2018/09/boring-company-approved-to-build-a-tunnel-entrance-inside-a-residential-garage/

https://www.mercurynews.com/2018/09/12/boring-company-earns-approval-for-futuristic-garage/

Elon Musk's young tunneling company was granted approval from the Hawthorne City Council today to build a shaft on the property. The shaft would go down to a tunnel that The Boring Company had built as a sort of tunneling laboratory. The shaft would one day house an elevator that could lower a car down into the tunnel without leaving the garage.

#boringcompany #elonmusk #elonizm #metro #swiat #ciekawostki #heheszki
+15
abc765
Plusujcie Sagana. Niech każdy o tym pamięta.
#astronomia #sagan #swiat
+8
FantasticMrFox
Newton, NC. Już zaczyna brakować paliwa na stacjach i wody w supermarketach. Zatankowałem do pełna gdy tylko przeczytałem, że już są problemy. Może trzeba będzie się wycofać głębiej w ląd dla bezpieczeństwa.

Pragnę tylko zauważyć, że Newton jest ponad 300km wgłąb lądu od wybrzeża.

#huragan #usa #ciekawostki #swiat #florence
+17
Vic87
photo © James Nachtwey, Collapse of the South Tower, Church of St. Peter on Church St. and Barclay, New York, 11 września, 2001

#wtc #worldtradecenter #swiat #fotografia
+9
Royal_Email
"I will provide a propagandistic casus belli. Its credibility doesn't matter. The victor will not be asked whether he told the truth" - George W. Bush w rozmowie z generałami, 31.08.2001, Washington DC.

#911 #wtc #terroryzm #usa #swiat
tubbs
#zwierzaczki #ciekawostki #swiat

Mało osób wie, ale kangur to jedyne zwierze na świecie, które jest w stanie skoczyć dwa razy dalej niż sam waży.
+36
robert5502
Ciekawe co bylo pierwsze: zycie z uslug seksualnych, czy zycie z opowiadania bajek o nieistniejacym?
#bekazkatoli #ateizm #neuropa #swiat #religia #humor #heheszki #humorobrazkowy #kler #kaplan #prostytucja #pytanie
+46
mitholo
Mamy troje młodych Polaków w ścisłym finale!
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

Krzysztof Książek
Tomasz Ritter
Aleksandra Świgut

http://www.iccpi.eu/pl/news/id/134

Zmagania finałowe można będzie nadal obserwować na żywo na kanale Chopin Institute:
https://www.youtube.com/channel/UCSTXol20Q01Uj-U5Yp3IqFg

#muzykaklasyczna #chopin #youtube #warszawa #polska #swiat
+5
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #francja #libia #afryka #europa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#74
Dwudziesty dziewiąty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Drabinka pucharowa pojawi się jutro

Głosować można 24 godziny, w przypadku remisu przedłużam głosowanie do 48 godzin.

Drugi pojedynek 1/24 finału: II Cesarstwo Francuskie vs Królestwo Libii
+22
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #etiopia #afryka #europa #norwegia #dania

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

ROZPOCZYNAMY FAZĘ PUCHAROWĄ

#73
Dwudziesty dziewiąty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Drabinka pucharowa pojawi się jutro

Głosować można 24 godziny, w przypadku remisu przedłużam głosowanie do 48 godzin.

Pierwszy pojedynek 1/24 finału: Królestwo Danii i Norwegii vs Cesarstwo Etiopii
+27
John_Fitzgerald_Kennedy
Mówi się o nich ludzie drzewa. To nie przenośnia. Chorzy na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza, czyli Epidermodysplasia verruciformis rzeczywiście upodabniają się do drzew. Ta rzadka genetyczna choroba sprawia, że ich skóra zaczyna przypominać korę, a dłonie i stopy przerastające zmienioną tkanką stają się podobne do gałęzi.

Znanych jest tylko kilka przypadków ludzi drzew. W ostatnich latach usłyszeliśmy o nich dzięki dwóm chorym – Dede Koswara i Lin'owi Tianzhuan, których walką z chorobą śledził cały świat.

Dysplazja Lewandowsky'ego-Lutza, to choroba genetyczna dziedziczona w sposób autosomalny recesywny. By doszło do zmian, nie wystarczy mutacja genu. Lekarze są zdania, że choroba powodowana jest przez wirus HPV (typy 5,8 i 14), jednak cierpią na nią tylko osoby o określonych predyspozycjach genetycznych.

Pierwsze zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie. W miarę dojrzewania choroba postępuje, a wykwity skórne mogą się uzłośliwiać i zmienić w raka skóry.

Zmiany pojawiają się przede wszystkim na kończynach i skórze głowy, w ekstremalnych przypadkach, gdy przebarwień i grudek wywołanych przez wirusa jest bardzo dużo, upodabniając chorych do żywych drzew.

Choć nie ma skutecznej metody leczenia dysplazji, jej ofiary postanowiły walczyć o lepsze życie. Dede Koswara to najbardziej znana osoba cierpiąca na to schorzenie. Dzięki rozgłosowi, jaki Indonezyjczyk nadał swojej chorobie, młody mężczyzna trafił pod opiekę najlepszych specjalistów. Dede pomocy medycznej szukał od 1993 roku, jednak lekarze nie potrafili mu pomóc. Gdy swoim zdrowiem zainteresował media, pomoc zaoferowali choremu amerykańscy lekarze. W 2008 roku Dede przeszedł serię operacji.

Jak podaje The Daily Telegraph podczas zabiegu lekarze pozbawili go ponad 2 kg skórnych narośli, które deformowały jego dłonie i stopy. Choroba nie tylko zmieniła go w „dziwo”, którego bali się ludzie, ale też uniemożliwiła mu pracę i normalne funkcjonowanie. Dede stracił wszystko - zdrowie, przyjaciół i rodzinę, której nie był w stanie utrzymać.

W rozmowie z The Daily Telegraph młody mężczyzna nie ukrywał, że ma nadzieję, iż po operacjach będzie mógł wreszcie wrócić do życia, pozna dziewczynę i ponownie się ożeni.

Niestety, choroba jest nieuleczalna. Oznacza to, że grudki i skórne zmiany wracają. Po operacjach z 2008 roku, Koswara przechodził kolejne. Dr Anthony Gaspari, amerykański dermatolog, potwierdził w rozmowie z The Daily Telegraph, że w przypadku Dede wirus HPV działa bardzo agresywnie. Brodawki osiągają monstrualną wielkość, zmian jest bardzo wiele i szybko odrastają.
Lekarze szacują, że mężczyzna będzie musiał przechodzić operacja średnio raz, dwa razy do roku.

Podobny dramat przeżywa Chińczyk Lin Tianzhuana. Pierwsze oznaki choroby pojawiły się u niego, gdy miał 13 lat. Mężczyzna stosował wiele maści i leków – wszystko bezskutecznie. Narośle zamiast znikać stawały się coraz większe. W rozmowie z dziennikarzami Lin opowiadał, że czuł, iż każdego dnia jego skóra zmienia się w skorupę kamienia.

Do czasu, gdy jego przypadkiem zainteresowali się chińscy specjaliści dermatolodzy, mężczyzna żył w izolacji społecznej i budził powszechny lęk. Podczas pierwszej serii operacji, mężczyźnie usunięto około 6 kg „korzeni i gałęzi”, które wyrosły na jego ciele. Niestety, on także będzie musiał poddawać się kolejnym zabiegom.

Jak na razie bowiem lekarze są w stanie jedynie walczyć z efektami choroby. Przyczyna pozostaje i po kilku miesiącach narośle znów się pojawiają.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #medycyna #choroby #zainteresowania #swiat #nauka Żródło:wp.zdrowie
+79
FxJerzy
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
#netflix #polska #swiat #wiedzmin #witcher #4konserwy #ciri #seriale #heheszki
+74
adam-nowakowski
(✌ ゚ ∀ ゚)☞ Jesteśmy na podium! ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

Liczba samobójstw na 100 000 mieszkańców w 2015 roku:

Sri Lanka: 35.3
South Korea: 32
Poland: 22.3
Russia: 20.1
Japan: 19.7
India: 17.9
France: 16.9
Thailand: 16
United States: 14.3
Argentina: 14.2
Germany: 13.4
Canada: 12.3

Źródło: World Health Organisation.

#polska #swiat #samobojstwo
+2
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #niemcy #chorwacja #europa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#72
Dwudziesty ósmy dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy X: Nowa Gwinea Niemiecka vs Wolne Miasto Fiume
+22
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #indie #azja #jugoslawia #europa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#71
Dwudziesty ósmy dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy W: Jugosławia vs Królestwo Ahom
+22
robert5502
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię.
Francja jest największym na świecie konsumentem homeopatycznych środków. Według badania Edzarda Ernsta:

Wyniki pokazują, że w sumie 6 705 420 pacjentów otrzymało co najmniej jeden zwrot kosztów środka homeopatycznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Stanowi to 10,2% francuskiej populacji. Dominują kobiety (68%), a największą częstotliwość obserwujemy u dzieci w wieku 0-4 lat (18%).

Homeopatia jest wyłącznie pseudonauką, która kosztowała francuskich podatników 279 milionów euro w jednym tylko roku. Są jednak również dobre wiadomości – homeopatia jest w odwrocie na całym świecie, przynajmniej w kategoriach oficjalnego uznania i finansowania przez refundację kosztów pacjentom. W Wielkiej Brytanii zamykają szpitale homeopatyczne, FDA zdecydowała wreszcie rozpocząć regulowanie przynajmniej najgorszych homeopatycznych „klinik”, a teraz francuski uniwersytet – Lille – postanowił zawiesić wydawanie dyplomów z homeopatii na rok akademicki 2018-19.

Wreszcie (i, moim zdaniem, jest to bardzo pouczające) wszystko to dzieje się głównie w reakcji na raporty naukowców, którzy poświęcają czas na recenzowanie homeopatii i dowodzą, że nie jest oparta na nauce i nie działa.

Co więc stało się we Francji, gdzie homeopatia jest tak bardzo popularna? No cóż, w marcu 2018 r. 124 francuskich lekarzy podpisało oświadczenie zawierające ostre stanowisko nie tylko przeciwko homeopatii, ale przeciwko wszystkim rodzajom pseudonauki w medycynie. Warto przeczytać całe oświadczenie, ale tutaj jest kilka najważniejszych punktów:

Obowiązek uczciwości jest zapisany w kodeksach etyki zawodów medycznych i w kodeksie zdrowia publicznego (artykuł 39 Kodeksu etyki i artykuł R.4127-39 Kodeksu zdrowia publicznego). Kodeksy zakazują szarlatanizmu i oszustwa, nakazują przepisywanie i stosowanie tylko dowiedzionych terapii. Kodeksy zakazują również używanie tajemnych remediów bez podawania informacji o substancjach, jakie zawierają. Rada Lekarska jest odpowiedzialna za zapewnienie, że jej członkowie nie używają swojego tytułu do promowania praktyk, których naukowość nie została dowiedziona jako pożyteczne lub które są wręcz niebezpieczne. Rada musi zapewnić, że lekarze nie stają się przedstawicielami handlowymi pozbawionych skrupułów przedsiębiorstw.


Homeopatia, podobnie jak inne praktyki nazywane ”medycyną alternatywną” w żaden sposób nie jest naukowa. Te praktyki opierają się na wierze i obietnicach cudownego i bezpiecznego zdrowienia.


Następnie wspominają niedawny przegląd naukowych dowodów w sprawie homeopatii, dokonany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. W streszczeniu czytamy, między innymi:

Naukowe mechanizmy działania – tu doszliśmy do wniosku, że twierdzenia homeopatii są nieprzekonujące i niezgodne z ustalonymi pojęciami naukowymi.


Kliniczna skuteczność – przyznajemy, że efekt placebo może pojawiać się u indywidualnych pacjentów, ale zgadzamy się z wcześniejszymi ocenami, że nie istnieją znane choroby, dla których są solidne, powtarzalne dowody, że homeopatia jest skuteczna ponad efekt placebo. Związany z tym jest niepokój o świadomą zgodę pacjenta i o bezpieczeństwo, to drugie związane z marną kontrolą jakości w przygotowywaniu środków homeopatycznych.


Jest to zgodne z innymi przeglądami dokonanymi przez (by użyć ich słów) „autorytatywne i bezstronne” panele ekspertów. W raporcie z 2010 r. z Wielkiej Brytanii wnioskiem było, że homeopatia jest w zasadzie “czarami” i powinna być całkowicie zarzucona. Wniosek w raporcie rządu australijskiego z 2013 r. brzmiał, że nie ma przekonujących dowodów, że homeopatia działa na jakąkolwiek chorobę lub zaburzenie.

Raport z systematycznych przeglądów z 2010 r. przedstawił ten sam wniosek – „Wyniki przeglądu Cochrane’a obecnie dostępnych badań homeopatii nie pokazują, by leki homeopatyczne miały jakikolwiek efekt poza placebo”.

Był także szwajcarski raport z 2012 r., ale jest on rodzajem wyjątku. Początkowo rząd szwajcarski, podobnie jak wszyscy inni, doszedł do wniosku, że dowody nie popierają homeopatii, ale homeopatom nie podobał się ten wniosek. Stworzyli więc panel złożony z homeopatów, by otrzymać pożądany wynik. Jak pisałem wówczas:

Szwajcarski raport jest stronniczym przeglądem, dokonanym głównie przez homeopatów, którzy zmienili zasady dowodu w celu stwierdzenia, że homeopatia działa. Inni homeopaci przedstawiają następnie ten przegląd jako bezstronny i rozstrzygający. Jest to zachowanie, które spowodowałoby rumieniec wstydu u najbardziej pozbawionego skrupułów przedstawiciela farmaceutycznego.


Nie był to więc ani autorytatywny, ani bezstronny przegląd. Szwajcarski panel w zasadzie przyznał, że wysokiej jakości dowody nie pokazują, że homeopatia działa (nawet oni musieli to przyznać), ale z powodów, które nie są jasne, uznali za właściwsze poleganie na słabszych dowodach (rodzaju nie przeznaczonego do oceny skuteczności). Zdecydowali obwiniać same badania za negatywne wyniki, a nie pseudonaukową naturę homeopatii.

Mimo jednak tego, że nadal czasami udaje im się przeważyć szalę fałszywymi wynikami, homeopaci wydają się walczyć w przegranej bitwie. Jest zdecydowanie za wcześnie, by ogłosić zwycięstwo, ale sytuacja zwróciła się przeciwko pozwalaniu ludziom na sprzedawania magicznej wody jako lekarstwa. Nawet we Francji, która jest bastionem homeopatii, udało się zawstydzić uniwersytet do tego stopnia, że zrezygnował z przyznawania „dyplomów z bredni”.

Uniwersytet Lille jednak tylko zawiesił te studia, czekając na kolejny przegląd naukowych dowodów o homeopatii rządu francuskiego, który ma być gotowy w lutym 2019 r. Pytanie brzmi – czy będzie to bezstronny przegląd dokonany przez prawdziwych naukowców (jak w Wielkiej Brytanii, Australii i UE), czy zafałszowany przegląd dokonany przez francuskich homeopatów (według szwajcarskiego modelu). Mamy pewne wskazówki - Ernst informuje o wypowiedzi francuskiej minister zdrowia z kwietnia 2018 r.:

“Istnieje ciągła ocena medycyny, którą nazywamy komplementarną. Grupa robocza* w moim ministerstwie sprawdza, czy wszystkie te praktyki nie są niebezpieczne. Jeśli terapia nadal przynosi korzyści bez szkód, nadal będziemy zwracać koszty… Francuzi są bardzo przywiązani [do homeopatii]; jest to prawdopodobnie efekt placebo. Jeśli może to zapobiec używaniu toksycznego lekarstwa, uważam, że wszyscy wygrywamy. To nie szkodzi”.


Tak więc, podobnie jak wielu apologetów alternatywnej medycyny, przyznaje ona, że homeopatia prawdopodobnie jest tylko placebo (co w żargonie lekarskim znaczy ”nie działa”). Podkreśla jednak, że Francuzi lubią ją, co jest całkowicie nieistotne. Co gorsza, argumentuje, że homeopatia jest nieszkodliwa i że może zastąpić toksyczne lekarstwa. Homeopatia nie jest nieszkodliwa i może zastąpić lub opóźnić skuteczne leczenie. Nie jest także nieszkodliwe promowanie pseudonauki w medycynie, bo ma to daleko idące negatywne skutki.

Ponadto, lekarstwa i standardy opieki są regulowane tak, że powinny przynosić korzyści wyższe od ryzyka, a więc zastąpienie ”toksycznej” terapii nie ma żadnego sensu. Jeśli leczenie jest netto rzecz biorąc, negatywne, to nie powinno być stosowane. Nie musimy zastępować go magiczną wodą.

Wypowiedź pani minister niepokoi mnie. Mam jednak nadzieję, że nauka zwycięży. Musimy poczekać i zobaczyć.

Największą lekcją z tego wszystkiego jest jednak to, że naukowcy i specjaliści, szczególnie w dziedzinie medycyny, muszą wyjść ze swoich wież z kości słoniowej i zaangażować się w społeczeństwo w sprawach pseudonauki. Istnieje silny konsensus wśród lekarzy, akademików i naukowców medycyny, że terapia powinna być oparta na nauce (możemy sprzeczać się o szczegóły, co to bardzo dokładnie znaczy, ale ogólna myśl jest zaakceptowana). Jeśli jednak będziemy milczeć lub sądzić, że pseudonauka jest wystarczająco na marginesach, byśmy jej nie musieli poświęcać uwagi, to pseudonauka powoli wślizgnie się do medycyny, co już się dzieje.

Kiedy naukowcy zbierają się i po prostu mówią to, co im wydaje się oczywiste, może to mieć potężne skutki oczyszczenia powietrza z wszelkiego pomieszania i błędów tworzonych przez dostarczycieli nonsensu. Potrzeba nam tego dużo więcej.
http://www.listyznaszegosadu.pl/m/nauka/francuski-uniwersytet-wyrzuca-homeopatie
#medycyna #lekarz #pseudonauka #nauka #swiat #francja #ciekawostki #wiara #rakcontent
+6
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #peru #boliwia #amerykapoludniowa #wenecja #europa #wlochy

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#70
Dwudziesty ósmy dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy V: Konfederacja Peruwiańsko-Boliwijska vs Republika Wenecka
+25
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #hawaje #zsrr #rosja #europa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#69
Dwudziesty ósmy dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy U:Królestwo Hawajów vs ZSRR
+34
L3stko
Symboliczne zdjęcie. Kandydat na prezydenta dostaje kosę pod żebra, tłum wyciąga smartfony i robi zdjęcia.

https://www.wykop.pl/link/4517357/

Trochę #bron bo Jair Bolsonaro jest jedynym mainstreamowym politykiem w Brazylii, który chce znieść restrykcje w dostępie do legalnej broni palnej.

#swiat #brazylia #mikroreklama
+7
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #rumunia #armenia #azja #europa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#68
Dwudziesty siódmy dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy T: Transylwania vs Ani
+22
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #meksyk #ameryka #norwegia #europa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#67
Dwudziesty siódmy dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy S: Cesarstwo Meksyku vs Królestwo Norwegii
+18
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #portugalia #europa #afryka

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#66
Dwudziesty siódmy dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy R: Królestwo Kongo vs Królestwo Portugalii
+21
Castellano
Po wczorajszym trzęsieniu na japońskiej wyspie Hokkaido doszło do potężnych osunięć ziemi. Zginęło co najmniej 8 osób, ponad setka rannych, dziesiątki zaginionych.

#swiat #japonia #trzesienieziemi
+9
Haqim
Dla tych co sie smieja z machiny jaka jest ruska propaganda i ich chec do szerzenia antynaukowych postaw, krotki przyklad

A teraz moi drodzy krótka historia o tym jak działają rosyjskie trolle. To nie sa boty żadne, to są ludzie posługujący się dobrą (lub prawie dobrą) polszczyzną, zazwyczaj jednak nie wpadający tak łatwo jak tym razem. Mam wrażenie, że nie zdajemy sobie sprawy z tego na jaką skale prowadzone są te działania - często jest to bagatelizowane przez same trolle (tak zwana neutrollizacja), albo też przez osoby, które nie sa trollami, ale mają podobne poglądy (tu kłania się brak logiki - myślenie "to nie może być troll, bo ma takie poglądy jak ja, a ja jestem człowiekiem"). Ale do rzeczy.

Wczoraj opublikowałem tekst o spadku zaufania do nauki. Jako jednego z winnych podałem Putina, a raczej prowadzoną przez niego wojnę (dez)informacyjną. Tekst poszedł dość szeroko, między innymi dzięki temu, że zaszerowałą go Crazy nauka.

Nagle w komentarzach na blogu pojawia się cała dyskusja. Dyskusja mocno prorosyjska.

Pierwsze ostrzeżenie - wszystko pojawia się w jednym momencie praktycznie. Dziwne.

Drugie ostrzeżenie - nie znam nikogo, nikogo, kto pisałby o Rosji "FR". Prezydent FR kojarzy się raczej z Macronem, mało kto używa sformułowania Federacja Rosyjska.

Trzecie ostrzeżenie - osoby ostrzegają o tym, że przestają mnie subować, czytać mojego bloga, usuwają z zakładek, czy dają mi ostatnią szansę, a... ja na prawdę mam dobrą pamięć do ludzi i choć nie znam bardzo dobrze moim wszystkich czytelników, to nie kojarze ani panów Patryka, Mariusza, Zbigniewa, ani pani Jadwigi.

I w końcu ostateczny dowód - DISQUS. To system komentarzy, który nie pozwala co prawda od niedawna (RODO SRODO) sprawdzać IP komentującego, ale pozwala na wyszukanie innych komentujących z tym samym IP. I co się okazuje? Widzicie to na trzecim screenie. Wszystkie te konta są z tego samego IP. Oczywiście zaraz ktoś powie, że może z tej samej firmy czy coś. Tak, z ambasady pewnie :D Otóż dodatkowo te konta zostały założone specjalnie pod tę notkę - dopiero co. I to są ich jedyne komentarze.

Nie mam pojęcia czy to jest profesjonalny troll, czy jakiś zacietrzewiony rusofil. Wiem na pewno, że tak właśnie manipuluje się w internecie. Zauważcie też teksty w stylu "nie tak łatwo manipulować Polakami!" to jest zabieg robienia z siebie polskiego patrioty, i podczepianie się pod "szkalujo Polaków".

Komentujący zostali zbanowani na moim blogu, więc nie zobaczycie już ich pod notką, ale screeny są.

https://www.facebook.com/michalgoreckipl/posts/1285488304921414

#europa #swiat #nauka #ruskapropaganda #polska #rosja
+79
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #ameryka #usa #europa #niemcy

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#65
Dwudziesty szósty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy Q: Św. Cesarstwo Rzymskie vs Skonfederowane Stany Ameryki
+20
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #europa #rosja #afryka

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#64
Dwudziesty szósty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy P: Carstwo Rosyjskie vs Biafra
+23
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #europa #chorwacja #azja #indie

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#63
Dwudziesty piąty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy O: Królestwo Chorwacji i Slawonii vs Bundi
+27
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #afryka #etiopia #europa #holandia

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#62
Dwudziesty piąty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy N: Republika Zjednoczonych Prowincji vs Ludowo-Demokratyczna Republika Etiopii
+16
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #mediolan #europa #wlochy #amerykapoludniowa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#61
Dwudziesty piąty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Przypominam, że do 12:25 można głosować na Królestwo Prus vs Republika Południowego Peru tutaj

Z kolei tutaj do 19:30 na Kolonia Natalu vs Królestwo Irlandii

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy M: Księstwo Mediolanu vs Państwo Inków
+22
Karolekqqqq
Mercedes-Benz EQC - Kolejny elektryczny SUV
Przed Państwem Mercedes EQC, który jest w pełni elektryczny, przyśpiesza na równi z Nissanem 370Z Nismo i wygląda jak Ssangyong Actyon - zresztą sami zobaczcie.

#motoryzacja #samochody #swiat #europa #polska #technologia #rozrywka #ciekawostki #zainteresowania #mercedes #elektryka #elektronika
+2
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #afryka #irlandia #europa

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#60
Dwudziesty czwarty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Przypominam, że do jutra do 12:25 można głosować na Królestwo Prus vs Republika Południowego Peru tutaj

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy L: Kolonia Natalu vs Królestwo Irlandii
+29
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #europa #amerykapoludniowa #peru #prusy #niemcy

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#59
Dwudziesty czwarty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Przypominam, że do 18:55 można głosować na NRD vs Kolonia Transwalu tutaj

Z kolei tutaj do 13:15 na Wielkie Księstwo Finlandii vs Republika Nowej Granady

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy K: Królestwo Prus vs Republika Południowego Peru
+21
idzii
Juz bydle nadciaga ale to jebnie..
#pogoda #japonia #huragan #swiat #azja #ciekawostki
+87
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #europa #nrd #niemcy #afryka

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#58
Dwudziesty trzeci dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Przypominam, że do jutra do 09:30 można głosować na Imperium Osmańskie vs Kubańska Republika Ludowa tutaj

Z kolei tutaj do jutra do 13:15 na Wielkie Księstwo Finlandii vs Republika Nowej Granady

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy J: NRD vs Kolonia Transwalu
+27
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #amerykapoludniowa #europa #finlandia

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#57
Dwudziesty trzeci dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Przypominam, że do jutra do 09:30 można głosować na Imperium Osmańskie vs Kubańska Republika Ludowa tutaj

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy I: Wielkie Księstwo Finlandii vs Republika Nowej Granady
+27
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #azja #europa #kuban

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#56
Dwudziesty trzeci dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy H: Imperium Osmańskie vs Kubańska Republika Ludowa
+36
Pokaż następne