Przeglądasz archiwalną wersję wpisu.
 •  

  Głównodowodzący w Fińskiej Wojnie Domowej (Suomen sisällissota, 1918r.) i ich pochodzenie oraz siły obu stron. Rdzenni Finowie (czyli głównie chłopi) popierali zwykle komunistów, natomiast ich przeciwnikami była zwykle ludność szwedzkojęzyczna.
  Kliknąć aby powiększyć.
  #finlandia #historia

  źródło: asdf.JPG

  +: j.......n, B.......9 +9 innych
  •  
   n...............z

   0

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @norweski_dresiarz: to zapewne Polacy służący w armii rosyjskiej, być może stacjonujący wtedy w Finlandii (Finlandia należała 110 lat do Rosji) . Stanęli po stronie białych.

  •  
   n...............z

   0

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @norweski_dresiarz: Nie musiałem tego sprawdzać nawet, tak się domyślałem:)

  •  

   @johanlaidoner: Manipulujesz faktami. Głównodowodzący Białych Carl Gustaf Mannerheim był jak najbardziej finem. Generałem został w armii carskiej. Większość kadry oficerskiej faktycznie tworzyły osoby nie będące finami, ale daje się to prosto wytłumaczyć po prostu takiej nie było. Sam na miejscu Białych werbowałbym doświadczonych oficerów z zagranicy.

   Po przejrzeniu notki na Wikipedii jasno wynika że większość z dowódców Czerwonych miała fińskie korzenie i zerowe predyspozycje/doświadczenie.

   A co do wspierania Czerwonych i Białych. Jak to zwykle w rewolucjach bywa rolnicza północ wspierała Białych, a przemysłowe południe Czerwonych. Więc raczej nie wszyscy rdzenni Finowie całym sercem pragnęli dobrodziejstw komunizmu.

  •  

   @TheFriendlyNeighbor: Mannerheim Finem??? Ani imię, ani nazwisko nie jest fińskie bo etnicznie nie był w ogóle Finem. Mannerheim po fińsku nauczył się mówić dopiero jak był dorosły, w czasie Wojny Domowej mówił do swoich ludzi przez tłumacza, bo fińskiego nie umiał. Jego językiem ojczystym był szwedzki, a w czasach rosyjskich mówił o sobie: "Jestem Rosjaninem ze szwedzkiej rodziny."
   Zresztą to nawet w wikipedii jest napisane i jest to ogólnie znany fakt.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Gustaf_Emil_Mannerheim