Wpis z mikrobloga

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #4konserwy #neuropa #antyneuropa

Jako hedonista jestem z natury rzeczy leniwy, ale czy byłoby zainteresowanie na mirko / głównej gdybym wklejał różne ciekawostki związane ze:
Stosunkami polsko-żydowskimi w czasie okupacji.

Po co?
W celach odkłamywania historii - coś jak #zbieramynabillboard
Taka odpowiedź na bełkot i manipulacje Grossa, gazety Wyborczej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, który niestety ostatnimi czasy - co muszę stwierdzić z przykrością również się włączył w pisanie nowej narracji do historii.
Wiedza o tych czasach jest w narodzie znikoma, dlatego tak łatwo dajmy się wpuszczać w kanał zwany polskim antysemityzmem.

Po co jeszcze?
Bez prawdy - być może trudnej nie da się naprawić naszych stosunków. Stosunków, które przez szmat czasu były czymś niesamowitym na tle świata.

Proponuję tag
#polscyzydzi

Co wy na to?

Chętnie będę moderował dyskusję...
  • 25
@aaandrzeeey: Czy istnieje szansa na to że te materiały będą obiektywne? Że nie będą skażone narracją żydofilów lub żydofobów? Bardzo bym chciał właśnie takie infornacje. Postawa Polaków wobec żydów była bardzo różna. Jedni ryzykowali życie by im pomóc, inny pomagali im dla pieniędzy, inni wydawali okupantowi. W tej materii obiejtywizm mile widziany. Jak zresztą zawsze gdy mowa o historii ale zachować ją jest niestety bardzi trudno,
Czy istnieje szansa na to że te materiały będą obiektywne?


@1Jurko: taki mam plan. Na początek chciałem się opierać na pamiętnikach Polskich Żydów Czerniakowa, Ringelbluma.
Hobbistycznie interesuje się historią, jak zacząłem drążyć fakty, to jest wychodzi na to, że rzeczywistość jest inna od oficjalnie serwowanych narracji, często z jednej i drugiej strony.

Emocje albo poboczne interesy wszystko wypaczają.
Jana Grabowskiego


@naczarak: nie. celowo, czytałem inne wydane współcześnie przez CBnZŻ i mnie zamurowało.
Chodzi mi np. o Rumkowskiego.

Dlatego chcę na początek sięgnąć do źródeł, które powstawały w trakcie, a których dziwnym zrządzeniem losu nie powiela się dzisiaj.