•  

Geneza słowa gringo:
    W książce Wiesława Fijałkowskiego "Żołnierz samotnej gwiazdy" można znaleźć opis zdarzenia które mogło przyczynić się do powstania tego określenia. W czasie wojny amerykańsko-meksykańskiej wojska armii Stanów Zjednoczonych pod wodzą gen. Zachary Taylora, po zdobyciu twierdzy broniącej podejścia do meksykańskiego Monterrey, wkraczały do miasta w szyku marszowym. Maszerujący żołnierze śpiewali piosenkę "Zieleni się trawka"("Green grow the grass"). W momencie kiedy oddziały weszły między budynki, ukryci Meksykanie, mieszkańcy miasta zasypali je gradem pocisków. W rezultacie, Amerykanie ponosząc straty, wycofali się z miasta i rozpoczęli regularne oblężenie. Przypuszczalnie w momencie kiedy padły pierwsze salwy żołnierze wyśpiewywali pierwsze słowa piosenki ("green grow"). Autor w następujący sposób opisuje krajobraz po wycofaniu się Amerykanów: "[...]W Monterrey pozostały ciała zabitych żołnierzy w ciemnobłękitnych mundurach i błąkające się echa pieśni. Jej pierwsze słowa wymawiane z hiszpańska "gringo" przeleciały przez Meksyk, a później przez całą Amerykę Łacińską, stając się synonimem nienawistnych i zaborczych Anglosasów [...]
    #ciekawostki #jezyki #historia

źródło: el-gringo.dj

•  

@shinigami26: W rzeczywistości słowo jest starsze:

The word gringo was first recorded in Volume II of[9] the Diccionario castellano con las voces de Ciencias y Artes y sus correspondientes en las 3 lenguas francesa, latina e italiana (Castilian Dictionary including the Words of the Sciences and the Arts, and their Correspondents in 3 Languages: the French, the Latin, and the Italian, 1787), by Terreros y Pando, wherein it is defined as:

GRINGOS, llaman en Málaga a los extranjeros, que tienen cierta especie de acento, que los priva de una locución fácil, y natural Castellana; y en Madrid dan el mismo, y por la misma causa con particularidad a los irlandeses.

Gringos is what, in Malaga, they call foreigners who have a certain type of accent that prevents them from speaking Castilian easily and naturally; and in Madrid they give the same name, in particular, to the Irish.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gringo

Gorące dyskusje ostatnie 12h

(。◕‿‿◕。) żona jeszcze nie wie co młody dostał na mikołaja

#lego #zonabijealewolnobiega #prezent

odpowiedzi (42)

• odpowiedzi (60)

Właśnie otrzymałem przesyłkę z drukarni, a w środku 20 egzemplarzy mojej nowej książki: "Archidoxis Magica i inne traktaty", którą wydałem pod szyldem własnego bloga - Manuału Zielarskiego. Ponieważ chwila jest wielka, robię #rozdajo!
    Zwycięzca dostanie egzemplarz z autografem! Pluśnij (nawet zielonki) i uśnij! Chciałbym rozdać więcej, ale to wydawnictwo self-publishingu (Ridero), więc za każdy egzemplarz musiałem zapłacić z własnej kieszeni, a zysków nie widać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    - - - - -
    Garść informacji o książce (kopia mojego wpisu sprzed 2 tygodni)

Po wielu tygodniach ciężkiej pracy, dzięki wydawnictwu self-publishingu, ukazała się moja druga książka wydana pod szyldem Manuału Zielarskiego: "Archidoxis Magica i inne traktaty". Wszyscy słyszeli frazę "dawka czyni truciznę" (dosis facit venenum), które powszechnie wiąże się z wybitnym szwajcarskim XVI-wiecznym lekarzem Paracelsusem. I to tyle, co możemy powiedzieć o tej postaci, albowiem w Polsce jest naprawdę słabo poznana, nawet przez historyków medycyny.

Przetłumaczyłem trzy traktaty Paracelsusa: pierwszy dotyczy alchemii i metody wyprodukowania cudownej rtęci filozofów mającej moc transmutacji metali. Druga praca omawia zagadnienia związane z magią - błogosławieństwa, zaklęcia, uroki, podziemne skarby i różne formy działalności sił diabelskich. Ostatni traktat (tytułowy) jest dziełem medycznym i zarazem astrologicznym, gdyż objaśnia sposoby wykonywania pieczęci, które dzięki sile planet i Boga miały leczyć z najpoważniejszych chorób. Ponadto dzięki Aleksandrowi K. Smakoszowi wzbogaciłem książkę o artykuł odkrywający mało znaną pasję znanego Nostradamusa do galaretek i konfitur: jego wyrobami delektował się nawet król Francji Franciszek! Książkę wzbogaciłem o kilkadziesiąt rycin oraz słowniczek.

Więcej o książce: https://www.manualzielarski.pl/archidoxis
    Kupić można ją w Sklepie Ridero: https://ridero.eu/pl/books/archidoxis_magica_i_inne_traktaty/ - wersja elektroniczna kosztuje 13,65 zł, natomiast papierowa 34,34 zł (bez kosztów przesyłki). Jest tam dostępny spis treści i darmowy fragment.

#ksiazki #historia #chwalesie #nauka #manualzielarski
    pokaż całość

odpowiedzi (28)