Wpis z mikrobloga

Mam parę pytań do mireczków podróżujących na wschód!

1. Jak wygląda sprawa z wizami do Rosji i Białorusi? Dadzą bez problemu?

2. Jak już wizę będę miał to czy w przyszłości mogę mieć problem, żeby dostać się do innego kraju, który jest w złych stosunkach z tymi dwoma krajami, np do Gruzji?

3. Chcę jechać własnym autem - jakie są szanse, że auto przetrwa tą podróż?

Plan jest taki, że do Finlandii jedziemy autem - z Estonii promem i z powrotem przez Rosję (zwiedzanie Saint Petersburga) i Białoruś (zwiedzanie Mińska)

#podroze #rosja #bialorus
  • 8
  • Odpowiedz
@matmaster2:

1. Zależy jaka wiza. Jeżeli chodzi o turystyczną i organizujesz "wyprawę" samemu, to możesz o tym zapomnieć. Czemu to przeczytasz tutaj, pkt 5: http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx?lst=pl⁢=/Wiza%20turystyczna.aspx

Wiza prywatna także może być problemem jeżeli znajomych w Rosji nie masz.

Ewentualnie dopytaj o wizę na tranzyt, ale ja w tym temacie wiele powiedzieć nie mogę, jak konkretnie taka wiza funkcjonuje.

Wizę turystyczną wydają bez łaski.

3. W jakim sensie? Że ukradną?
  • Odpowiedz
@matmaster2: Co do Białorusi to raczej ciężka sprawa jeżeli chodzi o wizę turystyczną. Wujaszek chciał latem pojechać no i nie dostał. Rozmowa z konsulem (czy kto tam jest za to odpowiedzialny) wyglądała tak:

K: W jakim celu chce Pan uzyskać wizę?

W: Żeby pozwiedzać, zobaczyć coś ciekawego itp.

K: U nas nie ma nic ciekawego, wniosek odrzucony
  • Odpowiedz
@matmaster2:

1. Przepraszam, chodziło mi oczywiście o punkt nr. 4.

3. Dlaczego od razu mieliby? Jeżeli nie jedziesz tirem wyładowanym elektroniką użytkową, to raczej nie powinno się nic stać. ;-)

To nie kraj trzeciego świata wbrew pozorom.

Co do Białorusi - tutaj tylko domysły. Możliwe, że wiza turystyczna przyznawana jest podobnie jak w Rosji. Papier od biura turystycznego, albo baaardzo dobry powód.
  • Odpowiedz
@matmaster2: Możliwe, że w twoim przypadku będzie inaczej. Wujaszek miał jechać z kimś innym kto jechał samochodem i miał zaproszenie do jakiejś firmy. Nie było w tym udziału żadnych biur podróży. Wyjazd na zasadzie, zabiorę się przy okazji ;)
  • Odpowiedz
@matmaster2: Co do wizy to nie jest tak łatwo. Kilku moich znajomym się udało, bo powiedzieli, że jadą na mistrzostwa świata w hokeju (tam się właśnie rozgrywały). Każdy dostawał wizę podobno bez problemu. Więc może poszukaj jakiegoś wydarzenia sportowego i powiedz, że koniecznie chcesz zobaczyć i tyle :)
  • Odpowiedz
@Harhido: Na czas mistrzostw świata w hokeju na Białorusi obowiązywał ruch bezwizowy (PL-BY). Jeśli ktoś tylko na czas rozgrywek zapłacić za wizę to jest przegrywem, sens pojawia się dopiero gdyby miał być tam dłuższy czas, a hokej tylko przy okazji.

@matmaster2: jeśli będziesz się starał o wizy tranzytowe to powinieneś je bez większych problemów uzyskać, jeśli chodzi o wizy turystyczne to może być różnie. Pamiętaj, żebyś odpowiednio wcześnie się za
  • Odpowiedz