•  

Jak sie przekwalifikowac? Zmienic calkowicie sektor pracy?

Od 10 lat pracuje w biurach. Na pocz. w prywatnej firmie produkcyjnej, potem w banku, potem w prywatnej firmie handlowej (w tym takze jako serwisant sprzetu elektronicznego). Teraz w duzej firmie logistycznej w UK, jako pracownik biurowy oczywiscie.

Mam niemal 28 lat i czuje, ze musze w koncu zaczac robic cos co lubie. Zawsze interesowaly mnie szeroko pojete komputery (jak kazdego z nas). Przegladalem internet i jest duzo kursow online (w przystepnych cenach) dotyczacych sieci komputerowych i bezpieczenstwa tychze sieci. To bym chcial robi, a przynajmniej tak mi sie wydaje.

Czy sa tu jacys administratorzy sieci, ktorzy mogliby mi podsunac pomysly jakimi kursami sie zainteresowac, z jakiego zakresu?
    Na jakie certyfikaty powinienem sie nastawic?
    Co sie w praktyce przydaje?

Jestem dosc zdesperowany. Dysponuje dziennie ok. 4 godzinami na nauke.

#zdesperowanykruppe #kursyonline #it #sieci #nauka #kursy #porady

+: S...e, Syndram +6 innych
    •  

@Kruppe: Za stary jesteś. Sieciami to się powinieneś zajmować jak miałeś 12 lat.

•  

@Tleilaxianin: Dlaczego? Niemozliwe, zeby temat byl taki obszerny, zeby poswiecac mu ponad 10 lat na podstawy.

+: J...........k
    •  
      J...........k

0

Sieciami to się powinieneś zajmować jak miałeś 12 lat.

@Tleilaxianin: W sensie, że temat za szeroki do ogarnięcia?

•  

@Kruppe: zależy co chcesz zrobić. Radziłbym na start zacząć od ccna cisco. Potem jeśli chcesz iść w sieci możesz iść w ścieżkę security od każdego z producentów. No i też kwestia czego security Cię interesuje, czy samych sieci (jakieś firewalle np. checkpoint, paloalto, juniper, cisco) czy poszczególnych elementów infrastruktury hsm (luna safenetu np.) lub aplikacji (to by mogłoby być coś od f5 jak asm). Musisz poczytać i jakoś się ukierunkować, bo security to bardzo, bardzo szerokie pojęcie.

+: J...........k, czynmydobro +2 innych
    •  

Wlasnie o takie informacje mi chodzilo. Widzialem te kursy Cisco. Musze jeszcze przejrzec czego oczekuja rekruterzy w ogloszeniach o prace.

Wiem tez, ze musze sie w czyms wyspecjalizowac i myslalem wlasnie o bezpieczenstwie samych sieci.

•  
      S.....u via iOS

0

@Kruppe: trzeba będzie zostać programistą

•  

@Sudokuu: wiem, ze bardziej oplacalne na wykopie jest bycie programista... ale sieci mnie bardziej interesuja chyba

•  
      S.....u via iOS

0

@Kruppe: nie nie interesuje cię

pokaż spoiler Trzeba zostać programistą

•  
      S.....u via iOS

0

@Kruppe: zooooostań
      zoooostań prooogramistąąą

•  

@Kruppe: sieci są chujowe, serio, a na dodatek ludzie do nich już raczej są niż ich nie ma. Natomiast do mordoru zawsze potrzeba świeżych dostaw orków.

•  

@mywu: to jest mysl, moglbym byc tam kowalem. Albo miesem armatnim. Dobra mysl.

•  
      J...........k

0

sieci są chujowe, serio

@mywu: pod jakim względem? płace, znalezienie pracy, trudność roboty, trudność nauki czy po prostu "nie lubisz"?

•  

@JakisTakiNick: Z jednej strony mówię to co słyszałem, że administratorów jest na pęczki, a z drugiej strony nie widziałem jeszcze oferty pracy na sieci, a widziałem dziesiątki na programistę (student here)

•  

@mywu: Kolega @Kruppe pracuje w UK (a przynajmniej tak wynika z jego wpisu). Przenoszenie obserwacji z rynku pracy w Polsce na rynek pracy w UK nie jest najlepszym ruchem. To ze pewne branze w Polsce sa slabo rozwiniete nie oznacza, ze tak jest zagranica.

•  

@briskmann: a no tak, zapomniałem że jesteśmy w internecie. W takim razie jestem ekspertem od spraw sieciowych zarządzającym całym ruchem internetowym londynu i okolic i na podstawie wieloletniego doświadczenia mówię, że ta branża nie ma przyszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Zarobki w sieciach na początku są raczej marne. Początek - mówię tutaj o 1-3 latach, praca na początku też jest raczej nudna.
      W Polsce w Wawie jako sieciowiec na levelu 0 / levelu 1 zarobisz około 4-5k brutto. Wraz z wzrostem umiejętności i certyfikacji, przechodząc na kontrakty, możesz spokojnie dobić do kwot rzędu 800-1200 euro/dzień.

•  

@Pienio69: Nawet minimalne zarobki to i tak wiecej niz zarabialem w Polsce ze sporym doswiadczeniem.

Wiesz moze na jakie kursy zwrocic uwage na poczatku?

•  
      J...........k

0

sieciowiec na levelu 0 / levelu 1

@Pienio69: Co masz na myśli mówiąc level 0 / level 1? To jakiś korpo slang, czy raczej IT slang? ;)

•  

@Kruppe: pewnie CCNA + CCNA z jakiejś specjalizacji (ostatnio coraz bardziej pożądane są Voice i Wireless). Do tego, możesz dorzucić certyfikację Junipera lub Aristy - tyle, że tutaj najlepiej przygotowywać się samemu, po zdanym CCNA.
      Jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o sieciach, znasz dobrze angielski (hiszpański na plus) mogę pomóc w załatwieniu pracy w Wawie w sporym korpo na l0

+: J...........k, Kruppe
    •  

@JakisTakiNick: W większych firmach poziom wsparcia technicznego dzieli się na Levele.
      I tak u nas, to:
      Level 0 - Service Monitoring, weryfikują czy problem faktycznie wystepuje i jeśli tak zakładają ticket
      Level 1 - Problemy z łączami i problemy z wymianą sprzętu 1:1. Przykłady to łącze down, urządzenie w oddziale nie odpowiada, port generuje błedy
      Level 2 - Zaawansowane problemy ze sprzętem i podstawowe problemy z konfiguracją sieci. CPU na urządzeniu szaleje, jakieś proste sprawy w routingiem, trasowaniem ruchu. U nas robią też to co L1 ale dla akceleratorów WAN i rozwiązań głosowych

•  

@JakisTakiNick: Oprócz tego masz wsparcie on site, czyli bieżąca pomoc użytkownikom, "ręce" ludzi z NOCy, zgłaszanie problemów do lokalnych operatorów czy obsługa wymian sprzętowych

•  

@Pienio69: Na razie jestem w UK i trudno mi myslec o kolejnej zmianie miejsca zamieszkania, bez zrobionych kursów.

Wydaje mi sie, ze mam jakies pojecie o sieciach, ale prawdopodobnie, to tylko zludzenie. Dlatego musialbym sie wesprzec kursami.

Rozmumiem, ze te levele, ktore podales to oddzielne specjalizacje?

•  

@Kruppe: Nie, nie ( ͡° ʖ̯ ͡°) to po prostu kolejny poziom "wtajemniczenia". Większość, przechodzi pewnie od początkowego L0/L1 poprzez L2, implementację, kończąc na projektowaniu rozwiązań

•  

@Pienio69: Czyli zaczalbys od CCNA + CCNA ze specjalizacja. Jak wyglada ogolnie srodowisko pracy? Branza jest stabilna czy kurczy sie?

Wiem, ze programowanie na androida rozwija sie, ale sieci tez musi ktos administrowac. Czy nie?

•  

@Pienio69: BTW, pamietasz cos ze swojej rozmowy o prace? Jak wygladala oferta pracy i jakiego doswiadczenia wymagali?

•  

@Kruppe: Cięzko mi powiedzieć.
      Względem UK - nie ma aż takiego skoku w zarobkach jak w przypadku pracowników niewykwalifikowanych. Stanowiska na poziomie Associate w UK to 20-25tys/funtów rocznie.
      Widzę dużą różnicę pomiędzy Warszawą a resztą Polski, w okolicach Lublina, na początek najniższa krajowa to już jest dobra stawka...

Widzę, że jest corazwięcej po prostu sieciowców (Routing & Switching, Data Center), natomiast wydaje mi się, że rynek idzie coraz bardziej w te specjalizacje, które wymieniłem wcześniej. Do tego, dorzuciłbym rozwiązania mobilne...

•  

@Pienio69: Rozumiem. Czy taka prace da sie wykonywac zdalnie?

•  

@Kruppe: *Cisco routers and switches; WANs (E1/T1, E3/T3, MPLS, ISDN etc.); routing protocols (OSPF, BGP, EIGRP) and media types
      * Pakiet biurowy etc, to powinieneś wrzucić do CV
      * Topologia sieci, TCP/IP, wartwy
      * Podstawowe komendy na urządzeniach Cisco -
      filtrownie logów (np. show log | i Apr 29.*BGP)
      shut/unshut portów na urządzeniu - conf t -> int fa0/1 -> sh
      diagnostyka protokołów, takie komendy jak show bgp, show bgp sum , show ospf , show int etc.

Pytania jakie mogą paść:

Co byś zrobił, jeśli dostałbyś polecenie odcięcia od sieci urządzenia znajdującego sie w jednej ze zdalnych lokalizacji
      Co to ARP/CDP
      Co to BGP
      Róznica między routingiem a switchingiem

Czy to, że BGP jest w stanie Active, to dobrze czy źle
      Jak wygląda nawiązywanie przyległości w BGP (opisz własnymi słowami)
      Jakie mogą być przyczyny utraty pakietów na linku / na kablu
      Jak wybierana jest trasa w routingu ,co to jest dystans administracyjny a co to metryka

To fragment opisu, który napisałem jakiś czas temu, dla kolegi, który starał się o pracę u nas.
      Takie pytania padły na rozmowię o pracę na L1

+: Kruppe, J...........k
    •  

@Pienio69: Jak myslisz, czy tego wszystkiego mozna sie nauczy sie z kursow? Czy bez doswiadczenia, tylko z kursami jest szansa na prace w branzy?

•  

@Pienio69: Rozumiem. Czy taka prace da sie wykonywac zdalnie?

@Kruppe: I tak i nie.
      Gdzieś na środku tej drogi którą opisałem raczej tak, na początku i na końcu będzie ciężko.

Jako początkujący pożądanym jest, abyś był na miejscu u pracodawcy, ze względu na komunikację. Uczysz się wtedy głównie od starszych kolegów i ich pytasz o radę.

Na środku - pracujesz niezależnie, więc w teorii jest to możliwe

Na końcu - duża część pracy to spotkania z klientem, uzgadnianie szczegółów i tak dalej. Dużo osób, pracuje częsciowo zdalnie / częsciowo u klienta. Zależnie czy pracujesz u integratora rozwiazań, czy w jednej firmie, możesz mieć bardzo dużo podróży.

W teorii napisałem dlatego, że część firm w ogóle nie dopuszcza takiego rozwiązania ze względu na strategiczność usług.

•  

@Pienio69: Kolega, o ktorym wspomniales mial doswiadczenie? Dostal prace?

•  
      J...........k

0

Co byś zrobił, jeśli dostałbyś polecenie odcięcia od sieci urządzenia znajdującego sie w jednej ze zdalnych lokalizacji

@Pienio69: Z ciekawości, jak powinna wyglądać odpowiedź na takie pytanie według Ciebie? Filtrowanie MACu to zły pomysł? ;)

•  

@JakisTakiNick: xD
      Powiem Ci jak my to robimy:
      Po nazwie stacji, szukamy jej w bazie. Jeśli nie możemy znaleźć -> traceroute. Na ostatnim hopie, sprawdzamy czy stacja jest w tablicy arp, jeśli jest - sprawdzamy ile jest hostów podłączonych na tym samym porcie, jeśli > 2, oznacza to że jest tam switch / jakiś serwer wirtualizacji. A później, po prostu kładziemy dany port... To rozwiązanie tymczasowe, które stosuje się na prośbę innego działu (np. bezpieczeństwa, komputer jest zainfekowany etc.)

•  

@Pienio69: Wyglada to jak racjonalna analiza problemu i eliminacja, az dojdzie sie do zrodla problemu. Do ogarniecia.

Myslisz, ze warto probowac sie przekwalifikowac?

•  

Ogólnie - weźcie pod uwagę, że wszystkie moje opinie są bardzo subiektywne. Mam 20 lat, to moja druga praca, a w obecnej firmie pracuję od pół roku.

@Pienio69: Jak myslisz, czy tego wszystkiego mozna sie nauczy sie z kursow? Czy bez doswiadczenia, tylko z kursami jest szansa na prace w branzy?

@Kruppe: Wszystko jest względne. Moim zdaniem warto robić kursy na poziomie CCNA, to trochę taka "wejściówka" na rozmowy kwalifikacyjne. Tak było też w moim przypadku... mam tylko wykształcenie średnie, nie miałbym szans na to,żeby być tu, gdzie teraz jestem, bez tych certów.Nie masz szans na pracę jako wdrożeniowiec lub l2 bez doświadczenia w sieciach.
      CCNP i tak dalej warto robić, jeśli chcesz "iśc w góre". Kursy i egzaminy są dość drogie, jeśli pracodawcy będzie zależało żebyś miał takie kwalifikacje - sam Cie wyśle.

@Pienio69: Kolega, o ktorym wspomniales mial doswiadczenie? Dostal prace?

@Kruppe: Zrezygnował z powodów osobistych.

@Pienio69: Wyglada to jak racjonalna analiza problemu i eliminacja, az dojdzie sie do zrodla problemu. Do ogarniecia.

Myslisz, ze warto probowac sie przekwalifikowac?

@Kruppe: Nie wiem jakie masz plany osobiste. Mnie, ten L1 już nudzi... wszystkie problemy są często powtarzalne.

Sam chciałem startować do jakiejś pracy z Networkiem w uk, nawet za te 18k rocznie, ale mieszkając w Polsce nie mam na to żadnych szans...

+: Kruppe
    •  

@Kruppe: W sumie, ujmę to tak.
      Na kursy i wydałem w sumie około 8 tyś zł, nie żałuję żadnej z tych złotówek. Jestem dość młody, a te zarobki - wystarczają mi na życie bez większego myślenia o każdym wydatku. Mogę myśleć o zakupie mieszkania na kredyt czy samochodzie młodszym niż 5 lat.
      Jeśli jesteś starszy, masz rodzinę....będzie Ci ciężko. Ja nie mam żadnych zobowiązań na które muszę pracować

•  
      J...........k

0

@Pienio69:

Jeśli jesteś starszy, masz rodzinę....będzie Ci ciężko.
      W sensie wyżyć z takiej płacy, czy wydzielić sobie te kilka k na kursy?

•  

W sensie wyżyć z takiej płacy, czy wydzielić sobie te kilka k na kursy?

@JakisTakiNick: Wyżyć z płacy przez pierwszy rok, dwa.
      Jako programista, na początku, możesz zarobić spokojnie 2x więcej...

•  
      J...........k

+1

@Pienio69: Swoją drogą zazdraszczam

Mam 20 lat, to moja druga praca, a w obecnej firmie pracuję od pół roku.
      Lvl 22 here, a ja w jakiejś małej firemce i to raczej nie w takiej w której się rozwinę jakoś, a też lubię sieci i chciałbym w tym kierunku iść, pomimo tego, że super nie jest. Trzeba się ogarnąć i czegoś poszukać ;)

•  

@Pienio69: Nie mam na razie dzieci i dlatego mysle, ze dopoki ich nie ma, mam czas na cokolwiek. Potem bedzie tylko ciezej. Jestem tez w stanie zainwestowac w kursy.

•  

Sam chciałem startować do jakiejś pracy z Networkiem w uk, nawet za te 18k rocznie, ale mieszkając w Polsce nie mam na to żadnych szans...

@Pienio69: Trzyma Cie w Polsce cos mocno?
      W Twoim wieku moglbys zrobic na prawde duza kariere.

•  

Lvl 22 here, a ja w jakiejś małej firemce i to raczej nie w takiej w której się rozwinę jakoś, a też lubię sieci i chciałbym w tym kierunku iść, pomimo tego, że super nie jest. Trzeba się ogarnąć i czegoś poszukać ;)

@JakisTakiNick: Ogarniaj szybko temat, bo w moim wieku (28) juz nie jest tak latwo.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

+: emtei, P.......k +2 innych
    •  

@malgorzata-kruppe: Konto założone godzinę temu xd

pokaż spoiler Usuń konto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: Q...........1, e...m +1 inny
    •  

@malgorzata-kruppe:

źródło: img.sadistic.pl

+: Q...........1
    •  

@malgorzata-kruppe: Udowodnij, że to słowo jest zarezerwowane tylko dla ciebie. Wiesz co właśnie zrobiłaś w internecie? Antyreklamę swojego biura podróży, ludzie podłapią temat widząc że prowadzi je osoba, która ma najwyraźniej jakieś kompleksy.

PS. I jakby co to Kruppe po niemiecku znaczy dupa, zad xD

Normalnie przypał tygodnia :D :D

+: Q...........1, millerglk +1 inny
    •  
      Q...........1

0

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@malgorzata-kruppe: negatywny wpływ na odbiór firmy i osoby własnej to sama sobie robisz.

Usuń konto, wyłącz internet, nie wracaj.