•  

  139 - 1 = 138

  Bartłomiej Boral, Tobiasz Boral
  Techniki zapamiętywania
  Poradnik
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/201589/techniki-zapamietywania

  Książka napisana przez polskich mistrzów pamięci. Ma trochę banalny opis "Co zrobić, by pamiętać PIN?", ale taką na pewno nie jest. Opisano w niej całkiem sporo mnemotechnik, czyli technik pamięci, które pozwolą nom zapamiętywać różne, czasem bardzo złożone informacje. Opanowanie pewnych z nich może zająć sporo czasu (stworzenie GSP), ale co najważniejsze to faktycznie działa. Nie bawiłem się jeszcze ze wszystkimi, ale te które przyswoiłem są godne rozpropagowania.

  Techniki w książce to m.in.:
  dziesiątka - gdy nie masz czasu opanować GSP, a chcesz zapamiętywać ciągi liczbowe
  GSP - trudniejszy w opanowaniu, ale lepszy sposób na zapamiętywanie długich liczb
  Loci - metoda zapamiętywania kolejności
  POV - technika zapamiętywania dat
  i różne wariacje tych technik
  Mamy też opisane, jak zapamiętywać tytuły książek, filmów, cytaty, wiersze, listę zakupów, układy kart, jak wygłosić przemówienie bez kartki, albo wspomagając się jedynie mapą myśli, jak uczyć się słówek (o tym bym jeszcze bardziej szczegółowo poczytał) itd.

  Pozycja zdecydowanie warta polecenia. Jedyne czego mi w niej brakuje to przedstawienia Pałacu pamięci. Na tę technikę natknąłem się później i wydaje mi się ona być kluczowa, dla sprawnego przypominania zachowanych informacji.
  Dlatego już wybrałem sobie kilka następnych książek o technikach zapamiętywania.
  Są to Sztuczki umysłu, Mentalizm - kompendium wiedzy, Pamięć genialna!.
  Obecnie przerabiam "Mapy myśli" Tonego Buzana, które też mogą być pomocne przy procesie zapamiętywania.

  Jeżeli czytałeś/aś którąś z wymienionych przeze mnie pozycji lub znasz inne wartościowe książki z tej tematyki to napisz mi o nich. Ciekaw jestem też opinii o książkach pamięciowych #buzan

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #rozwojosobisty #mnemotechniki #pamiec

  źródło: s.lubimyczytac.pl

  •  

   @Gliv: hm, generalnie jak ktoś pracuje umysłowo lub miał w swoim życiu epizody intensywnej nauki np. na studiach to nie potrzebuje takich książek. Ważne tylko, żeby "konserwować" mózg.

  •  

   @JazzBlurr: Ale zawsze możesz nauczyć się zapamiętywać bardzo szybko karty i doić kumpli/kasyna grając w Blackjacka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @JazzBlurr: tu raczej nie chodzi o umiejętność zapamiętywania jako takiego, tylko ułatwienie tego procesu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: G..v
  •  

   @Gliv: Pierwszy raz dowiedziałem się o czymś taki z książki "Sztuczki umysłu" Derrena Browna. Temat nam jest poruszony bardzo pobieżnie ale byłem w szoku jak to działa. Potem kupiłem "Pamięć na zawołanie " Buzana. Trochę treningu i potrafiłem zapamiętać całą talię kart , albo 100 przypadkowych cyfr. Samo bezcelowe zapamiętywanie tych cyfr potrafiło sprawić niesamowitą frajdę :)

   +: G..v
  •  

   @BillyB: Polecasz te książki? Techniki w nich zawarte są takie jak wymieniłem czy inne? Którą brać w pierwszej kolejności?
   Mnie ciekawi, bo z książek o zapamiętywaniu Buzana na polskim rynku są dwie "Pamieć na zawołanie" i "Rusz głową", skąd to rozbicie na kilka pozycji, dał kilka technik tu a kilka tu, czy są tam zawarte dwa rożne sposoby podchodzenia do zapamiętywania? "Pamięć na zawołanie" sprawia wrażenie niekompletnego? Jak teraz czytam "Mapy myśli" to często pojawia się "opisałem to szczegółowo w mojej książce "Rusz głową" itp.

  •  

   @Gliv: Po przeczytaniu "Pamieć na zawołanie" szukałem w internecie jeszcze innych pomysłów i technik dotyczących zapamiętywania. Nie znalazłem nic nowego. Wydaje mi się że wszystkie książki opisują te same metody. Podstawy opisane w tej książce można zawsze trochę modyfikować, przecież wszystko właśnie sprowadza się do naszej wyobraźni i to jak ją wykorzystamy

   +: G..v
  •  

   Ja polecam podręczniki Szósty Krąg Pamięci oraz Arkana Mnemotechniki Pawła Rozuma, podręczniki są dostępne w serwisie wydaje.pl. Podręczniki te poza tradycyjnymi mnemotechnikami uczą gry w szachy bez patrzenia na szachownicę, sudoku, dodawania i mnożenia liczb 30 cyfrowych, pamięci fotograficznej, oraz zapamiętywania drogi, dzięki czemu będziesz mógł spacerować po mieście z zamkniętymi oczami.

   +: G..v

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement