Wpis z mikrobloga

I pomyśleć, że główny riff tego najciemniejszego i najbardziej przerażającego w świecie muzyki metalowej arcydzieła, został zainspirowany motywem przewodnim: Marsa - Gustav'a Holst'a.

Tegoż kompozytora swego czasu słuchał basista prekursorów metalu Geezer Butler, który podczas jednej z prób zagrał na swoim instrumencie początkowe dźwięki wyżej wymienionego dzieła.

I w ten oto sposób Iommi wrócił po chwili z bardzo podobnym do oryginału riffem, który zdefiniował (ciężkie mroczne) brzmienie całego gatunku metalowego.

Tak jak Black Sabbath wprowadził mnie w gatunek muzyki, jaki zdaniem wielu (i również moim) stworzył, tak Planety - Gustav'a Holst'a wprowadziły mnie w świat muzyki poważnej.

Szczerze polecam przesłuchać sobie wszystkich Planet, gdyż każda ma swój niepowtarzalny klimat i myślę, że jest to bardzo dobry start jeśli ktoś chce zacząć słuchać muzyki poważnej.

#blacksabbath #metal #gustavholst #muzykapowazna
Buytheticket - I pomyśleć, że główny riff tego najciemniejszego i najbardziej przeraż...
  • 10
@Murzinio:

Więc kiedy zaczął się metal twoim zdaniem? Niektórzy krytycy uważają Led Zeppelin za prekursorów tego gatunku, gdyż oni też grali bardzo ciężko i szybko jak na swoje czasy, ale ich utwory nie miały tego mrocznego klimatu.

Raczej wątpię żeby przed Black Sabbath grał zespół który można by nazwać twórcami gatunku metalowego (ale może czegoś nie wiem...)

P.S.: Nic nie wspominałem o heavy metal'u, gdyż bogowie tego gatunku to Judas Priest.
@Murzinio: @Buy_the_ticket:

Dla mnie kwestia hard rocka i heavy metalu to zawsze była kwestia nazewnictwa. Niby dziś tworzy się jakieś definicje oparte na jakichś tam teoretycznych różnicach, ale dla mnie to się rozmija z praktyką. Oryginalnie był hard rock, który pewnego dnia ktoś postanowił nazwać heavy metalem, do dziś używa się tego zamiennie w wielu przypadkach.

Wspomniane Led Zeppelin - dla mnie niemal w całości hard rock, chociaż takie Immigrant
@jamtojest:

Szufladkowanie zespołów i przypisywanie im gatunków to kwestie tylko pomagające w orientacji.

Tak naprawdę to każdy zespół jest inny, tworzy swój osobny i niepowtarzalny gatunek, chyba, że naśladuje jakiś inny lub go cover'uje.

Sztuki nie da się poszufladkować i dobrze bo traciłaby wtedy na swojej oryginalności.
@baniol:

Rzeczywiście. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Słuchałem kiedyś Slayer'a bardzo dużo, ale teraz jakoś mi przeszło. A sam bym raczej tych faktów nie skojarzył.

Założę się, że we wszelakiej muzyce jest tyle jeszcze nie odkrytych motywów, które były inspiracją, albo po prostu brzmią bardzo podobnie.

Zastanawiam się jak będzie brzmieć muzyka za kilka/kilkadziesiąt lat, bo jak słucham dzisiejszej muzyki mejnstrimowej to co druga piosenka brzmi tak samo,