•  

7 252 - 3 = 7 249

Tytuł: Dagome iudex (trylogia: "Ja, Dago", "Ja, Dago Piastun", "Ja, Dago Władca")
    Autor: Zbigniew Nienacki
    Gatunek: powieść historyczno-fantastyczna
    ★★★★★★★☆☆☆

Do tej pory Nienackiego kojarzyłem z książek o Panu Samochodziku, które w dzieciństwie namiętnie czytałem, obiła mi się także o uszy jego powieść-erotyk "Raz w roku w Skiroławkach", ale to wszystko. Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się o jego trzytomowej powieści historyczno-fantastycznej o początkach państwa Polskiego. Książka w momencie wydania (1989) nie spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników, na co wpływ miało szereg okoliczności (tu odsyłam do wiki) - a szkoda, bo książka zasługuje na uwagę.

Tytułowy Dago jest potomkiem Spalów - olbrzymów zamieszkujących niegdyś wschodnią Europę. Gnany "żądzą przygód", pobiera nauki na dworach Franków i Bizantyjczyków, by kiedyś wrócić w rodzinne strony, i tam zbudować swoje własne państwo.

Książka jest o tyle ciekawa, że w naprawdę ciekawy sposób przedstawia wizję powstania naszego państwa - dowiemy się jaka jest geneza legendy o Popiele którego zjadły myszy, skąd wzięła się nazwa "Polanie" czy "Lechici" oraz dlaczego naszym symbolem jest orzeł. Autorowi udało się także zbudować świetny klimat tamtej epoki, wraz z słowiańskimi wierzeniami itp.

Powieść czyta się bardzo szybko (jedynie ostatnia część jest nieco nużąca), a co do wad to z pewnością fabuła jest zbyt "prosta", pisana wręcz kronikarskim stylem - mało tu nagłych zwrotów akcji czy zaskakujących fragmentów. Mimo to polecam chociażby do przeczytania pierwszej części żeby wyrobić sobie samemu opinię. Aha, książka na pewno nie jest dla młodszych czytelników, wręcz ocieka seksem niczym w produkcjach HBO - autor chyba musiał odreagować po książkach młodzieżowych :)

Do lektury zachęcił mnie @piastun, za co należą mu się podziękowania ;)
    #bookmeter

źródło: images67.fotosik.pl

•  
      v......r

0

@Wajdelota: czytałem pierwszą część, całkiem przyjemna

•  

@Wajdelota: polecam jednak wszystkie 3 czesci bo w kazdej jest cos ciekawego...
      sam chyba to przecxytalem ze 3 razy i za kazdym razem mam z tego fajny ubaw.
      polecam tez do poczytania ksiqzek sergiusza piaseckiego. najlepiej w zimowe wieczory.... wciaga niesamowice . pozdro

•  

@piastun: 3cia część mimo wszystko odstaje od reszty, pewnie dlatego że postać Dago schodzi na dalszy plan. A co do Piaseckiego czytałem "Zapiski żołnierza Armii Czerwonej" i "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" i bardzo sobie cenię tego autora ;)

•  
      k.....a

+1

@Wajdelota: O dzięki za przypomnienie, zachęcona przygodami Pana Samochodzika w podstawówce wypożyczyłam i czytałam z wypiekami na twarzy (lol). Chętnie wrócę do lektury :)