Wpis z mikrobloga

#stan #elektrownia #budowa #atom Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Energetyka atomowa budzi u nas wiele kontrowersji. Informacja o budowie elektrowni jądrowej wywołuje strach i sprzeciw mieszkańców wskazanego rejonu. W tym roku ruszą prace przygotowawcze przyszłej inwestycji.

Po dużym hałasie wokół budowy elektrowni atomowej w Polsce, jaki słyszeliśmy na co dzień w minionych latach, nastała dziwna cisza. Słusznie. Bo hałasem niczego nikt nie zbuduje. Ciszej będziesz - dalej zajedziesz – mówią Rosjanie. A co z naszą atomówką? Wciąż jest na etapie przygotowania do budowy. Inwestycja miała ruszyć z początkiem 2015 roku. Ruszy w połowie lata tego roku – twierdzą eksperci.

Energetyka atomowa budzi u nas ciągle wiele kontrowersji. To szczególnie po awarii elektrowni w Fukushimie w 2011 roku. Informacja, że w Polsce mogłaby czy też ma być zbudowana elektrownia atomowa, wywołuje strach i mniejszy lub większy sprzeciw ludzi zamieszkujących wskazywany rejon.

Dariusz Szwed, polityk, działacz społeczny i ekonomista, jeden z założycieli i szefów partii Zieloni w okresie 2004-2011, jest zdania, że polskie społeczeństwo nie jest informowane w sposób obiektywny na temat kosztów i korzyści płynących z energii atomowej.

W opinii wielu polskich naukowców, energia jądrowa jest jedynym sposobem na to, aby zapobiec katastrofalnym zamianom klimatycznym na Ziemi i zapewnić światu stałą, a przede wszystkim bezpieczną energię elektryczną. W Polskim Radiu24 rozmawiano ostatnio o ewentualnych korzyściach i zagrożeniach, które mają ścisły związek z zagadnieniem wywołującym tak wiele emocji.

– Główną zaletą energii atomowej jest to, że wykorzystuje ona bardzo tanie paliwo. Dla typowej elektrowni, o mocy elektrycznej 1000 MW, potrzeba około 20 ton uranu rocznie. Daje to gwarancję tego, że taka elektrownia wytworzy tyle samo energii, co elektrownia węglowa, która potrzebuje do tego 3-4 mln ton surowca – podkreślił prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Natomiast Tomasz Kosiński z Fundacji Republikańskiej przyznaje, że ogromnym minusem elektrowni atomowych są: wielkie zużycie wody potrzebnej do chłodzenia reaktorów i odpady, które powstają w procesie pracy elektrowni.

Obawy dotyczące ewentualnej budowy elektrowni atomowej w Polsce, miał także w trakcie rozmowy Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu. – Katastrofa w Fukushimie pokazała, że nie ma bezpiecznych elektrowni. Mówi się, że one dopiero mają powstać. Jednak mam co do tego spore wątpliwości – przyznał gość Polskiego Radia24.

Spółka PGE ogłosi w drugiej połowie 2015 roku postępowanie zintegrowane, które pozwoli wyłonić partnera strategicznego budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Według przedstawiciela spółki celowej PGE EJ1 – powołanej do realizacji projektu, gdzie po 10 proc. udziałów mają: Enea, Tauron i KGHM – trwają wstępne rozmowy z zainteresowanymi konsorcjami.

Konsorcja będą poproszone o przedstawienie w ofertach, m.in. propozycji dostawy technologii elektrowni jądrowej o mocy około 3000 MW generacji III/III+, generalnego wykonawcy inwestycji i niezbędnych usług oraz utrzymania ruchu elektrowni, dostawy paliwa jądrowego itp. Będą proszone również o przedstawienie zaangażowania kapitału w formie finansowania Agencji Kredytów Eksportowych i komercyjnych banków.

Udział w przetargu na budowę elektrowni zapowiadały, kontrolowane przez państwo, francuskie koncerny EDF i Areva. Zainteresowane ubieganiem się o kontrakt w Polsce są także znane firmy z USA - GE Hitachi i Japonii - Westinghouse.

Jak podaje Polskie Radio, w latach 2008-2009 w 30 krajach świata, działało 435 reaktorów jądrowych. W 2008 roku wyprodukowały one 2,6 biliona kWh, co stanowi 15 procent ogólnie wyprodukowanej energii elektrycznej na całym świecie.
Źródła: polskieradio.pl i media.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Współczesna elektrownia jądrowa w Cattenom, Francja (obłoki z kominów to skondensowana para wodna; na zdjęciu bloki po 1300 MW elektrowni jądrowej). File: Nuclear Power Plant Cattenom.jpg. CC BY-SA 3.0, Foto: Stefan Kühn - Praca własna. Przesłany przez użytkownika Rehman.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #elektrownia #budowa #atom Budowa elektrowni jądrowej w Pol...
źródło: comment_tREeEwaiH0wUuIj0j2uIQkBULWjae4zs.jpg