Wpis z mikrobloga

Ból przeniesiony
Ból trzewny, czyli pochodzący z narządów wewnętrznych, często promieniuje do okolic ciała, które w życiu embrionalnym wykształciły się z tych samych segmentów, co narząd, który boli. Istotnym faktem jest to, że narządy wywodzące się z tego samego segmentu zaopatrywane są nerwowo przez ten sam odcinek rdzenia kręgowego.
Przykład:
Serce rozwija się w życiu embrionalnym na wysokości szyi, dlatego nerwowo zaopatrywane jest przez nerwy z szyjnego odcinka rdzenia kręgowego. Te same neurony zaopatrują też okolice ramienia. W normalnych warunkach serce nas nie boli, więc neurony w rdzeniu "przyzwyczajone" są do odbierania bodźców bólowych raczej z okolicy ramienia, więc gdy w stanie chorobowym dociera do nich informacja o bólu serca i przekazują ją dalej, czyli do kory mózgowej, to ta błędnie to interpretuje. W rezultacie bólowi serca często towarzyszy też ból okolicy lewego ramienia, ponieważ kora mózgowa błędnie lokalizuje źródło bólu.

#ciekawostki #nauka #fizjologia #medycyna
  • 13
@lotarg: Nie, nie, nie. Ból fantomowy powstaje dlatego, że mamy w mózgu obszary odpowiedzialne za konkretną kończynę i w momencie, gdy zostaje ona amputowana, to kora mózgowa ulega reorganizacji. No bo po co zaprzątać sobie pamięć czymś, czego nie ma. I właśnie tej reorganizacji towarzyszy ból fantomowy.
@dr_zajac: Nie. Dochodzi do zaniku pamięci korowej o kończynie i obszar ten zastępowany jest przez inne ośrodki. No oczywiście człowiek nie zapomina o tym, że miał kiedyś nogę, to inny rodzaj pamięci. :D
@Mishkaliina: co ty gadasz to moglo byc tak ze mnie w klacie bolao a nie w barku jednak? Mialem tak nie raz ze rownoczesnie mialem bol w klatce piersiowej i tak w srodku lewego barku. Leczyc czy ucinac od razu?