•  

  SZTANDAR Z UR

  Sztandar z Ur to zabytkowe dzieło sztuki sumeryjskiej z późnego okresu wczesnodynastycznego (ok. 2600 - 2400 p.n.e.). Został odnaleziony wewnątrz grobowca podczas wykopalisk prowadzony przez Leonarda Woolleya w latach 20 i 30 XX wieku.

  Drewniana płyta całkowicie zbutwiała, ale sama mozaika zachowała sie w takim stanie, że pozwaliło to na bezbłędne odtworzenie wyglądu pierwowzoru. Postacie i wozy bojowe wycięte zostały z muszli i umieszczone na podłożu zrobionym z kawałków lapis lazuli. Po każdej stronie znajdują się trzy poziome pasy, z których każdy przedstawia jedną scenę, a te z kolei tworzą ciąg narracyjny.

  Sztandar z Ur jest uważany za dzieło sztuki, jednak nigdy nie został uznany za to czym w rzeczywistości jest, czyli dokumentem historycznym. Sztandar był badany przez historyków tylko pobieżnie i został opatrzony bardzo krótkim komentarzem, pomimo faktu, że jest to kompletny i bardzo szczegółowy dokument, opisujący kulisy starożytnej wojny. Trzy pasy zawierają mnóstwo akcji oraz rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka.

  Aby dowiedzieć się o wielu ciekawych szczegółach proszę kliknąć

  #starozytnosc #sztuka #histora #wojna #sumer #bitwy

  źródło: sztandar_z_ur_strona_wojny.jpg

  +: sureshot, 2..1 +4 innych