Wpis z mikrobloga

CIEKAWOSTKA RZYMSKA

Tajna policja rzymska

Frumentarii była to tajna policja rzymska. Początkowo zajmowali się oni zbieraniem podatków i przekazywaniem wiadomości po całym Imperium. Odpowiedzialni byli także za kontrolę i regulację dostaw zboża do stolicy. Ich rola uległa jednak ewolucji za panowania Hadriana (117-138 n.e.), który zrezygnował z polityki ekspansji i skupił na stabilizacji wewnętrznej - w tym celu frumenatrii przejęli rolę tajnej policji. Nienawiść wśród Rzymian do tej jednostki osiągnęła swoje apogeum w czasie kryzysu III wieku n.e., kiedy Imperium rządził chaos, a wielu wodzów oraz samozwańców wysyłało swoich lojalnych przedstawicieli, aby wypatrywać spisków, zdobywać informacje, a w razie konieczności aresztować poddanych. Co ciekawe nie zawsze wywiązywali się ze swoich zadań. Na przykład pewnego razu ścigany przez frumentarii chrześcijan Dionizjusz zbiegł i schował się we własnym domu, gdzie ukrywał się przez cztery dni. O dziwo śledzącym go frumentarii nie przyszło do głowy, że mógł się on ukryć we własnych "czterech ścianach".

-> więcej na: http://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostki_starozytnego_rzymu6.html

#ciekawostkirzymskie #imperiumrzymskie #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #aecjuszcontent
Pobierz
źródło: comment_rYA0ZkG4eTYuAQRYzxg9uVsBXP7agJhV.jpg
  • 22
@Aecjusz: Nie wiem czy to tak działa :P. Oni z napracowaniem robią te newsy na fejsbuka, nie wiem czy by chcieli, żeby ktoś im je podawał dalej. IMO, fajniej gdyby sami założyli konto. Niech wrzucają swoje rzeczy też na główną.
@Jimp:

Witam Cię na największej polskiej stronie poświęconej historii starożytnego Rzymu. Głównym celem witryny jest stworzenie ogromnej bazy informacji o Imperium Romanum i propagowanie tejże wiedzy poprzez Internet.


Głównym celem witryny jest stworzenie ogromnej bazy informacji o Imperium Romanum i propagowanie tejże wiedzy poprzez Internet. Nie jakieś lajki czy plusy, ale propagowanie wiedzy właśnie, a podawanie tego dalej tylko pomaga w tej szlachetnej misji.
@Aecjusz: Tak samo by można powiedzieć piracąc filmy dokumentalne i kradnąc książki z biblioteki. Ja tylko mówię, że jeżeli się wstawia czyjś content, to powinno się przynajmniej zapytać.
@Aecjusz: Na ich stronie nie ma zdjęcia z Fallouta i jest podane właściwe źródło ( ͡° ͜ʖ ͡°). "Crowdy Terry, Historia szpiegostwa i agentury"
@Jimp: Dlatego napisałem, że sporadycznie kieruję się ich fp, a preferuję stronę. W tym przypadku spodobało mi się dodane zdjęcie, a i ciekawostka była dobra, dlatego to zamieściłem. Jednak gdy wybieram ciekawostki używam strony, a ponieważ chcę, aby wpisy zachowały pewien schemat zawsze daję jedno źródło, czyli stronę.
@Aecjusz: Ale podawaj ich fanpejdź, skoro z niego bierzesz news i tyle. Dla nich ten lajk się przyda w dobie popularności syfów pokoju Wiedza Bezużyteczna. Już bibliografii i tego Terrego, to bez przesady.