Wpis z mikrobloga

Kryptoekonomiści wyjaśnijcie mi jedną rzecz, idea Bitcoina i wszystkich jego pochodnych wydaje się być wręcz utopią,
- błyskawiczny transfer
- globalny zasięg
- brak pośredników
- pomijalnie małe opłaty
- deflacja
i dochodzimy do chyba najważniejszego, brak kontroli.
Waluta raz uruchomiona powinna "żyć własnym życiem" a jednak ktoś ma możliwość jej modyfikacji, tak jak zbliżający się fork #bitcoin czy w połowie wydobycia zmiana nagrody za blok w #dogecoin

Jak to wygląda od strony technicznej? Czyżby waluta nie była taka niezależna? Siedzi za nią programista który kilkoma klawiszami może zamieszać na całym świecie? Jest tylko człowiekiem, więc można go przekupić, zmusić itd...
#kryptowaluty #litecoin #mining #software
  • 19
@Pipcieo: Dobrze rozumiem, że "wolny rynek" wszystko zweryfikuje? W takim razie KTO zatwierdza zmiany w kodzie waluty? Jaki ja mam wpływ jako akcjonariusz na walutę?
@Pipcieo: odstrzelenie Gavina byłoby ogromnym ciosem dla rozwoju bitcoina do pewnego stopnia. Jeszcze nikt nie wpadł na ten przebiegły pomysł na szczęście
@mentis: Właśnie ten problem chciałem nakreślić. Jak widać i w tym przypadku jest mniejsza czy większa grupa ludzi kontrolująca system finansowy.

To chyba najbardziej podatny punkt ataku na daną walutę, czynnik ludzki. Backdoor- szkoda.
@mentis: @uzior: Nie. Gavin w tym momencie jest po stronie hardforka i zwiększenia bloku - nie robi tego w bitcoincore lecz w bitcoinxt. Można powiedzieć, że jest w opozycji do samego siebie. Gavin nie ma monopolu ani na wiedzę, ani na umiejętności.
Nie przeceniałbym podatności czynnika ludzkiego w BTC.
@uzior: źle zrozumiałeś atak na programistów może ewentualnie spowolnić rozwój nowych funkcjonalności sam protokół działa działał będzie działać bez działu czy wpływu jakiegokolwiek programisty sam hardfork jest naturalną częścią rozproszonego sytemu.
W takim razie KTO zatwierdza zmiany w kodzie waluty?


@uzior: Ty i każdy kto ma BTC. Jak nie podoba Ci się zmiana to korzystasz ze starego portfela kodu. W rzeczywistości będzie tak, że zadecyduje większość będziemy czekać i zobaczymy, który kod zostanie przyjęty przez większość. Nikomu podział nie jest na rękę dlatego nie będzie podziału o to nie martwię się. Każdy będzie czekał na rozwój sytuacji. BTC jest zawsze bezpieczne w
zastanawia Cię jak ciężko czasem łowić coś pożytecznego ze słów zapaleńców? Piszą tylko: tak się nie stanie, nikomu to na rękę, nie dojdzie do takiej sytuacji, bo nie...


@mraauuu: jak byś rozumiał czym jest bitcoin to byś nie miał wątpliwości tak jak ja, nazwij mnie jak chcesz mam to gdzieś tylko powiedz mi w takim razie jak nazwiesz ludzi, którzy weszli w BTC na samym początku, kiedy nie było żadnych przesłanek
spowolnić rozwój nowych funkcjonalności.


@mentis: jak to ładnie nazwałeś "funkcjonalności" ale pod tym kryją się też destrukcyjne zmiany, przewracające ideę do góry nogami? W takim razie, jak bardzo można modyfikować walutę?
@pawlo74: Odpowiem mimo, że jak zawsze trollujesz i moim skromnym zdaniem przez swoją butę szkodzisz projektowi.


Poza tym mój komentarz nie był kierowany do Ciebie, ale rozumiem, że się odezwałeś bo po części był o Tobie.

jak nazwiesz ludzi, którzy weszli w BTC na samym początku

Pasjonaci, ideowcy, ciekawscy, czasem przypadkowi ludzie.

kiedy nie było żadnych przesłanek na to, że bitcoin będzie w ogóle cokolwiek warty?


Do wielu rzeczy nie było
Nie znam go i nie oceniam jego decyzji. Nie wiem też kiedy dokładnie kupił. Może kupił na górce i popełnił błąd, a może kupił wcześniej i po prostu tak się sprawy potoczyły. Może patrzy spekulacyjnie na btc w okresie roku, 2 lat, a może w ciągu 10 lat. Nie wiem.


@mraauuu: widzisz to świadczy, że dopiero uczysz się a ja to mam już za sobą bo ja wiem, rzeczy których inni
@pawlo74: Wiesz, że buta to też pewność siebie? Tyle, że zbytnia i dla mnie takową prezentujesz.

Rozumiem, że traktujesz btc bardziej fundamentalnie (w rozumieniu analizy fundamentalnej). Nie krytykuję tego i proszę o to żebyś nie krytykował ludzi za inne podejście do btc (mówię o innym pozytywnym podejściu).

Jak myślisz, że tak łatwo wytłumaczyć czym jest bitcoin i skąd się bierze jego wartość to spróbuj wytłumaczyć dlaczego ludzie dalej wierzą, że papierowe
Pytanie też czy uznamy USD za pieniądz bez pokrycia, ale to już bardziej filozoficzne pytanie


@mraauuu: właśnie filozoficzne i dlatego tacy ludzie Stefan Molyneux, który jest programistą, przedsiębiorcą a przede wszystkim filozofem dostrzegł czym jest bitcoin natychmiast i był jednym z pierwszych ludzi, którzy akceptowali bitcoina jako forma płatności. Trzeba chyba mieć bardziej filozoficzne podejście do życia żeby zauważyć potencjał. Obejrzyj parę filmów Stefana Molyneux na temat BTC to wtedy będziesz
p.....4 - > Pytanie też czy uznamy USD za pieniądz bez pokrycia, ale to już bardziej ...
Odpowiem mimo, że jak zawsze trollujesz i moim skromnym zdaniem przez swoją butę szkodzisz projektowi.


@mraauuu: musiałem być zmęczony i dlatego nie ustosunkowałem się wcześniej do tej Twojej wypowiedzi.
Nie wiesz kto jest Twoim wrogiem i dlatego tak mówisz.

Do wszystkich tutaj fachowców i nie fachowców od bitcoina:

Szkodzą wszyscy Ci, którzy znają prawdę ale nie dzielą się tym co wiedzą z innymi ponieważ wydaje im się, że jeżeli po
p.....4 - > Odpowiem mimo, że jak zawsze trollujesz i moim skromnym zdaniem przez swo...