Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

małe #chwalesie, z 1 etapu mojego projektu.

Na wsi u żony pojawił się problem: w stawie, obok którego zawsze znajdował się ogródek, ostatnimi czasy obniżył poziom wody o ok 1,5m. Podlewać jak trzeba było tak trzeba, jednak wyciąganie wody wiadrami wiązało się z pokonaniem 2 wysokich stopni.
Nieść 2 pełne wiadra po schodach to nie jest miła rzecz dla niczyich kolan, co w zeszłym roku zaowocowało dość poważną kontuzją u jednego z domowników, dlatego wpadłem na pomysł przelewania wody wyżej za pomocą pompy podłączonej do panelu słonecznego.

Na zdjęciach widać sam panel, kontroler, akumulator, profesjonalne podłączenie :D, guzik, filtr (to "wiadro" w wodzie z białym workiem). Przewody od guzika w końcowym etapie przedłużyłem - teraz jest to jedyny element instalacji (poza panelem oczywiście), znajdujący się nad ziemią. Woda płynie z filtra wzdłuż drewnianej listwy rurką do niebieskiej beczki, skąd łatwo można ją nabrać konewką i podlać. Poza tym, zdjęcie poglądowe ogródka i samej pompy, której nie chciało mi się wyciągać do zdjęcia dla tego stock photo dokładnie tej, użytej przeze mnie.

cały album:http://imgur.com/a/Diw0o

kolejnym etapem będzie użycie większego zbiornika i podłączenie automatycznego systemu nawadniania.

#majsterkowanie #fotowoltaika #nielubieelektrody #diy
Skinnyp - Hej Mirki,

małe #chwalesie, z 1 etapu mojego projektu. 

Na wsi u żony...

źródło: comment_jSkh1YfpJRkvsknONLr5KA03JsOzlgSO.jpg

Pobierz
  • 3
@dlugi_:Dzięki, mniej więcej taki jest plan. Mam w zanadrzu większy zbiornik który chcę zamontować, ale dodatkowo myślę o zakupie drugiej pompki (koszt 40zł) i to do niej podłączyłbym węża do podlewania.
Nie myślałem o pływaku, to bardzo dobry pomysł!
@Skinnyp: ja bym wyspawał jakiś stelaż ponad metr wysokości i postawił na tym taki zbionik w najwyższym miejscu działki. na górze pływak i krańcówka.
zbiornik za stówę się kupi, i ma zawór na dole.
w pompe do podlewania bym się nie bawił tylko grawitacyjnie - pompa potrzebuje prądu a grawitacja zawsze działa.
wielkiego ciśnienia byś nie miał ale do podlewania w sam raz.
p.s. co to za panel? podasz jakieś parametry?
dlugi_ - @Skinnyp: ja bym wyspawał jakiś stelaż ponad metr wysokości i postawił na ty...

źródło: comment_LLv2yIWltuSMEwktajSBWwfDl373G9MI.jpg

Pobierz