Wpis z mikrobloga

Siema wszystkim! Mam prośbę. Może akurat ktoś się tym interesuje i potrafiłby mi pomóc znaleźć jakieś rzetelne źródło.
1. Potrzebuję porównać koszty związane z budową elektrowni węglowej (wykorzystującej najnowsze technologie, czyli np na parametry ultranadkrytyczne, instalację CCS itd) oraz elektrowni wykorzystującej ogniwa paliwowe (może to być np elektrownia SOFC-ST czyli gdzie mamy sprzężone ogniwa paliwowe SOFC (generalnie wysokotemperaturowe) z turbiną parową)
2. A nieco ważniejsze jest by porównać ile kosztuje wyprodukowanie 1 MWh w konwencjonalnej elektrowni węglowej (najlepiej po uwzględnieniu kosztów inwestycyjnych) oraz 1 MWh w ogniwach paliwowych (także biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne).
Generalnie muszę odpowiedzieć na pytanie czy ogniwa paliwowe mogą zastąpić konwencjonalne elektrownie węglowe? Dlatego taka analiza ekonomiczna (opłacalności) by się przydała. Z góry dzięki za pomoc ;)

#energetyka #ogniwapaliwowe #elektrownie #energetykawodorowa #energetykakonwencjonalna #wegiel
  • 5
@ksardas: jasne :) już nieco szukałem tego i ciężko ;/ najlepiej jakby jakiś ogarnięty doktor/profesor specjalizujący się w dziedzinie ogniw paliwowych zrobił taką analizę porównawczą i udostępnił, bo jeśli chodzi o ogniwa paliwowe to ja raczej jestem laikiem. A już na pewno jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne. Ale jeśli coś uda mi się znaleźć to podeślę i proszę o to samo ;)