Wpis z mikrobloga

Trafiłem przed chwilą na ciekawy artykuł: http://www.worldbulletin.net/haber/152967/french-colonial-tax-still-enforce-for-africa [eng]
Podejmuje on tematy związane z wpływem rządu francuskiego na kraje postkolonialne. Artykuł podaje, że kraje takie jak Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Niger, Senegal, Togo, Kamerun, Czad, Gabon itd. łącznie zasilają budżet Francji kwotą 500mld $ rocznie.

cytat Jacquesa Chiraca:
“Without Africa, France will slide down into the rank of a third [world] power” (nie jest to specjalną nowością, ale nie spodziewałem się tak dużej skali)

Pytanie do mirków. Interesował się ktoś tym tematem i może polecić jakieś dodatkowe źródła?

Wołam specjalistkę od Francji @NadiaFrance i #4konserwy jako specy od podatków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#polityka #gospodarka
  • 3
Ten hipotetyczny podatek to 20% PKB Francji. Po jego utracie nie spadła by do rangi kraju 3 świata, a co najwyżej o 3 miejsca w dół w rankingu :)

Reszta też nie trzyma się za bardzo kupy w tym artykule. Najpierw mowa o podatku, po tym o konieczności deponowania rezerw walutowych we francuskich bankach, nie o przekazywaniu ich Francji.