Montago
(Wpis nr 307)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" ( #zlotaeravhs) będzie film, przez jednych uważany za SF, przez innych za docudramę, w każdym bądź razie to oparta na faktach historia zaginięcia człowieka, który > później twierdził, że został porwany przez UFO... Czy to prawda, czy oszustwo, każdy sam musi ocenić...

"Uprowadzenie" (Fire in the Sky, 1993)

5 listopada 1975 roku, godzina 17:49, Białe Góry, północno-wschodnia Arizona, USA.
Grupa drwali wracająca z pracy zauważyła krążący nad ziemią dziwny obiekt. Jeden z nich, Travis Walton wysiadł z furgonetki i poszedł w stronę tajemniczego obiektu. Wtedy ogarnął go promień światła wystrzelony ze statku.
Kumple Waltona uciekli, on nie miał tyle szczęścia, został wciągnięty na pokład. Koledzy opowiedzieli o tym zdarzeniu policjj i ludziom w miasteczku, jednakże nikt w to nie uwierzył, wyśmiewając tę historię.
Do tego policjant prowadzący śledztwo podejrzewa, że ta "historyjka" ma ukryć fakt zamordowania Waltona.

Wszystko się zmienia, gdy po kilku dniach zaginiony zostaje odnaleziony i szczegółowo opowiada o swoim uprowadzeniu i pobycie na statku, gdzie został poddany bolesnym badaniom i eksperymentom medycznym jakie na nim przeprowadzili kosmici z UFO.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, z lektorem, na vShare lub Cda.

Dla zainteresowanych UFO - polecam film "(Incydent w) Roswell".

Poprzedni wpis - sensacja z ciężarówkami "Czarny pies", wcześniej - kickboxing "Czarny pas" i thriller o Yakuzie "Czarny deszcz".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#ufo #takbylo #kosmici #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor

pokaż spoiler #gimbynieznajo #ogladajzwykopem
#nostalgia #film #kino #obcy #wykopplus30club #filmy #sf #sciencefiction #scifi @tehseriouscate #fantastyka
+27
Montago
(Wpis nr 306)
Kolejny film w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" to akcja rozgrywająca się w świecie kierowców ciężarówek, z Patrickiem Swayze w roli głównej...

" Czarny Pies " (Black Dog, 1998)

Wśród amerykańskich kierowców ciężarówek od stu lat krąży legenda o Czarnym Psie.
TIR-owcy opowiadają o pojawiającym się na drodze i biegnącym w ich kierunku wielkim czarnym psie z wyszczerzonymi zębami i czerwonymi ognistymi oczami. W chwili, gdy chcieli go ominąć każdorazowo dochodziło do wypadku. Wieść niesie, że pies pojawia się tym kierowcom, którzy za długo są w trasie i tym którzy zbyt szybko lub zbyt nachalnie chcą się dorobić.

Czarnego Psa zobaczył też zawodowy kierowca Jack Crews (Patrick Swayze). W następstwie spowodowanego przez siebie śmiertelnego wypadku drogowego, trafia do więzienia. Raptownie pogarsza się wskutek tego sytuacja materialna jego rodziny - żony Melanie i córki Tracy. Po opuszczeniu zakładu karnego Jack staje przed perspektywą utraty domu, na który pracował przez długie lata przed wypadkiem. Nie chcąc, aby do tego doszło, przyjmuje posadę u odrażającego typa nazwiskiem Cutler.
Jack otrzymuję od niego propozycję nie do odrzucenia: za 10000 dolarów ma przewieźć na drugi koniec USA transport umywalek i sedesów, wśród których jest ukryta nielegalna broń, warta miliony. Siadając za kółkiem osiemnasto-kołowca wie, że ryzykuje życie swoich bliskich. Po drodze ktoś chcę przejąć ukryty ładunek, w związku z czym porywa żonę i córkę Jack'a. Jeśli broń nie dotrze do celu na czas, obie zginą. Na jego drodze pojawia się coraz więcej przeszkód: FBI, policja i mafia. Wszyscy chcą zatrzymać pędzącą ciężarówkę. Jednak Jack prędzej zginie niż zdejmie nogę z gazu.


Krótki zwiastun PL z polskiej TV.
Zwiastun oryginalny.
Strona Filmweb.

Dla przypomnienia krótki fragment filmu z pojedynkiem ciężarówek. [Youtube]

Cały film on-line, 720p, lektor. Cda lub Resetoff.

Wcześniej przypomniałem inne filmy z ciężarówkami, m.in thriller S.Spielberga "Pojedynek na szosie", czy telewizyjną produkcję "TIR-Morderca".

Poprzedni wpis ⇨ film sztuk walki - kickboxing...
"Czarny pas".


⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#ciezarowki #tir #poscig #filmnawieczor #ogladajzwykopem

pokaż spoiler #nostalgia #akcja #film #wykopplus30club #filmy #thriller #kinematografia #gimbynieznajo #lata90 @tehseriouscate
+30
Montago
(Wpis nr 305)
Dotychczas w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" nie było prawie niczego z jednego z najpopularniejszych gatunków w wypożyczalniach video czyli walk wschodnich (martial arts)...
Tak więc dziś pojawi się tu Don "The Dragon" Wilson w filmie...

" Czarny pas " (Black Belt, 1992)

Wielu widzów uważa, że to jeden z najlepszych filmów z "Dragonem", może dlatego że oprócz widowiskowych walk jest też "normalna" fabuła, będąca "kopaną" przeróbką sławnego filmu "Bodyguard"...
Do tego w roli czarnego charakteru, mordercy-psychopaty wystąpił mój ulubiony aktor-kickboxer, grający prawie zawsze negatywne postacie Matthias Hues, zwany także "Szwagrem z Bytomia"... ;) (z powodu swoich związków rodzinnych)

Popularny mistrz kickboxingu Don "The Dragon" Wilson występuje jako Jack Dillon - ochroniarz gwiazdy muzyki - Shanny. Piosenkarka odnowiła stary przebój, który okazał się wielkim hitem. Niestety wynajęty zabójca próbuje pozbawić piosenkarkę życia...
To nie koniec kłopotów bohaterów: na Shannę zaczyna polować John Sweet (Matthias Hues), psychopatyczny morderca chcący dopaść gwiazdę, gdyż śpiewana przez nią piosenka przypomina mu jego matkę. Dosłownie po trupach dąży on do swojego celu, a we wszystkim próbuje mu przeszkodzić Jack - który ma ze Sweetem także własne porachunki.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, z lektorem na Zaq2 (588p) lub Cda.

Poprzedni wpis → film akcji Ridleya Scotta o walce z Yakuzą... "Czarny deszcz".

Wcześniejszy wpis o filmie walk...
Kickboxing - western "Savate - Na śmierć i życie".⇨ #zlotaeravhs
- mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#kickboxing #walkiwschodnie #filmnawieczor #gimbynieznajo #ogladajzwykopem #nostalgia
#wykopplus30club #film #filmy
+16
Montago
(Wpis nr 304)
Dziś w cyklu "Filmy ze #zlotaeravhs" będzie dynamiczny film akcji o rozgrywce z Yakuzą, w reżyserii Ridleya Scotta, z Michael'em Douglas'em w roli głównej...

"Czarny deszcz" (Black Rain, 1989)

Nowojorski policjant, Nick Conklin (Michael Douglas) w trakcie rutynowego patrolu na Brooklynie razem ze swoim partnerem, Charlie'm Vincentem (Andy Garcia) są świadkami porachunków miejscowej mafii z wysłannikami japońskiej Yakuzy. Schwytany przez nich Japończyk okazuje się jednym z przywódców Yakuzy. Nick i Charlie dostają zadanie przetransportowania Japończyka do ojczyzny, gdzie w Osace mają go przekazać miejscowym funkcjonariuszom.
Niestety podczas podróży więzień ucieka. Conklin i Vincent postanawiają go odnaleźć, chociaż Japonia stanowi dla nich całkowicie obcy teren. Inna kultura, inny sposób działania japońskiej Policji nie ułatwiają im zadania, jak i japoński komisarz przydzielony im jako "opiekun". Wkrótce jednak wspólnie stawią czoła całej potędze Yakuzy. Skonfrontują się m.in.z grupą motocyklistów, którzy w świetle neonów Osaki zabijają wrogów Yakuzy samurajskimi mieczami, dosiadając motorów niczym wierzchowców...


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, 1080p, z lektorem, za free na stronie Kez.tv... [LINK]

Dostępny także na ⇨ HBO GO, z napisami lub lektorem...

Dla przypomnienia - 9 najciekawszych fragmentów filmu, po ok. 2-3 minuty każdy, w tym te z motocyklami... ( → YouTube )

Poprzedni wpis ⇨ kultowi "Święci z Bostonu".

Jakiś czas temu przypomniałem inny film z M. Douglas'em, można powiedzieć ponadczasowy przebój ⇨ "Upadek" (Falling Down).

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#hbogo #yakuza #motocykle #japonia #filmnawieczor #ogladajzwykopem #nostalgia

pokaż spoiler #mafia #hbo #film #kino #motocykl #motocykleboners #miecze
#filmowyjanusz #wykopplus30club #filmy #thriller #kinematografia #gimbynieznajo #lata90 @tehseriouscate #90s #vhs
+30
PotwornyKogut
Postanowiłem ukraść tag #zlotaeravhs i zaproponować komedię "Dirty Rotten Scoundrels", znaną w wypożyczalniach VHS pod tytułem "Parszywe dranie" albo "Złe, zepsute kanalie".

W rolach głównych Steve Martin, Michael Caine Glenne Headly. Reżyseria: Farnk Oz.

Film opowiada o parze oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od samotnych, bogatych kobiet. Ma dość zgrabny scenariusz dzięki temu nawet Steve Martin nie jest denerwujący. Nie jestem jego fanem, a tu po prostu może grać tak jak umie.

Dla wielbicieli komedii kryminalnych jest to pozycja obowiązkowa.

Filmweb: https://www.filmweb.pl/film/Parszywe+dranie-1988-5083
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=exqXoi878M4

Pamiętam, że bardzo podobała mi się dziewczyna w pociągu, którą wklejam na fotce zamiast plakatu. Niestety, jest obecna na ekranie tylko przez 30 sekund. :(

#filmnawieczor #ogladajzwykopem #nostalgia
Montago
(Wpis nr 303)
Oto w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" kolejny znany, doceniany, bardzo dobry film sensacyjny z samego końca czasów VHS...

"Świeci z Bostonu" (The Boondock Saints, 1999)

Obdarzeni irlandzkimi korzeniami bracia MacManus to dwóch oryginałów, którzy na co dzień pracują w bostońskiej rzeźni. Mimo, że są wszechstronnie wykształceni (obaj mówią kilkoma językami) ta prosta praca sprawia im wiele przyjemności i w 100 % realizuje ich zawodowe ambicje. Niestety, pewnego piękna dnia w ich ulubionym barze pojawiają się agresywnie nastawieni przedstawiciele rosyjskiej mafii. Tyle tylko, że tym razem trafiła kosa na kamień... Po wykonaniu pierwszej "roboty" do MacManusów dociera, że Bóg wybrał ich na swoich aniołów, którzy mają zaprowadzić porządek na ulicach miasta. Wyposażeni w gigantyczny arsenał, uzbrojeni w żelazną wolę i determinację, nasi bohaterowie ze słowami modlitwy na ustach biorą się za oczyszczanie Bostonu z wszelkiej maści zbrodniarzy, morderców, gwałcicieli i handlarzy narkotyków. Jak sami mówią "Układ jest prosty - zły człowiek to martwy człowiek".

Zwiastun. Strona Filmweb.
Film on-line, w 720p, z lektorem - ebd.cda.pl.

Chyba jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych filmów akcji. Dwóch irlandzkich braci mieszkających w Bostonie po doznaniu religijnego natchnienia staje się "aniołami śmierci". Policja ma dylemat - niby powinni ich ścigać jako morderców, ale wszyscy mieszkańcy i większość samych policjantów po cichu popiera działania głównych bohaterów. Śledztwo prowadzi detektyw-gej (świetny Williem Defoe), który staje się jakby ich sumieniem, choć sam w sobie przetrawia moralne dylematy. Film ma sporo widowiskowym scen strzelanin, zabójstw (choć czasem są trochę komiczne), przez co sama produkcja jest mieszanką akcji i komedii, co widać/słychać zwłaszcza w dialogach.

Film doczekał się kontynuacji, której akcja toczy się kilka lat później, i choć też jest widowiskowa, to trochę za bardzo skupiła się na stronie wizualnej, mniej zajmując się złożonością fabuły. Chyba bliżej jej do serii "John Wick", patrząc na masowe likwidowanie przeciwników ;)
"Święci z Bostonu II - Dzień Wszystkich Świętych" (The Boondock Saints II: All Saints Day, 2009)
Zwiastun cz.2. Opis na Filmwebie. On-line na Cda.

Poprzedni wpis → kultowi "Blues Brothers" ...

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu
#filmnawieczor #ogladajzwykopem #nostalgia

pokaż spoiler #film #filmowyjanusz #wykopplus30club #filmy #kino #kinematografia #gimbynieznajo #lata90 #90s @tehseriouscate
+324
Montago
(Wpis nr 302)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie... muzycznie, a to za sprawą kultowej komedii...

" Blues Brothers " (1980)

Jake Blues (John Belushi) wychodzi z więzienia i wraz z bratem Elwoodem (Dan Aykroyd) otrzymują misję od Boga - mają uratować sierociniec, w którym się wychowali. Żeby zarobić pieniądze, decydują się reaktywować swój stary zespół i dać koncert. Niestety coś, co łatwo brzmi, jest niełatwe do wykonania, zwłaszcza gdy ma się na karku byłą narzeczoną, policję z całego Chicago czy grupę nazistów z Illinois...

Zwiastun. Strona Filmweb.
Film on-line, z lektorem, w 1080p na [ Cda ].

Film oprócz pamiętnej muzyki obfituje w wiele zabawnych scen, jak również w widowiskowe pościgi samochodowe, gdzie tuzinami rozbijają się policyjne radiowozy...

Ps. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem sceny z tymi radiowozami - w polskim kultowym teledysku "Ucieczka z tropiku". Wtedy nie wiedziałem z czego to było, dopiero kilka lat później trafiłem na film. Były lata 80-te, a tu pojawił się videoclip jak z innego świata, w dodatku z jednym z najlepszych utworów muzyki elektronicznej. Teledysk był wtedy jednym z najczęściej odtwarzanych przez polską telewizję. Klip „Ucieczka z tropiku” uznany został za najlepszy teledysk roku 1984.
Później przynajmniej z 25-30 lat tego nie słyszałem/nie widziałem , aż poszukałem go na YouTube - na szczęście tytuł na zawsze miałem zapamiętany ;) Dziś brzmi i wygląda równie dobrze, tym bardziej że klip został cyfrowo odświeżony... ( W HD na → YouTube )


A tu dla przypomnienia 9 najlepszych, najbardziej charakterystycznych fragmentów filmu "Blues Brothers", każdy po ok. 3 minuty...
[⇨ YouTube ]

Film doczekał się sequela, "Blues Brothers 2000" (1998) , ale to już nie było to samo. Fabuła raczej wtórna, niczym nie zaskakująca, jedynie muzyka była ok...

Po 18 latach Elwood Blues (Dan Aykroyd) wychodzi na wolność. W tym czasie wiele się zmieniło. Jego brat nie żyje, ich zespół nie istnieje, a sierociniec, w którym się wychował, został zamknięty. Przygnębiony Elwood zabiera z sierocińca 10-cio letniego Bustera i kilku muzyków, wyruszając do Luizjany. Postanawia wziąć tam udział w konkursie zespołów bluesowych.
Nowi "Blues Brothers" są ścigani przez policję, moskiewską mafię oraz grupę prawicowych ekstremistów.


Zwiastun. Filmweb. On-line z lektorem na CDA.

Poprzedni wpis → kultowa świąteczna komedia z Cheavym Chasem...
"Witaj Święty Mikołaju".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#komedia #muzykaelektroniczna #muzyka #lata80 #klasyka #filmnawieczor #nostalgia #gimbynieznajo #ogladajzwykopem #wykopplus30club #film #filmy #kiedystobylo
+136
Montago
(Wpis nr 301) Dziś Mikołajki, więc czy w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" może pojawić się coś innego, niż jedna z najlepszych komedii świątecznych w historii kina?
Oczywiście że nie może... ;) Tak więc oto Chevy Chase "W krzywym zwierciadle" i jego...

" Witaj Święty Mikołaju " (1989)

Clarka Griswolda zawsze prześladuje pech. Tym razem podczas przygotowań do rodzinnych świąt. Clark (Chevy Chase) mieszka z rodziną w domku na przedmieściach Chicago. Postanawia urządzić swoim bliskim wspaniałe Boże Narodzenie. Jednak od początku prześladuje go pech. Oprócz zaproszonych na święta rodziców jego i żony Ellen (Beverly D'Angelo) w domu Griswoldów pojawiają się w także niezapowiedziani goście - kuzyn Eddie (Randy Quaid) z żoną, dwójką dzieci i psem. Przyjeżdżają także wuj Lewis i ciotka Bethany. Ta para nieszkodliwych dziwaków zdolna jest wyprowadzić każdego z równowagi. Tymczasem Clark, który pragnie wyprawić idealne święta, zdobywa choinkę, która ledwie mieści się do samochodu i 25 000 lampek choinkowych, by przyozdobić nimi dom. Gdy z niemałym trudem udaje mu się je rozwiesić, okazuje się, że lampki nie świecą. W dodatku może się okazać, że Clark nie otrzyma od szefa corocznej premii świątecznej. Sytuacja staje się coraz bardziej nerwowa, a wymarzona świąteczna atmosfera pryska.

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, 1080p, lektor, Cda.
[LINK]

Poprzedni wpis ⇨ polska klasyka... "300 mil do nieba".

Niedawno przypomniałem inna fajną, znaną komedię z l. 80-tych, nie świąteczną, a młodzieżową...
"Wolny dzień Ferrisa Buellera".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#swieta #komedia #80s #klasyka #filmnawieczor #nostalgia #vhs

pokaż spoiler #gimbynieznajo #ogladajzwykopem
#wykopplus30club #film #filmy #kiedystobylo #lata80 #mikolajki #kino #humor #rozowepaski #rozowypasek #choinka
+96
Montago
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" wpis nr 300 (ツ) , więc i tytuł musi pasować... W związku z tym przypominam sławny polski film oparty na prawdziwej historii, dość popularny w wypożyczalniach video...
(Ale przebojem nigdy wtedy nie był...)

" 300 mil do nieba " (1989)

Jędrek i Grześ mieszkają ze swoją rodziną w ciężkich warunkach. Chłopcy postanawiają zmienić swoje życie. W tym celu uciekają z domu i próbują przedostać się do Szwecji. Ukrywają się pod podwoziem TIR-a i podróżując w ten sposób trafiają do Szwecji. Ich losem interesuje się pewna dziennikarka, dzięki której chłopcy otrzymują azyl.
Władze PRL za wszelką cenę starały się sprowadzić chłopców do kraju. Ich rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, uważając, że chłopcy sami powinni decydować o swoim losie. W efekcie odebrano im prawa rodzicielskie. Obaj chłopcy pozostali w Szwecji.


Film do dziś nie stracił nic ze swojego klimatu, a oglądając go obecnie, w całkowicie odmiennej rzeczywistości, mamy dodatkowe wrażenia, porównując tak różne, a tak nieodległe w czasie realia.

Zwiastun z VHS.
Strona Filmweb.

Film został cyfrowo odświeżony, i przetworzony do jakości 1080p.
Można go legalnie obejrzeć on-line na oficjalnym kanale Studia Filmowego TOR na YouTube, w Full HD. (YouTube)
Dostępny jest również w serwisie #netflix .

Poprzedni wpis → oryginalny, klimatyczny, ale zapomniany B-klasowy survivalowy horror...
"Koszmarne polowanie".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #dramat #filmnawieczor #polskiedrogi #nostalgia #starealejare

pokaż spoiler #ciezarowki #filmowyjanusz #ogladajzwykopem #gimbynieznajo #wykopplus30club #film #kino #kiedystobylo #filmy #kinofilia @tehseriouscate #kinematografia #samochody
+80
Montago
(Wpis nr 299)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie mniej znany B-klasowy horror, o tyle interesujący, że nie powiela schematów, a pokazuje coś własnego, miesza, myli tropy, stara się zaskoczyć widza swoją historią...

"Koszmarne polowanie" (High Desert Kill, 1992)

Grupa przyjaciół wyjeżdża na doroczne polowanie, tym razem w bezludne tereny stanu Nowy Meksyk,
w miejsce gdzie mieszkał ich niedawno zmarły kumpel. Na miejscu spotykają samotnego myśliwego, który informuję ich, że z okolicznych wzgórz i lasów w niewyjaśniony sposób zniknęły wszystkie zwierzęta. Nawet ptaki omijają ten teren... Mimo to grupa postanawia konno wyruszyć do lasu i tam rozbić obóz. Rankiem widzą że konie zniknęły. Szukając ich spotykają dwie dziewczyny, które przeganiają ze swojego biwaku niechcianych męskich gości.
Nadchodzi noc... Wśród drzew widać jakieś niewyraźne cienie... Coś tam jest, coś krąży, coś ich obserwuje... Coś wpływa na ich
umysły. Zmienia psychikę ludzi tak bardzo, że spotkane dziewczyny stają się przez noc nimfomankami... Paranoja narasta...


Film jest trochę nierówny, ma chwilami dłużyzny, ale nadrobia to klimatem osaczenia, niepewności, paranoi, daje wrażenie spotkania się z czymś dziwnym, nieznanym, nieludzkim. To nie jest horror typu slasher, gdzie krąży psychol z siekierą, to trochę survival, trochę paranormal, trochę fantastyka... Fan takiego vhs-owego kina, wiedzący czego technicznie może się spodziewać, obecnie przynajmniej mógłby mu dać 5-6/10, a w minionej epoce to i więcej można by wystawić ;)

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film dostępny on-line - lektor, vhs-rip na vShare lub Resetoff.

W jednej z ról występuje tu Marc Singer, niektórzy może go kojarzą jako barbarzyńskiego wojownika z cyklu filmów fantasy "Władca zwierząt" (mój wpis) lub jako czarny charakter w kickboxingowym westernie "Savate - Na śmierć i życie" (mój wpis).

Poprzedni wpis → film o wyścigach samochodowych...
"Szybki jak błyskawica".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#horror #filmnawieczor
#ogladajzwykopem #gimbynieznajo

pokaż spoiler #horrorwdwochzdaniach #sf #fantastyka #sciencefiction #scifiart
#nostalgia #film #wykopplus30club #filmy #obcy #alien @tehseriouscate
+18
Montago
(Wpis nr 298)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie dramat sportowy o rywalizacji podczas wyścigów samochodowych NASCAR na torze Daytona, z Tomem Cruise i Nicole Kidman w rolach głównych. Muzyka Hans Zimmer...

"Szybki jak błyskawica" (Days of Thunder, 1990)

Młody i ambitny kierowca wyścigowy Cole Trickle (Tom Cruise) rozpoczyna karierę. Odważny i uparty odnosi coraz większe sukcesy, choć jego brawura i ryzykanctwo powodują stałe konflikty z mechanikiem i zarazem opiekunem, Harrym (Robert Duvall). Groźny, niemal śmiertelny wypadek omal nie kładzie kresu jego marzeniom. Cole na pewien czas trafia do szpitala, gdzie poznaje piękną lekarkę Claire (Nicole Kidman). Dzięki niej powraca na tor, gdzie pod doświadczonym okiem dawnego rywala będzie się szkolił w oczekiwaniu na wyścig, podczas którego zmierzy się z najtrudniejszym rywalem...

Film ma dość prostą fabułę, bo tu właściwie nie ona się liczyła, a adrenalina związana z kultowymi w USA wyścigami NASCAR.
I choć u nas nie są one tak postrzegane (chyba bardziej jesteśmy związani z francuskimi wyścigami w Le Mans) , to sam film nieźle się ogląda, i jako historia trochę miłosna pomiędzy młodymi Cruisem i Kidman, i jako sportowy film wyścigowy...


Zwiastun 1. ∈∋ Zwiastun 2.

Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, w 720p, z lektorem, na cda, ale dostępny link przekierowania do niego znalazłem tylko w serwisie "FeelsFree". Sprawdziłem, źródło z cda uruchamia się bez problemu. [ LINK ]

Poprzedni wpis ⇨ brutalny film o neonazistach, skinheadach z Russell'em Crowne'm w roli głównej.
" Romper Stomper ".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#samochody #wyscigi #sport #nascar #filmnawieczor #nostalgia

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #samochod #wyscig #film #filmowyjanusz #daytona24 #wykopplus30club #filmy #kino #kinematografia #gimbynieznajo #lata90 #rajdy @tehseriouscate #90s #kino #cda
+19
Montago
(Wpis nr 297)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie brutalna, ostra australijska produkcja która w założeniu miała mieć antynazistowski charakter, ostatecznie jednak stała się kultowa w środowisku skinheadów.
W roli głównej - charyzmatycznego przywódcy skinów znakomicie wystąpił Russel Crowe...

"Romper Stomper" ("Świat przemocy", 1992)

Grupa neonazistowskich skinheadów pod wodzą charyzmatycznego przywódcy, cytującego "Mein Kampf" Hando (Russel Crowe) próbuje oczyścić swoje rodzinne miasto Melbourne z wietnamskich imigrantów. Pewnego dnia podczas kolejnego ataku na "obcych" stają się ofiarami przewagi liczebnej broniących się Azjatów. W trakcie bijatyki tracą wielu członków gangu. Ci, którzy ocaleli, wraz z Hando ukrywają się planując krwawą zemstę. Aby zdobyć pieniądze na broń postanawiają okraść pewną bogatą posiadłość. Ma pomóc im w tym dziewczyna Hando - Gabe (Jacqueline McKenzie), zafascynowana jego osobowością panienka z dobrego domu.
Jednak nie wszystko ułoży się według planu bojówkarzy...


Zwiastun po polsku z VHS-a...
Zwiastun oryginalny.
Strona Filmweb.
Film do obejrzenia on-line z lektorem, na Zaq2 w jakości 688p, lub na Cda (brak danych o jakości).

< Ciekawostka > Polski plakat reklamujący kasetę video miał nadrukowane z kilkadziesiąt różnych przymiotników podkreślających jaki jest ten film, od stwierdzeń pochwalnych po określenia pasujące do scen brutalnych, krwawych, brudnych, pełnych przemocy. Niektóre zagraniczne okładki (patrz komentarz) mają tę "plakatową" grafikę, jednakże jest tam chyba najwyżej połowa wyrazów w stosunku do tego co pamiętam z polskiego plakatu.

Poprzedni wpis ⇨ thriller z Al'em Pacino "Adwokat diabła".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#neonazisci #skinheads #rasizm #whitepower #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #gimbynieznajo (bo film 18+ ツ )

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #nostalgia #skinhead #film #filmowyjanusz #wykopplus30club #filmy #kino #lata90 @tehseriouscate #90s #wykopplus30club
+117
Montago
(Wpis nr 296)
Tym razem w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" przypominam kolejny ciekawy przebój z gwiazdorską obsadą.
Al Pacino, Keeanu Reeves, Charlize Theron w szatańskim thrillerze...

"Adwokat diabła" (The Devil's Advocate, 1997)

Kevin Lomax (Keeanu Reeves) odnosi sukcesy zarówno na sali sądowej, jak i poza nią. Jest młodym adwokatem z Florydy, który nie przegrał jeszcze żadnej sprawy.
Wiedzie szczęśliwe życie ze swoją bardzo młodą i piękną żoną, Mary Ann (Charlize Theron).
Jego sukcesy zauważa właściciel jednej z największych nowojorskich kancelarii - John Milton (Al Pacino). Kevin dostaje od niego lukratywną propozycję pracy i wkrótce przeprowadza się z żoną do Nowego Jorku. Zamieszkują w luksusowym apartamencie w samym centrum miasta. Mary Ann czuje się jednak zagubiona i popada w coraz głębszą depresję, również z powodu samotności, gdyż mąż coraz więcej czasu spędza w pracy, przez co zaniedbuje żonę. Aby być jeszcze bardziej cenionym w firmie, Kevin wolny czas spędza z Miltonem, który zaczyna mieć na niego zły wpływ...


Zwiastun PL. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, z napisami lub lektorem, 720p.
Aktywne linki na "Horrortube" (do Cda, vShare, Clipwatching).

Poprzedni wpis → lotniczo-wojenna przygodówka "Dynamitradzi - Gunbus".

A wcześniej przypomniałem dwa ciekawe filmy z Anthonym Hopkinsem...
Psychologiczny dramat/thriller "Instynkt".
Przygodowy thriller survivalowy "Lekcja przetrwania".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #thriller
#filmnawieczor #ogladajzwykopem #gimbynieznajo #film #filmy #kino #nostalgia #wykopplus30club
+187
Montago
(Wpis nr 295)
Teraz w cyklu "Zapomniane lub mniej znane filmy ze Złotej Ery VHS" będzie lekka, oldschoolwa awanturnicza przygodówka...

"GUNBUS" aka "Dynamitardzi" [to polski tytuł stworzony przez Polsat (ツ) ] (Sky Pirates, 1986)

Film to połączenie Dzikiego Zachodu i Pierwszej Wojny Światowej w zwariowanym, trochę steampunkowym stylu, z komediowymi sytuacjami...
Do tego dziwaczne samoloty i futurystyczny niemiecki sterowiec.

Dwaj kowboje dokonują nieudanego napadu na bank w małym, amerykańskim miasteczku. W ramach kary zamiast do więzienia trafiają do Francji, na front I Wojny Światowej. Przypadkowo udaje im się zestrzelić niemiecki bombowiec i dzięki temu zostają przydzieleni do eskadry Królewskiego Korpusu Lotniczego. Obsesyjnym celem dowódcy Eskadry jest groźny, niepokonany niemiecki sterowiec bojowy. Nasi bohaterowie, latający na samolotach zrobionych z przerobionych samochodów, a nawet z ciężkich rolniczych ciągników wkrótce się z nim spotkają...

Pewnie nie każdego taki film zainteresuje - jednak dla ciekawych wrzucam poglądowo dwa krótkie fragmenty...

Pierwszy to 90-sekundowe starcie latającego traktora ze sterowcem...
[YouTube 1]

A drugi fragment to 9 minutowa scena finałowej końcowej walki powietrznej...
[YouTube 2]

Film do obejrzenia on-line z lektorem na cda, tv-rip z Polsatu. [ LINK ]

Zwiastun. Strona Filmweb.

Poprzedni wpis ⇨ horror Wesa Cravena "Ohyda" ("Shocker")

⇨ #zlotaeravhs- pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#steampunk #wojna #przygoda #samoloty #sterowiec #filmnawieczor #gimbynieznajo #ogladajzwykopem #wykopplus30club #film #filmy #nostalgia
+15
Montago
(Wpis nr 294)

Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie horror Wesa Cravena, z elementami komediowymi...

"Ohyda" aka "Zbrodnia ze snu" aka "Shocker" (1989)

Horace Pinker to wyjątkowo zwyrodniały i bezlitosny morderca. Nie wykazuje żadnych ludzkich uczuć, a igranie ze śmiercią jest dla niego jedynie zabawą. Pewnego dnia jego ofiarą pada żona porucznika Dona Parkera. Jej syn Jonathan miał tej samej nocy sen, w którym widział dokładny przebieg zbrodni. To właśnie mroczne wizje jakie nawiedzają młodego chłopaka, przyczynią się do schwytania Horace'go. Psychopata otrzymuje najwyższy wymiar kary. Śmierć na krześle elektrycznym okazuje się być jednak dopiero początkiem koszmaru. Morderca powraca z zaświatów i nabywa moc wcielania się w ciała spotykanych osób oraz zabijania energią elektryczną. Jego głównym celem zostaje Jonathan.
Jednocześnie pokonać Pinkera może właśnie tylko Jonathan. Jego nietypowe zdolności pozwalają na przenikanie przez ekran telewizora. I wtedy zaczyna się szaleńcza gonitwa Horacego i Jonathana przez programy telewizyjne, wśród mrożących w krew w żyłach wydarzeń, filmów, konkursów.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, z lektorem na cda.
[LINK]

Trochę w podobnym motywie były dwa inne horrory, które już tu opisywałem...
"Więzienie" oraz "Impuls"...

Poprzedni wpis ⇨ psychologiczny thriller/dramat z Anthonym Hopkinsem. "Instynkt".
A jeszcze wcześniej inny film również z A. Hopkinsem... Survivalowa przygoda "Lekcja przetrwania".

⇨ #zlotaeravhs - mój tag autorski pod którym znajdziecie wszystkie poprzednio przypominane filmy, jak również kolejne prezentowane tytuły...
A ich wszystkie okładki łatwo zobaczycie w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#horror #nostalgia #filmnawieczor

pokaż spoiler #gimbynieznajo #wykopplus30club #film #filmy #horrorwdwochzdaniach #horrory @tehseriouscate
+20
Montago
(Wpis nr 293)
Tym razem w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie coś z samego jej końca, bardzo dobry, wciągający thriller, dramat psychologiczny z "dzikim" Anthonym Hopkinsem...

"Instynkt" (Instinct, 1999)

Znany antropolog, dr Ethan Powell (Anthony Hopkins) od czterech lat jest uznawany za zaginionego w dżungli Ugandy/Ruandy. W tym czasie naukowiec badał goryle górskie, ostatecznie zdobywając ich pełne zaufanie. Gdy odnajduje go grupa strażników przyrody, dochodzi do nieporozumienia, w wyniku którego Powell zabija kilku z nich. Zostaje za to aresztowany i deportowany do USA, do więzienia o zaostrzonym rygorze na Florydzie. Przed procesem ma zostać poddany badaniom psychiatrycznym.
Zadanie to zostaje powierzone przez profesora Bena Hillarda (Donald Sutherland) swojemu protegowanemu, niedoświadczonemu psychiatrze, dr Theo Calderowi (Cuba Gooding Jr.).

Wszelkie próby nawiązania kontaktu z więźniem kończą się jednak niepowodzeniem, Powell uparcie milczy, skrywając jakąś tajemnicę. Jego historia intryguje Caldera, który chce skorzystać z okazji, traktując sprawę Ethana jako klucz do zawodowej kariery. Nie przeczuwa jednak jak bardzo znajomość z Powellem wpłynie na jego własne życie.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, z napisami w hostingu Clipwatching.

Poprzedni wpis ⇨ film przygodowy, survival z Anthony Hopkinsem.
"Lekcja przetrwania".

⇨ #zlotaeravhs - mój tag autorski pod którym znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #psychologiczny #filmnawieczor #gimbynieznajo #dramat #wiezienie

pokaż spoiler #goryle #afryka
#ogladajzwykopem #nostalgia #thriller #film #kino #wykopplus30club #filmy #polecam #kino #kinofilia #kinematografia
+19
Montago
(Wpis nr 292)

Dziś do cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" trafia mocny survivalowy dramat - thriller przygodowy z Anthonym Hopkinsem...

"Lekcja przetrwania" (The Edge, 1997)

W niedostępnych górach Alaski rozbija się samolot, na którego pokładzie znajdują się trzej mężczyźni - miliarder Charles Morse (Anthony Hopkins), fotograf Robert Green (Alec Baldwin) i jego asystent Stephen (Harold Perrineau).
Charles i Robert związani są z tą samą kobietą, piękną modelką Mickey Morse (Elle MacPherson) - pierwszy jest jej mężem, a drugi kochankiem... Mimo to obaj rywale będą zmuszeni współdziałać aby przeżyć, stawiając czoła nie tylko skrajnie trudnym warunkom - zimnu, głodowi oraz olbrzymiemiu niedźwiedziowi Grizzly - ale także rosnącej w nich wzajemnej wściekłości i nienawiści.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, z lektorem w hostingu vShare lub na Cda...

Poprzedni wpis ⇨ kultowe anime - "Akira".

⇨ #zlotaeravhs - mój tag autorski, tam znajdziecie wszystkie wcześniej przypominane przeze mnie filmy, oraz kolejne które się tu pojawią...
A ich okładki "hurtowo" możecie obejrzeć w zakładce z grafikami...

https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#survival #przygoda #alaska #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #przetrwanie #niedzwiedzie
#ogladajzwykopem #katastrofa #wykopplus30club #film #filmy #lata90 @tehseriouscate #90s #polecam #kino #kinofilia #vhs #kinematografia
+28
Montago
(Wpis nr 291)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie dopiero drugi film animowany który tu trafił, kwintesencja cyberpunku, sławne anime, kultowa ekranizacja mangi...

" Akira " (1988)

Rok 2019, trzydzieści lat po wybuchu bomby atomowej w stolicy Japonii. Miasto Neo-Tokio pogrążone jest w chaosie. Ludność nie jest zadowolona z nowej reformy podatkowej, więc na ulice wylęgają demonstranci. W mieście działa też kilka wrogich sobie gangów motocyklowych, które brutalnie walczą o panowanie nad brudnymi ulicami zatłoczonej metropolii. Sytuację komplikują niepokoje społeczne podsycane przez wyznawców nowej tajemniczej religii. Pośród tego całego zamieszania stara się odnaleźć Tetsuo - młody chłopak, a zarazem członek gangu Kaneidy. Jednak nikt nie mógł przewidzieć, że ten niepozorny chłopak na zawsze zmieni losy całego świata....

Film do dziś się nie zestarzał, nadal porywa cyberpunkową wizją neonowego miasta, a skomplikowana historia z rządowymi spiskami, tajnymi eksperymentami, przemocą i młodym bohaterem w środku tego wszystkiego nie straciła na atrakcyjności.

Akira to trudny w odbiorze film. I treść, i przesłanie są skierowane raczej do dorosłych odbiorców. Młodsi widzowie mogą mieć problemy ze zrozumieniem prawdziwej istoty tej produkcji, a niektóre sceny nie są raczej dla ich oczu - chodzi tu w głównej mierze o brutalność czy wygląd całego świata i rzeczywistości, gdzie krew oraz wiele obrzydliwych scen jest na porządku dziennym.

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenie on-line, na cda.

Wersja z napisami, 1080p. [ > LINK < ]
Wersja z lektorem. [ > LINK < ]

Jak wcześniej zaznaczyłem, dotąd opisałem tylko jeden film animowany, a było to francuskie arcydzieło "Gandahar", i choć całkowicie odmienne w stylu, technice i fabule, to gorąco polecam je także do obejrzenia ;)

Poprzedni wpis ⇨ Szokujący dosłownością paradokumentalny obraz postnuklearnej zagłady...
" Threads ".

⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej przypominane przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...

https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#cyberpunk #anime #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #animedyskusja #japonia #manga #cyberpunkstoriesart #scifi
#ogladajzwykopem #akcja #sciencefiction #sf @tehseriouscate #wykopplus30club #film #filmy #lata80 #80s #fantastyka #polecam #kino #kinofilia #vhs #kinematografia #przyszlosc #bombaatomowa #animeart
+58
Montago
(Wpis nr 291)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" pozostanę jeszcze w tematyce wojny atomowej, by przedstawić już ostatni, najmocniejszy film z tej serii, produkcję BBC...

" Threads" (1984)

Szokujący dosłownością paradokumentalny obraz postnuklearnej zagłady, a zarazem wstrząsająca lekcja przybliżająca niewyobrażalne i konfrontująca z pozornie nierealnym.
Póki co najlepszy film o tematyce wojny atomowej jaki powstał. Straszny, brutalny, depresyjny, upiorny.

Najstraszniejsze jest to, że wiadomości telewizyjne pokazane na początku filmu prawie niczym się nie różnią od obecnych. Wtedy ogniskiem zapalnym był Iran, dziś Syria, ale poza tym niewiele się zmieniło.

Jest połowa lat 80-tych, trwa zimna wojna. Ruth Beckett i Jimmy Kemp, mieszkańcy brytyjskiego miasta Sheffield, planują małżeństwo i oczekują narodzin pierwszego dziecka. Tymczasem Związek Radziecki wysyła oddziały wojskowe do Iranu, chcąc go sobie podporządkować. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i nne państwa NATO przeciwstawiają się sowieckiej agresji. Rodziny Ruth i Jimmiego są pochłonięte codziennymi obowiązkami i przywiązują małą wagę do tego, co dzieje się w Iranie. Pewnego wiosennego dnia bez żadnego ostrzeżenia ZSRR atakuje Zjednoczone Królestwo, używając międzykontynentalnych pocisków balistycznych, które uderzają także w Sheffield, unicestwiając niemal całe miasto i większość jego mieszkańców. Dla tych, którzy przeżyli atak, zaczyna się trudna walka o przetrwanie w ruinach skażonego świata.
Na Wyspach zginęła większość ludzi, resztki rządu przekazały władzę lokalnym organom. W Sheffield władzę przejęło wojsko wraz z policją, zaprowadzając brutalne, dyktatorskie rządy, często zabijając nieposłusznych. Brak pomocy, żywności, lekarstw, prądu, a nawet nadziei powoduje wysoką śmiertelność. Czy rozpoczęcie upraw może cokolwiek zmienić, pomóc przetrwać resztkom ludzi?


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, z napisami w 1080p, cda. [- LINK -]

Wcześniejsze wpisy o nuklearnej zagładzie...
" Nazajutrz ".
" Testament ".
A także o możliwych początkach wojny...
W powietrzu - "O pierwszym brzasku".
Pod wodą - "Karmazynowy przypływ".

Do tego "pakietu" filmów o III wojnie światowej można jeszcze dołożyć dwa filmy, ale nie pochodzące z ery VHS.
To ekranizacje wybitnej powieści, oba pod takim samym tytułem jak ona...
"Ostatni brzeg" ("On the Beach").

Wersja z 2000 r.
Zwiastun. Strona Filmweb.
Film on-line, Zaq2, lektor, 336p.

Wersja z 1959 r.
Zwiastun (od ok. 2:00 min.), Strona Filmweb.
Film on-line, Zaq2, lektor, 432p...

Poprzedni wpis w cyklu... Popularna komedia "Wolny dzień Ferrisa Buellera".

⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#wojnaatomowa #gruparatowaniapoziomu #anglia #filmnawieczor #ogladajzwykopem #paradokument

pokaż spoiler #film #filmy #filmowyjanusz #wielkabrytania #zimnawojna #apokalipsa #wojna #promieniowanie
#ogladajzwykopem #postapokalipsa #dramat #sciencefiction #sf #scifi #postapo #wykopplus30club #gimbynieznajo #zsrr #nostalgia #lata80 #80s #fantastyka #atom #wojenny #bombaatomowa #bbc
+71
Montago
(Wpis nr 290)
Dotąd w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" praktycznie nie prezentowałem komedii. Czas to zmienić, więc dziś będzie jedna z najlepszych komedii młodzieżowych, z niepowtarzalnym klimatem lat 80-tych...

"Wolny dzień Ferrisa Buellera" (Ferris Bueller's Day Off, 1986)

Ferris Bueller (Matthew Broderick), popularny wagarowicz ze szkoły średniej, postanawia zrobić sobie kolejny dzień wolny. Najpierw udaje chorego przed rodzicami, potem przed siostrą Jeanie (Jennifer Grey). Gdy zostaje w domu sam, dzwoni do swojego kumpla Camerona i namawia na wypad do miasta zabranym z garażu czerwonym Ferrari ojca. Wraz z nimi jedzie dziewczyna Ferrisa, Sloane (Mia Sara). Tymczasem w szkole dyr. Rooney (Jeffrey Jones), znając dobrze pomysły swojego ucznia podejrzewa że symulował on chorobę, by zrobić sobie wagary.
Udaje się więc do domu Ferrisa, a gdy stwierdza, że go tam nie ma, rusza na jego poszukiwania, by go złapać na gorącym uczynku. Pomaga mu w tym siostra Ferrisa, która jest zazdrosna o to, że uchodzą mu na sucho wszystkie wybryki. Tymczsem Ferris i jego przyjaciele świetnie się bawią, przez cały czas będąc o krok przed tymi, którzy próbują ich schwytać.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia z napisami na #netflix lub on-line z lektorem na Freedisc.

Podobna w stylu i jakości była inna fajna komedia z tego okresu, "Zwariowana noc", (choć coś mi się zdaje, że na pirackich VHS-ach miał tytuł w stylu "Przygody opiekunki" /babysitter/). Wpis o filmie.

Poprzedni wpis ⇨ dramat o wojnie atomowej. "Testament"

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#80s #lata80 #komedia #filmnawieczor #nostalgia #gimbynieznajo #ogladajzwykopem
#wykopplus30club #film #filmy #kiedystobylo #vhs
+44
Montago
(Wpis nr 289)
W cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" kontynuuję temat nuklearny - tym razem będzie to film podpowiedziany przez @Armo11...

" Testament " (1983)

(Poprzedni "atomowy" wpis - "Nazajutrz")

"Testament" rozpoczyna się w dniu takim jak każdy inny dzień. W zwykłej amerykańskiej rodzinie mama Carol Wetherly (Jane Alexander) zmaga się z kostiumami dla dzieci do szkolnego przedstawienia i torturuje ćwiczeniami związanymi z opanowaniem treningu Jane Fondy.
Tata, Tom (William Devane), jeździ rowerem, aby utrzymać kondycję, rywalizując w przyjaznym duchu ze swoim czternastoletnim synem, Bradem (Ross Harris), a następnie jedzie do pracy...
Są to przyzwoici, moralni ludzie, których obecnym kłopotem jest wybranie odpowiedniej gry komputerowej na urodziny jedynego z ich trojga dzieci.
Nagle, pewnego razu pojawia się oślepiające światło. Wyją syreny. Prezydent jest w telewizji. Prąd znika w środku jego orędzia o stanie państwa. Nastąpił atak nuklearny - rzecz, której wszyscy się bali, ale dotąd ignorowali. Teraz to od Carol zależy czy jej dzieci przeżyją...


< Spoiler dalszej części filmu... >

Ludzie na ulicach są zdezorientowani, ściskają swoje dzieci. Panuje chaos, plądrowanie sklepów, tworzą się długie kolejki przy stacjach benzynowych. W innych miastach było gorzej - eksplozje atomowe, promieniowanie, skażenie radioaktywne. Ale tutaj mieszkańcy mieli „więcej szczęścia”. Teraz muszą nauczyć się radzić sobie sami.
Powoli, w miarę upływu dni, służby miejskie przestają działać, ludzie zaczynają umierać z powodu zatrucia promieniowaniem, nawet policja poddaje się strachowi.
W czasach, gdy ludzkość wydaje się umierać, małe rzeczy, takie jak zdjęcia z wakacji w starych albumach fotograficznych nabierają bezprecedensowego znaczenia. Baterie stają się talizmanami.
Jeden po drugim gasną światła, na cmentarzach kończy się miejsce, a nawet najodważniejsi, którzy przeżyli, muszą przygotować się na koniec, i pomyśleć jak pozostawić jakiś ślad swojego istnienia, swój testament.


"Testament" osiąga wiele, nie głosząc kazań ani nie wciągając publiczności w zamieszanie związane z globalną polityką. W rzeczywistości nigdy nie widać bezpośrednio niszczycielskich skutków ataku nuklearnego.
Zamiast tego reżyserka koncentruje się na ludzkich aspektach takiej tragedii i instynkcie przetrwania.
Poetycki i głęboko niepokojący "Testament" jest najbardziej uzasadnioną moralną prośbą o rozbrojenie, jaką kiedykolwiek widziano na ekranie filmowym.
Fakt, że został wyprodukowany za jedyne 750 000 $, powinien być powodem do wstydu dla każdego, kto marnuje pieniądze. Powinien być również wyświetlany w Moskwie i Waszyngtonie.


Zwiastun/fragment. [YouTube]

Film on-line, z lektorem, w hostingu clipwatching. Są dwie kopie, nie wiem czy mają różną jakość.
Źródło 1 Ξ Ξ Źródło 2

⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...

https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#wojnaatomowa #iiiwojnaswiatowa #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia
#apokalipsa #wojna

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #postapokalipsa #dramat #sciencefiction #sf #scifi #postapo #wykopplus30club #film #zsrr #filmy #lata80 #80s #fantastyka #atom #wojenny #bombaatomowa
+18
Montago
(Wpis nr 288)
Wczoraj w cyklu "Filmy ze Zlotej Ery VHS" przypomniałem filmy o zdarzeniach, które mogą doprowadzić do wybuchu atomowej III wojny światowej... Dziś film który pokazuje życie zwykłych ludzi z małego miasteczka przed, w czasie i po uderzeniu pocisków nuklearnych. W swoim gatunku film-legenda, nie tylko w USA, także w Polsce...

"Nazajutrz" (The Day After, 1983)

Połowa lat 80-tych. W NRD trwa kryzys, wojska Układu Warszawskiego blokują granice Berlina Zachodniego. Dochodzi do eskalacji konfliktu. Wojska U.W. atakują RFN. Siły NATO, nie mogąc powstrzymać ich w sposób konwencjonalny, decydują się na użycie broni nuklearnej przeciwko oddziałom wroga; zaraz potem Sowieci odpowiadają kontratakiem...
Akcja filmu toczy się w małej miejscowość Lawrence w stanie Kansas, jednym z setek podobnych amerykańskich miasteczek. Tym co odróżnia Lawrence jest usytuowanie pod okolicznymi polami silosów z międzykontynentalnymi pociskami jądrowymi.
Gdy wybucha wojna atomowa, miasteczko staje się celem pierwszego uderzenia.
Skutki uderzenia są straszliwe, miasto zamienia się w ruiny, mieszkańcy dosłownie wyparowują, niektórzy w czasie ucieczki, inni podczas normalnych, domowych czynności.
Ludzie, którzy przetrwali atak ukryci w schronach, organizują polowy szpital, starają się pomóc ocalałym. Brakuje im wszystkiego: jedzenia, czystej nieskażonej wody, lekarstw, prądu. Wielu zaczyna zapadać na chorobę popromienną. Ci którzy przeżyli, zazdroszczą tym którzy umarli.
Powoli zbliża się koniec ludzkości.


W USA premierowy pokaz telewizyjny miał miejsce 20 listopada 1983, kilka dni po zakończeniu ćwiczeń NATO pod kryptonimem "Able Archer 83".

Jego premiera na kanale ABC stała się wielkim medialnym wydarzeniem: film obejrzało wówczas około 100 milionów Amerykanów, dla wzburzonych i zaniepokojonych telewidzów ABC uruchomiło specjalne linie telefoniczne, a po emisji filmu na antenie odbyła się dyskusja między sławnym pisarzem i astronomem dr. Carlem Saganem, przeciwnikiem użycia broni jądrowej, a konserwatywnym pisarzem Williamem F. Buckleyem Jr., który popierał nuklearną interwencję. Żaden ze sponsorów nie zdecydował się również wykupić reklam w tej części filmu, która pokazuje eksplozję i jej skutki, dlatego drugą połowę "Nazajutrz" telewizja wyemitowała bez żadnych przerw. Wstrząsający obraz Meyera docenili krytycy: zdobył dwie statuetki Emmy (był nominowany aż w 13 kategoriach).
Po olbrzymim sukcesie w USA film trafił do wielu innych krajów, wkrótce zaczęły pokazywać go także kina. Wznowiono go na DVD i Blu Ray.


Telewizja Polska wyświetliła ten film już 26 stycznia 1984, zaledwie 2 miesiące po amerykańskiej premierze.
Również u nas wywołał wielkie wrażenie, co mogę osobiście potwierdzić, bo jako dzieciak sam go z całą rodziną oglądałem.


Zwiastun. Strona Filmweb.

16 minutowy fragment, od chwili odpalenia pierwszych amerykańskich pocisków, przez alarm dla mieszkańców, po sceny uderzenia radzieckich pocisków i skutki wybuchów atomowych.
(alarm i wybuchy od minuty 7:55)

YouTube.

Cały film on-line, 480p, lektor, cda. [-LINK-]

Dziś zapewne film takiego wrażenia już nie zrobi, m.in. dlatego, że to produkcja telewizyjna, więc nie mająca efektów rodem z kina, a poza tym widzieliśmy już inne podobne obrazy, w tym świetny serial "Jerycho". Niemniej to nadal jeden z filmów najbardziej realistycznie pokazujących efekty wojny atomowej wśród zwykłych ludzi.

Na marginesie tego wpisu zwrócę Waszą uwagę na polski krótkometrażowy film instruktażowy (i trochę propagandowy) z 1966 pt. "Stacja kolejowa wobec wybuchu atomowego".
Pokazuje on alarm na dworcu, skutki pobliskiego uderzenia imperialistycznej bomby atomowej, a później akcje ratunkową odpowiednich służb.

Poprzedni wpis ⇨ akcja na pokładzie okrętu podwodnego "Karmazynowy przypływ".

Wcześniejszy wpis o załodze bombowca B-52 w czasie wybuchu III woj.św.
" O pierwszym brzasku " .

⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...

https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#wojnaatomowa #iiiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #zimnawojna #apokalipsa #wojna
#ogladajzwykopem #postapokalipsa #akcja # #sciencefiction #sf #scifi #postapo #wykopplus30club #film #zsrr #filmy #lata80 #80s #fantastyka #polecam #kino #kinofilia #vhs #kinematografia #atom #wojenny #bombaatomowa
+66
Montago
(Wpis nr 287)
Tym razem w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" podmorski film akcji, ale także trochę thriller i...dramat psychologiczny. A w rolach głównych Denzel Washington i Gene Hackman.

"Karmazynowy przypływ" (Crimson Tide, 1995)

W Rosji dochodzi do wojskowej rebelii pod dowództwem nacjonalisty Radczenki. Sytuacja staje się groźna, gdy buntownicy przejmują kontrolę nad bazą łodzi podwodnych na Dalekim Wschodzie i kodami, które są potrzebne do przeprowadzenia ataku nuklearnego. Są zdecydowani użyć broni atomowej przeciwko USA.
Amerykański okręt podwodny "Alabama" zostaje wysłany, by na Pacyfiku patrolować wody terytorialne Rosji. "Alabama" to okręt klasy Ohio przenoszący pociski jądrowe Tridant IC-4. Załoga "Alabamy" dostaje rozkaz odpalenia rakiet w kierunku Rosji. Dochodzi do konfliktu między komandorem Frankiem Ramseyem (Gene Hackman) i jego pierwszym oficerem Ronem Hunterem (Denzel Washington), który zastanawia się nad słusznością wydanego rozkazu, ponieważ podczas potwierdzenia rozkazu okręt stracił łączność z dowództwem. Nie wiadomo, czy rozkaz został potwierdzony, czy na świecie wybuchła III wojna światowa, czy też zarządzono odwołanie odpalenia rakiet. Konflikt oficerów dzieli załogę.
Część opowiada się za komandorem, część ma jednak opory moralne przed odpaleniem pocisków, co na pewno doprowadzi do wybuchu światowego konfliktu nuklearnego.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, 1080p, lektor, cda. [~LINK~]

Jeden z zaledwie kilku filmów tak widowiskowo i szczegółowo ukazujący historię rozgrywającą się na pokładzie okrętu podwodnego. Klaustrofobiczne wnętrza, rozgrywka psychologiczną pomiędzy dwoma głównymi bohaterami i wiszący nad głową konflikt nuklearny skuteczne przyciągają naszą uwagę. Warto obejrzeć, jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji...

.Tak przy okazji skojarzył mi się inny film który kilka miesięcy temu przypomniałem. W nim również od zachowania kilku osób zależy wybuch totalnej wojny jądrowej. Z tą tylko różnicą, że fabuła rozgrywa się głównie na pokładzie bombowca strategicznego dalekiego zasięgu, lecącego zbombardować bombami atomowymi Moskwę.
Trzymający w napięciu thriller lotniczy, siłą rzeczy trochę sf, takie wojenne political fiction...
"O pierwszym brzasku" aka "Śmierć przychodzi o świcie".


Poprzedni wpis - klasyka sf, "Blade Runner - Łowca androidów"

⇨ #zlotaeravhs, pod tym tagiem znajdziecie wszystkie wcześniej "przypominane" przeze mnie filmy, jak i kolejne które się pojawią...
A ich okładki "hurtowo" można obejrzeć w zakładce z grafikami...

https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#okret #wojnaatomowa #filmnawieczor #gimbynieznajo #gruparatowaniapoziomu

pokaż spoiler #wojna #nostalgia #wykopplus30club #film #filmy #lata90 #90s #polecam #kino #kinofilia #vhs #kinematografia #kinomaniak #filmyonline
+79
Montago
W cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" najczęściej przypominam raczej średnio znane tytuły... Tym razem będzie inaczej - we wpisie nr 286 zagości jeden z fundamentów kina SF, najbardziej kultowa klasyka jaka może istnieć, film legenda w reż. Ridleya Scotta...

" Blade Runner - Łowca androidów " (1982)

Listopad, rok 2019. Rick Deckard jako członek specjalnego oddziału policji tropi i eliminuje zbiegłych replikantów - istoty stworzone za pomocą biotechnologii do wykonywania niebezpiecznych zadań.

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tego filmu, ani odtwórców głównych ról, czyli Harrisona Forda i Rutgera Hauera.

Paradoksalnie, sława filmu przysporzyła widzom trochę kłopotu, ponieważ w wyniku różnych nacisków i problemów powstało kilka jego wersji. Najbardziej znaną jest 'Wersja Reżyserska' z początku lat 90-tych, wydana na VHS, potem na DVD, emitowana również w TV.
Trwa 1,57 godz. i jest najbardziej podobna do filmu wyświetlanego w kinach. W roku 2007 powstała 'Wersja Ostateczna' (Final Cut), trwająca 2,43 godz. i dość znacznie różniąca się od poprzedniej, poczynając od jakości obrazu, przez inny montaż scen, po zakończenie i ogólne przesłanie filmu.
Nie wiem która wersja jest bardziej prawilna, bo nie oglądałem "Final Cut", ale chyba obie są warte obejrzenia...

A wasza opinia, wasze wrażenia ?

Na pewno w obu jest jedna z najsłynniejszych scen, czyli "łzy w deszczu" - finałowy monolog ś.p. Rutgera Hauera.
Jako ciekawostka, zależnie od polskiego tłumaczenia różni się ich tekst...
Można to porównać oglądając zestawienie scen z różnych źródeł w filmiku na YouTube.

Chyba ta z DVD jest najlepsza...

Akcja rozgrywa się w listopadzie 2019 roku, więc ta historia wydarzyła się zaledwie kilka dni temu w Los Angeles...
A skoro zniesiono nam wizy, to można pojechać i zobaczyć na żywo to cyberpunkowe, zadymione industrialne miasto...
A jeśli jednak tego na miejscu nie znajdziecie, to zawsze można miasto obejrzeć w scenie z początku filmu ;)


Zwiastun PL. Strona Filmweb.

Film można obejrzeć w dwóch wersjach, z lektorem, na cda.
Wersja Reżyserska (720p, 1,57 godz.)

Wersja Ostateczna (1080p, 2,43 godz.)

Poprzedni wpis ⇨ film Tima Burtona "Edward Nożycoręki".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#bladerunner #cyberpunk #gruparatowaniapoziomu
#scifi #fantastyka #nostalgia

pokaż spoiler #niebieskiepaski #niebieskipasek #filmnawieczor #filmy #film #kino #kinematografia #gimbynieznajo #wykopplus30club #ogladajzwykopem #przyszlosc @tehseriouscate #sciencefiction #sf
+172
Montago
(Wpis nr 285)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" obraz Tima Burtona, więc nie dziwne, że będzie coś niezwykłego... Oto młodzi Johnny Deep i Winona Ryder w zapadającym serce komediodramacie fantasy...

"Edward Nożycoręki" (Edward Scissorhands, 1990)

Peg Boggs, akwizytorka firmy AVON odwiedziła wszystkie klientki we własnym miasteczku. Nic nie udało się jej sprzedać, więc postanawia udać się do opustoszałego zamczyska na wzgórzu. Odnalazła w nim samotnego chłopca o imieniu Edward (Johnny Deep). Został on stworzony przez starego wynalazcę, który zmarł przed ukończeniem swego życiowego dzieła. Dlatego też Edward zamiast dłoni ma nożyczki, którymi jednakże posługuje się po mistrzowsku. Edward przenosi się do domu Peg, gdzie poznaje nowych ludzi i zostaje tam genialnym ogrodnikiem i fryzjerem wykorzystując do pracy własne nożyczki. Edward poznaje w końcu córkę gospodyni, Kim (Winona Ryder). Powoli rodzi się między nimi uczucie, ale nie wszyscy w miasteczku są przychylni Edwardowi i zrobią wszystko by się go pozbyć ...
Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, 1080p, lektor, cda. [ LINK ]

Poprzedni wpis ⇨ nietuzinkowa fantastyka, utopia, postapo z Seanem Connerym "Zardoz".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #fantastyka #fantasy #komediodramat #timburton #filmnawieczor #gimbynieznajo

pokaż spoiler #ogladajzwykopem
#wykopplus30club #film #filmy #kiedystobylo #kinofilia #kinocebulowe @tehseriouscate #kinematografia
+69
Montago
(Wpis nr 284)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie znów obraz dziwny, oryginalny, może i trochę kiczowaty, ale mimo to (a może przez to) łatwo zapadający w pamięć. Fantastyka, przygoda, postapo, utopia...

" ZARDOZ " (1974)
/u nas na VHS wydany w połowie l. 90-tych/

W roli głównej Sean Connery, który po zakończeniu zdjęć do jednego z "Bondów" szukał jakiejś roboty, i tanio dał się wynająć... Przez reżysera, któremu nie udało się doprowadzić do nakręcenia swojej ekranizacji "Władcy Pierścieni", więc stworzył "Zardoz'a"(ツ)

Wyjątkowo dziwna wizja utopijnego świata. Zdecydowanie nietuzinkowy film, choć wymaga od widza nieco skupienia. Skupienie rozprasza jednak Sean Connery występujący w filmie w wyjątkowo charakterystycznych czerwonych majtkach ;)

Rok 2293.
Po straszliwym kataklizmie, który w 1990 r. zniszczył Ziemię ludzka cywilizacja upadła.
W ruinach minionego świata wegetują jedynie prymitywni Brutale, nadzorowani przez uprzywilejowaną kastę Eksterminatorów, którzy zabijają ich za każdy przejaw nieposłuszeństwa. Eksterminatorzy uzbrojeni w starą broń palną kierują pracą Brutali uprawiających ziemię. Wyhodowane przez nich warzywa i owoce dostarczane są do Vorteksu, chronionego magnetyczną kopułą kompleksu mieszkalnego, jedynego miejsca gdzie nadal funkcjonuje dawna, techniczna cywilizacja.
Mieszkają tam rozwinięci intelektualnie i mentalnie władcy planety. Jeden z odważniejszych ludzi, Zed (Sean Connery), podstępem przedostaje się do kompleksu, ukryty w transporcie żywności na pokładzie "latającej głowy". Jego pojawienie się nie tylko zmieni dziwne zasady panujące w Vorteksie, ale zburzy odwieczny porządek i wpłynie na przyszłość całej Ziemi...


Zwiastun oraz drugi zwiastun, krótszy, ale treściwszy, do tego z kilkoma scenami 18+ pomiędzy Connerym a jego ukochaną.

Zdjęcia na stronie Filmweb.

35-sekundowy fragment z "latająca głową" i lekcją wychowania seksualnego z Vorteksu o...erekcji penisa :P > YouTube <

Film do obejrzenia on-line, z napisami., freedisc.
[- LINK -]

Myślę, że sławę czy też rozpoznawalność tego filmu można porównać z podobnym w odbiorze
(ale nie treści) "komiksowym" filmem "Flash Gordon" (z pamiętną muzyką zespołu Queen).


Poprzedni wpis"Koktajl" z T. Cruise'm...

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#utopia #fantastyka #scifi #postapo #przyszlosc #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #dystopia #postapokalipsa #sciencefiction #ogladajzwykopem
#wykopplus30club #film #filmy #kiedystobylo #kinofilia #sf #kinocebulowe @tehseriouscate #kinematografia
+47
Montago
(Wpis nr. 283)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" zaserwuję Wam smaczny drink, wstrząśnięty i zmieszany, prawdziwy...

" Koktajl " (Cocktail, 1988)

Film "barmański", komediodramat z wątkiem miłosnym...
W roli głównej Tom Cruise, a także Bryan Brown i Elisabeth Shue.

Młody i ambitny Brian Flanagan (Tom Cruise) po zakończeniu służby wojskowej szuka sposobu na życie. Ima się wielu różnorodnych zajęć, ale prawdziwą karierę robi jako barman. Dzięki naukom swego przyjaciela i mentora Doug'a Coughlin'a (Bryan Brown) zostaje mistrzem przyrządzania drinków.
Jednak po kłótni z przyjacielem wyjeżdża na Jamajkę, gdzie chce zarobić pieniądze na otwarcie własnego lokalu. Wkrótce zakochuje się w młodej amerykance, niezależnej artystce Jordan Mooney (Elisabeth Shue). Romans sprawia, że Brian zaczyna postrzegać swoje życie z zupełnie nowej perspektywy i całkowicie je przewartościowuje.
Jednakże przyjazd na Jamajkę Doug'a zwiastuje dla Briana kłopoty...


Fragmencik filmu, gdzie Brian i Doug dubeltowo przyrządzają artystycznie w szejkerach drinki... YouTube.

Zwiastun po polsku z kodowanego VHS "Imperialu" przez co ma słabszą jakość.
Zwiastun oryginalny HD.
Strona Filmweb.

Film on-line, lektor, prawdopodobnie tylko w 480p. vShare lub Cda.

Poprzedni wpis → dwa horrory o przeklętych okrętach.
"Statek śmierci" + "Statek widmo".

⇨ #zlotaeravhs -mój tag autorski pod którym znajdziecie wszystkie poprzednio przypominane filmy, jak również kolejne prezentowane tytuły...
A ich wszystkie okładki łatwo zobaczycie w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#drinki #bar #filmnawieczor #nostalgia #gimbynieznajo

pokaż spoiler #drink #drinkdnia #ogladajzwykopem #komedia #dramat #film #wykopplus30club #tomcruise #filmy #starealedobre @tehseriouscate
+25
Montago
(Wpis nr 282) Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" przypomnę horror o nawiedzonym okręcie (a przy okazji i drugi film, podobny, ale już z początku XXI w.)

"Statek śmierci" (Death Ship, 1980)
"Statek widmo" (Ghost Ship, 2002)

"Statek śmierci" (1980)
Po Atlantyku krąży stary okręt wojenny, w czasie II Woj.Św. wykorzystywany przez nazistów jako więzienie i miejsce tortur oraz mordowania więźniów.
Nieodkryty przez ostatnie kilkadziesiąt lat czarny okręt widmo "poluje" na statki handlowe i pasażerskie. Pewnego dnia trafia w luksusowy transatlantyk i go zatapia. Z katastrofy ratuje się grupa ludzi, m.in. pasażerowie - Donald Asley z żoną i córką, jedenastoletni Ben oraz jego szkolny nauczyciel, Trevor Marshall oraz wyciągnięty z wody Kapitan oraz inni członkowie załogi.
Wkrótce ich szalupa dobija do burty wyłaniającego się z mgły przeklętego okrętu. Statek jest opuszczony, jednakże rozbitkowie szybko zdają sobie sprawę, że grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. W czeluściach okrętu kryje się bowiem Zło...
Zło, które wkrótce dotknie ich swoim szaleństwem i śmiercią...
"Statek widmo" (2002)
Załoga holownika "Arctic Warrior" pod dowództwem kapitana Murphy'ego (Gabriel Byrne) jest najlepsza w swoim fachu. Potrafi zlokalizować każdy porzucony statek, naprawić go na tyle, by mógł płynąć, a potem doholować do portu, by dostać tam za niego odpowiednią sumę w twardej walucie. Pilot Kanadyjskich Sił Powietrznych, Jack Ferriman, wynajmuje załogę holownika do zbadania tajemniczej jednostki, którą spostrzegł dryfującą w pobliżu wybrzeża Alaski, w odległym zakątku Morza Beringa. Opuszczony statek okazuje się wrakiem sławnej "Antonii Grazy", zaginionej wraz z pasażerami na morzu ponad 40 lat temu. To niesamowite znalezisko – same prawa do niego warte są fortunę. A dodatkowo, według praw morza, każdy opuszczony statek, znaleziony na wodach międzynarodowych, staje się własnością tego, kto go odnalazł i doprowadził do portu. Kiedy załoga "Arctic Warrior" wchodzi na pokład opuszczonego statku, odkrywa jednak, że nie jest on wcale tak pusty, jak sądzili. W jego czeluściach kryje się Zło, mordercza Moc...


Tak dwa podobne fabularnie filmy, a jednak nie mają one żadnego związku ze sobą...
Produkcja z 1980 roku jest dziś uznawana za kultową, a jej klimat nadal wywołuje pozytywne wrażenia...
Mamy tu nie tylko efekty różnych "śmierci" bohaterów, także narastający nastrój osaczenia, a nawet studium szaleństwa jednego z bohaterów...


Natomiast obraz z 2002 jest bardziej slasherem, gdzie postawiono na różnorodne, krwawe, a czasem trochę obrzydliwe sceny śmierci bohaterów, nie rozwijając wątku psychologicznego...
To horror akcji, ale oprócz krwi są niezłe zdjęcia/efekty opuszczonego statku. Mimo oficjalnej krytyki film dla lubiących takie klimaty będzie ok, choć raczej jako rozrywka...


Zwiastun "Statek śmierci" (1980) + strona Filmweb.
Zwiastun "Statek widmo" (2002) + strona Filmweb.

"Statek śmierci" on-line, lektor, CDA lub YouTube.

"Statek widmo" on-line, 1080p, lektor, CDA.

Jakiś czas temu przypominałem dwa inne dobre filmy o opuszczonych statkach, gdzie również załogi chcące się wzbogacić na odnalezionych wrakach, musiały ostatecznie walczyć o życie.
"Śmiertelny rejs", gdzie wycieczkowiec został opanowany przez mordercze, prehistoryczne podwodne stwory.
"Wirus", gdzie rosyjski okręt badawczy przejęła obca, zabójcza kosmiczna moc...

Poprzedni wpis - przygodowy film grozy o młodym S.Holmsie, wyprodukowany przez Spielberga.
" Piramida grozy ".

⇨ #zlotaeravhs - mój tag autorski pod którym znajdziecie wszystkie poprzednio przypominane filmy, jak również kolejne prezentowane tytuły...
A ich wszystkie okładki łatwo zobaczycie w zakładce z grafiką...

https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .


#horror #okret #statek
#nostalgia #filmnawieczor #gimbynieznajo

pokaż spoiler #statki #statkiboners #slasher #wykopplus30club #nostalgia #obcy #film #filmy #kinematografia #starealedobre #horrorwdwochzdaniach #horrory #okrety @tehseriouscate
+38
Montago
(Wpis nr 281)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" przypominam trochę mało znany film wyprodukowany przez Stevena Spielberga, kostiumowo-kryminalno-przygodową opowieść o młodym Sherlocku Holmesie...

"Piramida strachu" aka "Młody Sherlock Holmes"
(Young Sherlock Holmes, Pyramid of Fear, 1985)

To teoretycznie film dla młodzieży, ale klimat magii, krwawego kultu, ofiar z ludzi - całej tej grozy pasuje bardziej do horroru - lekkiego, ale jednak...

Rok 1870. Do szkoły średniej w Londynie przybywa młody James Watson. Na miejscu poznaje innego ucznia, Sherlocka Holmesa. Zostają przydzieleni do tego samego pokoju, zaprzyjaźniają się ze sobą. Tymczasem miastem wstrząsa seria tajemniczych zgonów ludzi. Wspólną cechą jest to, że przed śmiercią ofiary doświadczały realistycznych i przerażających wizji.
Nastoletni bohaterowie postanawiają rozwikłać tę zagadkę, nie wiedząc że będą musieli stawić czoła krwawemu kultowi...


To niezła, mroczna historia kryminalna, przeplatana "szkolnym" życiem bohaterów, i wątkiem romantycznym pomiędzy Holmesem a wybranką jego serca...

Spielberg jako producent, Barry Levinson („Rain Man”, „Good Morning, Vietnam”) jako reżyser plus scenariusz Chrisa Columbusa („Kevin sam w domu”) - to powinien być hit...
Tak się jednak nie stało, może m.in. dlatego, że kinowi widzowie wybierali inny film który wyreżyserował Spielberg, a który także wszedł na ekrany w tym samym roku - "Indiana Jones i Świątynia Zagłady".
A dwa podobne filmy z krwawymi sektami, ofiarami z ludzi i dzielnymi bohaterami którzy stawiają im czoła to było jednak za dużo...


Niemniej "Piramida strachu" już na zawsze zapisała się w historii kina - tu po raz pierwszy użyto techniki CGI aby stworzyć fotorealistyczną scenę ożycia figury rycerza ze szklanego witrażu. Technicy pracowali aż 6 miesięcy, aby wykreować tę 20 sekundową scenę.
Lucasfilm, Industrial Light &Magic, Pixar - to w tym filmie zaczęła się historia ich efektów, które dziś królują na ekranach.


A oto króciutki fragment filmu, gdzie jest wykorzystana ta słynna scena. YouTube.
Swoją drogą nadal dobrze wygląda.
Lepiej niż powstały kilkanaście lat później, już w XXI w. Smok w naszym serialu "Wiedźmin" ;)

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film można obejrzeć z lektorem on-line w hostingu "clipwatching" via Szukajka.tv. Sprawdziłem, link działa, film się odtwarza. [ - LINK - ]

Poprzedni wpis ⇨ film sensacyjny z Robertem de Niro.
"Ronin".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
A w zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#ciekawostkifilmowe #spielberg #sherlock #filmnawieczor #nostalgia #cgi
trochę #fantastyka i #horror

pokaż spoiler #fantasy #ogladajzwykopem #wykopplus30club #gimbynieznajo #film #filmy #kinematografia #kino #kinocebulowe @tehseriouscate
+31
Montago
(Wpis nr 280)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" kolejny film sensacyjny ze znaną obsadą - Robert de Niro, Jean Reno, Sean Bean.

" Ronin " (1998)

W feudalnej Japonii samurajowie przysięgali aż do utraty życia bronić swoich panów. Na tych z nich, których władcy polegli, spadała wielka hańba. Byli zmuszeni wędrować przez kraj i szukać pracy jako najemnicy, ochroniarze, czasem zostawali nawet bandytami. Nie byli już jednak samurajami, zwano ich Roninami.
Zimna wojna się skończyła, agenci, szpiedzy, zabójcy stracili pracę...
Jednak nowy porządek świata sprzyja działalności tajnych grup najemników-ich zdolności przetrwania, rozpoznania w terenie i ataku są legendą, a wynająć ich może każdy, kogo na to stać. Tajemniczy klient zleca grupie takich najemników, określających się jako "Roninowie" z pozoru błahe zadanie - kradzież przewożonej w Paryżu walizki, z nieznaną zawartością.
Zlecenie okazuje się jednak śmiertelnie niebezpieczną misją.
Niespodziewanie okazuje się, że walizką interesują się i inne nieznane grupy (mafia,szpiedzy,agenci rządowi?).
To stanowi pretekst do pokazania różnych strzelanin i bardzo efektownych, różnorodnych pościgów po ulicach i bezdrożach Francji, włączając w to nawet małe alejki w zabytkowych miasteczkach.


Film nie jest tak wybitny jak prezentowana we wczorajszym wpisie znakomita "Gorączka", niemniej to kawał porządnego kina akcji, a gwiazdorska obsada swoją drogą podwyższa jakość produkcji...

Dla przypomnienia - scena pościgu ulicami Paryża... YouTube.

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, z lektorem, na Zaq2 w 816p lub na CDA (rozdzielczość nie podana).

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #deniro #jeanreno #seanbean #filmnawieczor

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #nostalgia #paryz #film #filmowyjanusz #wykopplus30club #filmy #kino #kinematografia #gimbynieznajo #lata90 @tehseriouscate #90s #vhs
+92
Montago
(Wpis nr 279)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie jeden z największych przebojów kina sensacyjnego, legendarne, rewelacyjne dzieło Michaela Manna, z niesamowitą obsadą - Al Pacino, Robert de Niro oraz Val Kilmer i Tom Sizemore...

" Gorączka " ( "Heat", 1995 )

Zarówno Vincent Hanna (Al Pacino) jak i Neil McCauley (Robert De Niro) to profesjonaliści w swoim fachu. Pierwszy jest ofiarnym i niezmordowanym stróżem prawa, detektywem z Wydziału Zabójstw Policji L.A., odnoszącym liczne sukcesy w policyjnym fachu pomimo ciągłych niepowodzeń w życiu osobistym. Drugi to w pełni zdyscyplinowany i zarazem bezwzględny złodziej, który wraz z grupą swoich doskonale zorganizowanych ludzi pozostaje dla policji nieuchwytny... Kiedy tych dwóch mężczyzn stanie sobie na drodze, musi dojść do twardej i ostrej konfrontacji. Ale z tego starcia zwycięsko może wyjść tylko jeden z nich...

Film ma już prawie ćwierć wieku, a wciąż pozostaje wybitnym dziełem, ciągle trzymającym widzów w napięciu, i to pomimo swoich prawie 3 godzin. Duet Pacino - de Niro to najwyższe możliwe aktorskie zawodowstwo.
Strona techniczno-wizualna jest również wciąż na najwyższym poziomie, a pamiętne sceny ulicznej strzelaniny nadal są perfekcyjne.
Co nawet poskutkowało ich wykorzystaniem podczas szkolenia Marines jako przykład odwrotu pod ostrzałem.


Dla przypomnienia, oto ta emocjonująca scena - YouTube.
Jeśli ktoś jednak jeszcze filmu nie widział, to #polecam jak najszybciej go obejrzeć, bo rzadko można trafić na coś tak dobrego.
Zwiastun PL. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, 1080p, lektor, cda.
[ LINK ]

Poprzedni wpis → jedyny w swoim rodzaju surrealistyczny horror Davida Lyncha.
"Głowa do wycierania".

#gruparatowaniapoziomu #alpacino #deniro #klasyka

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#filmnawieczor #ogladajzwykopem #nostalgia

pokaż spoiler #filmowyjanusz #wykopplus30club #film #filmy #kino #kinematografia #gimbynieznajo #lata90 #90s #vhs
+412
Montago
(Wpis nr 278)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie coś ekstremalnie dziwnego, niezwykłego wizualnie i trudnego do interpretacji... Pierwszy film Davida Lyncha, czarno-biały surrealistyczny horror(??)...

"Głowa do wycierania" ("Eraserhead")

Bohaterowie filmu żyją w zdegradowanym, przemysłowym mieście, na granicy ponurej rzeczywistości i sennego koszmaru... Henry Spencer po powrocie do domu otrzymuje wiadomość od swojej dziewczyny Mary X. Zostaje zaproszony na obiad do domu jej rodziców. Podczas posiłku, matka Mary oznajmia mu, że został... ojcem. Potomek okazuje się jednak dziwnym stworkiem, który ma niewiele wspólnego z normalnym dzieckiem. Narzeczona szybko pozostawia Henry'ego samego z 'problemem'. Henry musi się nim zająć, czego nie ułatwia mu szereg dziwnych wydarzeń których jest świadkiem.
Za swoim kaloryferem widzi małą scenę teatralną, na której pojawia się tańcząca Kobieta z Kaloryfera - uśmiechnięta blondynka z nienaturalnie rozdętymi policzkami.


Film baaardzo dziwny, raczej nie dla każdego, a już na pewno może zaskoczyć, zniesmaczyć a nawet znudzić kogoś, kto będzie go oglądał "w ciemno"...
Wizualnie bardzo dobry, choć chwilami trochę obrzydliwy.
Natomiast fabuła jest tak pokręcona, że ciężko nawet jednoznacznie określić co się dokładnie widziało...
Ja całość obejrzałem dopiero za drugim razem, po latach, bo w czasach VHS nie dałem rady :P
Teraz oceniam fabułę przynajmniej na 7/10, a sam industrialny świat, "lynchowski" klimat, nastrój na 8/10.
Ale to moja subiektywna ocena, wśród oceniających go 50 Filmwebowych znajomych film dostaje również 1, sporo osób dało 4, a kilku 10/10...

Polecam, choć każdy musi sam zdecydować, czy chce się zagłębić w taką psychodelę Lyncha, "poczuć" ten film, i stwierdzić czy to hit czy kit ;)

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia na #netflix, lub on-line, z lektorem, w 720p, na vShare albo CDA (gdzie film ukryto, zapisując go pod innym tytułem :P)

Poprzedni wpis → thriller sensacyjny z Sylvestrem Stallone i Rutgerem Hauerem.
"Nocny jastrząb".

#surrealizm #lynch #gruparatowaniapoziomu

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#filmnawieczor #ogladajzwykopem #wykopplus30club #gimbynieznajo #film #filmy #kino #kinematografia
+72
Montago
(Wpis nr 277)
Tym razem w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" thriller sensacyjny z dwoma gwiazdami będącymi na początku swojej kariery, Sylvestrem Stallone i Rutgerem Hauerem. Pomimo takiej obsady, film trochę zapomniany wśród mega hitów w/w...

"Nocny Jastrząb" (Nighthawks, 1981)

Nowojorski policjant włoskiego pochodzenia, sierżant Deke DaSilva (Sylvester Stallone), pełniąc służbę w Bronxie zostaje zauważony przez przełożonych i wcielony do brygady antyterrorystycznej. Wraz z sierżantem Matthew Foksem (Billy Dee Williams) otrzymują niezwykle trudne zadanie - mają wytropić i zatrzymać groźnego międzynarodowego terrorystę, Wulfgara (Rutger Hauer), który podkłada bomby w różnych częściach Nowego Jorku. Teraz planuje atak na ONZ. Namierzenie przestepcy utrudnia fakt, że przeszedł operację plastyczną i nikt nie zna jego twarzy, gdyż zamordował chirurga, który go operował.
Śledztwo wkrótce zamieni się w osobistą rozgrywkę pomiędzy DaSilvą a Wulfgarem...


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film można obejrzeć na #netflix lub z lektorem on-line, ale tylko w 480p.
Zaq2 lub Freedisc.

Poprzedni wpis → horror/slasher "Zabójca Rosemary".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
_https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ ._

#stallone #hauer #ogladajzwykopem #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia #vhs

pokaż spoiler #wykopplus30club #film #kino #kiedystobylo #filmy #kinofilia #kinocebulowe #starealejare #kinematografia #thriller
+29
Montago
(Wpis nr 276)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie raczej mniej znany horror rozgrywający się w czasie balu maturalnego, w stylu slasher/gore...

"Zabójca Rosemary" ("The Prowler" aka "Rosemary's Killer", 1981)

Rok 1945, koniec drugiej wojny światowej. Jeden z amerykańskich bohaterów wojennych powraca z frontu, przyjeżdżając do prowincjonalnego miasteczka Avalon Bay.
Żołnierz nie ma szczęścia - dowiaduje się, że został porzucony przez narzeczoną. Ta sama dziewczyna ginie wkrótce potem na balu maturalnym, brutalnie zadźgana widłami. Sprawca zbrodni okazuje się nieuchwytny.
Burmistrz Avalon Bay na długie lata zakazuje organizowania potańcówek na zakończenie liceum.
Dopiero po 35 latach odbywa się następna impreza. Niestety także tym razem ktoś zaczyna mordować uczestników balu...
Młoda Pam MacDonald, dziewczyna zastępcy szeryfa, jeszcze nie wie, że stanie oko w oko z tajemniczym zabójcą...


Film nie jest jakimś wybitnym przedstawicielem horroru, niemniej miłośnicy gatunku mogą z chęcią go obejrzeć, ponieważ produkcja broni się bardzo dobrymi, makabrycznymi efektami gore, które są najmocniejszą stroną filmu.
Również zabójca wygląda świetnie (morduje brutalnie, a sceny krwawe są pomysłowe i zapadają w pamięć).
Bardzo dobra jest muzyka, a finał filmu może zaskoczyć.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, 1080p, lektor, cda. [- LINK - ]

Poprzedni wpis → sławny film Terrego Gilliana "Fisher King".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#slasher #gore #horror #80s #ogladajzwykopem #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia #vhs

pokaż spoiler #wykopplus30club #film #filmy #kiedystobylo #kino #kinofilia #lata80 #kinocebulowe @tehseriouscate #kinematografia
+18
Montago
(Wpis nr 275)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie autentycznie "wielkie kino", świetna produkcja Terrego Gilliana...

"Fisher King" (The Fisher King, 1991)

Arogancki Jack Lucas (Jeff Bridges) był dziennikarzem radiowym. Jego nieprzemyślana wypowiedź sprawiła, że jeden ze słuchaczy zabił siedem osób, a później popełnił samobójstwo. Czując się winnym tragedii, Jack włóczy się po ulicach miasta szukając zapomnienia w alkoholu. Pijany wdaje się w awanturę z grupą chuliganów. Z opresji ratuje go Parry (Robin Williams), bezdomny profesor historii, uważający się za rycerza poszukującego świętego Gralla.
W świecie jego fantazji pełno jest zamków, Czerwonych Rycerzy i dam w opałach. Tych dwoje tak różnych ludzi znajduje wspólny język, nie wiedząc że łączy ich dramat z przeszłości...


Na podstawie scenariusza została napisana książka, prawie tak dobra jak film. (Czytałem raz, oglądałem z 2-3 razy).

Ciężko uznać film tylko za dramat, bo mamy tu też sytuacje zarówno komediowe, jak i trochę surrealistyczne wizje niczym z fantasy...
W każdym bądź razie film warto obejrzeć, i jeśli ktoś go nie zna, #polecam nadrobić tę zaległość...


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, 720p, lektor, cda. [>LINK<]

Poprzedni wpis → horror/slasher Wesa Cravena.
"Przyjaźń na śmierć i życie".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #dramat #kultowe #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia #vhs

pokaż spoiler #ogladajzwykopem
#wykopplus30club #film #kino #kiedystobylo #filmy #kinofilia #kinocebulowe #starealejare @tehseriouscate #kinematografia
+62
Montago
(Wpis nr 274)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie zaproponowany przez @Mega_Smieszek "młodzieżowy" horror/slasher sf Wesa Cravena...

"Przyjaźń na śmierć i życie" (Deadly Friend, 1986)

Do małego miasteczka przeprowadza się nastolatek, geniusz komputerowy, zajmujący się również budową różnych automatycznych urządzeń i robotów. Jeden z nich, żółty robot BB, jest jego przyjacielem i obrońcą.
Paul zaprzyjaźnia się też z Samanthą, dziewczyną z sąsiedztwa. Dobrze się rozumieją i spędzają ze sobą dużo czasu. Jednak któregoś razu porywczy ojciec dziewczyny bije ją i zrzuca ze schodów. Ta w stanie krytycznym trafia do szpitala, gdzie wkrótce umiera. Paul wykrada ciało Samanthy i w jednej z sal uniwersyteckich w jej mózg wszczepia mikrochip chcąc przywrócić ją do życia. Udaje mu się to tylko połowicznie - "nowa" Samantha wyposażona w siłę i moc robota, postanawia zemścić się na okrutnym ojcu i reszcie mieszkańców miasteczka którzy jej podpadli.
Krew się poleje...


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, 1080p, lektor, cda. [→LINK←]

Poprzedni wpis ⇨ szalona, pokręcona czarna komedia Petera Jacksona.
"Przedstawiamy Feeblesów" (Meet the Feebles)

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#horror #scifi #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #slasher #fantastyka #wykopplus30club #filmy #film #kinofilia #kinocebulowe #kino #kinematografia #robot #scifi #sf @tehseriouscate #sciencefiction
+16
Montago
(Wpis nr 273)
Tytuł dzisiejszego "Filmu ze Złotej Ery VHS" zaproponował @syfanalny, określając go jako "najbardziej chory film wszechczasów", więc wszelkie skargi i zażalenia w sprawie opisywanej produkcji kierować do w/w ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

A więc Mirki i Mirabelki przed Wami kolejny film wyreżyserowany przez Petera Jacksona, drugi w jego karierze...

"Przedstawiamy Feeblesów" (Meet the Feebles, 1989)

Ciężko określić dokładnie gatunek tego filmu, głównie to kukiełkowa czarna komedia, takie Muppety dla dorosłych, absolutnie szalony klimat, gdzie nie zabraknie seksu, dragów i przemocy ¯\_(ツ)_/¯

Teatralna trupa kukiełkowych futrzaków przygotowuje się do wieczornego show, ale zanim do niego dojdzie widz pozna wszystkie mroczne tajemnice showbiznesu - kręcone na boku pornosy, narkotykowe interesy (włączając w to uzależnione gwiazdy), orgie i rozpasanie moralne, ogółem - syf i totalną degrengoladę. Na tym tle toczy się historia miłosna dwójki młodych i niewinnych Feeblesów.

Hipopotamica Heidi, gwiazda programu TV "Meet The Feebles" odkrywa, że ukochany Bletch ją zdradza. W tym czasie do grupy dołącza pocieszny jeżyk, uzależniony od seksu króliczek Harry dowiaduje się że ma AIDS, słonia prześladuje kura, jego była kochanka, której zrobił dziecko, a wredny szczur Trevor kręci w piwnicy filmy pornograficzne sado-maso z krową i konikiem polnym w rolach głównych. Do tego dochodzi wścibska mucha - reporterka i żaba narkoman - weteran wojny w Wietnamie.

Zwiastun.

Strona Filmweb, a tam masa pozytywnych, wręcz entuzjastycznych komentarzy, z ocenami 8-10/10...

Film do obejrzenia on-line, 480p, napisy, cda.
[LINK]
Na YouTube są też wersje po angielsku (bez napisów).
Jedna o polepszonej przez fanów jakości obrazu - 4:3 w 1080p, i druga, zwykły, słabszy obraz, za to 16:9 w 720p.

Wcześniej przypomniałem pierwszy film Jacksona, czarną komedię o kosmitach chcących robić z ludzi hamburgery. "Zły smak".

Poprzedni wpis ⇨ klasyka SF "Dzień Niepodległości".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#ciekawostkifilmowe #narkotykizawszespoko #komedia #filmnawieczor

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #film #filmy @tehseriouscate ##rozrywka #gimbynieznajo #nostalgia #wykopplus30club #kino #lata80 #80s Może też zainteresuje kogoś od #wladcapierscieni #lotr
+24
Montago
(Wpis nr 272)
Mamy Święto Niepodległości, więc czy dziś w moim cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" mogłoby zabraknąć tego filmu? ;)

" Dzień niepodległości " (1996)

Pod koniec lat 90-tych to był autentycznie wielki hit kinowy, a później kasetowy. Mam wrażenie że wtedy nawet tak bardzo nie raził ten patos i łopatologiczne podkreślanie amerykańskiej wyższości nad całym światem. Niemniej pomijając te "polityczne" wątki to był (jest) kawał widowiskowego SF, chyba do dziś ciekawszy od niedawnego sequela ("Odrodzenie"), który praktycznie nie wniósł niczego nowego do tej historii...

Opis chyba niepotrzebny?
Ale dla formalności i tak go dam... ¯\_(ツ)_/¯

pokaż spoiler "Cały rodzaj ludzki jest zagrożony zagładą, gdy monstrualne statki kosmiczne Obcych dosłownie zmiatają z powierzchni Ziemi największe, najgęściej zaludnione miasta na całym globie. Panika sięga zenitu Przyszłość naszej planety zależy jedynie od brawurowej odwagi i poświęcenia dwójki gotowych na wszystko desperatów. W konfrontacji z ostatecznym zagrożeniem nikną światowe podziały i wrogość poszczególnych narodów. Wszystkie siły ducha i umysłu muszą być zmobilizowane i stanowić jedność w walce z kosmicznym najeźdźcą."
[opis dystrybutora dvd]


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film można obejrzeć on-line z lektorem [⇨LINK⇦].

pokaż spoiler Niestety jest to _wersja reżyserska_ zgrana z DVD - a na nim te dodane "wycięte" sceny nie posiadały polskiego tłumaczenia. Więc chwilami lektor znika, pozostawiając tylko orginalne dialogi. Standardowej wersji nigdzie nie ma, a i tę prawie wszędzie już usunięto.


Poprzedni wpis ⇨ 1-szy film Petera Jacksona, sf/horror gore/czarna komedia. "Zły smak".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#scifi #fantastyka #nostalgia #vhs

pokaż spoiler #filmy #film #kinocebulowe #kino #kinematografia #kosmici #gimbynieznajo #inwazja #obcy #sf #wykopplus30club #ogladajzwykopem #filmnawieczor @tehseriouscate #sciencefiction
+53
Montago
(Wpis nr 271)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie coś bardzo dziwnego - "Zły smak" (Bad Taste,1987) - pierwszy film nakręcony wspólnie ze szkolnymi kumplami przez niejakiego pana Petera Jacksona - może go kojarzycie - nakręcił później takie "trochę" znane filmy z cyklu "Władca Pierścieni"...(ツ)

Ktoś fajnie tę produkcję podsumował :

"Ten film jest jak salceson - większość ludzi nie tknie tego nawet kijem. Kicz, absurd i kosmiczne wymiociny!
Zobaczcie koniecznie! "


A o czymże jest to dzieło?

Na ziemię przybywają Obcy poszukujący nowego, dobrego mięsa do produkcji fast foodów w swojej galaktycznej sieci barów. Lądują w małej nadmorskiej osadzie w Nowej Zelandii i wyrzynają wszystkich mieszkańców. Teraz mogą spokojnie przystąpić do konsumpcji i testowania smaku nowych dań przyrządzonych z mięsa zbitych ludzi.
Nie wiedzą jednakże, że z misją ich powstrzymania jedzie już czterech agentów "Sił Powietrznych Nowej Zelandii i Ligii Obrony Kosmicznej".
Czy poradzą sobie z kosmicznymi kucharzami?


Film pewnie nie do strawienia dla każdego, bo to mieszanka horroru gore, czarnej komedii, akcji i SF, a wszystko w kiczowatym stylu nakręcone za parę tysięcy dolarów :P

Ale gdyby nie ten film, to Jackson nie nakręciłby pewnie za kilka lat sławnej "Martwicy mózgu" ;) /niedługo ją przypomnę ;) /.

Peter Jackson i jego koledzy ze szkoły lub pracy z Pukerua Bay (na północ od Wellington, stolicy Nowej Zelandii), kręcili film w weekendy przez cztery lata, do 1987 roku.

Z powodu małego budżetu, który w większości wyłożył Peter Jackson, niektóre ujęcia nakręcono w jego domu w Pukerua Bay.
Jackson aby zaoszczędzić sam zrobił statyw do kamery, a także wykonał maski kosmitów w swojej kuchni.

Część broni wykorzystanej w filmie była prawdziwa, pożyczona przez jednego z aktorów w lokalnym Klubie Strzeleckim.

Wszystkie dialogi zostały ponownie nagrane, ponieważ zaginęły oryginalne taśmy.
Do krwawo-flaczanych scen używano prawdziwych owczych mózgów zdobytych w okolicznych rzeźniach.

Słynne kosmiczne wymociny spożywane w filmie zostały wykonane z zabarwionego na zielono jogurtu z musli.

Film został zakazany w Australii (w stanie Queensland) oraz w Kanadzie (w prowincji Quebec).

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, z napisami, niestety tylko w 480p. Na Zaq2 lub CDA.

Poprzedni wpis"Uwierz w ducha" z Patrickiem Swayze i Demi Moore.

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#ciekawostkifilmowe #horror #gore #scifi #komedia #filmnawieczor #kosmici

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #obcy #film #filmy #sf #fantastyka #sciencefiction @tehseriouscate #rozrywka #gimbynieznajo #nostalgia #wykopplus30club #kino
Może też zainteresuje kogoś od #wladcapierscieni #lotr
+47
Montago
(Wpis nr 270)
Czas aby w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" pojawił się jakiś romantyczny megahit... Jeden z najpopularniejszych filmów, z gwiazdorską obsadą...

"Uwierz w ducha" aka "Duch" (Ghost, 1990)

Urocza, wzruszająca opowieść o miłości silniejszej niż śmierć, połączenie melodramatu, paranormalnej fantastyki i sensacji + znakomita obsada...

Opis - choć pewnie i tak każdy wie o co tu chodzi (ツ)

Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) są młodym, szczęśliwym małżeństwem. Kiedy on zostaje zastrzelony w przypadkowym - wydawałoby się - napadzie, ona pogrąża się w czarnej rozpaczy. Ale duch Sama nie odchodzi w zaświaty, lecz wciąż krąży po tym świecie. Kiedy już przyzwyczaja się do nowej sytuacji, zaczyna obserwować Molly i próbować się z nią porozumieć. Przekonuje się też, że jego śmierć wcale nie była przypadkowa (a tak uważa policja), a ukochanej również grozi niebezpieczeństwo.
By ją ostrzec, nawiązuje kontakt z Odą Mae Brown (Whoopi Goldberg), czarnoskórą szarlatanką zarabiającą na życie jako fałszywe medium w kontaktach z duchami, która teraz ze strachem odkrywa, że dysponuje prawdziwą mocą.
To ona staje się - początkowo niechętnie - pośredniczką między Samem i Molly…


Na początku lat 90-tych "Uwierz w ducha" był wielkim przebojem kinowym. Duża w tym zasługa gwiazd, które "pociągnęły" film: Patricka Swayze i Whoopi Goldberg. On osiągnął wtedy szczyty popularności (trzy lata wcześniej był muzyczny "Dirty dancing", rok później nakręcił sensacyjny "Na fali"), ona już wysoko, choć jeszcze nie na szczycie. Miała już w dorobku "Kolor purpury", "Jumpin' Jack Flash", a przed sobą "Zakonnicę w przebraniu".
Dzięki tej gwiazdorskiej dwójce film stał się także przepustką na hollywoodzki szczyt dla Demi Moore.
Film dostał pięć nominacji do Oscara (m.in. dla najlepszego filmu i za muzykę), ostatecznie dostał dwie statuetki - dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Whoopi Goldberg) i za scenariusz oryginalny.

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia na #netflix lub on-line z lektorem na Zaq2 w 720p albo tv-rip na CDA.

Taki wątek spirytyzmu, medium, zdolności parapsychicznych - w połączeniu z motywem przygodowym niczym z Indiany Jonesa był w dobrej VHS-owej komedii, którą jakiś czas temu przypomniałem.
"Wibracje", z Jeffem Goldblumem, Peterem Falkiem i Cyndi Lauper.

Poprzedni wpis ⇨ "Lovecraftoński" horror Johna Carpentera. "W paszczy szaleństwa".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#filmnawieczor #nostalgia
#medium #melodramat #kiedystobylo

pokaż spoiler #klasyka #paranormalne #duch #duchy #ogladajzwykopem #film #filmy #kino @tehseriouscate #rozrywka #gimbynieznajo
+57
Montago
(Wpis nr 269)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie wysokobudżetowa produkcja, udany kinowy horror w reż. Johna Carpentera. W roli gł. Sam Neill.

"W paszczy szaleństwa" (In the Mouth of Madness, 1994)

„W Paszczy Szaleństwa” (angielski tytuł nawiązuje do „At The Mountains Of Madness” H.P. Lovercrafta) koncentruje się na dwóch kluczowych postaciach. Pierwszą z nich jest John Trent (Sam Neill), detektyw ubezpieczeniowy, którego firmy wynajmują, by sprawdzić czy wnioski o odszkodowanie nie są przypadkiem oszustwem.. Jest bezpośredni, sceptyczny i bezwzględny, ale to czyni go jednym z najlepszych w swoim fachu. Pewnego dnia zgłasza się do niego Jackson Harglow (Charlton Heston), szef wydawnictwa wydającego książki najpoczytniejszego autora horrorów – Suttera Cane’a (Jürgen Prochnow), po którego dzieła ustawiają się do księgarń dłuższe kolejki niż w PRL-u po mięso. I to Cane jest właśnie drugą kluczową postacią. Okazuje się, że pisarz gdzieś zniknął, a lada moment ma zostać wydana jego najnowsza książka – tytułowe „W Paszczy Szaleństwa”. Problem w tym, że autor do tej pory nie dostarczył wydawnictwu skończonego tekstu. Należałoby jeszcze dodać, że powieści Cane’a wywierają ponoć wpływ na słabsze umysły czytelników, mogą wywoływać zwidy, utratę kontaktu z rzeczywistością i inne sympatyczne objawy. Trent, jako człowiek kierujący się racjonalizmem, nie wierzy oczywiście w te bzdury i uważa całą sprawę za chwyt reklamowy. Mimo to zabiera się za poszukiwania. Okazuje się, że książki Cane’a zawierają wskazówki, gdzie może znajdować się, rzekomo fikcyjna miejscowość Hobb’s End, w której rozgrywa się akcja jego powieści. Sądzi, że tam właśnie znajdzie zaginionego pisarza. Trent jedzie więc sprawdzić trop, a Harglow wysyła wraz z nim Lindę Styles (Julie Carmen) – redaktor odpowiedzialną za teksty Cane’a. Trent i Styles wyruszają w podróż, kompletnie nieświadomi i nieprzygotowani na to, co spotka ich u celu. Okazuje się bowiem, że dzieła króla horrorów potrafią wpływać nie tylko na ludzkie umysły, ale i na samą rzeczywistość, tak bardzo że sam Trent zaczyna tracić równowagę psychiczną...

Film do dziś ma fajny klimat, a "analogowe" efekty specjalne nadal bardzo dobrze spełniają swoją rolę.
Zwłaszcza potworki ... ;)
Do tego postać pisarza Suttera Cane'a jest wzorowana na Stephenie Kingu :P

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line, 1080p, lektor, cda.
[ LINK ]

Poprzedni wpis - horror SF Roberta Rodrigueza "Oni".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#horror #gruparatowaniapoziomu #carpenter #filmnawieczor #nostalgia
#ogladajzwykopem #wykopplus30club #gimbynieznajo #film #filmy #kino #kinematografia
+74
Montago
(Wpis nr 268)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" rozrywkowa produkcja Roberta Rodrigueza, "szkolny" horror SF...

" Oni " (The Faculty, 1998)

Pewnego dnia w szkole w małym amerykańskim miasteczku zaczynają dziać się dziwne rzeczy: uczniowie i nauczyciele inaczej się zachowują, dochodzi do zagadkowych zgonów. Okazuje się, że szkoła została opanowana przez przybyszy z obcej planety. Los Ziemi leży w rękach kilkorga dzielnych nastolatków, którzy odkryli ich tajemnicę. Czy uda im się zapobiec inwazji?

Zwiastun. Strona Filmweb.
Film on-line, 1080p, lektor, cda. [LINK]

Inwazyjna fabuła filmu jest często porównywana z "Władcami marionetek" i klasycznymi filmami z cyklu "Inwazja pożeraczy ciał".
Choć film Rodrigueza jest lżejszy, bardziej rozrywkowy.
Ja do podobnych dołożyłbym jeszcze klimatyczną "Klasę 1999'', gdzie w szkole zamiast obcych mamy zbuntowane wojskowe cyborgi.

Wszystkie prezentowałem juz w moim cyklu... ;)

"Władcy marionetek"

Cztery filmy z serii "Inwazja łowców ciał".

"Klasa 1999".

Kilka innych też mogłoby trochę pasować, z obcymi, inwazją, kontrolą umysłu... Np. te które przypomniałem ;)

"Oni żyją" - klasyka Johna Carpentera.

"Wioska przeklętych" - wersja Carpentera lub orginał.

"Grzeczy świat" - kontrola umysłów uczniów.

"Ukryty", kultowy horror sf z pasożytniczym obcym...

"Skażenie" - znalezione kokony Obcych.

"Faceci w czarnych kapeluszach - Ludzie cienia" - rodzina ma kontakt z UFO, a potem polują na nich faceci w czerni.

"Incydent w Roswell / Roswell" - prawda o katastrofie UFO w Roswell.

"Noc pełzaczy" - liceum, a tam obcy, pełzające robale i... zombie! ;)

"Nasiona" - inwazja stworów w stylu "Critters-ów".

"Siła witalna" - obce istoty wysysają siły życiowe, zmieniając ludzi w quasi zombie.

"Żona astronauty" - powrót astronauty który chyba nie jest już człowiekiem.

"Monolith" - odnaleziono stary statek Obcych z nieznanym źródłem energii.

"Stukostrachy" wg S. Kinga.

"Dłużnik" - zesłany na Ziemię kosmita bez głowy musi ukrywać je ludziom by przeżyć.

"Liceum pachnące plutonem/Napromieniowana klasa"

Poprzedni wpis w cyklu...
Ekranizacja komiksu - horror SF "Spawn".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#scifi #horror #fantastyka #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #ogladajzwykopem
#wykopplus30club #filmy #film #kinofilia #kinocebulowe #kino #kinematografia #kosmici #vhs #inwazja #obcy #scifi #sf @tehseriouscate #sciencefiction
+24
Montago
(Wpis nr 267)
Dziś do cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" wybrałem ekranizację komiksu, mieszankę horroru, fantastyki i akcji, historię mrocznego, piekielnego superbohatera...

" Spawn " (1997)

Agent służb specjalnych, zawodowy zabójca Al Simmons, dostaje kolejne zadanie, tym razem w Korei Północnej. Ma zniszczyć fabrykę w której jest produkowana broń biologiczna. Zostaje jednak zdradzony i w fabryce żywcem spalony przez swojego przełożonego. Trafia do Piekła, gdzie po pięciu latach podpisuje diabelski pakt - będzie mógł powrócić na Ziemię, ale w zamian będzie tu przewodził siłom ciemności w walce z siłami dobra.
Wkrótce w slumsach Nowego Jorku pojawia się tajemnicza, makabryczna postać ze spaloną twarzą - SPAWN. To ożywiony przez diabelskie moce Simmons - teraz obdarzony nadprzyrodzoną mocą wojownik, który może przekształcić każdą część swojego ciała w śmiercionośną broń. Jego piekielnym nadzorcą i pośrednikiem jest paskudny Klaun.
Wkrótce jednak Spawn się buntuje. Za namową poznanego Cagliostra, tajemniczego starszego człowieka stara się odkupić winy, występując przeciw swoim piekielnym mocodawcom. Musi również powstrzymać dawnego szefa marznącego o władzy nad światem.


Soundtrack do tego filmu zgromadził najpopularniejsze zespoły rockowe i metalowe tamtych czasów, takie jak Metallica, Korn, Slayer, Marilyn Manson i Prodigy, oraz najbardziej znanych DJ-ów i producentów sceny elektronicznej. Pozostał przez 25 tygodni na liście Billboardu(wg wiki).

Zwiastun oryginalny.
Nowy zwiastun fanowski.

Film do obejrzenie on-line na cda.
1080p, napisy. [ LINK ]
720p, lektor. [ LINK ]

Strona Filmweb.

Poprzedni wpis ⇨ sławny prehistoryczny film przygodowy...
" Walka o ogień ".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#komiks #horror #fantastyka #fantasy #akcja #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #komiksy #ogladajzwykopem
#wykopplus30club #filmy #film #kinofilia #kinocebulowe #kino #kinematografia #pieklo #vhs #rozrywka #magia #scifi #sf #sciencefiction
+41
Montago
(Wpis nr 265)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie film niezwykły -
klasyczne, wielkie dzieło Jean-Jacques Annaud ukazujące prehistoryczny świat sprzed 85.000 lat, czas gdy kształtował się człowiek współczesny...

"Walka o ogień" (Quest for Fire, 1986)

Spokojne życie pewnego ludzkiego plemienia zosteje przerwane atakiem, w wyniku którego gaśnie przechowywany przez nich ogień.
Ludzie bez ognia nie przetrwają, zwłaszcza pory nocnej, gdy zagrażają im różne niebezpieczeństwa, szczególnie ze strony potężnych, dzikich zwierząt: mamutów, tygrysów, lwów, niedźwiedzi jaskiniowych.

Trzech młodych wojowników wyrusza na poszukiwanie nowego ognia, przemierzając sawannę, spotykając prehistoryczne stworzenia i inne plemiona, m.in. kanibali. W czasie tej niebezpiecznej wędrówki ratują przed śmiercią również dziewczynę z innego plemienia...
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Film rozpoczyna sekwencja pokazujaca dziki, zwierzęcy świat sprzed 85 tysięcy lat: kamera wolno przesuwa się po nocnym, jakby wymarłym pejzażu, by nagle zatrzymać się na nieoczekiwanym znaku istnienia rozumu... ognisku płonącym w mroku.
"Walka o ogień" to brawurowa rekonstrukcja świata, który był niemym świadkiem przeistoczenia sie zwierzęcia w pierwszego człowieka: homo sapiens. Tytułowy ogień jest nie tylko oznaką życia, ale też świadectwem narodzin prymitywnej kultury. Rzeczywistość bohaterów jest pełna atawistycznego strachu i ciągłej walki, nieustannego zmagania się z naturą i wrogimi plemionami. Znakiem wyzwolenia sie człowieka ze zwierzęcości stają się emocje, w tym... śmiech.
Śmiech, który oswaja lęk. Ogień i śmiech dają początek ludzkiemu gatunkowi. Bohaterowie w czasie "walki o ogień" zdobywają nowe doświadczenia. Uczą się tego, co odróżnia czowieka od zwierzęcia.


Scenariusz powstał na podstawie powieści braci Rosny pod tym samym tytułem (Tom 1). Choreografię ludzi pierwotnych wraz z językiem gestów opracował antropolog Desmond Morris. Film jest mieszanką przygody, dramatu, trochę prehistorycznej fantastyki, akcji, a nawet...romansu.

Zwiastun
Strona Filmweb.

Film można obejrzeć on-line na CDA.
Nie występują w nim żadne dialogi, jest tylko tekstowe wprowadzenie, podobne do opisu.
Jest wersja oryginalna w 1080p, i druga w 720p, która posiada wklejone polskie napisy do tekstowego intra filmu.
1080p [⇨LINK], 720p [LINK]

Poprzedni wpis → B-klasowy zombie horror "The Video Dead".

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie 264 dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #przygoda #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #film #ogladajzwykopem #wykopplus30club #kiedystobylo #filmy #kinofilia #prehistoria #kino #kinocebulowe #starealejare #kinematografia #kinomaniak #fantastyka #fantasy #scifi @tehseriouscate #wartosciowycontent #sciencefiction #filmowyjanusz #historia #sf #retro
+81
Montago
(Wpis nr 264)
A teraz w cyklu "Zapomniane lub mniej znane filmy ze Złotej Ery VHS" będzie zombie horror , (obecnie) trochę komediowa, B-klasowa produkcja z lat 80-tych...

" The Video Dead " (1987)

Pisarz Henry Jordan otrzymuje tajemniczą przesyłkę, której nie zamawiał. Zawiera ona telewizor. Kiedy zasiada w fotelu aby obejrzeć na nim horror "Zombie Blood Nightmare" nawet nie podejrzewa jaki koszmar rozpętał. Z ekranu zaczynają wychodzić żądne ludzkiego mięsa zombie...
Jakiś czas później do domu zmarłego w tajemniczych okolicznościach pisarza wprowadza się rodzina Blair-ów. Wkrótce znajdują telewizor, na którym mają zamiar obejrzeć film...


Zwiastun. Strona Filmweb.
Horror do obejrzenia on-line (napisy, cda). [ LINK ]

Film ma bardzo podobny motyw (chwilami wręcz bliźniaczy) do horroru SF "TerrorVision - Potwór z kosmosu", w którym z TV wychodzi krwiożerczy kosmita. Jako trzeci do takiej umownej trylogii może trafić inny horror SF, "Impuls", w którym mordercza istota wychodzi z kolei z gniazdek elektrycznych...

Poprzedni wpis ⇨ komedia sensacyjna z R.Redfordem "Orły Temidy".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich 263 wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#zombie #horror #filmnawieczor #nostalgia #gimbynieznajo #film #filmy #ogladajzwykopem #wykopplus30club #kinocebulowe
+23
Montago
(Wpis nr 263).
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie ciekawa komedia sensacyjna rozgrywająca się w środowisku prawniczym i artystycznym, w reż. Ivan'a Reitman'a, z Robertem Redfordem i Darryl Hannah...

"Orły Temidy" (Legal Eagles, 1986)

Robert Redford jako Tom Logan, bezkompromisowy zastępca prokuratora okręgowego oraz Debra Winger jako pełna polotu pani adwokat podejmują współpracę w obronie niekonwencjonalnej artystki Chelsea'y Deardon (Daryl Hannah), która została oskarżona o próbę kradzieży niezwykle cennego obrazu, który - jak twierdzi - przed śmiercią namalował specjalnie dla niej jej ojciec. Banalne z początku zdarzenie staje się coraz bardziej zagmatwane. Prawnicy nie przypuszczają nawet jakie pułapki i podstępy szykuje na nich skorumpowany świat sztuki i powiązany z nim przestępczy półświatek Nowego Jorku.
Sytuację komplikuje wzajemne zauroczenie Toma i Chelsea'y...

Zwiastun. Strona Filmweb.
Film on-line, lektor - [ LINK do vshare i clipwatching ] lub Zaq2 - 480p. ( Link ).

Poprzedni wpis - thriller sensacyjno szpiegowski z R. Redfordem. " Trzy dni Kondora ".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich 262 wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#komedia #thriller #filmnawieczor #nostalgia #gimbynieznajo

pokaż spoiler #ogladajzwykopem #gruparatowaniapoziomu #wartosciowycontent #wykopplus30club #gimbynieznajo #film #filmy #kino #kinematografia #kino #kinocebulowe @tehseriouscate
+17
Montago
(Wpis nr 262)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie jeden z najlepszych, najciekawszych thrillerów szpiegowskich, dziś już klasyczne dzieło z Robertem Redfordem w roli głównej...

" Trzy dni Kondora " (Three Days of the Condor, 1975)

Analityk Joe Turner - "Kondor" (Robert Redford) pracuje w nowojorskim Towarzystwie Historyczno-Literackim które mieści się w nie wyróżniającym się domu i w rzeczywistości jest utajnioną komórką CIA. Do zadań osób tam pracujących należy wnikliwa analiza literatury sensacyjno-szpiegowskiej, mająca na celu wykrycie ewentualnych "przecieków", a także zbieranie nowych, ciekawych pomysłów.
Pewnego razu Turner wybiera się po lunch dla siebie i reszty ekipy z biura. Gdy wraca, odkrywa, że wszyscy pracownicy zostali zamordowani. Dzwoni do Centrali, usiłuje wytłumaczyć, co zaszło i zaczyna szukać schronienia. Nie ufa nikomu. Próbuje zrozumieć, co się stało i znaleźć sprawcę zamachu na swoich przyjaciół. Działa zdecydowanie nieszablonowo, dlatego CIA zaczyna podejrzewać, że ma on coś wspólnego z zamachem. Przypadkowo wplątuje w to wszystko Kathy Hale (Faye Dunaway). Kobieta na początku jest przerażona zachowaniem Turnera, nie wierzy w ani jedno jego słowo, ale potem stara mu się pomóc odkryć niewygodną dla CIA prawdę...


Kto zapłacił za zlecenie? Komu można zaufać? Czy opinia publiczna powinna znać prawdę o grach służb specjalnych? Dlaczego kondory to wymierający gatunek?

Podobno film po premierze nie miał najlepszych recenzji. Po latach, jak się okazuje należy do klasyki i jest filmem, który należy zobaczyć. Został nakręcony na podstawie książki _"Sześć dni kondora" Jamesa Gardy'ego._

Mnie film zawsze się kojarzył z pierwszą ekranizacją "Tożsamości Bourne'a", z Chamberlainem (1988), a obie produkcje widziałem z 2-3 razy.
I tu, i tu agenci starają się rozszyfrować tajemnice związane z zakamuflowaną komórką szpiegowską.

Zwiastun na YT. Zwiastun PL na Filmwebie.
Strona Filmweb.

Film on-line, 720p, lektor, cda. [LINK]

Poprzedni wpis - dramat SF "Kontakt".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich 260 wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #cia #filmnawieczor #nostalgia #thriller #szpiegostwo #gimbynieznajo

pokaż spoiler #ekranizacja #ogladajzwykopem #wartosciowycontent #wykopplus30club #gimbynieznajo #film #filmy #kino #kinematografia #kino #kinocebulowe @tehseriouscate
+43
Montago
(Wpis nr 261)
Dziś w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie znana ekranizacja słynnej powieści pisarza i astronoma, laureata nagrody Pulitzera, Carla Sagana, w reż. Roberta Zemeckisa.

" Kontakt " (Contact, 1997)

Ellie Arroway (Jodie Foster) przez całe swoje życie szukała odpowiedzi na temat pozaziemskich cywilizacji.
Obecnie pracuje w programie poszukiwania obcej inteligencji (SETI).
Pewnego ranka odbiera sygnał radiowy z odległego układu gwiazdy Wega.

Kraje całego świata jednoczą się w celu odkodowania wiadomości. Zawiera ona szczegółowe plany pojazdu, mogącego przetransportować pasażerów w odległą przestrzeń kosmiczną. Ellie chce, by to właśnie ona była osobą, która samotnie opuści Ziemię w celu odnalezienia źródła sygnału oraz jako pierwszy człowiek nawiąże kontakt z jego nadawcami.
Na przeszkodzie może stanąć jej ateizm, ponieważ członek rady wybierającej kandydata Palmer Joss (Matthew McConaughey) uważa, że przedstawicielem ludzkości powiem być człowiek wierzący.
W czasie gdy trwa budowa pojazdu, cała ludzkość musi skonfrontować swoją wiarę religijną z faktem istnienia obcej cywilizacji.


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, 1080p, lektor, cda.
[ LINK ]

Poprzedni wpis ⇨ melodramat o życiu po życiu z Robinem Williamsem.
"Między Piekłem a Niebem".

⇨ #zlotaeravhs - mój autorski tag do obserwowania przypominanych filmów, a zarazem do przeglądania wszystkich 260 wcześniej prezentowanych.
W zakładce z grafiką można szybko i łatwo obejrzeć "hurtowo" komplet ich okładek...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #seti #filmnawieczor #nostalgia #dramat #scifi #gimbynieznajo #religia

pokaż spoiler #wiara #ekranizacja #ogladajzwykopem #sciencefiction #wykopplus30club #gimbynieznajo #fantastyka #film #wiara #filmy #kino #kinematografia #kino #kinocebulowe #kosmici #obcy #sf
+109
Montago
(Wpis nr 260)
Dzisiejszy dzień to dobry moment, by w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" przypomnieć pasujący tematycznie film.
Dramat/melodramat para-religijny(?), metafizyczny(?), fantasy(?) z Robinem Williamsem w roli głównej, nie tylko dla #rozowypasek...

"Między Piekłem a Niebem" (What Dreams May Come, 1998)

Zastanawialiście się jak wyglądają Niebo i Piekło ? W tym filmie spotykamy się z ich niezwykle plastyczną wizją; są stworzone ręką malarza. Film opowiada wzruszającą historię miłosną, pokazując niezwykle sugestywną i wzruszającą zarazem wizję życia po życiu, wyróżnioną Oscarem za niesamowite wprost efekty specjalne.
Po tragicznej śmierci dzieci w wypadku samochodowym Chris Nielsen (Robin Williams) skupia się na podtrzymywaniu na duchu żony Annie (Annabella Sciorra), która popadła w depresję. Niestety wkrótce Chris również ginie w wypadku i trafia do Nieba. Kolejna życiowa tragedia jest dla Annie ostatecznym ciosem. Popełnia samobójstwo i trafia do Piekła. Tymczasem Chris przebywający w Niebie, które jest pastelową feerią barw ucieleśniającą świat z obrazów Anne, przepełniony miłością do ukochanej postanawia ją odnaleźć.

W wędrówce z Nieba do Piekła towarzyszyć mu będzie przewodnik Albert (Cuba Gooding Jr.).


Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line, 1080p, lektor, cda.
[ LINK ]

Poprzedni wpis - horror Tima Burtona "Jeździec bez głowy" .

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #niebo #pieklo #melodramat #religia #wiara #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #rozowepaski #ogladajzwykopem #magia #dramat #wykopplus30club #film #kino #milosc #kiedystobylo #filmy #kinocebulowe #fantasy #kinematografia #klasyka #kultura
+45
Montago
(Wpis nr 259)

Dziś Halloween, więc w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS" będzie coś pasującego do nastroju - wizualnie wysmakowany horror, kostiumowo-kryminalne dzieło Tima Burtona, gotycka opowieść z Johnnym Deppem w roli głównej...

" Jeździec bez głowy " (Sleepy Hollow, 1999)

Do zamieszkałej przez Holendrów osady Sleepy Hollow przybywa nowojorski policjant Ichabod Crane (Johnny Depp) znany z naukowego, nowatorskiego podejścia do prowadzonych przez siebie spraw. Ma wyjaśnić serię tajemniczych morderstw dokonanych w miasteczku. Mieszkańcy uważają że sprawcą jest ukrywający się w okolicznych lasach Jeździec Bez Głowy. Jednak zdaniem Crane'a nie ma tu mowy o ingerencji sił nadprzyrodzonych. O dokonanie morderstw podejrzany jest więc przez niego zamożny Baltus von Tassel i jego sąsiedzi. W takiej sytuacji nikt z okolicznych mieszkańców nie zamierza pomóc w dochodzeniu, a jedyną życzliwą przybyszowi osobą jest powabna córka Baltusa - Katrina (Christina Ricci).

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film do obejrzenia na #netflix albo on-line (720p, lektor) na → Zaq2 lub → filman.cc.

Poprzedni wpis ⇨ dramat gangstersko-mafijny z Robertem de Niro. " Prawo Bronxu "

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#gruparatowaniapoziomu #horror #fantasy #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #johnnydepp #ogladajzwykopem #magia #burton #wykopplus30club #film #kino #kiedystobylo #filmy #kinocebulowe #kinematografia #klasyka #kultura #gotyk
+69
Pokaż następne