Martwiak
“We have always said and we still say that Idleb battle is basic for ending chaos and terrorism in all the Syrian areas,” President al-Assad said.

Ile w tym propagandy frontowej, a ile realnej strategii prowadzącej do zwycięstwa?

#syria
Źródło: sana.sy
+3
Sekk
Bashar i Tygrys face to face w al Habit. Niedugo front w południowym Idlib może znowu odżyć :)
#syria
+16
konik_polanowy
KS-19, 100 mm armata przeciwlotnicza, Latakia

#militaria #syria
+15
Dobryszpieg
Miraski i mirabelki zainteresowanych ogólnie tematem #wojna i #terroryzm zachęcam do poczytania o Zachodnio Afrykańskim Państwie Islamskim to odłam Boko Haram, który oddzielił się od nich w 2016 roku, gdy skumał, że więcej zdziała, gdy przekona do siebie cywili zamiast ich mordować. No i tak ich przekonali, że teraz większość cywili im pomaga w wojnie z rządem Nigerii. Oczywiście cała organizacja to nie dobroduszne istoty, dalej chcą wprowadzać szariat i mordować niewiernych ale robią to ze sprytem.

#islam #4konserwy #korwin #syria #isis #bliskiwschod
+7
JanLaguna
Amerykanie zostaną w Syrii?
#60sekund

pokaż spoiler Małe podsumowanie tej syryjskiej karuzeli, która nadal kręci się w Waszyngtonie. W roli kręcącego tym razem Mark Esper - szef Departamentu Obrony. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


W zeszłym tygodniu sytuacja w północno-wschodniej Syrii zmieniała się niemal z godziny na godzinę. Gdy wiceprezydent Mike Pence ogłosił amerykańsko-tureckie zawieszenie broni część osób uznała, że to już ostatni zwrot akcji. Jednak - wygląda na to - że nic bardziej mylnego! Przez ostatnie dwa tygodnie Pentagon niestrudzenie pracował nad przekonaniem prezydenta Trumpa do pozostawienia w Syrii kilkusetosobowego oddziału do ochrony pól naftowych położonych nad Eufratem i – coraz więcej źródeł sugeruje – że prezydent coraz przychylniej patrzy na pomysł Pentagonu.
———————————————–

Senator Graham ujawnia

W niedzielę rano gościem Fox News był republikański senator Lindsey Graham, który jeszcze do niedawna - w odpowiedzi na turecką inwazję - chciał nałożenia na Turcję ostrych sankcji przez Kongres. Jednak we wspomnianym wywiadzie Graham stwierdził, że w weekend rozmawiał z Trumpem (obaj panowie utrzymują bardzo bliskie stosunki) i zmienił swoje zdanie w sprawie Syrii. Zdaniem Grahama - jeśli Biały Dom dobrze rozegra swoje karty - to może osiągnąć historyczne zwycięstwo.Oto co w skrócie Trump przedstawił Grahamowi:

1. ustanowiona zostanie strefa zdemilitaryzowana między Kurdami a Turkami, strefa zostanie zabezpieczona przez siły międzynarodowe, nie będzie tam Amerykanów (ale zapewnią oni wsparcie powietrzne siłom rozjemczym);

2. Amerykanie i lokalna administracja kurdyjsko-arabska utworzą wspólną spółkę, która zajmie się wydobyciem ropy naftowej z pól położonych nad Eufratem (lwia część syryjskich zasobów naftowych znajduje się obecnie pod kontrolą SDF-u). Część pieniędzy z tego źródła zostanie przeznaczona na sfinansowanie małego amerykańskiego garnizonu (?) - w wypowiedzi Grahama pada określenie "small force".

———————————————–
Mike Esper potwierdza

W poniedziałek okazało się, że plan o którym mówił Graham jest autorstwa Pentagonu. Otóż podczas swojej podróży do Afganistanu, szef Departamentu Obrony Mark Esper, stwierdził, że Pentagon pracuje nad pozostawieniem w północnej Syrii ok. 200 żołnierzy, którzy zabezpieczyliby pola naftowe położone nad Eufratem przed dostaniem się w ręce Assada, Irańczyków czy IS. Esper zarzekał się, że plan nie został jeszcze przedstawiony Trumpowi, lecz ciężko nie odnieść wrażenia, że plan Espera i Trumpa (przedstawiony przez Grahama) są łudząco podobne.

Warto także odnotować, że zarówno NYT, jak i WSJ, były w stanie potwierdzić na różnych szczeblach amerykańskiej dyplomacji, że „plan Pentagonu” faktycznie jest konsultowany, a sam Trump ma podobno patrzeć na niego przychylnym okiem.

———————————————–
Mój komentarz

Nie powinno nas dziwić, że to właśnie Departament Obrony stanowi forpocztę zwolenników pozostania w Syrii. To właśnie osoby powiązane z DoD były największymi zwolennikami zacieśniania relacji z SDF-em i wykorzystywania tej formacji do blokowania ostatecznego zwycięstwa Assada i jego sojuszników (tj. ponownego przejęcia władzy nad całym krajem).

Sam pomysł Pentagonu jest ciekawy i ma pewną wartość strategiczną. Kompulsywny ruch Trumpa doprowadził do katastrofalnych skutków. Pentagon katastrofy nie cofnie, ale pozostawienie małego garnizonu w dolinie Eufratu mogłoby z pewnością być „małym sukcesem”:

1. USA mogłoby lepiej monitorować ruchy IS, co z pewnością ułatwiłoby zabezpieczenie syryjsko-irackiego pogranicza;

2. Assad zostałby odcięty od złóż ropy naftowej położonych na północ od Eufratu. Syryjskie zasoby naftowe są względnie małe (w porównaniu z innymi krajami arabskimi), ale Assadowi – przy odbudowie kraju – przyda się każdy grosz. Tym samym koszty odbudowy kraju przeszłyby jeszcze w większym stopniu na barki Rosjan i Irańczyków;

3. obecność Amerykanów w części Syrii mogłaby blokować rozmowy pokojowe w formacie astańskim, co teoretycznie mogłoby prowadzić do zgrzytów między Ankarą, Moskwą a Teheranem.

Koszty utrzymania takiego 200-osobowego garnizonu byłyby minimalne, a korzyści które mógłby przyjąć nieproporcjonalnie duże. Dodatkowym atutem tego planu jest fakt, że mieszkańcy doliny Eufratu (po stronie SDF-u) mają bardzo złe zdanie o rządzie w Damaszku. Pytanie jednak jak na plan Pentagonu zareaguje dowództwo SDF, z którym nadal trzeba się liczyć (zwłaszcza w dolinie Eufratu).

Jednocześnie sam sposób w jaki Pentagon próbuje przepchnąć swój plan jest moim zdaniem karygodny. Przedstawiciele Departamentu zbyt duży nacisk kładą na to, że USA „zabezpieczy ropę naftową”, co momentalnie wykorzystywane jest przez przeciwników USA jako pokazanie, że USA jest w regionie „tylko po ropę”. Rozumiem myśl, która stoi za zachowaniem Pentagonu (pokazanie Trumpowi, że pozostanie w Syrii jest ekonomicznie opłacalne), ale i tak uważam że można by to zrobić w dużo bardziej wysublimowany sposób.

Kolejna dziura w tym planie to kwestia kto miałby wejść do sił rozjemczych, które stanęłyby między Amerykanami a Turkami?Już rok temu Amerykanie próbowali zachęcić kraje arabskie do przejęcia kontroli nad fragmentem syryjsko-tureckiej granicy kontrolowanym przez SDF i nic z tego nie wyszło. Tym razem jest podobnie. Liga Państwa Arabskich ostro potępiła agresję Turcji, a Kair miał nawet zaprosić do siebie delegację SDF-u, jednak w praktyce nie dało to nic.

Plan Pentagonu z pewnością jest zgodny z amerykańskimi interesami na Bliskim Wschodzie, jednak nawet szczątkowe pozostanie w Syrii nie usunie skutków katastrofy, którą rozpoczął Trump wycofując się z tego kraju. Jak zapowiedział Esper, wycofywanie się Amerykanów z Syrii to kwestia tygodni a nie dni. Te kilka tygodni to „okno czasowe”, w którym Pentagon będzie próbował przepchnąć swój plan. Pytanie jednak jak zareaguje na niego lokalna ludność, która obecnie obrzuca amerykańskie konwoje kamieniami i pomidorami, oskarżając Waszyngton o zdradę. Pytanie także co na to wszystko Trump? Nawet jeśli zaakceptuje plan Espera, to czy znowu nie zmieni zdania?

———————————————–
Po więcej podobnych historii, zapraszam do:
- archiwum
- obserwowania tagu #lagunacontent
- polubienia strony na facebooku.

#bliskiwschod #geopolityka #syria #turcja #gruparatowaniapoziomu #lagunacontent
+43
Konflikty-na-swiecie
Narodowa organizacja mlodych Kurdow wydala oswiadczenie w zwiazku z inwazja na Rojave.

Do poczytania:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/National_Organization_of_Kurdish_Youth

Ponizej oswiadczenie.

#wojna #turcja #turcjawsyrii #oswiadczenie #bliskiwschod #syria #kurdowie #kurdistan #irak #nastolatki
+4
JanLaguna
Trump otworzy z Kurdami spółkę? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

pokaż spoiler Śmiechy, śmiechami, ale on ostatnio pisał że "USA has secured the oil" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


5. W niedzielę rano gościem w Fox News był republikański senator Lindsey Graham, który jeszcze do niedawna – w odpowiedzi na turecką inwazję – chciał nałożenia na Turcję ostrych sankcji przez Kongres. Jednak we wspomnianym wywiadzie Graham stwierdził, że w weekend rozmawiał z Trumpem (obaj panowie utrzymują bardzo bliskie stosunki) i zmienił swoje zdanie w sprawie Syrii. Zdaniem Grahama – jeśli Biały Dom dobrze rozegra swoje karty – to może osiągnąć historyczne zwycięstwo. Oto co w skrócie wymyślił Trump i przedstawił Grahamowi:

- ustanowiona zostanie strefa zdemilitaryzowana między Kurdami a Turkami, strefa zostanie zabezpieczona przez siły międzynarodowe, nie będzie tam Amerykanów (ale zapewnia oni wsparcie powietrzne siłom rozjemczym);
- Amerykanie i lokalna administracja kurdyjsko-arabska utworzą wspólną spółkę, która zajmie się wydobycie ropy naftowej z pól położonych nad Eufratem (lwia część syryjskich zasobów naftowych znajduje się obecnie pod kontrolą SDF). Część pieniędzy z tego źródła zostanie przeznaczona na sfinansowanie małego amerykańskiego garnizonu (?) – w wypowiedzi Grahama pada określenie „small force”.

Fragment z tekstu, który napisałem. Miałem wrzucać całość, ale tak jak stanąłem obok tego to zacząłem mieć wątpliwości czy druga nad ranem pozwala mi na logiczne myślenie. W każdym razie macie fragment. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie wiem co tam dają w Białym Domu do kawy, ale na pewno dobre "szpecyfiki". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#syria
+20
Konflikty-na-swiecie
Tak wyglądało Ras Al Ayn przed ostatnim zdobyciem przez oddziały TSFA.

#wojna #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #kurdistan #kurdowie #wojsko #militaria #mapa
+7
Konflikty-na-swiecie
Sytuacja w Północnej Syrii na Dzień 19 Października 2019.
Łącznie z ostatnimi atakami.

#wojna #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #kurdistan #kurdowie #wojsko #militaria #mapa
+6
Konflikty-na-swiecie
Ostatni kontr-atak Sił Kurdyjski na wyłom w okolicach Ras al Ayn.
Został wtedy zlikwidowany.

Mapa:
https://pbs.twimg.com/media/EHT-m4VWoAAPjMc?format=jpg&name=medium

Wczoraj jednostki TSFA ponownie odzyskały kontrole nad częścia obszaru.
Poniżej obecna mapa.

#wojna #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #kurdistan #kurdowie #wojsko #militaria #mapa
+2
MK-Ultra
Syryjka na obrzeżach miasta Tall Tamr, październik 2019 r. W tle kłęby ciemnego dymu wydzielającego się z płonących stosów opon. Dym ma zmniejszyć widoczność tureckich samolotów bojowych podczas ofensywny transgranicznej przeciw syryjskim Kurdom.

#fotografia #zdjecia #ladnapani #estetyczneobrazki #swiat #syria #turcja #kurdowie #wojna #burdel
+33
Baron_Al_von_PuciPusia
Łatwo jest zdradzić Kurdów? USA nie robi tego po raz pierwszy <<< znalezisko
Amerykanie nie po raz pierwszy postanowili umyć ręce od sprawy kurdyjskiej. Podobnie było po I wojnie w zatoce, kiedy Kurdowie rozpoczęli powstanie przeciwko Saddamowi, a USA nie wywiązały się z obietnicy wsparcia, zostawiając powstańców własnemu losowi.

- Nadrzędną zasadą polityki zagranicznej Trumpa jest nieangażowanie się w nowe konflikty militarne. Jeśli nie pomagają sankcje, nie używa siły

- USA nie zdradza Kurdów po raz pierwszy. Po pierwszej wojnie w zatoce oraz podczas referendum niepodległościowego w 2017 r było podobnie.

- Odrodzenie się Państwa Islamskiego jest najgroźniejszą możliwą konsekwencją przedwczesnego wycofania amerykańskich żołnierzy z Syrii.

- Zdrada sojusznika wzbudza uzasadnione oburzenie moralne. Nie możemy jednak zapominać, że polityką zagraniczną rządzi twarda kalkulacja.

#swiat #syria #kurdowie #turcja #usa #wojna #geopolityka
+4
Konflikty-na-swiecie
Sytuacja w Północnej Syrii na dzień 19 Października 2019.

#wojna #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #mapa #rosja #kurdistan #kurdowie
+10
Konflikty-na-swiecie
Zdobycze Państwa Islamskiego w prowincji Deir Ez Zoir na PKK oraz SDF
Zginęło około 6 ludzi.
Państwo Islamskie dokonało ataku na jeden z baraków z wyposażeniem SDFu.

Poniżej zdjęcie.

#wojna #isis #syria #kurdistan #kurdowie #bliskiwschod #wojsko #militaria
+8
Konflikty-na-swiecie
Państwo Islamskie zabiło 6 żołnierzy PKK na zachód od Raqqi.

2 dni temu.

Potwierdzenie poniżej.

#wojna #kurdistan #kurdowie #bliskiwschod #syria #isis
+3
Konflikty-na-swiecie
Zaktualizowana infografika dotycząca relacji dyplomatycznych w Syrii.
Głównie między tamtejszymi ugrupowaniami.

Pełny format:
http://www.suriyegundemi.com/wp-content/uploads/2019/10/Milli-Ordu-Tu%CC%88rkc%CC%A7e-Seta.jpg

Grafika na dzień 17 Października 2019.

#wojna #kurdistan #kurdowie #militaria #wojsko #bliskiwschod #syria #turcja #turcjawsyrii #infografika
+8
MEXICANO23
Najnowsza mapa zdobyczy tureckich
#syria
+2
suqmadiq2ama
Spakowałam Ci kanapki, termos z herbatką i granaty

A naboje?

No tu są

#wojna #syria #dzieci
+33
Konflikty-na-swiecie
Mapa strategiczna regionu Manbijdż.
Na dzien 18 Pazdziernika 2019.
Nie sugerujcie sie data na mapie.

#wojna #kurdistan #kurdowie #mapa #bliskiwschod #turcja #syria #turcjawsyrii #rosja
+5
Konflikty-na-swiecie
Mapa strategiczna kolo Ras al ayn na dzien 18 pazdziernika 2019.
Nie sugerujcie sie data na mapie.

#wojna #kurdowie #kurdistan #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #mapa #rosja
+11
Konflikty-na-swiecie
Sytuacja strategiczna kolo Tal abyad na dzien 18 Pazdziernika 2019.
Nie sugerujcie sie data na mapie.

#wojna #kurdowie #kurdistan #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #mapa #rosja
+7
Axis_of_Resistance
Popiersie Issama Zahreddina.

#syria
+24
Konflikty-na-swiecie
Sytuacja w Północnej Syrii na dzień 18 Października.

#wojna #turcja #turcjawsyrii #kurdowie #kurdistan #bliskiwschod #mapa #rosja #syria
+11
Konflikty-na-swiecie
Sytuacja w okolicy Tal Abyad.
Będzie kolejne okrążenie ?

#wojna #kurdistan #kurdowie #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #wojsko #mapa
+5
Konflikty-na-swiecie
Rosyjska mapa Syrii.
Na Dzień 16 Października.

Pełny format mapy:
https://pbs.twimg.com/media/EHAiHjYWsAEZEdq?format=jpg&name=4096x4096

Poniżej nie pełny format mapy na 17 Października.

#wojna #rosja #syria #turcja #turcjawsyrii #bliskiwschod #wojsko #militaria #mapy
+6
PiXinio
Doradca polityczny i medialny Syrii - Bouthaina Shaaban: Nie ma podstaw dla autonomii kurdyjskiej w Syrii a Damaszek nie zaakceptuje kopiowania modelu irackiego Kurdystanu.

#syria
+4
Konflikty-na-swiecie
Syryjskie i Rosyjskie wojsko wkroczyło do Raqqi.

Obecna sytuacja w Raqqce na mapie poniżej.
Łącznie z ruchami wojsk.

#wojna #syria #kurdistan #kurdowie #turcja #turcjawsyrii #wojsko #militaria #bliskiwschod #mapa #rosja
+14
kakuter
Fajne to porozumienie, tylko dla jednej z frakcji po stronie Kurdów.
#syria
+7
JanLaguna
Zawieszenie broni w Syrii - poznaj szczegóły
#60 sekund

———————————————–

Kilkanaście minut temu wiceprezydent Pence, po niemal 4 godzinach dyskusji z Turkami, powiedział, że USA i Turcja zgodziły się na zawieszenie broni. Oto szczegóły porozumienia:

- Turcja zawiesi swoje działania zbrojne w Syrii na 120h;
- w tym czasie YPG wycofa się z północno-wschodniej Syrii na odległość 32 km od granicy syryjsko-tureckiej;
- po wycofaniu się YPG w ciągu tych 120h, Turcja oficjalnie zakończy swoją operację wojskową;
- następnie na terenach opuszczonych przez YPG zostanie utworzona strefa bezpieczeństwa (nie będzie tu wojsk amerykańskich);
- jeśli Turcja będzie przestrzegać powyższych warunków, Trump cofnie sankcje nałożone na Turcję;
- USA ma gwarancje od YPG, że Kurdowie będą przestrzegać tego porozumienia.

———————————————–

Szczegóły porozumienia uzupełnił szef tureckiego MSZ-u Çavuşoğlu:
- amerykańsko-tureckie porozumienie nie obejmuje oczywiście miejsc, gdzie znajdują się Rosjanie i syryjska armia (np. Manbij, Kobane);
- Erdogan będzie rozmawiał z Putinem w Soczi 22 października na temat przejęcie kontroli nad miejscami zajętymi w ostatnich dniach przez Rosjan;
- jeśli porozumienie amerykańsko-tureckie będzie przestrzegane, Erdogan odwiedzi Biały Dom (otrzymał zaproszenie na początku miesiąca);
- Turcja nie wycofa swoich sił z północno-wschodniej Syrii (przynajmniej w ciągu najbliższych 120), armia ma monitorować przestrzeganie porozumienia.

Teraz ciekawe jak na porozumienia zareaguje YPG (czy faktycznie - tak jak mówił Pence - będą przestrzegać porozumienia), Damaszek i Moskwa.

———————————————–
Po więcej podobnych historii, zapraszam do:
- archiwum
- obserwowania tagu #lagunacontent
- polubienia strony na facebooku.

#bliskiwschod #geopolityka #syria #turcja #gruparatowaniapoziomu #lagunacontent
+123
Konflikty-na-swiecie
Sytuacja w Północnej Syrii.
Z uwzględnieniem zajęć przez Rosyjskie i Syryjskie wojsko.

Oraz potwierdzenie tego postu:
https://www.wykop.pl/wpis/44685193/tsfa-zdobylo-sprzet-militarny-w-ras-al-ayn-zdjecia/

#wojna #syria #kurdistan #kurdowie #turcja #turcjawsyrii #wojsko #militaria #bliskiwschod #mapa #rosja
+6
Konflikty-na-swiecie
Wojska Tureckie zajęły Silosy przy miasteczku Bir Qadim.

Poniżej mapa.

A tutaj pełny format mapy przy Ras al Ayn:
https://pbs.twimg.com/media/EHD4jFkWwAAVnY_?format=jpg&name=4096x4096

#wojna #syria #kurdistan #kurdowie #turcja #turcjawsyrii #wojsko #militaria #bliskiwschod #mapa
+4
piaskun87
POROZUMIENIE POMIĘDZY TURCJĄ A STANAMI ZJEDNOCZONYMI W PÓŁNOCNEJ SYRII.

Turcja wstrzyma swoją operację wojskową, nie będzie atakować Kobane. Kurdyjscy żołnierze mają wycofać się poza wyznaczoną strefę. Porozumienie zawiera ochronę mniejszości i zapewnienie kontroli nad więzieniami, w których znajdują się członkowie Państwa Islamskiego.

Stany Zjednoczone wycofają sankcje po wdrożeniu zawieszenia broni. Waszyngton ma pracować z Kurdami i pomóc im wycofać się 30 kilometrów od granicy z Turcją.

pokaż spoiler #syria #turcja #kiks
+2
Konflikty-na-swiecie
Operacja Anty Terrorystyczna Tureckich Sił Zbrojnych w Tunceli.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunceli

Zdobyto:
- 29x AK-47 style rifles
- 3x PKM machineguns
- 3x sniper rifles (2x SVD Dragunov and 1x Zagros)
- 2x Pistols
- ammunition

Zdjęcie poniżej.

#wojna #syria #kurdistan #kurdowie #turcja #turcjawsyrii #wojsko #militaria #bliskiwschod
+4
JanLaguna
Best rescue squad ever ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#syria #syriaspam #bliskowschodniememy
+15
Konflikty-na-swiecie
Ruch wojsk Tureckich w okolicach Ras al Ayn.

Na dole mapka.
A tutaj wideo ze starć w Tall Tamer.
Znajdziecie na mapce.

Wideo:
https://twitter.com/RudawEnglish/status/1184777517376385024

Zdobyty Humvee przez TSFA:
Zdjęcie:
https://pbs.twimg.com/media/EHEPkq8WsAI1dio?format=jpg&name=medium

Wideo:
https://twitter.com/op_shield/status/1184767841477812226

#wojna #syria #kurdistan #kurdowie #turcja #turcjawsyrii #wojsko #militaria #bliskiwschod
+3
ShaitanArba1911
Podobno coś takiego USAmany zostawiły ruskim w Manbidż xD
#syria #rosja #heheszki
+17
PiXinio
"Otwarcie targu Soukatiya na starym mieście Allepo po zakończeniu prac konserwatorskich i naprawie szkód wyrządzonych jego sklepom przez terroryzm."
http://syriatimes.sy/index.php/culturt/44298-opening-of-soukatiya-souk-in-the-old-city-of-aleppo-after-rehabilitation
#syria
+13
PiXinio
"Syryjscy żołnierze w mieście Ain al-Arab podnoszący flagę narodową. Kamera SANA objechała graniczne miasto Ain al-arab na północny wschód od prowincji Aleppo, w towarzystwie żołnierzy armii syryjskiej. Jednostki wojskowe weszły do miasta wczoraj wieczorem, powitali ich ludzie zaatakowani przez reżim turecki"

#syria
+9
piaskun87
Korespondenci pracujący przy Białym Domu otrzymali potwierdzenie, iż jest to autentyk. List napisany przez Trumpa do Erdogana na godziny przed rozpoczęciem operacji.

pokaż spoiler #syria #turcja #trump #ciekawostki #kiks
+5
Pokaż następne