Dutch
Jeśli masz zły dzień, pomyśl że mogłeś się urodzić Szwedem.
Narodowe hobby Szwedów? Poczucie winy. Do flygskam - wstydu samolotowego niedawno dołączył köpskam - wstyd z kupowania rzeczy.

https://www.businessinsider.com/swedish-koepskam-shame-of-buying-a-threat-to-fashion-market-2019-9?IR=T

Miłego dnia.

#heheszki #szwecja #ekologia #wstyd
+4
Manjakus
Ciężko tam musi być...

#nobel #pasta #tokarczuk #szwecja
+14
tomasz-maciejczuk
Szwecja: Adam i Ewa - gej i lesbijka?

Kilka dni temu wyruszylem do szwedzkiego Malmo, by na wlasne oczy zobaczyc obraz powieszony w jednym z miejscowych kosciolowow i przedstawiajacy nowa wizje raju.

Na obrazie widzimy geja Adama flirtujacego z czarnoskorym mezczyzna, a takze lesbijke Ewe flirtujaca z azjatka. Nad nimi mozemy zauwazyc "weza" transwestyte. Co mnie bardzo zdziwilo - mieszkancy Malmo nie widza w tym zadnego problemu.

Material dla rosyjskiego Pierwszego Kanalu (od 2:25): https://youtu.be/GlQ-1OLXbSU

#rosja #szwecja #malmo #maciejczuk #chrzescijanstwo #lgbt
+14
Raf_Alinski
Nominalny PKB na mieszkańca wybranych krajów w porównaniu do Norwegii od 1960 r.

#ekonomia #gospodarka #statystyka #norwegia #szwecja #dania #islandia #finlandia #rafalinski
+11
ntdc
Piotr Koźmiński:

Rozmawialiśmy właśnie z Janne Anderssonem, trenerem reprezentacji Szwecji.

Bardzo, ale to bardzo nie podoba mi się to co robi Lewandowski. On strzela za dużo goli. Nie lubię tego.

- sympatyczny szkoleniowiec XD

#reprezentacja #euro2020 #szwecja #pilkanozna
+7
Baron_Al_von_PuciPusia
Okręty podwodne typu Södermanland - co chce kupić polskie MON? <<< znalezisko
Artykuł opisujący okręty, które prawdopodobnie chce kupić (lub wypożyczyć) polskie MON. Mimo, że okręty mają po 30 lat służby, to dzięki modernizacji przeprowadzonej na początku XXI wieku i zastosowaniu napędu niezależnego od powietrza - mogą być zanurzone przez 30 dni - mogą się stać pewnego rodzaju rewolucją w rodzimej MW.

---

Swoją drogą ciekawe jak to jest, że obecnie stosuje się retorykę uderzającą w pomysł pozyskania tych okrętów rzucając aluzję, że w ten sposób wesprze się szwedzki przemysł stoczniowy kwotą miliarda złotych, skoro zakup nowych okrętów podwodnych szacuje się na 10 mld złotych i to w zdecydowanej większości wesprze np. szwedzki (lub niemiecki lub francuski) przemysł okrętowy.

Co z logiką?

A no tak, zapomniałem, że kwik będzie za każdym razem jak się wybierze opcję inną niż francuska, gdyż lobbing w wypadku zakupu okrętów podwodnych najmocniej jest aktywny ze strony francuskiego gracza, tak jak np. przy zakupie śmigłowców wielozadaniowych był ze strony gracza włoskiego.

¯\_(ツ)_/¯

#polska #szwecja #okrety #wojsko #marynarkawojenna #militaria #ciekawostki
+7
Atreyu
Tutorial jak poprawnie uciec przed policją:
https://www.wykop.pl/link/5234975/gta-w-prawdziwym-zyciu/

pokaż spoiler tl;dw 1. nie bądź biedny
2. kup szybkie auto
3. puste autostrady nocą


#samochody #motoryzacja #ciekawostki #policja #polskiedrogi #audi #poscig #szwecja #heheszki #nightdrive
+2
piotr-zbies
MON potwierdził informację i rozpoczyna negocjacje w sprawie przejęcia od Szwedów dwóch okrętów podwodnych typu Soedermanland.

Sylwetkę okrętów tego typu opisaliśmy 3 lata temu na naszym portalu: http://www.konflikty.pl/technika-wojskowa/na-morzu/okrety-podwodne-typu-sodermanland/

#wojskopolskie #wojsko #militaria #militaryboners #okrety #marynarkawojenna #polska #szwecja
+23
Zwiadowca_Historii
392 lata temu miała miejsce Bitwa pod Oliwą – Polska flota rozgromiła Szwedów! Dziś rocznica najsłynniejszej morskiej bitwy polskiej floty wojennej. Bitwa morska zwana „Bitwą pod Oliwą” pomiędzy flotą polską, a eskadrą okrętów szwedzkich, stoczona 28 listopada 1627 na redzie Gdańska. Nazwa „bitwa pod Oliwą” jest nazwą tradycyjnie przypisywaną tej bitwie. Więcej na: https://www.zwiadowcahistorii.pl/392-lata-temu-miala-miejsce-bitwa-pod-oliwa-polska-flota-rozgromila-szwedow/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#baltyk #morzebaltyckie #gdansk #szwecja #marynarkawojenna #oliwa #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #okrety #polska #gruparatowaniapoziomu #rocznicanadzisiaj
+23
sropo
Bitwa pod Oliwą była jednym z wielu starć w wojnie o Ujście Wisły ale za to największą bitwą morską tego konfliktu i to w dodatku zwycięską. Mimo tego, że nasza flota była bardzo młoda i nie mogła się równać doświadczeniem z flotą Szwedzką, to dzięki swojemu dowódcy Arendtowi Dickmannowi jak i zapałowi marynarzy i żołnierzy udało się odnieść spektakularne zwycięstwo, w którym nasza marynarka wojenna nie straciła żadnego okrętu, a szwedzka za to 2 największe.

Link do znaleziska - Bitwa pod Oliwą - wielki sukces małej floty!

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #youtube #zwyczaje #swiat #liganauki
#bitwyswiata #zainteresowania #swiatnauki #marynarkawojenna #militaria #pokazmorde #polska #szwecja
+153
yolantarutowicz
Niemieckie pociągi FlixTrain wyjadą na tory w 2 unijnych krajach, poza Niemcy gdzie już operują. FlixTrain to siostrzana spółka znanych z Polski autobusów dalekobieżnych FlixBus (dawniej PolskiBus).

Link do znaleziska: Niemieckie pociągi FlixTrain rozpoczynają ekspansję w Europie

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop!

#kolej #pociagi #pkp #europa #niemcy #podroze #szwecja #francja #transport #flixtrain #flixbus #polskibus #biznes #startup #paryz #sztokholm
+3
sropo
Szwedzka królowa Ulryka Eleonora. Siostra Karola XII. Myślicie, że jej uroda powodowała, że nie mogła się opędzić od amantów?
_______________________
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont

#uroda #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #zainteresowania #historiapozahoryzont #obrazy #malarstwo #pieknokobiet #szwecja #gruparatowaniapoziomu #heheszki #kobiety
+17
Baron_Al_von_PuciPusia
Volvo pokonało Solarisa. Rekordowe zamówienie na elektryczne autobusy z Polski <<< znalezisko
Volvo poinformowało o rekordowym w Europie zamówieniu na elektryczne autobusy. Z polskiej fabryki producenta do operatora transportu miejskiego w szwedzkim mieście Göteborg trafi 157 elektrycznych Volvo 7900 Electric Articulated. Wszystkie zostaną wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo.

(...) Poprzez to zamówienie Volvo pobiło rekord Solarisa. Jak pisaliśmy w tym tekście, pod koniec lipca warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe zamówiły u tego producenta 130 elektrobusów Urbino 18. Wartość kontraktu tego to ok. 400 mln zł.

#zainteresowania #motoryzacja #szwecja #autobusyboners #wroclaw #komunikacjamiejska
+7
MrMate
Nie tylko Polacy blokują skrzyżowania xD #mpk #sztokholm zablokowało ruch na całej ulicy. Stoimy już 10minut. Właśnie policja podchodzi. A podobno #szwecja jest dużo lepsza w drogi. +1
adam2a
"Szwecja umiera", wersja prawdziwa:

#heheszki #szwecja #smierc
+4
sropo
Jan Chryzostom Pasek i jego wrażenia ze spotkania z morzem podczas eskapady w Danii.

"Luboć mi było trochę okropno jechać tam między same wielkie morza, bo to już w samym czuplu (cyplu) – spojrzawszy i na tę stronę, i na tę: ad meridiem (ku południowi) Baltyckie, tu zaś ad septemtrionem (ku północy) właśnie jakoby na obłoki spojrzał, a lubo to woda, jako i to woda, przecię znać, że insza tego, a insza tamtego morza natura jest; bo uważałem też to, że czasem jedno się wydaje błękitno, drugie czarno, to zaś czasem jako niebo takiego koloru, a drugie zawsze od tamtego odmienne; to igra, wały na nim okrutne skaczą, a to spokojnie stoi; nawet kiedy oboje stoją, a spojrzysz na nie tam, gdzie się jedno z drugim styka, osobliwie wieczorem spojrzawszy, to na nim visibiliter (widoczny) rozeznać, jako jaką granicę – trochę mi było jako mówię, niesmaczno tam jechać, ale przecię mając zawsze apetyt do widzenia świata, nie wymówiłem się. "
_______________________
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
A jeżeli chciałbyś wesprzeć finansowo moje działania to zapraszam ➡️ TUTAJ

#historykon #historia #szwecja #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #zainteresowania #historiapozahoryzont #polska #morze #malarstwo #statki #sztorm #podroze #przyroda #wojna #dania
+14
sropo
Opis przygody przeprawy przez morze do Szwecji posła Żabińskiego. Był on wysłany przez senat w czerwcu 1655 roku, aby zapobiec wojnie, czyli „potopowi”.

"Jaka mogła być tylko diligentior cura (pilniejsza troska) w prędkości do Sztokholmu zajechania, takąm spieszył, ale że morze ma swoje zawsze obstacula i accidentia (przeszkody i przypadki), nie mogłem prędzej zajechać. Nawigacja dla przeciwnych wiatrów bardzo mi niespora była. Wyjechawszy 7 praesentis (obecnego miesiąca, czyli czerwca) ze Gdańska i nie ujechawszy tylko do Latarnie (czyli do ujścia) musiałem stać przed dwa dni i dwie nocy, czekając na służące mojej drodze wiatry. Tandem nowa (na koniec wiatru?) doczekawszy się, choć nie bardzo dobrego, puściłem się z nadzieją lepszego [wiatru] na morze, ale mię [pogoda] omyliła, bo i ten niedługo mi, tylko przez dzień jeden, i to mediocriter (średnio) służył. Atoli jednak per Ulysseos prawie po morzu errores (czyli błądzenie po morzach ja Ulises), straciwszy całe dwie niedziele na nich stanąłem 21 w Sztokholmie."

Obraz przedstawia bitwę pod Oliwą - A.A. Orlinski
_______________________
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont

#historykon #historia #szwecja #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #zainteresowania #historiapozahoryzont #polska #morze #malarstwo #statki #sztorm #podroze #przyroda
+11
MusicURlooking4
#szwecja jest światowym liderem exportu wódki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

http://www.worldstopexports.com/vodka-exporters/

#ciekawostki
+3
wigilius
#szwecja #bekazlewactwa #honkhonk
To brzmi jak fake ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szwedzki rząd chce przeznaczyć grant o wartości 175 000 dolarów, z mienia bezspadkowego po zmarłych szwedach, na spotkania drag queen z dziećmi.

https://summit.news/2019/11/07/swedish-government-grants-175000-to-fund-drag-queen-shows-for-children/
+38
Andreth
The Swede – known only as Anton T. under Polish privacy laws – had come to Poland to take part in paramilitary training, including learning to use the same weapon employed by the far-right terrorist who attacked mosques in Christchurch earlier this year.

Ciekawe, kto te szkolenia urządza? I czy pan zamierzał świętować 11 listopada z przyjaciółmi? Szwedzcy neonaziści byli widziani dwa lata temu na tzw "Marszu Niepodległości" w Warszawie. (Rok temu służby zadziałały sprawnie i tego towarzystwa nie wpuściły).

https://notesfrompoland.com/2019/11/07/swedish-neo-nazi-expelled-from-poland-3/

#nazizm #szwecja #terroryzm
+7
korbixon
Od dawna chciałem się tu pojawić :) Stacja metra Radhuset w Sztokholmie

#szwecja #podrozujzwykopem #podroze #metro
+145
RubinWwa
Piekna ironia losu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie ma piekniejszego widoku jak lewak ktory wreszcie doswiadcza konsekwencji swojej glupoty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#lewica #neuropa #szwecja #bekazlewactwa #urojenialewakoidalne
+6
Fix
#rowery #europa #szwecja #droga Stojak dla rowerzystów, którzy będą się trzymać podczas oczekiwania na sygnalizację świetlną w Szwecji. +6
Fix
#socjal #szwecja #praca #pieniadze #ekonomia Imigranci w Szwecji stanowią 16.5% społeczeństwa i pochłaniają 65% wydatków socjalnych. +4
Massa94
Przeglądam oferty pracy w #szwecja i czy to nie przypadkiem ogłoszenie jakiegoś janusza biznesu?
#emigracja #praca #pracazagranica
+1
troszkuschudlem
Saab J35 Draken szwedzkich sił powietrznych
#samoloty #aircraftboners #lotnictwo #wojsko #saab #szwecja
+56
papajdesejlor
Kto pamięta? 2017 albo 2018r.
#szwecja
Spring_is_coming
Czy ktos wie czemu kurs SEK tak leci na ryj?

#szwecja
adam2a
Ło jezu, ale orka. Gwiazdowski to ma być ten nieobciachowy megamerytoryczny najlepszy z kuców, tak?

#heheszki #bekazprawakow #ciekawostki #szwecja #neuropa #4konserwy
+225
Spring_is_coming
Niektore wyniki wyborow #zagranico nawet ciekwe:

Gorale z chicago i reszta #usa dalej za PiS
Europa w wiekszosci za KO jak np. #szwecja czy #wielkabrytania

A #islandia za lewica

( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/wyniki/sejm/pow/149900

#wybory #wybory2019 #ciekawostki
+6
Spring_is_coming
Zagłosowanie (✌ ゚ ∀ ゚)☞

#szwecja #wybory
+12
Qba1996
O co chodzi ze skandalem seksualnym na zeszłorocznych Noblach? Bo non stop przewija się informacja o tym i ból dupy o małą ilość nagrodzonych kobiet. #nobel #nobeldlapolaka #metoo #szwecja #nauka #literatura #feminizm #tokarczuk

(Screen #wyborcza z zeszłego roku)
+2
Solidly
Patrzcie, co wam wiozę ze Szwecji. ( ͡º ͜ʖ͡º)

#szwecja #heheszki
+5
SebaD86
Dzisiaj w #codziennymlodytechnik wydarzenia z 1973r, a w nich między innymi o Dacii 1300, którą można było kupić za niecałe $2000 ( ͡° ͜ʖ ͡°), największej suwnicy tamtych czasów (obecna rekordzistka - Taisun ma nośność ponad 13x większą) oraz o słynnej hali Olivia z Gdańska.

#codziennymlodytechnik 42/100
Młody Technik 10/1973 - "Monitor Młodego Technika"

#technika #technologia #motoryzacja #samochody #dacia #gdansk #szwecja #trojmiasto #olivia #berliet #skany #czasopisma #mlodytechnik #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+12
jarezz
#samochody #ciezarowki #bekaztransa

Stare zdjęcie z budowy w #szwecja
+5
tomasztomasz1234
I tak rok w rok się Polaków robi w konia na arenie międzynarodowej ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ
#polska #nauka #fizyka #astronomia #ciekawostki #szwecja
+13
cieliczka
Struktura płci w Europie

Legenda/kolory:
Im więcej kobiet (niż mężczyzn) tym bardziej czerwony
Im więcej mężczyzn (niż kobiet) tym bardziej niebieski

Obserwuj #infog - ciekawe infografiki, mapy, wykresy (społeczeństwo, gospodarka, technologia, natura)

#ciekawostki #europa #polska #niemcy #szwecja #socjologia #imigranci #emigracja #mapporn #kalkazreddita
+25
Mikoziq
Ktoś na arenie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) #dreamhack #csgo #szwecja
TauCeti
I #szwecja też odwiedzona +1
Baron_Al_von_PuciPusia
Szwedzka marynarka wraca do podziemnej bazy z czasów zimnej wojny - powodem zagrożenie ze strony Rosji <<< znalezisko
Dowództwo szwedzkiej marynarki wojennej wraca do podziemnej bazy powstałej w czasach zimnej wojny. Nie tylko flota, ale także dowództwo armii i sił powietrznych Szwecji przenosi się ze stolicy do "bardziej ufortyfikowanych i odległych od siebie geograficznie miejsc" - pisze "The Guardian".

Co ciekawe rok temu doszło do incydentu, dwie osoby zostały aresztowane za włamanie się na teren bazy, oddano także strzały ostrzegawcze.
https://www.thelocal.se/20181205/brit-and-belgian-detained-for-breaking-into-swedish-naval-base

Zdjęcie za:
https://twitter.com/TSJPhillips/status/1118874860652986369

#europa #szwecja #rosja #wojsko #marynarkawojenna #militaria
+14
Baron_Al_von_PuciPusia
Szwecja: Banki (poprzez podatek) mają dofinansować wojsko <<< znalezisko
Rząd Szwecji rozważa wprowadzenie nowego podatku, którym obłożono by sektor bankowy. Uzyskane w ten sposób pieniądze mają zasilić budżet ministerstwa obrony. W celu realizacji pomysłu doszło do porozumienia między mniejszościowym rządem socjaldemokratów i zielonych, a centrum i liberałami.

(...) Sztokholm uzasadnia wzrost wydatków na obronę zagrożeniem ze strony Rosji. W planach jest zwiększenie budżetu sił zbrojnych do roku 2025 z obecnego 1% do 1,5% PKB. Minister Andersson wytknęła przy okazji bankierom, że w przypadku kryzysu finansowego będą szukać pomocy rządu, więc już teraz mogłyby zrekompensować chociaż część kosztów, które władze będą musiały ponieść.

Więcej w powiązanych.

#europa #szwecja #rosja #wojsko #militaria #ekonomia
+9
adam2a
PRZYSTANEK 1237: SZWECJA UPADA PO RAZ PIĄTY.

#bekazprawakow #rakcontent #szwecja #neuropa
+19
Lukardio
Barometr poparcia dla praw osób homoseksualnych w #ue
całkiem fajne wzrosty nasz kraj notuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a niby marsze nic nie dajom

https://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/ResultDoc/download/DocumentKy/87769

#polska #ciekawostki #statystyka #sondaz #niemcy #francja #bulgaria #lgbt #neuropa #4konserwy #szwecja #slowacja #uk #holandia #hiszpania
+35
Pokaż następne