Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #kiciochpyta #pytanie oraz #prawo Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi paragraf 139 z Ustawy z dnia 14.06.1960 Kodeks postępowania administracyjnego, który brzmi następująco:
„Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, CHYBA ŻE zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.”

Czy to nie jest nieświadomy błąd logiczny? "Chyba że" jest odwrotnością "jeżeli". Wydaje mi się, że zamiast "chyba że" powinno być "jeżeli":
„Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, JEŻELI zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.”

Wg mnie dopiero taka wersja ma właściwy sens. Takie kwiatki w obowiązującym prawie od 55 lat? Wypowie się ktoś, kto się zna?
  • 12
@Whys: Powiem tak: język prawniczy - legalese - jest po to taki, żeby niewolnicy go nie rozumieli. Poproś kiedyś w sądzie, żeby ci tłumaczyli na polski, co mówią. Uśmiejesz się.
@Whys: Twoja interpretacja tego przepisu jest mylna. Wchodzisz w buty ustawodawcy. Jego intencją było danie organowi możliwości zmiany decyzji na niekorzyść odwołującego się w wyjątkowych przypadkach. Twoja interpretacja powodowałaby niemożliwą do zaakceptowania sytuację, w której jedynym przypadkiem kiedy organ nie może zmienić decyzji na niekorzyść jest przypadek rażącego naruszenia prawa.
@marianbaczal: Ok, teraz to do mnie przemawia. Szkoda tylko, że prawo, które obowiązuje nas wszystkich jest zapisane w taki sposób, że normalny człowiek sam nie jest go w stanie prawidłowo zinterpretować.
@Whys: Jest tak:
- jeżeli zaskarżona decyzja narusza, organ MOŻE wydać decyzję na niekorzyść, choć NIE MUSI
- jeżeli zaskarżona decyzja nie narusza ..., organ NIE MOŻE wydać decyzji na niekorzyść

W Twojej wersji:
- jeżeli zaskarżona decyzja narusza, organ NIE MOŻE wydać decyzji na niekorzyść
- jeżeli zaskarżona decyzja nie narusza - zapis nie precyzuje.

To zupełnie co innego.
@Whys:

Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, CHYBA ŻE zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny

Co do zasady organ odwoławczy nie wydaje decyzji na NIEKORZYŚĆ odwołującego się. Ale jeżeli zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo (lub interes społeczny) to wtedy może być wydana decyzja na niekorzyść.