Wpis z mikrobloga

327-6= 321

Andy Weir
Marsjanin
Sci-Fi

Nie będę się rozpisywał, bo książka wielokrotnie się pojawiała na bookmeterze. Napiszę tak jak większość - jest świetna. Co prawda autor trochę popłynął w końcówce i poniosła go fantazja, ale i tak z niecierpliwością będę czekał na ekranizację.

Joe Haldeman
Wieczna wojna
Sci-fi

Klasyka tzw. militarnego sci-fi. Fabuła koncentruje się na opisie trwającej setki lat (z uwagi na kumulujący się efekt relatywistyczny podróżujących z prędkością światłą okrętów) wojny Ziemian z obcą cywilizacją . Nie ma tu jakiejś wielkiej filozofii, choć autor z zadziwiającą dokładnością "przewidział" ekspansję poprawności politycznej przerysowując ją niemal do granic absurdu (w czasie jednego z etapów ziemskiej cywilizacji związki heteroseksualne uważane są już za zboczone). Całość czyta się dobrze i to jest najważniejsze, choć jestem zaskoczony, że książka została tak obsypana nagrodami - chyba spodziewałem się czegoś więcej.

John Scalzi
Wojna starego człowieka
Sci-fi

Również przedstawiciel sci-fi, chociaż znacznie lżejszego kalibru niż książka Haldemana. Jeśli ktoś jest ciekawy skąd zostały zapożyczone wątki futurystyczne w "Avatarze" powinien przeczytać tą książkę. Mam tylko wrażenie, że autor zbyt polubił głównego bohatera który jest twardy jak Arnold Schwarzenneger, wygadany jak Bruce Willis i niezniszczalny jak Mel Gibson razem wzięci. Książka z gatunku "przeczytać i zapomnieć" (choć czyta się całkiem dobrze).

Frederik Pohl
Gateway: Brama do gwiazd
Sci-fi

Mam duży problem z tą książką. Z jednej strony autor miał świetny pomysł. Fajne są również wątki psychologiczne (notabene, mam wrażenie, że "zapożyczone" z Phillipa K. Dicka). Z drugiej strony fabuła jest nie do końca przemyślana, przedstawiony przez Pohla świat jest miejscami "dziurawy", a zakończenie... No cóż, nie zdradzając fabuły napiszę tylko, że nie jest to zamknięta powieść, ale cały ich cykl. I choć potencjał był duży, to jednak pierwszy tom nie zachęcił mnie do sięgnięcia po kolejną część.

Tomasz Lem
Awantury na tle powszechnego ciążenia
Biograficzna

Książka autorstwa syna Stanisława Lema, opisującego swoje dzieciństwo w domu rodzinnym i, co najważniejsze, osobę swojego sławnego ojca. Nie jest to w zasadzie biografia - raczej zbiór wspomnień i anegdot, chwilami bardziej koncentrujący się na opisie przeżyć autora, w dalszym ciągu jednak bardzo interesujący. Szkoda, tylko, że książka jest tak krótka - brakuje mi w niej na przykład opinii Lema na temat innych autorów sci-fi (polskich i zagranicznych). Tym niemniej z pewnością jest to książka godna polecenia - w szczególności fanom twórczości Lema seniora.

Wiktor Suworow
Alfabet Suworowa
Publicystyka

Książka hasłowo prezentująca opinie Suworowa na różne tematy: od cara Mikołaja, przez wątki religijne, po aktualną sytuację polityczno-ekonomiczną z Putinem na czele. Co do treści - jak zwykle u Suworowa - z częścią można się zgodzić, gdzie indziej chrzani jak potłuczony. Mój główny problem z Suworowem polega na tym, że nie ufam ani jednemu słowu jakie pisze - w końcu do GRU nie trafiali ludzie przypadkowi, a ja jakoś nie wierzę w "cudowne nawrócenia". Mimo to, książka dość ciekawa i można ją z czystym sumieniem polecić.

#bookmeter