Wpis z mikrobloga

Dobra metoda na lekkie poparzenie Kretem do czyszczenia rur?

Wczoraj zapchał się kran więc #rozowypasek zasypał silnie żrącym kretem, ale woda nadal nie spływała. Potem wkroczyłem ja i po podłożeniu miski rozkręciłem syfon i kolanko. Oczywiście wszystko spłynęło - na moje dłonie, ale wtedy nic nie poczułem.

Okazało się, że w rurach było przynajmniej 20 petów po budowlańcach, którzy montowali kabinę, do tego trochę kleju/gipsu. Skręciłem, umyłem ręce i od tamtej pory czułem zajebiste pieczenie rąk, szczególnie pod paznokciami. Dzisiaj pozostał tylko ból po trzema paznokciami, ale piecze przy najmniejszym dotyku tak, że kciukiem nie jestem w stanie obsługiwać nawet smartfona.
Zmian skórnych brak.

Jakieś rady?

#medycyna #chemia #kiciochpyta
  • 10
@nodikv:
4.1. Opis środków pierwszej pomocy
Kontakt ze skórą: zdjąć skażoną odzież, spłukać skórę dużą ilością czystej wody.
Nie stosować środków zobojętniających. Natychmiast skontaktować się z lekarzem.

4.2. Najważniejsze ostre i opóźnione objawy oraz skutki narażenia
Kontakt ze skórą: powoduje poważne oparzenia, powoduje głębokie trudno gojące się rany, martwica.
@goferek: Tyle, że nie widać na skórze żadnych zmian, nawet nie jest to czerwone. Całą dłoń ( bo chodzi w sumie o prawą) mam już zupełnie bezbolesną, wszystko jest w pełni ok. Jedynie te 3 opuszki palców są takie bolesne, ale tam również wizualnie jest wszystko w porządku.
@nodikv: Teraz ocet już nie pomoże. NaOH uszkadza błony komórkowe. O ile nie widzisz jakiegoś zaczerwienienia, nie robią Ci się strupy, powinno to przejść. Gdyby jednak nie, powinieneś od razu iść do dermatologa, albo na izbę przyjęć. Na takie rany przypisuje się maści przeciwbakteryjne.
@nodikv: Po prostu roztworzyło i rozpuściło ci kawał skóry, pewnie gdzie była cieńsza tam nawet do nerwów, dlatego tak boli. NaOH roztwarza niemal całkowicie żywe organizmy, pozostawiając słabo rozpuszczalny wodorotlenek wapnia z kości.
Co teraz robić? Nic. Oszczędzać, czekać aż skóra sama się zregeneruje. Dbać o higienę, bo nie masz naturalnej bariery ochronnej (albo zupełnie niesprawną).