Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w ramach #paczkipoczmistrza chciałbym zaproponować poniższe pozycje. Tutaj poprzedni zestaw i wyjaśnienie o co chodzi, przy każdym wykładzie link do źródła, na dole natomiast odnośnik do samego audio. A tymczasem polecam:

- prof. Włodzisław Duch, Perspektywy nauk neurokognitywnych. O hipotezach związanych z rozwojem niemowląt, uczeniem się, talentem artystycznym i matematycznym, intuicją, kreatywnością, neuroplastycznością oraz formowaniem się prawidłowego obrazu świata [YouTube].

- dr n. med. Sławomir Murawiec, Po co nam mózg, dlaczego się myli i jak działa psychoterapia?. O modelu rzeczywistości, który tworzymy i związanych z nim problemach. W jednym miejscu pojawiła się psychoanaliza, ale tylko na moment i w sposób nienachalny, więc nawet @verizon nie powinien narzekać [YouTube].

- prof. Wojciech Cwalina, Marketing polityczny jako narzędzie manipulacji. O strategiach prowadzących do osiągnięcia celu politycznego, czyli umacniania i zdobywania poparcia [YouTube].

- dr Mateusz Hohoł, Wola: Słaba? Silna? Wolna?. O wolnej woli, samokontroli i eksperymentach z nimi związanych [YouTube].

- prof. Bogdan Wojciszke, Namiętność, seks i ekonomia O ekonomice seksu oraz tym czy namiętność i seks to dwa odrębne zjawiska, jakie funkcje spełniają i w jaki sposób różnice płci wpływają na poszukiwanie partnera do związku [YouTube].

- prof. Piotr Francuz, Oko - Mózg - Sztuka. Ten wykład był już na wykopie, ale może nie wszyscy widzieli. O tym w jaki sposób system wzrokowy człowieka analizuje, interpretuje i wartościuje oglądane obrazy. Z uwagi na fragmenty z omówieniem obrazów warto zapoznać się z wersją wideo [YouTube].

- prof. Krzysztof Turlejski, Eksperymentowanie na zwierzętach. Mity, fakty, etyka i prawo. O miejscu doświadczeń na zwierzętach pośród innych relacji ludzi i zwierząt, liczby zwierząt doświadczalnych i stopnia uciążliwości stosowanych procedur, pytaniach o potrzebę prowadzenia doświadczeń i testów na zwierzętach w chwili obecnej oraz o etycznych uzasadnienieniach takich doświadczeń [YouTube].

- prof. Jerzy Vetulani, Perspektywy nauk o mózgu, Ten wykład również był już na wykopie, ale nie przedarł się na główną, mimo że interesujący. O tym, jakie są perspektywy rozwoju nauk o mózgu oraz ich możliwe przyszłe zastosowania [YouTube].

- prof. Adam Walanus, Czy metoda naukowa obowiązuje zawsze? O tym co dało ludzkości wypracowanie i stosowanie metody naukowej oraz jakie są konsekwencje jej porzucenia, szczególnie uwzględniając przykład radiestezji oraz Całunu Turyńskiego [YouTube].

- dr Tomasz Witkowski, Czy psychologia to jeszcze nauka? O naukowej wartości ekspertyz psychologicznych [YouTube].

Druga paczka w MP3: https://mega.nz/#F!5FFHWLoR!EupnMmgaLyGDVpDGHp6BHA
Wszystkie paczki: https://mega.nz/#F!EF1yhKyQ!fO8_0nq1a1My5tD8yX_2CA

Tym razem sporo o mózgu, przy następnej okazji zrównoważę to innymi tematami.

/ #nauka #liganauki #ligamozgow #filozofia #ciekawostki /
  • 11
@Poczmistrz_z_Tczewa: Mega super tag, chyba jeden z najbardziej wartościowych na Wykopie od dłuższego czasu! Bardzo fajnie, że dzielisz się linkami i jeszcze dajesz paczki do pobrania. Super sprawa.

Jeszcze od siebie polecę podcasty z devtalk.pl, szczególnie ludziom spod tagów #it #programowanie i #gamedev. Nie wszystkich słucham, bo nie wszystkie rozumiem, ale niektóre są spoko, nawet dla takich laików jak ja. Polecam podcast o gamedev i o produktywności :)
i innych takich sł#!$%@?ę m.in. wykładów na zróżnicowane tematy naukowe. Zrzucam je do MP3 i pomyślałem, że może kogoś zainteresują ich paczki, bo również odpowiada jej/mu taka forma zajmowania czasu i zdobywania wiedzy.

Dla pozostałych załączam przy każ


@austra: Hej! Jakie jeszcze podobne, ciekawe tagi mogłabyś polecić?