Wpis z mikrobloga

Dzisiejsza noc pozostawiła wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość atmosfery (seeing), jasność tła nieba oraz intensywność łuny znad Krakowa. Udało się złapać zaledwie trzy gwiazdy zmienne, blazara (układ dwóch czarnych dziur), mikrometeor (w poprzednim wpisie) oraz rekreacyjnie Wenus, Jowisza i Księżyc. Rano bardzo szybko wstała mgła. Zaraz idę spać, a tymczasem dołączam foto Muna ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pojedyncza, surowa klatka bez obrabiania (jedynie zadziałałem ostrością w IrfanView).

Największy krater widoczny na zdjęciu nosi nazwę Tycho, ma niespełna 100 km średnicy i powstał nieco ponad 100 milionów lat temu. Ta górka, którą widzicie w jego środku, to tak zwane wzniesienie centralne, a jego wysokość wynosi ponad półtora kilometra.

Jakby ktoś był zainteresowany technikaliami, to zdjęcie zostało wykonane obiektywem o efektywnej ogniskowej 6650 mm, aperturze 500 mm, w systemie Cassegrain. Na kamerę składał się instrument Andor iKon oraz filtr Stromgrena y. Czas ekspozycji: 0 sekund (przelot migawki). Nie redukowałem na bias/dark/flat bo jestem zbyt śpiący :).

#ciekawostki #astronomia #pracbaza #dobranoc
No i mój tag: ----- #astronomiaodkuchni ----- zapraszam do obserwowania :)
AlGanonim - Dzisiejsza noc pozostawiła wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość atmos...

źródło: comment_EY4dP7iloFGuc26A0tD46taxSQfWmp8W.jpg

Pobierz
  • 14
@kajt: Monolit monolitem, a gdzie flaga amerykańska xD Hmm, w sumie dziś to francuska #pdk


@spiralout: ciekaw jestem kiedy uda się zrobić zdjęcie pozostałości którejś z misji Apollo - trochę sprzętu tam w końcu zostawili... Dotąd tylko pokazali ślady kół - zawsze coś, ale pozostaje niedosyt :)
Czas ekspozycji: 0 sekund (przelot migawki)


@Al_Ganonim: Ale przelot migawki nie odbywa się w nieskończenie krótkim czasie :-) W przypadku migawki szczelinowej odległość pomiędzy lamelkami (szerokość szczeliny jak kto woli) wyznacza czas naświetlania. Minimalny czas naświetlania zależy od minimalnej szerokości szczeliny oraz maksymalnej prędkości poruszania się lamelek.

to zdjęcie zostało wykonane obiektywem o efektywnej ogniskowej 6650 mm, aperturze 500 mm


Niezły potwór.
Ale przelot migawki nie odbywa się w nieskończenie krótkim czasie


@mike78: Oczywiście. Ale u nas jest iris, a nie szczelina, więc czas naświetlania jest różny dla różnych części zdjęcia i nie sposób tego zmierzyć "stoperem".
@mike78: Czas najmniejszego naświetlania jest ograniczony fizycznie przez ruch migawki (niektórzy montują w programie ograniczenia oddolne czasu, ale w tej chwili to pomijamy). Przy długim czasie naświetlania czas pracy migawki (zwinięcie i rozwinięcie) jest zaniedbywalnie krótki i nie dodaje on żadnych efektów do rozkładu jasności obrazu. Mając minimalny czas naświetlania (czyli ustawienie czasu ekspozycji na "zero") rozkład jasności na obrazie będzie już zależny od pracy migawki. Można niwelować ten rozkład jasności
AlGanonim - @mike78: Czas najmniejszego naświetlania jest ograniczony fizycznie przez...

źródło: comment_4TFv3PdGazeNtSMDFRMebgTKNXcerKhY.jpg

Pobierz