Wpis z mikrobloga

Rocznica sondy MAVEN na orbicie Marsa

W tym tygodniu mija rok odkąd sonda MAVEN osiągnęła orbitę Marsa. Nazwa urządzenia jest skrótem od Mars Atmosphere and Volatile Evolution, co już na wstępie mówi nam o celu misji, jakim jest badanie ewolucji atmosfery Marsa i procesów jej ulatywania.

Sonda wystrzelona została z Przylądka Canaveral na Florydzie 18 listopada 2013 r. aby po 10 miesiącach osiągnąć orbitę Marsa, przemierzając przez ten czas dystans 711 milionów kilometrów. Obecnie krąży po mocno wydłużonej orbicie w odległości od 150 do 6200 km od powierzchni planety.

Misja finansowana jest przez NASA, przy czym kierownikiem badawczym jest Bruce Jakosky z Uniwersytetu Colorado w Boulder. Kieruje on projektem, który ma na celu określenie zależności pomiędzy ubytkiem atmosfery a zmianami klimatu, które zaszły na Marsie. Naukowcy sądzą, że niegdyś planeta pokryta była akwenami wodnymi oraz posiadała gęstą atmosferę. Istnieje hipoteza, że jedną z przyczyn tak drastycznej zmiany klimatu na Czerwonej Planecie był właśnie ubytek mas atmosfery.

#kosmos #astronomia #mars #ziemia #sondakosmiczna #maven

Na zdjęciu: sonda MAVEN na tle Marsa - wizja artysty.
R.....4 - Rocznica sondy MAVEN na orbicie Marsa

W tym tygodniu mija rok odkąd sond...

źródło: comment_UIUJpnTMGi6TVMZxXz17DzHVQSsVgHM0.jpg

Pobierz
  • 12
@Raptor64: Zakładam, że mało gęsta atmosfera jest skutkiem braku pola magnetycznego o globalnym wymiarze co z kolei jest spowodowane brakiem płynnego jądra. Z tego co czytałem Mars posiadał kiedyś gęstą atmosferę a więc i pewnie płynne jądro. Ktoś zna przyczyny z powodu których jądra planet tracą pierwotne właściwości? Jeśli się gdzieś pomyliłem poprawcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Nedved: Myślę, że chodzi tu o precesję Marsa. Precesja to powolna zmiana kierunku osi obrotu, która zatacza w przestrzeni tak zwany stożek precesji. Dla Marsa oś zatacza cały stożek w ciągu 170 000 lat. Wartość precesji jest związana z koncentracją masy planety wokół jej środka. Szybsza precesja oznacza gęstsze jądro.
Ktoś zna przyczyny z powodu których jądra planet tracą pierwotne właściwości?


@Nedved: a czy przypadkiem utrzymanie płynnego jądro Ziemia nie zawdzięcza siłom pływowym wywołanym przez Księżyc? Wołam @Al_Ganonim :)
@enron: Temperatura jądra Ziemi (a Ziemia ma trzy koncentryczne jądra o różnym składzie, różnej fizyce i różnie się kręcące) jest podtrzymywana przez rozpad promieniotwórczy. Rdzeń Marsa mógł najzwyczajniej wystygnąć, bowiem Mars jest całościowo tylko trochę większy od takiego Merkurego. Co nie znaczy, że jądro Marsa jest zimne (w codziennym tego słowa rozumieniu).

Siły pływowe od Księżyca to trochę mało, by podtrzymywać temperaturę rdzenia Ziemi. Na pewno dają pewien wpływ, ale nie
Siły pływowe od Księżyca to trochę mało, by podtrzymywać temperaturę rdzenia Ziemi. Na pewno dają pewien wpływ, ale nie jest on dominujący


@Al_Ganonim: dzięki za wyjaśnienia :) Czyli nie trzeba się martwić że nas kiedyś opuści...
To już prędzej WR104 wysterylizuje Ziemię.


@Al_Ganonim: kiedy w gazetach piszą że niegroźna. A nie, groźna. A nie, już niegroźna. Zdecydowaliby się :)
Swoją drogą, skoro nie jest taki konieczny to można by w ramach uatrakcyjnienia świata przemielić go na serię pierścieni :)
@enron: Nie znamy bardzo dokładnej inklinacji układu WR104 oraz nie znamy prawie w ogóle (zakładamy, ale nie znamy) inklinacji żadnego ze składników. A to inklinacja będzie determinowała, czy rozbłysk gamma przejdzie przez Układ Słoneczny.

A ten Księżyc to niech już lepiej będzie. Trudno ;)
@enron: Nie znamy bardzo dokładnej inklinacji układu WR104 oraz nie znamy prawie w ogóle (zakładamy, ale nie znamy) inklinacji żadnego ze składników. A to inklinacja będzie determinowała, czy rozbłysk gamma przejdzie przez Układ Słoneczny.


Jasne, to rozumiem. Ale przecież WR104 chyba nie porusza się tak samo jak Układ Słoneczny - nawet jeśli teraz by w nas celowała to za x milionów lat wszystko się powinno rozjechać... Mylę się?

A ten Księżyc
nawet jeśli teraz by w nas celowała to za x milionów lat wszystko się powinno rozjechać... Mylę się?


@enron: Po prawdzie: nie wiem ;). Trzeba by sprawdzić trajektorię tego układu. Chociaż wiesz, milion lat to zaledwie ~1.5 stopnia w długości galaktycznej dla orbity Słońca. Układ WR104-Słońce nie musi się aż tak zmienić w tym czasie... Nie musi, ale może.
@enron: Po prawdzie: nie wiem ;). Trzeba by sprawdzić trajektorię tego układu. Chociaż wiesz, milion lat to zaledwie ~1.5 stopnia w długości galaktycznej dla orbity Słońca. Układ WR104-Słońce nie musi się aż tak zmienić w tym czasie... Nie musi, ale może.


@Al_Ganonim: poczekamy, zoba... a nie, nie zobaczymy :)