Baron_Al_von_PuciPusia
Niekończące się problemy polskiego węgla - tym razem z transportem <<< znalezisko
Mimo chwilowego braku problemów z płynnością finansową, obok kłopotów z niższym niż zakładano wydobyciem, państwowe kopalnie mają jeszcze jeden problem, a jest nim transport węgla. Przykopalniane zapasy mają rosnąć, a jednocześnie m.in. maleją (nawet poniżej regulacji) zapasy przy elektrowniach.

Oficjalnie mówi się o niższym wydobyciu na poziomie około 1 mln ton, a import w tym roku już jest większy o 600 - 700 tysięcy ton. Odbiorcy indywidualni mają problemy z zakupem węgla (brak polskich sortów, kolejki), a ceny poszły w górę. Dodatkowo pojawiają się informację o niższych niż ustawowo wymagane zapasach węgla przy dwóch elektrowniach.

Oprócz kłopotów z wydobyciem zasygnalizowano coś jeszcze - problem z transportem. Chodzi o niedostateczną liczbę węglarek i zatory na liniach kolejowych.

#neuropa #polska #wegiel #energetyka #gornictwo #gospodarka #ekonomia #mikroreklama
+6
rybeczka
Mireczki ciąg dalszy afery z firmą od węgla. #januszebiznesu #wegiel
Otrzymałem dzisiaj odpowiedź na reklamację:

Witam,

W odpowiedzi na Pana reklamację:

1. Otrzymał pan Towar zgodny z ofertą
2. Dostawa luzem świadczy o tym ze widział pan towar przed odbiorem/zakupem. Potwierdził pan kierowcy „może taki być”
3. Węgiel może zawierać podziarno tym przypadku jego zawartość mieści się w normie
4. Podziarno to tez paliwo
5. Orzech I na pana prośbę został wymieszany z orzechem II którego frakcja jest znacznie mniejsza
6. W związku z powyższym reklamacja zostaje odrzucona w całości w związku z jej bezzasadnością.

Czas na pismo adwokackie.

Uważajcie Mirki z #krakow i okolice przed firmą:
KGM Hurtownia Opału
Ul. Myślenicka 86, 32-031 Gaj
http://www.kgmhurtowniaopalu.pl

Sprzedają węgiel z bardzo dużą ilością miału węglowego.
+12
Baron_Al_von_PuciPusia
Zaczyna brakować węgla, w wielu miejscach ceny poszybowały <<< znalezisko
Trudności z zakupem węgla mają mieszkańcy województw: podlaskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego. W niektórych miejscach bez problemu można kupić węgiel importowany ze Wschodu.

- W województwie podlaskim trudno kupić węgiel z polskich kopalń. Bez problemu można zaopatrzyć się w węgiel rosyjski - za lepszy jakościowo trzeba zapłacić jednak ok. 720-740 zł za tonę.
- W składach opału w Małopolsce sprzedawcy robią zapisy nawet na miesiąc do przodu. Ceny w składach poszły drastycznie w górę. Problemów nie ma u autoryzowanych sprzedawców Polskiej Grupy Górniczej.
- W Szczecinie bez problemów można kupić m.in. ekogroszek kolumbijski. Tona - 840 zł. Polskiego węgla jest znacznie mniej, niż w zeszłym roku.


Pojawiają się także informacje o dostawach do Polski węgla z okupowanego Donbasu - co ma trwać już jakiś czas. Energetyka jeszcze nie wykazuje problemów z zaopatrzeniem, ale ciepłownictwo już tak - z powodu ceny oraz zbytniego jego zasiarczenia może zwiększać import.

A to wszystko w kraju słynącym z wydobycia polskiego złota i posiadania największej firmy wydobywczej węgla kamiennego w Europie.

#neuropa #polska #wegiel #ekonomia #energetyka #gospodarka #gornictwo #mikroreklama
+14
F3NIK5
Dość nietypowy węgiel
#wegiel #koty #grill
+8
israelcube
Cyroń Eryk, lat 26, jeden z najwybitniejszych przodowników pracy, osiągnął w lipcu 1948 r. 702% normy dzięki wysiłkowi i umiejętnej organizacji pracy. Pracuje na kopalni "Makoszowy". Jest górnikiem od 1937 r. (z 2-letnią przerwą, gdy był w Wojsku Polskim po wyzwoleniu). W współzawodnictwie bierze udział od października 1947 r.

Kalendarz robotniczy na rok 1949, Spółdzielnia Wydawnicza KSIĄŻKA I WIEDZA

To prawdopodobnie informacje o nim: https://nekropole.info/pl/Eryk-Cyron#person

Przodownik pracy i umarł 1 maja.

#historia #wegiel #prl #historiapolski #historia
+8
Klopsztanga
Moja dziewczyna bardzo do serca wzięła sobie to że jestem z Ślaska i chce mi się przypodobać :) #slask #wegiel #rozowepaski #heheszki +4
buntpl
Chiny odchodzą od węgla. Już „tylko” 100 nowych elektrowni

http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2403-chiny-odchodza-od-wegla-juz-tylko-100-nowych-elektrowni

W grafice podział mocy wg źródła energii w UE, Chinach i Polsce (trochę nieczytelnie)

#ekonomia #energetyka #gospodarka #oze #wegiel
+10
Opornik
Uchwała antysmogowa - postęp, czy kolejny skok na kasiorę pod szczytnymi hasłami?

Wczoraj u Coryllusa przeczytałem szyderę z ZSL-owca za pomocą wp.pl opychającego nam "eko" wkłady kominkowe, dzisiaj rano przeczytałem, żejuż odpowiednie przepisy przepchnięto przez PO w Małopolsce.

Chciałem zadać pytanie tym kilku procent dorosłych ludzi na wykopie*, wśród których być może jest kilka osób orientujących się w temacie smogu w Krakowie, kominków, pieców i norm.
Czy mnie się tylko wydaje, czy to kolejny wylobbowany na rzecz Niemców skok na kasę tubylców, w wielu innych przypadkach?

Reaserch zrobiłem bardzo pobieżny, widzę że wiele pieców kat. 4 i 5 jest polskiej produkcji (a przynajmniej piece/firmy mają polskie nazwy), z kolei na rynku wkładów kominkowych zdają się dominować firmy niemieckie.

Jak to jest waszym zdaniem?
(nie daję tagu ekologia, bo jakkolwiek cel to szczytny, to uważam że na niektórych pustych umysłach gra się tym hasłem jak na cymbałach, nie chce mi się z nimi użerać)

#krakow #malopolska #smog #ogrzewanie #sezongrzewczy #pytaniedoeksperta #wegiel #budownictwo

*reszta to młodzież gimnazjalna i szkół podstawowych
+3
Baron_Al_von_PuciPusia
Węglokoks ma zakaz kupowania węgla w Rosji. Sprzeda też mniej na eksport <<< znalezisko
Nie milkną echa awantury o zagraniczny węgiel, którego ma być w Polsce więcej. Resort energii, który jeszcze rok temu chciał cła importowego dla paliwa z Rosji, wycofuje się ze zgody na jego import przez eksportera węgla, czyli Węglokoks – wynika z informacji DGP.

W poniedziałkowym wydaniu napisaliśmy, że główny eksporter polskiego „czarnego złota”, państwowy Węglokoks, zajmie się teraz jego importem. Powodem są niedobory węgla kamiennego na krajowym rynku spowodowane problemami wydobywczymi największego producenta – Polskiej Grupy Górniczejoraz zbyt małe ilości niskozasiarczonego węgla w krajowych kopalniach. A ten surowiec jest potrzebny ciepłowniom.

Najtaniej węgiel za granicą Polska kupuje w Rosji – dziś to ponad połowa importu do naszego kraju. - Politycznie jednak import węgla z Rosji przez dotychczasowego eksportera, czyli Węglokoks, wygląda po prostu źle – mówi nam osoba znająca sprawę.

(...) Jak ustaliliśmy, Węglokoks dostał też zakaz sprowadzania go z Rosji. Będzie więc musiał kupować paliwo drożej gdzie indziej. Nisko zasiarczony węgiel, którego najbardziej nam brakuje, jest dostępny np. w Kolumbii lub Mozambiku, ale tona kosztuje kilkadziesiąt złotych więcej niż w przypadku surowca z Rosji.

#polska #ekonomia #gospodarka #wegiel #energetyka #weglokoks #mikroreklama
+4
tell_me_more
Grecja, wschodnia Dolina Macedońska. 1/3 powierzchni to nieużytki z powodu szkód górniczych i zanieczyszczeń. W tym rejonie wydobywa się w Grecji węgiel brunatny.

Grecja ustaliła, że do 2028 całkowicie zrezygnują z energetyki węglowej.

#energetyka #grecja #ekologia #geografia #wegiel
+1
Baron_Al_von_PuciPusia
Punkt krytyczny. Energia odNowa
Trailer, jak twierdzą autorzy, 'pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na temat zmian klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej'. Premiera odbyła się 14 maja, a do końca miesiąca film będzie wyświetlany w różnych miastach Polski. Czy znaleźliśmy się w 'punkcie krytycznym'?

(...) Dokument w reżyserii Łukasza Bluszcza zadebiutował w niedzielę, 14 maja, na Millennium Docs Against Gravity Film Festival. „Punkt krytyczny. Energia odNowa” z narracją Marcina Dorocińskiego jest, jak przekonują jego twórcy, „pierwszym polskim pełnometrażowym filmem dokumentalnym na temat zmian klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej”.

Twórcy starają się pokazać wpływ emisji gazów cieplarnianych na życie ludzi i przekonać widza, że odpowiedzią na zmiany klimatyczne jest poprawa efektywności energetycznej i inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednocześnie pokazują problemy, z jakimi borykają się inwestorzy ─ choćby grupa ośmiu rolników, którzy wspólnie wybudowali turbinę wiatrową, a dzisiaj mają problem ze spłatą kredytu.

Bluszcz zabiera widzów także na Barbórkę w Wałbrzychu, gdzie po szesnastu latach od zakończenia wydobycia wciąż można usłyszeć nadzieje na ponowne otwarcie kopalń. Skutecznie podsycają je kolejne doniesienia o zainteresowanych wydobyciem, choć ich pomysły nigdy nie wyszły poza łamy gazet.

Nadzieje górników na renesans węgla skutecznie podtrzymują także politycy. Twórcy filmu obsadzili w roli niepoprawnych optymistów, czy też wyrachowanych cyników, liderów wszystkich czterech ugrupowań politycznych rządzących Polską od szesnastu lat. Tymczasem, jak zauważają wypowiadający się w filmie eksperci, zużycie i wydobycie węgla w Polsce spadają od niemal dwudziestu lat. Natomiast nowe bloki energetyczne, co podkreślił w popremierowej dyskusji dr Michał Wilczyński, b. główny geolog kraju, za kilkanaście lat będą spalać węgiel importowany z Rosji, bowiem taniego krajowego surowca będzie już brakować.

(...) Jak pokazuje szereg badań opinii publicznej blisko 90% Polaków jest przekonanych, ze ocieplanie klimatu postępuje, a zdecydowana większość respondentów obarcza winą za to działalność ludzką. Jednocześnie niemal wszyscy Polacy oczekują od rządu szybszego rozwoju energetyki odnawialnej. Co ciekawe, w obu przypadkach są zgodni bez względu na poglądy polityczne.

(...) Kolejne pokazy wraz z dyskusjami w gronie twórców filmu i zaproszonych ekspertów zaplanowano odbędą się one w Krakowie (22 maja), Katowicach (23 maja), Wrocławiu (24 maja), Poznaniu (25 maja), Łodzi (26 maja), Szczecinie (29 maja) Gdańsku (30 maja) i Bydgoszczy (31 maja).

Za: http://wysokienapiecie.pl/oze/2273-punkt-krytyczny-energia-odnowa-recenzja-filmu

#neuropa #polska #swiat #film #energetyka #wegiel #oze

Czyli też #krakow #katowice #wroclaw #poznan #lodz #szczecin #gdansk #bydgoszcz
+24
Altru
#jedzenie #slask #wegiel

Ktoś chętny?
+5
Baron_Al_von_PuciPusia
Co z tym węglem? W Polsce występują niedobory węgla dla ciepłownictwa <<< znalezisko
Albo jest go za dużo i leży na zwałach, albo go brakuje i ciepłownie skarżą się na trudności z jego zakupem. A to wszystko w kraju, który węglem stoi…

(...) — Ciepłownie zużywają około 6 mln ton węgla rocznie. Kłopoty z jego zakupem sygnalizuje prawie 40 proc. małych i średnich ciepłowni o mocach od kilkudziesięciu do ponad 100 MW. Brakuje węgla o odpowiednich parametrach, czyli kalorycznego i z niską zawartością siarki.

(...) Porównując potrzeby ciepłowni z adresowaną do nich sprzedażą polskich kopalń, można zauważyć, że co najmniej 1,5-2 mln ton pochodzi z importu. Głównie ze Wschodu. I to pomimo „nieoficjalnych zaleceń”, aby kupować w kraju. Niestety import wyhamował, ponieważ wzrosły ceny na rynkach międzynarodowych. Rosjanie, korzystając z koniunktury, wolą go sprzedawać na rynkach chińskim, tureckim i japońskim, gdzie uzyskują wyższe ceny.

Z innego źródła:

(...) Kłopoty z realizacją zakładanej wielkości wydobycia miała m.in. należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Pniówek. Z tego powodu spółka nie zrealizowała w pełni dostaw węgla koksowego do największej koksowni w tej części Europy – Zdzieszowic należących do ArcelorMittal Poland. – W czwartym kwartale ubiegłego roku dostawy z JSW do naszej koksowni były mniejsze, niż zakładano. Z tego tytułu konieczne było skorzystanie z zamorskich źródeł – potwierdza nasze informacje Monika Olech z ArcelorMittal Poland.

(...) generalnym problemem polskiego górnictwa nie jest sama wielkość produkcji, ale jej jakość. To, że kopalnie wyprodukowały w ubiegłym roku 70,4 mln ton węgla kamiennego (wstępne dane katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu) wobec 72,2 mln ton rok wcześniej, wiele nie mówi. Jeśli jednak dodamy, że ok. 5 proc. tej produkcji to paliwa nienadające się do sprzedaży, których spalanie niebawem będzie zakazane (chodzi m.in. o muły węglowe o najgorszej kaloryczności), to okaże się, że paliwa, na które jest zapotrzebowanie, po prostu zaczyna brakować. Zwłaszcza gdy nałożą się na to jeszcze problemy geologiczne (np. nieprzewidziane uskoki ścian), techniczne (np. awarie maszyn) czy naturalne (np. zagrożenie pożarowe czy wzrost stężenia metanu wymuszający zatrzymanie wydobycia).
http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1011863,kopalnie-zapasy-wegla.html

#polska #gospodarka #wegiel #energetyka #mikroreklama
+7
TerapeutyczneMruczenie
Garść danych o zanieczyszczeniu powietrza

W 1970 r. średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego w Krakowie przekroczyło 120 µg/m3. W 2014 r. najwyższe średnioroczne stężenie pyłu PM 10 w Krakowie zmierzono na stacji znajdującej się na al. Krasińskiego i wynosiło 64µg/m3, niemal dwukrotnie mniej niż w 1970.

W latach 1990–2014 ograniczono emisję CO oraz tlenków azotu o około 30%, emisję pyłów zawieszonych PM10 o 35% i PM2,5 o 25%, tlenków siarki o 75% i nielotnych związków organicznych (NVOC) o 17%.

W okresie PRL-u o zanieczyszczeniu powietrza informowały zarówno gazety związane z władzą: Trybuna Robotnicza, jak i opozycją: Informator NSZZ Solidarność Politechniki Śląskiej.

Często podnoszony jest argument, że inne kraje (zwłaszcza Niemcy) konsumują więcej węgla, emitują więcej zanieczyszczeń, mają większy problem ze smogiem, a problem smogu w Polsce został sztucznie stworzony i rozdmuchany w celach politycznych lub ekonomicznych. Faktem jest, że Niemcy zużywają najwięcej węgla spośród krajów Unii Europejskiej—w 2015 r. było to 112,2 milionów ton (szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej). Jednak sama konsumpcja węgla nic nie mówi o emisji zanieczyszczeń. Niemcy mimo wyższej o blisko 50% konsumpcji węgla emitują mniej pyłów zawieszonych niż Polska. (...) W porównaniu do wielkości gospodarki każdy z pięciu największych krajów EU emituje mniej zanieczyszczeń niż Polska. W przeliczeniu na mieszkańca jedynie Niemcy emitują więcej CO2.

#smog #wegiel #zanieczyszczeniepowietrza #zdrowie #ekologia #neuropa #polska
+3
HohoHo2015
Nie wiecie czy przy takich temperaturach piec wolnostojący max 125 C jak ogrzewa przestrzeń typu blaszany garaż do ilu stopni parę metrów od pieca i dalej do 10 m? http://s45.photobucket.com/user/2004PassatTDI/media/Wood%20Sove/IR000111.jpg.html

#technika #warsztat ( ) #budownictwo ( ) #dom ( ) #wegiel ( ) #architektura ( ) #budujzwykopem ( #czystepalenie ( )
#ogrzewanie
+1
garmil
Sezon grzewczy w pełni ale dopiero udało mi się podłączyć system monitoringu parametrów instalacji CO ;)
A więc tak:
- 5 czujników temperatury ds18b20
- temp. wody w kotle
- temp. na wyjściu mieszacza CO (na grzejniki)
- temp. na powrocie mieszacza
- temp. na wyjściu CWU (bojler)
- temp. na powrocie CWU
- 1 czujnik PT100: temperatura spalin w czopuchu
- dwa przepływomierze
- całość na jednym #esp8266 z przesyłaniem danych do #thingspeak
- plus wyświetlacz z podglądem aktualnych parametrów (pierwszy wiersz to temperatura na wyjściu)

czujniki temp. i przepływomierze to nic innego jak dwa prowizoryczne ciepłomierze, które mają wskazać plus minus ile ciepła poszło do instalacji. Teoretycznie chodzi o to, że mogę robić, załóżmy tygodniowe, eksperymenty parametrów spalania (i mogę porównywać ile węgla poszło a ile ciepła łącznie wydała instalacja)

Ogólnie mam problem ze zbyt wysoką temperaturą komina, powinno być poniżej 200, piec i tak pracuje z ciut mniejszą mocą niż nominalna, a jak ograniczam dopływ powietrza to nie do końca dopala.
Piec na ekogroszek z podajnikiem.

#garmilmajstruje #piec #ogrzewanie #wegiel #elektronika #diy
+52
JohnMaxwell
Mirki, piec Buderus Funke Logica, konstrukcja jak na zdjęciu.

Jak sprawnie rozpalać w takim piecu od góry? Chodzi mi głównie o dopływ powietrza. Piec ma również dmuchawę powietrza.

#piec #palenie #ogrzewanie #smog #wegiel
lowca_nalesnikow
Linia kosmetyków dla #rozowepaski ze #slask ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#heheszki #wegiel #polskiezloto
+5
Baron_Al_von_PuciPusia
Bruksela opublikowała decyzję dotyczącą górnictwa
Wynika z niej, że kolejne trzy kopalnie: „Sośnica”, „Śląsk” i „Rydułtowy” mają zostać definitywnie zamknięte do końca 2018 r. Na prośbę polskiego rządu Komisja Europejska „wygumkowała” jednak dokładne daty ich likwidacji.

(...) Decyzja nie pozostawia złudzeń. Tabelka nr 7 zawiera listę kopalń, które polski rząd zgłosił do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie będą zamknięte. Jak byk figurują tam „Sośnica” i „Rydułtowy” (Polska Grupa Górnicza) oraz „Śląsk” (Katowicki Holding Węglowy).
Punkt 79 głosi: „Polskie władze potwierdzają, że przeniesienie wymienionych kopalń do SRK jest równoznaczne z decyzją o ich likwidacji tj. z zaprzestaniem wydobycia węgla i zamknięciem kopalni. Całkowite zaprzestanie wydobycia nastąpi nie później niż z chwilą przekazania kopalni do SRK”.


To jak to było z tymi kopalniami wcześniej? Że nie zamykać, że otwierać na nowo, że co?

Oczywiście przesunięcie ich do SRK należy popierać. Szkoda, że tak mało. Górnictwo państwowe jest zupełnie nieefektywne i nieopłacalne. Tym razem #dobrazmiana bez sarkazmu, chociaż w rzeczywistości to tylko kontynuacja działań poprzedniej władzy.

http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2025-bruksela-opublikowala-decyzje-dotyczaca-gornictwa

#neuropa #polska #energetyka #gornictwo #wegiel
+32
YetizMazur
Dlaczego Polsce wśród tylu bogactw naturalnych musiał się trafić akurat gówno węgiel? (╯︵╰,) Ani to cenne ani rzadkie.

#gownowpis #surowce #wegiel
+1
Baron_Al_von_PuciPusia
Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku
W piątek, po 110 latach, wydobycie zakończyła kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu. Zwalniani górnicy o nową pracę nie muszą się martwić. Jednak coraz częściej sami szukają jej już poza górnictwem, bo choć to węgiel zbudował potęgę Śląska, to dawno przestał być jego głównym aktywem. Stały się nim nowoczesny przemysł i ludzie. Paradoksalnie ograniczenie zatrudnienia w górnictwie może przyśpieszyć rozwój przemysłu na Śląsku. Jak to możliwe?

Belgia zamknęła wszystkie kopalnie węgla kamiennego ponad dwadzieścia lat temu. Francuzi wydobyli ostatnią tonę w 2004 roku. Dokładnie rok temu w ich ślady poszła Wielka Brytania. Za dwa lata ostatnie dwie kopalnie zamkną Niemcy. W tym samym roku jedyną istniejącą jeszcze kopalnię zamkną Włosi. Do końca 2018 roku większość swoich kopalń węgla kamiennego zlikwiduje także Hiszpania. Likwidacje kopalń trwają także w Czechach, Rumunii i wielu innych krajach świata ─ w tym USA i Chinach.

Dlaczego Europa zamyka kopalnie?
Wszystkie gospodarcze potęgi Europy likwidują górnictwo nie dlatego, że skończył im się węgiel albo przestały go spalać. Ba! Niemcy, Brytyjczycy i Hiszpanie stali się jednymi z największych importerów tego surowca na świecie (wg danych Międzynarodowej Agencji Energii w 2015 roku dwa pierwsze kraje sprowadzały odpowiednio 55 i 25 mln ton). Tymczasem udokumentowane zasoby węgla pozwoliłyby im jeszcze na co najmniej sto lat wydobycia.


Górnictwo w tych krajach skończyło się po stu latach intensywnego wydobycia z powodu kosztów. Najpłytsze i najtańsze pokłady węgla już dawno zostały wyeksploatowane. Sięgano coraz głębiej i kopano coraz drożej. W końcu znacznie drożej, niż udawało się sprzedawać węgiel. Zamknięta rok temu brytyjska kopalnia wydobywała węgiel po 150 euro za tonę, chociaż na rynku można go było kupić za 50 euro. Niemcy każdego roku dokładają do górnictwa 1,5 mld euro z pieniędzy podatników. W Hiszpanii krajowy węgiel jest tak drogi, a jednocześnie o słabych parametrach, że rząd wprowadził prawo nakazujące jego zakup.

(...) Po niemal wieku intensywnego wydobycia, średnia głębokość na jaką zjeżdżają polscy górnicy to już 750 m. Jeszcze dekadę temu było to 100 m płyciej, a na początku lat 90. aż 250 m bliżej powierzchni. Rekordzistką jest jedna z najmłodszych polskich kopalń, otwarta w 1979 roku KWK „Budryk”, gdzie węgiel wydobywa się już z głębokości 1300 m. Temperatura powietrza tak głęboko pod ziemią przekracza 30 st. C, a ścian 50 st. C. Wentylacja, odwodnienie, odmetanowanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe coraz głębszych i coraz dłuższych korytarzy jest po prostu coraz kosztowniejsze. Coraz więcej kosztuje także wywóz urobku, przewóz rzeczy, dowóz i dojście pracowników do ścian, nierzadko przekraczające godzinę w jedną stronę.

#polska #europa #wegiel #gornictwo #gospodarka #slask #mikroreklama
+19
Baron_Al_von_PuciPusia
Górnicy czarują rząd cyframi
Co tak naprawdę składa się na "wyjątkowo wysokie opodatkowanie polskiego górnictwa"? Rozkładamy płatności spółek górniczych na czynniki pierwsze.

Polskie górnictwo ma ponad 10 mld zł niespłaconych zobowiązań m.in. przez wyjątkowo wysokie opodatkowanie, sięgające aż 100 zł w każdej tonie węgla ─ przekonują spółki górnicze. Tłumaczą, że węgiel jest dotowany na całym świecie. Jak zwykle politycy obiecują zmiany i… niewiele będą w stanie zrobić, bo branża mocno szafuje cyframi.

#polska #gospodarka #finanse #wegiel #gornictwo #ekonomia #mikroreklama
+27
Juzef
No elo, właśnie rozpalam. Sąsiad zza ściany też.
Budynki, kotły i opał takie same.
Tyle że ja jestem skąpy, więc spalam opał w całości, a sąsiada szczodrobliwie dzieli się nim z otoczeniem (⌒(oo)⌒)

#palenieodgory #piwnica #ogrzewanie #wegiel #sezongrzewczy
+11
karol91plch
A pomyslałem sobie zima sie zbliza ,to po handluje węglem :D
#wegiel #kopalnia
+3
Juzef
Było niedawno znalezisko o ekonomicznym paleniu a w minioną sobotę przekuwaliśmy to w praktykę na rynku #katowice.
Specjalnie dla tych, którym się wydaje, że ekogroszek to jest jakiś nadwęgiel, palone było uczciwym ekogroszkiem właśnie.

I co? Zasypany na chama kopci jak wściekły – tak jak dowolne inne paliwo.
A rozpalony od góry nie wydziela nawet cienia dymu – tak jak dowolne inne paliwo (ʘ‿ʘ)
Ktoś powie, że efekt przewidywalny, więc po co kopcić? Ano po to, że to ten kopcący komin ściąga zainteresowanie jak magnes w składzie pinezek. Ten, co nie kopci, jest nudny – trzeba co chwila udowadniać, że tam na pewno się pali ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ogrzewanie #wegiel #polskiedomy #efektywnoscenergetyczna
+13
oczkers
Całościowe, ogólne podsumowanie pierwszego półrocza w polskim sektorze węgla kamiennego:

Cena zbytu węgla ogółem w okresie styczeń – czerwiec 2016 r. wyniosła 230,41 zł/t i w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. obniżyła się o 14,0 proc

średni jednostkowy koszt produkcji węgla w okresie styczeń – czerwiec w górnictwie węgla kamiennego wyniósł 263,86 zł/t i zmniejszył się, w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r., o 40,59 zł/t (o 13,3 proc.).

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/1687989,cena-zbytu-wegla-w-i-polroczu-spadla-14-0-proc--rdr
#gielda #gornictwo #wegiel #kopalnie #gpw
+5
Baron_Al_von_PuciPusia
Podziemne Zgazowanie Węgla to brudna technologia
Najnowszy raport pt. „Podsycanie ognia” (ang. „Fuelling the Fire”) światowej organizacji Friends of the Earth International ukazuje jak poważne zagrożenie dla klimatu i stanu środowiska stanowi podziemne zgazowanie węgla.

(...) Raport „Fuelling the Fire” zawiera opis prób wykorzystania technologii PZW z Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin, RPA i Wielkiej Brytanii, realizowanych w okresie ostatnich 30 lat. Jak wskazują autorzy raportu, technologia ta powoduje poważne straty w środowisku naturalnym (m.in. poprzez skażenie wody), a jej rozpowszechnienie spowodowałoby katastroficzne zmiany klimatu. Emisje dwutlenku węgla związane z produkcją prądu z PZW są ok. 10-krotnie większe niż w przypadku energetyki słonecznej i blisko 40-krotnie większe niż w energetyce wiatrowej.

(...) Według danych NIK (5), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na badania nad podziemnym zgazowaniem węgla przeznaczyło dotychczas prawie 80 mln zł. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli jej wykorzystanie na skalę przemysłową jest niepewne i najwcześniej może nastąpić w 2030 roku.

Odległa perspektywa przemysłowego wykorzystania, jak i wątpliwości dotyczące skutków środowiskowych i klimatycznych podziemnego zgazowania węgla powodują, że powinniśmy się pozbyć złudzeń, że będzie to remedium na problemy naszego sektora energetycznego oraz na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatu – mówi Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

#technologia #wegiel #energetyka #pzw #ciekawostki #baron24 #mikroreklama
+6
szurszur
Doskonała ilustracja tego, ze przed wyborami jedno a po nich drugie.
Dwa pierwsze zrzuty sprzed wyborów a trzeci z dzisiaj.

#wegiel #gospodarka #pis
+8
N....h
1 lipca 1925 r. Niemcy podwyższają taryfy celne na towary z Polski.

Niemcy na wszelkie sposoby chciały wymusić na II Rzeczpospolitej rewizję zachodniej granicy Polski.

Do "gospodarczego" starcia Polski i Niemiec doszło już w czerwcu 1925 roku, gdy Niemcy nie zgodziły się na dalszy bezcłowy wwóz polskiego węgla. Negocjacje nie przyniosły skutku. Zaproponowany przez Berlin miesięczny kontyngent węgla w wielkości 100 tysięcy ton miesięcznie został odrzucony przez Warszawę, która domagała się co najmniej eksportu pół tony surowca.

W odpowiedzi polski rząd ogłosił dekret zabraniający importu wielu artykułów z Niemiec.
Na reakcję Berlina nie trzeba było długo czekać. 1 lipca 1925 roku rząd niemiecki podwyższył taryfy celne na towary pochodzące z Polski. Co więcej, w kolejnych dniach wprowadzono zakaz importu niektórych towarów z naszego kraju. 11 lipca Warszawa odpowiedziała podobnymi zakazami.

W efekcie eksport polskiego węgla do Niemiec załamał się. O ile w pierwszej połowie 1925 roku wynosił 2,7 mln ton, to już w drugim półroczu było to zaledwie 18 tysięcy ton. Cierpiał na tym polski przemysł ciężki, pozbawiony najpoważniejszego rynku zbytu.

Polsko-niemiecka wojna celna miała podtekst polityczny. Naruszając podstawy polskiej gospodarki, Niemcy chcieli zdestabilizować młode państwo i zrewidować postanowienia dotyczące wschodniej granicy. Wraz z działaniami na płaszczyźnie gospodarczej, Berlin prowadził szeroko zakrojoną antypolską akcję dyplomatyczną.

pokaż spoiler źródło:nowahistoria.interia.pl


#historia #fotohistoria #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gospodarka #wegiel
+5
robinfoodpl
O, teleportowało nas do Sosnowca ( ͡º ͜ʖ͡º)
I co z tego wynikło zapytacie? A recenzja pierogarni. Sporo ich tam mają, wybraliśmy więc taka, która dobrze się zapowiadała. I było prawie perfekcyjnie, gdyby nie kilka szczegółów..

http://bit.ly/PierogarniaNaTargowej

#sosnowiec #blog #foodporn #recenzja #robinfood #pierogi #slask #kzkgop #gop #recenzje #wegiel

PS. #wykop @wykop naprawicie wreszcie ten mikroblog? Jak wrzuca się post z emoji to ucina go. Dobrze o tym wiedzieć, po opublikowaniu posta ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Leitho
#dron #drony #cyberpunk #wegiel #kolej #pkp #zlodzieje #kradziez

Być może #bylo , lecz ja nie zauważyłem, więc postanowiłem wrzucić #kalkazreddita

"Drone warning drawn by and for people stealing coal from trains in Poland."

https://www.reddit.com/r/Cyberpunk/comments/4ibaci/drone_warning_drawn_by_and_for_people_stealing/
+11
26_29
Ludzie stworzyli mega ludzika ;)

#wegiel #kominy #chmury #klimat #foto
+1
Baron_Al_von_PuciPusia
Co tam słychać w 'strategicznej gałęzi przemysłu' gdzie można znaleźć 'polskie złoto'?
Na rynku węgla będzie gorzej: większa podaż, mniejszy popyt i ceny
Sytuacja na krajowym rynku węgla energetycznego w roku 2016 będzie znacznie gorsza niż w roku 2015 – będzie duża nadpodaż węgla, zmniejszy się popyt a tym samym spadną ceny węgla – wynika z analiz Domu Maklerskiego banku PKO BP.

2016 r. zapowiada się bardzo ciężko dla branży węglowej. Po pierwsze, po raz pierwszy od kilku lat wzrośnie produkcja węgla (szacujemy, że o ponad 2 mln ton). W 2015 r. produkcja lekko spadła (o 1 proc.), a popyt był dodatkowo wzmocniony zakupami Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) oraz towarowaniem się spółek energetycznych i firm handlowych. Również mocno spadł import (o 47 proc.), przy spadku eksportu o 18 proc. W efekcie zapasy przy kopalniach spadły o prawie 3 mln ton, to jest o prawie 40 proc. W tym roku popyt łączny może być mniejszy w związku z brakiem wymienionych wyżej czynników wspierających – oceniają analitycy Domu Maklerskiego banku PKO BP.

Z drugiej strony zakładają wzrost popytu z elektrowni o ok. 1-2 proc. (w styczniu i lutym wzrost sięgnął 4 proc. ze względu na remont w Elektrowni Bełchatów) i delikatny spadek z ciepłowni ze względu na ciepłą zimę. Łączne zużycie powinno wzrosnąć o około 1 proc.

Analitycy DM PKO BP oceniają, że połączenie wzrostu wydobycia o 3 proc. ze spadkiem zagregowanego popytu (zakładając brak powtórnych zakupów z ARM) o 1 proc. spowoduje wzrost zapasów i presję na ceny na i tak trudnym rynku.

(...) Pomocy dla krajowych spółek węglowych nie należy spodziewać się ze światowego rynku węgla. Ceny węgla w ARA utrzymują się w okolicy 45 dolarów za tonę, a odbicie od dołka wyniosło niecałe 7 proc.

- Na świecie panuje wyraźna nadpodaż, a popyt znajduje się w odwrocie – czytamy w raporcie.

(...) - Podsumowując, światowa produkcja węgla zaczęła spadać już w latach 2014-2015 i można oczekiwać, że cięcia przyspieszą jeszcze w kolejnych latach przede wszystkim z powodu zapowiadanego zmniejszania mocy w Chinach (nawet o 1 mld ton w ciągu 3-5 lat!!, czyli o 17 proc.). Jest to związane z widocznym już w zeszłym roku spadkiem globalnego popytu, który ze względu na ochronę środowiska i promocję innych nośników energii powinien utrzymać się w następnych latach – piszą autorzy raportu Domu Maklerskiego PKO BP.
http://energetyka.wnp.pl/na-rynku-wegla-bedzie-gorzej-wieksza-podaz-mniejszy-popyt-i-ceny,272764_1_0_0.html

Mam pewną myśl - podatek węglowy od każdego obywatela. Jakieś 10 złotych od osoby miesięcznie, oczywiście poza elektoratem partii rządzącej, no bo jak tak można prawdziwych Polaków gnębić podatkami? To by mogło nawet pozwolić załatać możliwe tegoroczne straty w państwowym górnictwie.

#neuropa #polska #wegiel #finanse
+16
Pokaż następne