•  

  Zarząd PZL Mielec o ofercie w przetargu na śmigłowce
  Stanowisko Zarządu Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu w sprawie informacji dotyczących oferty PZL Mielec w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla MON.

  (...) Konsorcjum mając na uwadze, że produkowany w Polsce Black Hawk to rozwiązanie tanie, skuteczne i przede wszystkim szybkie – w rozumieniu terminu dostaw, zmieniło zdanie i przystąpiło do przetargu. Mieliśmy nadzieję, że MON uwzględni te walory, pomimo luk formalnych w pełnej komplementarności naszej oferty z wymogami przetargowymi. Zgodnie z Kodeksem Etycznym UTC jesteśmy zobowiązani do składania tylko wiarygodnych ofert. Nie składamy pustych zobowiązań, jeśli uważamy, że nie możemy spełnić wszystkich wymagań klienta. Dlatego też nasza oferta nie mogła być skonstruowana inaczej.

  (...) Regulacje wewnętrzne koncernu UTC, właściciela Sikorsky i PZL Mielec, zabraniają sprzedaży broni. Nie mogliśmy zatem zaoferować uzbrojonego śmigłowca bezpośrednio, co wcale nie znaczy, że oferowaliśmy wariant cywilny, bo taki nie istnieje. Proponowaliśmy zakup broni przez rząd u dowolnego, wskazanego przez niego, polskiego producenta. Konsorcjum zainstalowałoby ją na śmigłowcach, zintegrowało i w efekcie Wojsko Polskie otrzymałoby maszyny w pełni uzbrojone. Podobnie dzieje się przy wszystkich zakupach śmigłowców Black Hawk, a są one używane przez 28 państw świata. W żadnym z nich taki sposób instalowania broni na maszynach nie był problemem.

  (...) Black Hawk proponowany przez PZL Mielec spełniał wymagania MON w zakresie liczby przewożonych żołnierzy, ładowności i możliwości przewożenia ładunku zewnętrznego. Nie kwestionujemy tego, że śmigłowiec Caracal może więcej. Ale warto podkreślić, iż te dodatkowe możliwości wiążą się ze znacznie wyższą ceną nie tylko zakupu, ale i późniejszej eksploatacji, która jest od 2 do 3 razy wyższa.

  (...) Czy to wina zarządu, że myśli o tych ludziach, że myśli o przyszłości polskiego przemysłu lotniczego oraz budżecie klienta i proponuje Rządowi polskiemu najlepszy produkt, jaki posiada? Oferowana wersja śmigłowca była jedyną możliwą.
  http://lotniczapolska.pl/Zarzad-PZL-Mielec-o-ofercie-w-przetargu-na-smiglowce,37277

  Czyli złożyli ofertę mimo pełnej świadomości co do niemożliwości spełnienia warunków stawianych przez MON. Ofertę wybrakowaną, ale za to w swojej ocenie była to oferta 'najlepszego produktu'.

  No peszek, przedstawiciele Mielca zachowuj więcej powagi w porównaniu do PZL Świdnik z panem Krystowskim na czele, co ciekawe wprost przyznają się do tego, że nie mogli spełnić wymagań MON oferując niepełnowartościowy produkt.

  Czy w takiej sytuacji można mieć wątpliwości co do wyboru? Raczej ciężko wybierać maszynę na podstawie tego, że producent twierdzi, że to najlepszy wybór...

  Zdjęcie:
  https://www.epwa.pl/photo.php?photo=13964

  #lotnictwo #polska #4konserwy #neuropa

  źródło: images.epwa.pl

  +: BigSW, a...........r +15 innych