1Ameredhel1
Ale im się na śmieszki zebrało XD

#humorobrazkowy #wojsko #kapitanbomba #walaszek

Źródło: KLIK
+534
sedros
Takiego łobuza ustrzeliłem ostatnio jak mi na moje własne niebo wlatał!

Z tego co udało mi się ustalić to samolot szkolno-treningowy Alenia Aermacchi M-346 stacjonujący w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

--
Więcej zdjęć lotniczych mojego autorstwa.

Jeśli spodobało Ci się to zdjęcie to zapraszam do obserwowania tagu #sedrosfoto i odwiedzenia mojego fotobloga, gdzie znajdziesz więcej moich zdjęć.

#fotografia #mojezdjecie #tworczoscwlasna #awiacja #samoloty #mysliwce #wojsko #wojskopolskie #alenia #aermacchi #m346 #odrzutowce #deblin #aircraftboners
+8
czornyj_bumer
Zmechol- niezbyt inteligentny ale za to silny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#wojsko #heheszki
+6
Nokimochishii
Ciekawy powód Rada Dzielnicy Wieniawa wystosowała do AMW żeby nie sprzedawać działki przy ul. Spadochroniarzy.

#lublin #wojsko
+6
Fix
#wojna #wojsko #azja #kultura #artysta Pomnik, nadzieja na pokój w Libanie +7
piekna_gabi
#aircraftboners #lotnictwo #wojsko #historiajednejfotografii

Wspomnień czar.
Ostatni taki kosiak.
Piątka Su-20 z 7. plbr Powidz w niskim przelocie nad lotniskiem Bydgoszcz - 28 lutego 1997 roku.
Prowadzący kpt. pil. Krzysztof "Kris" WALCZAK (Su-20 nr burtowy 6136).
Po rozpuszczeniu i lądowaniu zakończyła się historia użytkowania Su-20 w lotnictwie SZ.
Zdjęcie: Remigiusz Gadacz.
+28
cobytuzjesc
A wy co, dalej jakieś powietrznodesantowe czy inne lotnictwo?

#wojsko #heheszki
+3
Baron_Al_von_PuciPusia
Bałkany. Raport z polskich misji - płk Grzegorz Kaliciak <<< znalezisko
Rok 1992 – to właśnie wtedy polscy żołnierze wyruszyli z misją na terytorium byłej Jugosławii. I są tam do dziś, choć już w dużo mniejszej liczbie niż przed laty. Tamte wydarzenia we wspomnieniach m.in. żołnierzy przytacza płk Grzegorz Kaliciak, autor książki "Bałkany. Raport z polskich misji".

(...) Szybko okazało się, że pod wpływem doświadczeń z Bałkanów nasza armia musi się zacząć zmieniać. Stawką było życie żołnierzy. Po licznych meldunkach, do polskiego kontyngentu zaczął trafiać wreszcie nowy sprzęt. Saperzy, których wspomnienia pojawiły się w książce "Bałkany. Raport z polskich misji", są zgodni – największy wpływ na wszystkich miała śmierć ich dwóch kolegów: kapitana Witolda Kowalczyka i chorążego Wiesława Kucińskiego.

"To był szok dla wszystkich. Wypadek, śmierć. Wydawało się to bez sensu, niepotrzebne. Życie zmarnowane bez powodu. Bo jakie znaczenie miała ta śmierć dla misji w Jugosławii? Niektórzy mogą powiedzieć, że nie miała żadnego. Ale to nieprawda. Zmieniła wszystko. Nie poszła na marne. Młodzi żołnierze zrozumieli powagę sytuacji. Zaczęli bardziej dbać o kolegów, czuć odpowiedzialność za nich. Stali się życzliwsi. Atmosfera zrobiła się przyjaźniejsza, ludzie wiedzieli, że mogą na siebie liczyć. Stali się drużyną. I potem mało kto myślał, żeby służbę kończyć na bieżącej turze" – wspomina Zuchowicz.

Okładka ze strony wydawcy:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/balkany

#ksiazki #czytajzwykopem #polska #balkany #historia #wojsko #wojskopolskie #ciekawostki
+7
kvgewhr
to jest kurwa jakiś żart że ten kraj mając zamiast czołgów takie tankietki był przekonany że będzie w stanie obronić swojej niepodległości i zwyciężyć każde zło xDDDDD

pokaż spoiler inb4 tankietki kiedyś były modne i chuj ci do tego. mogły sobie być modne ale zasranym interesem wojska polskiego było być zorientowanym 24/7 jak wygląda w tej chwili wojna i jakie uzbrojenie sobie radzi najlepiej a wystarczyło poobserwować wojne domową w hiszpanii. chociaż jak sobie przypomne że mieliśmy jakiś OP karabin przeciwpancerny ale był tak tajny że nawet nasze wojsko o nim nie wiedziało to jednak opuszczam już ręce i ide do domu.

#wojsko #wojskopolskie #czolgi #drugawojnaswiatowa
+20
Baron_Al_von_PuciPusia
Pakiet do tych F-35 co je Polska chce kupić za 6,5 mld $, podobno Block 4, bo wiecie, rozumiecie kolejne 'blocki' to coś a la - niezwykle uproszczając - update systemów. Jest szansa na dorabianie jakiś śrubek, tak twierdzi sprzedawca.

https://www.janes.com/article/89151/dod-awards-usd1-8-bn-for-further-f-35-upgrades

http://www.airforcemag.com/MagazineArchive/Pages/2019/March%202019/Keeping-the-F-35-Ahead-of-the-Bad-Guys.aspx

Poland has requested to buy thirty-two (32) F-35 Joint Strike Fighter Conventional Take Off and Landing (CTOL) Aircraft and thirty-three (33) Pratt & Whitney F-135 Engines. Also included are Electronic Warfare Systems; Command, Control, Communications, Computer, and Intelligence/Communications, Navigational, and Identification (C4I/CNI); Autonomic Logistics Global Support System (ALGS); Autonomic Logistics Information System (ALIS); Full Mission Trainer; Weapons Employment Capability, and other Subsystems, Features, and Capabilities; F-35 unique infrared flares; reprogramming center; F-35 Performance Based Logistics; software development/integration; aircraft ferry and tanker support; support equipment; tools and test equipment; communications equipment; spares and repair parts; personnel training and training equipment; publications and technical documents; U.S. Government and contractor engineering, logistics, and personnel services; and other related elements of logistics and program support. The estimated cost is $6.5 billion.
https://dsca.mil/major-arms-sales/poland-f-35-joint-strike-fighter-aircraft

Lockheed executives said Poland will get planes with the Block 4 package installed. Greg Ulmer, Lockheed’s vice president and general manager for the program, has expressed an interest in having Poland take part in the industrial base for the planes.

Once Polish companies are approved as our supplier partners, they could make parts not only for the Polish aircraft but also for those supplied to other countries, such as the U.S. or Japan,” Ulmer said.
https://www.defensenews.com/global/europe/2019/09/11/poland-cleared-to-buy-f-35-fleet/

#polska #lotnictwo #modernizacjawojskapolskiego #wojsko #wojskopolskie #technologia #ciekawostki
+5
MagicPiano222
Pożar w Pyszącej na wysypisku śmieci zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców! To już prawdziwa tragedia. Mieszkańcy Pyszącej zwracają się z dramatycznym apelem do władz państwowych o wsparcie. Wojewoda wielkopolski skierował wniosek do MON o pomoc w gaszeniu pożaru przez wojsko polskie, bo strażacy PSP i OSP nie są sami w stanie opanować ognia. Mieszkańcom grozi ewakuacja, to już 9. pożar tego wysypiska śmieci. Poniżej zdjęcia z miejsca akcji przesłane przez Mirosław Piasecki.

https://www.facebook.com/487130634745374/posts/1687007408091018?sfns=mo

Wykop https://www.wykop.pl/link/5126661

#smieci #pozar #mon #strazacy #psp #strazpozarna #pomocy #bezpieczenstwo #wykopefekt #wojsko
+5
Baron_Al_von_PuciPusia
Plany rozwoju niemieckiej Marynarki Wojennej do 2030.

To tym będą nam bronić portów gdy my sami już nie będziemy mieli czym. ¯\_(ツ)_/¯

https://twitter.com/Militarium/status/1171495640880148480

#niemcy #wojsko #militaria #ciekawostki #marynarkawojenna
+12
piotr-zbies
Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż 32 samolotów F-35 po promocyjnej cenie

pokaż spoiler 6,5 mld dolarów ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


#wojskopolskie #wojsko #militaria #militaryboners #samoloty #aircraftboners #lotnictwo
+10
Nfvr
Mirkowcy,

Jako, ze chce sobie spowrotem posklejac modele majac nostalgie do swoich mlodzienczych lat to pytam:

Jakie firmy pod wzgledem koszt / jakosc modeli plastikowych warto rozpatrzyc?

Zawsze kupowalem revell, ale wiem, ze jest sporo innych firmy :3

#kiciochpyta #modele #hobby #zabawki #militaria #wojsko
+1
hardkorowymoksu
#wojsko czy sluzba wojzgowa powinna zostac przywrocona? odpowiedzi pozostawiam panstwu xD +2
Baron_Al_von_PuciPusia
7 lat opóźnienia w pozyskaniu 18 szt. Rosomaków WPT (Wozu Pomocy Technicznej) <<< znalezisko
Zakończenie pracy rozwojowej na opracowanie WPT na podwoziu Rosomaka zostało przesunięte na koniec 2021 roku, a pozyskanie 18 seryjnych pojazdów ma nastąpić do końca 2025 roku. Wbrew umowie na kwotę ok. 230 mln z 2014 roku, kiedy to przewidywano zakończyć te prace pod koniec 2018 roku.

Jednocześnie:

W latach 2016-2017 na potrzeby Sił Zbrojnych RP przekazano 33 egzemplarze Wozów Rozpoznania Technicznego (WRT). Rosomaki WPT mają umożliwiać dokonywanie bardziej skomplikowanych prac naprawczych.

#polska #wojsko #wojskopolskie #zainteresowania #modernizacjawojskapolskiego #militaria
+8
sropo
Rocznica na dziś!
9 września 1698 roku miała miejsce bitwa pod Podhajcami

Hetman polny koronny Feliks Kazimierz Potocki pokonał Tatarów w bitwie pod Podhajcami.

Była to ostatnia w historii bitwa Polaków z Tatarami i ostatnia bitwa w wojnie polsko-tureckiej z lat 1683 – 1699. 26 stycznia 1699 roku zawarto pokój w Karłowicach, który otworzył nowy dział w historii stosunków między Rzeczpospolitą, a Turcją.

Skończyła się pewna epoka, prawie trzech wieków wojen między obu państwami, a rozpoczęła się epoka współpracy w obliczu wzrostu potęgi Austrii i Rosji.
_______________________
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT, który znajdziesz TUTAJ

#historykon #historia #ciekawostki #wojna #bitwyswiata #armia #wojsko #liganauki #nauka #gruparatowaniapoziomu #polska #turcja #kalendarium #wydarzenia #ron #rzeczpospolita
+6
Baron_Al_von_PuciPusia
Kuriozalne kulisy afery w spółce Cenzin. Jak przelano 4 miliony na konto oszustów
Przelewu - który zamiast czeskiej firmie wysłano do Turcji - nikt nie nadzorował, bo w należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółce trwała rotacja prezesów. Stanowisko obejmował agronom Waldemar Humięcki, ten sam, który zwalniał prezesów stadnin z Janowa i Michałowa.

O tym, że jesienią 2018 roku spółka Cenzin - centrala handlu bronią będąca w składzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej - padła ofiarą oszustwa, poinformowało w lutym 2019 roku Radio RMF FM. To wówczas ujawniono, że pracownicy spółki dali się podejść cyberprzestępcom i przesłali 4 mln zł na nieuprawnione konto bankowe.

(...) W październiku 2018 r. Cenzin finalizował zakup amunicji. Towar był w Polsce od dwóch tygodni, jego dostawcą była czeska firma Sellier Bellot. Przelewu 4 mln zł dokonała stosunkowo niedawno zatrudniona pracownica Biura Lądowego. Dała się nabrać oszustom (wysłali Cenzinowi fałszywe maile o zmianie numeru konta dostawcy). Pieniądze zamiast do czeskiego partnera trafiły na konto firmy Sellier Bellot Danismanlik ze Stambułu w Turcji. Z nią żadnej umowy nie było.

Transakcję miał nadzorować dyrektor biura. Wcześniej zajmował się sprzedażą kserokopiarek, o obrocie specjalnym nie miał pojęcia. A w październiku był już na wypowiedzeniu.
W Cenzinie zauważono niebezpieczeństwo: inny dział - obsadzony jeszcze przez pracowników poprzedniej ekipy PiS - ostrzegał, że transakcja dotyczy firmy czeskiej, nie tureckiej, a ta turecka została założona zaledwie 28 sierpnia, dwa miesiące przed przelewem. Z ostrzeżeniami nic jednak nie zrobiono.


- Chodzi o przestępstwo, ale z punktu widzenia działalności spółki jest to sytuacja kabaretowa. W przypadku tak kontrowersyjnej sprawy ostateczną decyzję powinien podjąć prezes - twierdzą nasi rozmówcy.

Jednak w październiku 2018 roku prezes Cenzinu właśnie się zmieniał i nikt nie był w stanie podpisać dokumentu. Stanowisko obejmował Waldemar Humięcki, absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, który uprzednio pełnił funkcję prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych i po dwóch latach złożył rezygnację. W przeszłości zasłynął dyscyplinarnym zwolnieniem dyrektorów stadnin koni arabskich w Janowie Podlaskim i Michałowie.

Był to zresztą kolejny prezes Cenzinu. Wcześniej stanowisko to zajmowali Sebastian Meitz, który pracował w Totalizatorze Sportowym, a także krótko Wojciech Tyl. Obecnie prezesem jest Wojciech Wardak, w przeszłości bliski współpracownik Piotra Woyciechowskiego, zwolniony wraz z nim z Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

(...)

Według sierpniowego raportu Najwyższej Izby Kontroli PGZ jest w katastrofalnym stanie: z 46 mln zysków w 2015 roku doszła do 212 mln strat w 2017 roku (choć dochodem firmy jest 5 procent prowizji od transakcji zbrojeniowych). Jednym z głównym powodów fatalnego zarządzania jest karuzela kadrowa wewnątrz firmy.

"Dwie spośród 11 kontrolowanych przez Grupę spółek miały w okresie objętym kontrolą pięciu prezesów zarządów, jedna - czterech, a cztery inne – trzech. W dwóch spółkach córkach ingerencja PGZ w obsady kadrowe była na tyle duża, że spółki te nie miały swoich przedstawicieli w radach nadzorczych spółek zależnych (spółek wnuczek). Pięć osób okresowo zajmowało stanowisko prezesa zarządu jednocześnie w dwóch spółkach” - czytamy w raporcie NIK.
http://wyborcza.pl/7,75398,25172892,kuriozalne-kulisy-afery-w-spolce-cenzin-jak-przelano-4-miliony.html

Jest też znalezisko:
https://www.wykop.pl/link/5122611/kuriozalne-kulisy-afery-w-spolce-cenzin-jak-przelano-4-banki-na-konto-oszustow/

#wojsko #polska #gospodarka #cenzin #ciekawostki
+12
FlaszGordon
Zrodzony w ogniu syryjskiej wojny T-72 Mahmia
Kratownica i łańcuszki z kulkami są wynikiem wysokiej liczby pocisków RPG i rakiet.
Trzeba dodać że koncept rodził się na bazie sukcesów i porażek
#militaria #czolgi #wojsko #t72
+42
FlaszGordon
Układ pancerza w Merkavie 4
#militaria #czolgi #wojsko #merkava #merkava4
+55
Baron_Al_von_PuciPusia
MSPO: Modernizacja Mi-24 w oczekiwaniu na Kruka <<< znalezisko
Czas pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych wydłuża się (do 2026 roku). Jednocześnie polskie Mi-24 nie posiadają uzbrojenia kierowanego (brak pocisków), brakuje także części zamiennych do karabinów maszynowych JakB-12,7. Dlatego przemysł oferuje kolejną już, głęboką propozycję modernizacji.

Grafika za: https://twitter.com/MariuszCielma/status/1169562092875198469

#polska #modernizacjawojskapolskiego #lotnictwo #ciekawostki #wojsko #wojskopolskie
+5
sropo
Rocznica na dziś!
8 września 1514 roku miała miejsce bitwa pod Orszą

W lipcu 1514 roku wojska moskiewskie zdobyły Smoleńsk. Zygmunt I był w trudnej sytuacji, gdyż Maksymilian Habsburg zaoferował Wasylowi III sojusz, który miał być skierowany przeciwko Jagiellonom.

W drugiej połowie sierpnia 1514 roku, z Wilna wyruszyła wielka armia polsko-litewska, która miała odzyskać Smoleńsk.
Liczyła ona około 35 tys. żołnierzy, w której skład wchodziło 15 tys. pospolitego ruszenia litewskiego, 14 tys. zaciężnej jazdy oraz 3 tys. piechoty z Polski. Dowództwo sprawował hetman litewski książę Konstanty Ostrogski.
Na przeciw wyruszyła armia moskiewska w sile około 80 tys. ludzi pod dowództwem kniazia Iwana Czeladina.

Do spotkania obu armii doszło 8 września pod Orszą i tak doszło do walnej bitwy.

Wojska polsko-litewskie w sile około 35 tys. uszykowane zostały starym obyczajem polskim w taki sposób, żeby rozstrzygnięcie nastąpiło w centrum – tu miało nastąpić związanie walką sił wroga i rozbicie go przez atak ciężkiej jazdy ze skrzydła.
Dodatkowo Ostrogski postawił wykorzystać walory terenu i wąwóz obsadził kilkoma rotami piechoty wspartej artylerią, na wypadek, gdyby udało się wciągnąć tu siły wroga.
Około południa ruszyła do ataku armia moskiewska licząca około 40-80 tys. ludzi.
Zacięta walka trwała w najlepsze, raz po raz ścierały się ze sobą chorągwie jazdy. Na prawe skrzydło polsko-litewskie natarła jazda kniazia Andrieja Oboleńskiego, która w dalszej walce została wsparta siłami wojewody Temki Rostowskiego. Wobec przewagi wroga Ostrogski zarządził pozorowany odwrót w stronę wąwozu, aby wciągnąć Moskwicinów w zasadzkę.
Przynęta została połknięta, jazda moskiewska ruszyła w pościg kierując się do wąwozu paszyńskiego prowadzącego do Dniepru. Gdy Moskwiczanie wjechali do wąwozu zbijając swe szeregi w jedna wielką masę ludzi i koni z dwóch stron posypała się na nich lawina kul wystrzelonych z rusznic oraz dział. Podczas gęstego ostrzału zginął Iwan Temko Rostowski, zginął też kniaź Andriej Oboleński.
To przechyliło szalę na stronę Ostrogskiego, hetman ruszył z całymi siłami, by wykorzystać osłabienie. Impet natarcia centrum zmiótł siły Czeladina.
Około godziny 18. bitwa była już zakończona, do północy trwała pogoń za niedobitkami. W ręce zwycięzców wpadł obóz wroga z licznymi dobrami i wielu jeńców.

Hetman Ostrogski za zasługi spod Orszy otrzymał wiele przywilejów, a przez współczesnych nazwany Scypionem Ruskim.
_______________________
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT, który znajdziesz TUTAJ

#historykon #historia #ciekawostki #wojna #bitwyswiata #armia #wojsko #liganauki #nauka #gruparatowaniapoziomu #polska #rosja #kalendarium
+19
spere
Polska "dołoży" 0,5 mld zł do budowy muru Trumpa z Meksykiem...

Pentagon musiał oddać 3,6 mld dol. na budowę muru na granicy z Meksykiem. Pieniądze zabrano z inwestycji w infrastrukturę. W tym 130 mln dol. na projekty w Polsce. MON optymistycznie stwierdza, że oznacza to jedynie niewielkie opóźnienia. Nie jest jednak pewne, czy Pentagon otrzyma w przyszłości rekompensatę za oddane dziś pieniądze.

O zamiarze zabrania wojsku pieniędzy i przeznaczeniu ich na budowę muru granicznego było wiadomo od miesięcy. To efekt porażki administracji Trumpa w Kongresie, gdzie nie udało się uzyskać żadnego finansowania tej sztandarowej obietnicy wyborczej prezydenta.
(...)

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25164526,polska-traci-przez-mur-trumpa-nie-jest-pewne-co-dalej-wbrew.html#s=BoxOpMT

#trump #polska #meksyk #wojsko
+4
Baron_Al_von_PuciPusia
MSBS/Grot - z klasycznego do bezkolbowca w minutę czterdzieści <<< znalezisko
Prezentacja, ile czasu zajmuje przerobienie karabinka podstawowego w układzie klasycznym MSBS/Grot C16 FB-M1 do wersji w układzie bezkolbowym B16 FB-M1. Można się zmieścić w minucie czterdziestu sekundach. Konstrukcja produkowana jest przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom.

#polska #bron #wojsko #ciekawostki #militaria #strzelectwo
+17
Zwiadowca_Historii
Dnia 7 września 1939 roku, po siedmiu dniach walki bohaterska załoga Westerplatte skapitulowała Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/5120541/7-wrzesnia-1939-roku-po-siedmiu-dniach-walki-zaloga-westerplatte-skapitulowala/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#historia #wojna #wojsko #wojskopolskie #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #ciekawostkihistoryczne #rocznicanadzisiaj #gruparatowaniapoziomu #gdansk
+10
Montago
(Wpis nr. 193)
Dotąd w moim cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" nie pojawił się żaden polski tytuł... Czas to nadrobić ;)
Będzie więc film mający premierę 25 lat, 8 miesięcy i 23 dni temu, demaskujący kulisy życia w polskich koszarach wojskowych na początku lat 90-tych XX wieku, a zwłaszcza występujące tam zjawisko tzw. fali...

" Samowolka " (1993)

Akcja "Samowolki" toczy się na początku lat dziewięćdziesiątych. Do jednostki wojskowej trafiają nowi poborowi. Starsi koledzy ostrzegają ich przed Tygrysem (Mariusz Jakus), byłym kryminalistą, faktycznym władcą kompanii, słynącym z bezwzględności i sadyzmu. Już pierwsze dni służby wystawiają świeżo upieczone "koty" na ciężką próbę. Grupka starszych żołnierzy bije, upokarza i demoluje dobytek poborowych. Ich okrucieństwu i złośliwości najodważniej próbuje przeciwstawić się niejaki Kowalski (Robert Gonera).

Występują m.in. ...
Robert Gonera
Mariusz Jakus
Michał Żebrowski
Robert Więckiewicz
Renata Dancewicz
Jacek Braciak

Zwiastun (zapowiedź tv).

Strona Filmweb.

Film on-line, 720p, cda. [ LINK ]

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #wojsko #filmpolski #armia #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #wykopplus30club #filmy #film #kinofilia #kinocebulowe #starealejare #kino #kinematografia #kinomaniak #vhs #kinoklasyb #rozrywka #90s #lata90
+38
Baron_Al_von_PuciPusia
Spekulacje publicysty z branży. Javelin dla WOT jak blokada rozwoju rodzimych konstrukcji.

Kontynuacja wpisu:

(...) Dopisek: Tak już na poważnie - powyższe pisałem z lekki przymrużeniem oka bo oczywiście Amerykanie nie żądają anulowania prac nad Piratem i Moskitem per se ale gra taka jak opisałem wyżej właśnie się toczy. To nie żart, to prawda. I taki będzie efekt władowania do SZ RP około 300-350 CLU i około 3k rakiet. System wybrany przez WOT i osobno oferowany WL jako "Karabela" zabije polskie prace. Poza tym pamiętajcie że oferta będzie pozornie bardzo atrakcyjna ponieważ składane w Mielcu Javeliny będą...tańsze o około 20-30% niż Spike-LR. Jakim cudem? Amerykanie mają dużo podzespołów Block 0 które są "on shelf" w ramach ichniego PMG (tam to nieco inaczej wygląda -temat na długą dygresję) - w efekcie składane w Mielcu Javeliny mogą być z podzespołów Block 0 które się Amerykanom dawno zamortyzowały a które są niekompatybilne z Javelin F/G i coś trzeba by z nimi zrobić. Utylizacja kosztuje a tak można nam je zaoferować w "super cenie". Do tego nowe podzespoły oraz nowy soft żeby to pożenić z nowym CLU i...mamy fabrycznie nowe pociski w cenie znacząco niższej niż Spike. Do tego składane w Polsce co zostanie opisane jako wielki sukces i transfer technologi do "polskiej fabryki" (buahaha -przepraszam) w Mielcu. Oczywiście seeker 64 na 64 elementy i stara głowica cudem nie jest ale kto poza kilkudziesięcioma dziennikarzami branżowymi (z których 3/4 będzie milczeć bo reklamy w redakcjach) wypunktuje różnice? Nikt. Do tego Javelin block 0 trafił do Rosji i Chin gdzie znane są możliwości pracy tej głowicy i są intensywnie opracowywane (i opracowane) środki zaradcze. Amerykanie mają już nową głowicę ale znów -kto u nas zwroci na to uwagę? Javeliny w SZ RP zjedzą środki i "zabiją" Pirata i Moskita które pozornie-paradoksalnie (tj polska murzyńskość może palić niektórym jak to przeczytają styki) mają zupełnie inne i...lepsze naprowadzanie niż Javelin Block 0 i cześciowo Block I.

Znów kto na to zwróci uwagę? Nikt. Sukces "super rakiety" "polska fabryka" "produkcja w Polsce"itp Frazesy za których zasłoną zabije się polskie opracowania nad którymi to my mamy PEŁNĄ kontrolę kosztów i tego...czy one w ogóle zadziałają w razie "W"...

Znalezione tutaj: https://twitter.com/Tantalwz88/status/1169961001283928064

Całość tutaj https://www.facebook.com/groups/774152019276053/permalink/2680777825280120/

#wojsko #wojskopolskie #usa #bron #ciekawostki #modernizacjawojskapolskiego
+21
ejdaniel
Ja pierdole, gdzies na facebooku gazety lubuskiej było zwykłe pytanie "czy chcialbyś powrotu służby wojskowej" to napisałem ładnie, że nie, bo nikt nie powinien na siłę nikogo zmuszać i ludzie mają swoje plany życiowe, a ludzie piszący o "rurkach i pizdach" to mentalna komuna, która sie nie liczy XD
i jaką dostałem odpowiedź XDDD
to aż nie wiem co sądzić
#wojsko #oswiadczenie #facebook w sumie #heheszki i #bekazpodludzi
+32
Baron_Al_von_PuciPusia
Jest takie konto na tt - Military Giant Cats. Koty połączone z militariami. Czy może być coś piękniejszego? ᶘᵒᴥᵒᶅ

#koty #wojsko #militaria #militaryboners
+57
Baron_Al_von_PuciPusia
Żandarmeria Wojskowa też miała swoją 'farmę trolli' - znalezisko - a z artykułu wynika, że jedną z odpowiedzialnych za to osób była donosicielką i której w życiu nie poszło, ciekawe ilu wykopków też tak skończy? Albo inaczej - ilu już takich tu działa?

(...) Z czasem hejterka zaczęła coraz bardziej otwierać się przed Zofią. Na internetowym czacie napisała jej, że jest byłą studentką w Akademii Obrony Narodowej (AON), gdzie jednym z jej wykładowców był wiceszef ŻW gen. Robert Jędrychowski. Z tego, co pisała wynikało, że nawiązali prywatne relacje.

Zwierzyła się też Zofii, że na AON podjęła współpracę ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i donosiła na swoich wykładowców. To nie przyczyniło się jednak do rozwoju jej kariery.

Napisała Zofii, że po studiach aplikowała do pracy w CBA i w ŻW. Nie została jednak przyjęta, ponieważ kontrwywiad wojskowy wydał jej negatywną opinię. Żaliła się, że była wręcz prześladowana przez tę służbę, i że poskarżyła się na to do premier Beaty Szydło. Na dowód wysłała Zofii odpowiedź, którą dostała z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W piśmie z 21 listopada 2017 r., w którego posiadaniu jest Onet, kancelaria premiera odpowiedziała jej, że „w następstwie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego nie potwierdzono, aby kadra Służby Kontrwywiadu Wojskowego podejmowała wobec Pani osoby działania niezgodne z obowiązującymi przepisami”.

Kiedy zawodowe plany kobiety legły w gruzach, nawiązała współpracę z branżową prasą wojskową. Pisała do Zofii, że najczęściej pracuje z domu i jest „taką dziennikarką z przypadku, ale z czegoś żyć trzeba”. Dodała, że choć konto założyła już w 2012 r. to „na TT wlazłam kiedy zaczęła być chryja z ŻW, czyli koło grudnia 2017 i powiem szczerze wciągnęła mnie zabawa (…).”

Z korespondencji kobiet wynika, że hejterka chciałaby zostać zatrudniona w Żandarmerii Wojskowej lub w CBA. Liczy na to, że pomagając ŻW w rozkręceniu kampanii na Twitterze, zyska uznanie przyszłych pracodawców, mimo wcześniejszej odmowy.

(...) Z korespondencji wynika, że najważniejszą osobą stojącą za fabryką trolli w żandarmerii był zastępca komendanta, generał Robert Jędrychowski. AgnesMasterofDisaster: „Główne skrzypce gra RJ , a SK tylko słucha grzecznie. Poza tym Kalisz przed 22 chodzi spać. A RJ potrafi do 2 w nocy siedzieć”. [wg hejterki RJ to gen. Robert Jędrychowski, a SK to płk. Sebastian Kalisz – red.]

Hejterka znała i opisywała szczegóły z życia prywatnego i zawodowego gen. Jędrychowskiego. Wiedziała, gdzie mieszka, jakie są jego relacje z żoną, dziećmi i współpracownikami. Potwierdziliśmy niektóre z tych informacji w rozmowach ze znajomymi generała.

Hejterka wiedziała też, że generał zna z czasów studenckich prezydenta Andrzeja Dudę oraz że ma dobre relacje z byłym dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gen. Jarosławem Kraszewskim. Pisała, że gen. Jędrychowski ubiegał się o stanowisko szefa SKW. Onet w kilku niezależnych źródłach potwierdził te informacje.

Olso bk:

(...) Wymieniona trójka to niejedyni wysocy oficerowie ŻW, którzy według hejterki udzielali się na Twitterze. Kolejny z nich to komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej płk Hubert Iwoła, który w wyniku afery z molestowaniem zwolnił kpr. Marchlewską z pracy. W lutym 2019 roku na Twitterze powstało konto Hubi @Hubi90451175Euzebio, które atakowało dziennikarzy Onetu, piszących o sprawie Marchlewskiej. Stojąca za nim osoba rozmawiała też z innymi hejterskimi kontami.

Konto o bardzo podobnej nazwie „Hubert Euzebio Iw” istnieje na Facebooku i należy do płk. Huberta Iwoły. „mówiłam palantom, żeby komendant mazowieckiego oddziału nie używał ksywy euzebio który ma na facebooku” – oburzała się AgnesMasterofDisaster w korespondencji z Zofią, przewidując, że za ujawnienie się może stracić stanowisko. Płk. Iwoła wciąż jest komendantem Mazowieckiego Oddziału ŻW.

#polska #wojsko #neuropa #4konserwy #trolling #internet
+14
Zwiadowca_Historii
Elementy czołgu Sherman odkryli pasjonaci w polu pod Biskupcem (GALERIA) Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/5118425/elementy-czolgu-sherman-odkryli-pasjonaci-w-polu-pod-biskupcem-galeria/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#czolgi #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #militaria #archeologia #rosja #usa #biskupiec #wojsko
+32
kowzan
O KURDE! Czy to ten słynny LGBTR?

#militaria #wojsko #btr #heheszki
+486
Baron_Al_von_PuciPusia
Z głównej: Pentagon wstrzymuje inwestycje w Polsce za prawie 100 mln dol.
Pentagon ogłosił listę inwestycji, które zostały wstrzymane, a ich budżet zostanie przeznaczony na zbudowanie muru na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku, jednej ze sztandarowych obietnic przedwyborczych prezydenta USA Donalda Trumpa. Jest wśród nich pięć projektów w Polsce, zaplanowanych na przyszły rok, o łącznej wartości 130,4 mln dolarów.

(...) Ponad połowa zagranicznych skasowanych inwestycji znajduje się w Europie, ale państwem, w którym najwięcej ich skasowano jest Japonia (14 pozycji), a dalej - Niemcy (12) i Wielka Brytania (8). Z kolei najdroższą pozycją na liście jest magazyn w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, którego budowa miała kosztować 119 mln dolarów, zaś najdroższą pozycją na terenie USA - centrum inżynieryjne w akademii wojskowej w stanie Nowy Jork (95 mln dol.).

Wśród projektów, których finansowanie zostało wstrzymane, jest 5 projektów w Polsce. Wszystkie z nich miały powstać w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative, EDI) - programu uruchomionego przez Biały Dom po aneksji Krymu przez Rosję, który ma na celu zwiększenia bezpieczeństwa w Europie przez zwiększenie obecności USA w regionie.

Cztery z nich są wpisane jako projekty "w Polsce", bez wyszczególnienia konkretnego miejsca budowy. To inwestycje infrastrukturalne - budowa torów kolejowych i stacji, składów amunicji, koszar. Były zaplanowane na okres od kwietnia do września 2020 roku. Koszt najdroższej z tych inwestycji miał wynieść 52 mln dolarów

Piąty projekt to infrastruktura do przechowywania paliwa na lotnisku w Powidzu, zaplanowany na listopad 2020 roku. Jego wartość to 21 mln dolarów.

Oczywiście było to analizowane i dyskutowane wcześniej. Nie jest to zupełna nowość zatem.

#polska #usa #pentagon #meksyk #wojsko #ciekawostki #geopolityka #trump
Hrjdy
Przez przypadek trafiłem na taki smaczek. Jakiś znawca jest mi w stanie wytłumaczyć czemu te dziadki nadają sobie stopnie oficerskie i paradują w mundurach obwieszeni jakimiś dziwnymi odznaczeniami?
#wojsko #wojskopolskie
+21
konik_polanowy
Rozpoznawcze bezzałogowe systemy powietrzne Orlik mają być dostarczane w latach 2021-2026, łącznie 12 zestawów z 60 aparatami latającymi.

W programie rozpoznawczych BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu kryptonim Orlik, po unieważnieniu w lipcu 2016 r. postępowania prowadzonego w trybie przetargowym, w grudniu rozpoczęto nowe postępowanie w trybie negocjacji z jednym wykonawcą – konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa, PIT-Radwar i Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. (lider), oferującym system bazujący na bezzałogowcu E-310. W grudniu 2018 r. podpisano umowę pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a konsorcjum na dostawę 12 zestawów BSP Orlik (po pięć aparatów latających) w latach 2021–2016, w tym zamówienie gwarantowane na osiem kompletów w latach 2021–2023 i zamówienie warunkowe na cztery zestawy w latach 2024–2026. Aparat latający ma bazować na bezzałogowcu E-310 (PGZ-19R) w wersji rozwojowej, z większym płatowcem z napędem spalinowo-elektrycznym, wielosensorową głowicą optoelektroniczną i radarem obserwacji bocznej.

#militaria #wojsko
+5
piotr-zbies
Propozycja polskiego PPK typu Moskit-LR.

Pewnie powiecie hehe tekturowa makieta, ale w rzeczywistości jest to Spike-LR uzyskany z pomocą inżynierii wstecznej. O ile w produkowanych przez MESKO Spike'ach udział polskich podzespołów wynosi ~20%, tak w Moskicie wynosi on 80 - 85%. Za 70% ceny Spike'a.

Testy partii próbnej rakiet w przyszłym roku.

#wojskopolskie #wojsko #militaria #militaryboners #ciekawostki #technologia
+45
Pokaż następne