•  

   @peter-kovac-948494: świetne jest dyktowanie protokolantowi przez sędziego. Też to znam, kiedyś odwoływałem się od decyzji i pani sędzina parafrazowała moje wypowiedzi. Najlepsze jest, kiedy całkowicie pozbawiają je "ładunku emocjonalnego", który nieraz ma duże znaczenie.

   +: Filipix, p................4 +2 innych
  •  

   @peter-kovac-948494: atakują, u brauna było spokojniej.

  •  
   d.......r

   0

   @Blizbor: czemu ładunek emocjonalny ma znaczenie, wyrok nie powinien być wydany na podstawie suchych faktów?

  •  

   @destroner: suche fakty, drogi kolego, kończą się na matematyce w szkole średniej. Później okazuje się, że wszystko zależy i trzeba umieć to właściwie ocenić, a punkt widzenia może wiele zmienić. I takie jest zadanie sądu- właściwa ocena.

   Prosty przykład:
   1. Powiedziałeś do kogoś "spierdalaj chuju zajebany, wyjebię ci", bo wypił Ci mleko, znalazłeś pusty karton w lodówce i nie miałeś czym zabielić kawy.
   Reakcja wydaje się trochę przesadzona.

   2. Powiedziałeś do kogoś "spierdalaj chuju zajebany, wyjebię ci", bo wypił Ci mleko po raz 20. w ciągu dwóch miesięcy, do tego skubany zawsze zostawia pusty karton w lodówce, zamiast go po sobie wyrzucić, na Twoje prośby odpowiada "dobra, dobra, jutro kupię", czego nigdy nie robi, a jak już po twojej prośbie wyrzuci karton do kosza, to niezgnieciony- a ty odpowiadasz za wynoszenie śmieci, co też Cię rozdrażnia, bo musisz wynosić je częściej albo zgniatać za niego.
   W tej sytuacji zachowanie drugiej osoby można odebrać nawet jako celową złośliwość, a Twoja reakcja jest efektem skumulowania wielu negatywnych emocji, wynikających z zachowania drugiej osoby.

   W obydwu przypadkach dopuściłeś się czynu zabronionego prawem- nie można komuś grozić, że go pobijesz, co więcej- za nazwanie "chujem zajebanym" ten ktoś może "założyć" Ci sprawę cywilną i się z Tobą procesować. Jednak gdyby przyszło ocenić obydwa przypadki, okazuje się, że niuanse mają znaczenie.

   I tak to jest, że parafrazowanie przez sędziego potrafi ogołocić wypowiedź z tych niuansów, prowadząc do jej spłycenia. Trzeba wtedy domagać się zaprotokołowania wprost, słowo w słowo, co jest dość komiczne, kiedy wypowiadasz się jednocześnie o niezwykle irytującej Cię sprawie, a sędzia powtarza po tobie każde słowo.

   +: p................4