•  

  Dziś w #szaryrozmytyrelatywizm postać, której kontrowersyjność jest mniejszym zaskoczeniem, ale ocena jej biografii pięknie pokazuje jak różnie patrzymy na świat.

  Ludzie, którzy nieszczególnie interesują się polityką czy historią słysząc nazwisko Augusto Pinochet jeśli coś kojarzą to mają przed oczami krwawego dyktatora, przywódce junty wojskowej, który "doszedł do władzy w wyniku wojskowego puczu, odsuwając od władzy Salvadora Allende i zawieszając konstytucję". Jak możemy przeczytać w wielu publikacjach jego junta rozpoczęła krwawe represje: "według różnych źródeł zabito od 1,2 tys. do 3,2 tys. osób, 80 tys. internowano, a 30 tys. poddano torturom, wśród tych osób znalazły się kobiety i dzieci". Osiem lat po tym gdy odstąpił od władzy został aresztowany w Londynie w związku z naruszeniami praw człowieka. W chwili jego śmierci (10.12.2006 r.), ciążyło na nim około 300 oskarżeń o oszustwa podatkowe, malwersacje (28000000$) i łamanie praw człowieka z okresu jego rządów.

  Nie gościł by jednak w tym tagu gdyby nie druga strona medalu.
  Jego poprzednik Allende łamał konstytucję i wydawał na prawo i lewo dekrety, które doprowadzały kraj do ruiny: 700% inflacji, deficyt budżetowy 27% PKB, aresztowania i tortury przeciwników politycznych etc., w związku z czym parlament poprosił gen. Pinocheta o interwencję. Obecnie stawia się w Chile pomniki Allende nie pamiętając na jakiej krawędzi postawił kraj.
  Augusto José Ramón Pinochet Ugarte nie był tyranem czy głupcem, cenił kompetencje i dobro kraju, dlatego wiedząc że nie zna się na gospodarce nie łatał publicznych finansów ot tak jak mu się wydaje (jak niestety czyni to wielu polityków), a oddał je wykształconym ekonomistom tzw. Chicago Boys (grupa uczniów noblisty Miltona Friedmana), którzy doprowadzili do szeregu neoliberalnych reform, które zaowocowały tym co nazywamy chilijskim cudem.

  Obecnie Chile jest najpreżniejszą gospodarką Ameryki Łacińskiej. Oddano w ręce właścicieli wcześniej znacjonalizowane majątki, obniżono podatki (głownie cła), zmniejszono biurokrację, przeprowadzono reformy socjalne (prywatne firmy emerytalne) ... to zaowocowało nadwyżką budżetową, spłatami zadłużenia po socjalistycznych rządach, ograniczenie hiperinflacji do kliku procent i spadek bezrobocia z 40% do kilkunastu, a potem nawet do 5%.
  Jeśli spojrzymy na inne wskaźniki pokazujące jakość życia społeczeństwa to też generał ma czym się pochwalić: śmiertelność niemowląt znacznie spadła, wydłużyła się średnia długość życia (o 7,5 roku), co roku rosły płace, odsetek ludności żyjącej poniżej minimum socjalnego zmalał z 17,4% do 5,8%. Chile z biednego kraju n-tego świata stało się rozwiniętym państwem co widać po chociażby strukturze zatrudnienia czy śmiertelności podczas klęsk żywiołowych.
  Nawet jeśli ktoś przywołuje ofiary junty gen. Augosto Pinocheta to powinien pamiętać że przemiany do których doprowadził uratowało życie i ocaliło od biedy daleko więcej istnień (to czy moralne są takie rachunki to już inna kwestia). Augusto przyjaźnił się z Margatet Thatcher i widać, że tak samo rozumiał wiele spraw i z pewnością podpisał by się pod jej słowami iż:

  podobanie się wszystkim nie jest zajęciem dla polityków

  #pinochet #chile #amerykapoludniowa #gospodarka #ekonomia

  źródło: i.imgur.com

  •  

   @antros:
   Co za pierdolenie:/ U Korwina na blogu to znalazles?

   oddał je wykształconym ekonomistom tzw. Chicago Boys (grupa uczniów noblisty Miltona Friedmana), którzy doprowadzili do szeregu neoliberalnych reform,
   To identycznie jak Polacy czy Portugalczycy. Dziś jeden z glownych Chicago Boysów - Jeffrey Sachs - przeprasza za tamtą doktrynę ekonomiczno-polityczną i jawnie przyznaje, ze sie mylił i wpedzilbym te kraje w pułapkę ograniczonego rozwoju.

   które zaowocowały tym co nazywamy chilijskim cudem.
   To porownaj predkosc rozwoju Polski i Chile w tym samym okresie i jeszcze raz zastanow sie czy ten "chilijski cud" to aby nie propagandowe pierdolenie dla kucy i gimboliberałów ...a potem porownaj do predkosci rozwoju krajow, ktore kazaly spierdalac chicago boysom i wybraly "trzecią drogę" i zastanow sie co jest cudem, a co klapą

   PS
   Dzis to polscy ekonkmisci jezdza do Chile doradzac tamtemu rządowi jak zaorać OFE i naprawic szkody wyrzadzone przez ten system. Takie to recepty podsuwali Chicago Boys.

   pokaż spoiler Jak masz troche wstydu to usun ten post. ...a jak nie masz to ciesz sie atencją kucy, gimboliberalow i innych ekonomicznych zer

   +: Usurper, C........e +16 innych
  •  

   @Cheater: bardzo ciężko się czyta to co napisałeś, taki protip dla ciebie na przyszłość mniej wulgaryzmów więcej faktów, to że Chile jest najprężniejszą gospodarką Am. Płd. (i rozwija się dalej) jest faktem podobnie jak przytoczone przeze mnie statystyki.

  •  

   @antros

   więcej faktów,
   Napisal as, co jara sie Chicago Boysami i neoliberalizmem, kiedy te sa w dzisiejszych czasach posmiewiskiem i nawet glowne postacie tamtej doktryny przyznaja sie do błędów (patrz Sachs). Nie rozsmieszaj mnie kucu

   to że Chile jest najprężniejszą gospodarką Am. Płd.
   Co znaczy najprezniejszym? ...i dlaczego w zestawieniu wybrane sa same "slabe" kraje, a brak np. Urugwaju? (Juz my wiemy dlaczego kucu:p). Dlaczego w ogole porownujesz tylko do zacofanej gospodsrczo Ameryki Płd. zamiadt do krajów świata? Twoim sposobem to mozna nawet zdefiniować czarnoafrykanski cud pokazujac jak jakis kraj 3go swiata sie świetnie rozwija w porownaniu do najgorszych krajów.

   przytoczone przeze mnie statystyki.
   To przytocz jeszcze ststystyki Polski i zestaw je z wykresem dla Chile. Moze dotrze do Ciebie, ze predzej powinienes mowic o polskim cudzie, a nie o czilijskim.

  •  

   @antros: ale poleć chociaż raz do Chile i powiedz na miejscu jakie to szczęście w postaci Pinocheta ich spotkało. Tylko się ubezpiecz, bo gwarantuję ze dostaniesz w pysk i to mocno.
   Podejdź tez do Muzeum Praw Człowieka w Santiago i zobacz czym były rządy tego skurwysyna w rzeczywistości

   +: Cheater, C........e +5 innych
  •  

   @Cheater: dalej nie przytoczyłeś konkretów, a jedynie piszesz bym sam ich poszukał , co w zestawieniu z próba deprecjonowania mojej osoby przez używanie pejoratywnych określeń względem mnie nie zachęca do traktowania twych wypowiedzi z jakąkolwiek uwagą;

   ten tag ma przedstawiać postacie, które są skrajnie różnie postrzegane, a nie służyć do plucia na innych, jeśli chcesz przedstawić jakieś konkretne fakty to przedstaw, będzie mi miło, a jeśli dalej będziesz zachowywał się tak agresywnie to zwyczajnie będę musiał kasować takie wypowiedzi

   +: damiinho, D.......r +17 innych
  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @antros:
   PS i protip w jednym:
   Zamiast #ekonomia i #gospodarka taguj #kuconomia (bo taki jest stan faktyczny) wtedy nie bede widzial twoich bzdur i nie bede Ci dokuczal

  •  

   @Cheater: niestety dalej nie potrafisz się wypowiadać jak cywilizowany człowiek, szkoda że nie widzisz czym jesteś,
   uważasz, że nie na miejscu jest przyrównywanie kraju z Am. Płd. do innych krajów z Am. Płd., a powinno się go do Polski, hmm faktycznie to "rozsądniejsze" :)

   +: k.................p, stfu-gtfo-lmd +8 innych
  •  

   @antros: Policzmy jego sukcesy

   - Wprowadzenie OFE, które obecnie zamiast obiecanych 75-80% ostatniej pensji jako wymiaru emerytury, wypłaca w granicach 20%-30% a obecny rząd musiał wprowadzić zasiłki by emeryci mogli w ogóle mieć zapewnione minimum socjalne
   - Największe nierówności dochodowe OECD które de facto uniemożliwiają awans społeczny większości społeczeństwa
   - Reformy szkolnictwa czy opieki medycznej za jego rządów doprowadziły do spadku jakości usług i utrudniła dostęp do nich większości społeczeństwa jak to wyglądało?

   W praktyce nierówności wyglądały mniej więcej tak: w publicznych szkołach na głowę ucznia wydawano 60 dolarów miesięcznie, w prywatnych i „społecznych” – 300. W wielu szkołach prywatnych na jednego ucznia przypada jeden komputer, w publicznych jeszcze kilka lat temu jeden komputer przypadał na około tysiąc dzieci. Część szkół prywatnych (w Polsce nazywamy je „społecznymi”) dostaje subwencje państwowe kosztem szkół publicznych, w których uczą się najbiedniejsi.
   - Chile było na krawędzi wojny z Argentyną
   - Chile od czasów Wojny o Pacyfik z Peru i Boliwią zawsze widniał jako najlepiej rozwinięty kraj ameryki płd i w latach 30 wyprzedzała m.in Polskę, Węgry, Portugalię czy Hiszpanię w standardzie życia obywateli. W chwili zamachu stanu Chile było krajem spełniającym wszystkie normy kraju rozwiniętego bez problemów strukturalnej nędzy z innych krajów kontynentu.
   - Gospodarka kraju wciąż była uzależniona od wydobycia surowców naturalnych i ten fakt się nie zmienił od zamachu stanu. Pod pewnymi względami widać wręcz cofanie się w rozwoju chilijskiej gospodarki w stronę monokulturowej w czasach junty. Można zauważyć że okres prosperity jest ściśle związany z cenami miedzi i innych eksportowanych metali z terenów Chile (lata 80 to kolejne wzrosty cen surowców kiedy w latach 90 nastąpiło odwrócenie trendu Chile zanotowało stagnację gospodarczą kiedy sąsiedzi notowali kolejne wzrosty gospodarcze i wychodzenie z dotychczasowych problemów.)
   - Pinochet utrzymał sporo nacjonalizowanych sektorów gospodarki przez Allende. Inna sprawa że akcja nacjonalizacyjna miała miejsce na długo przed nim. Gdy obejmował stanowisko 40% całej gospodarki kraju było w rękach skarbu państwa
   - Przywrócenie poziomu produkcji przemysłowej i rolnej ogółem z czasów Allende zajęło juncie 15 lat. Jest to fakt o tyle ważny ze względu na charakter gospodarki Chile opartej o eksport nisko przetworzonych dóbr

   - Obecnie Chile pod względem poziomu rozwoju w porównaniu do Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej jest niższe mimo faktu że kraje komunistyczne 25 lat temu były bardzo biedne i zacofane pod każdym względem.

  •  

   @antros: W 1982 roku wybuchł kryzys gospodarczy o który Pinochet oskarżył neoliberalnego ministra finansów Sergio de Castro. Pinochet dokonał nacjonalizacji najbardziej zadłużonych przedsiębiorstw i nieco ograniczył dotychczasową neoliberalną politykę

   jakieś przyczyny tego kryzysu i upadku przedsiębiorstw?

   poza tym sam mechanizm upadku allende i dojscia do wladzy junty opisywany od strony USA i CIA jest dla mnie wystarczający dla skreslenia takiego czlowieka.

  •  
   R.........s

   +3

   @rebel101: Według Wikipedii Chile ma PKB wyższe od Polski, a HDI na niższym ale porównywalnym poziomie (0.834 vs 0.822 dystans jak między Polską a Czechami), więc widocznie zarówno antros ze swoim cudem gospodarczy, jak i ty ze swoją wizją upadku staracie się manipulować wykopkami. Pewnie napiszesz "no tak, teraz są porównywalni, ale w Polsce był komunizm więc powinni być heh, hen wysoko!", ale wtedy musisz też przyjąć upadek Włoch, Portugalii i Hiszpanii bo w HDI wyprzedziła je Słowenia, która również swego czasu była komunistyczna.

  •  

   @Usurper: Wiesz ilu Anglików szczerze nienawidzi Thatcherowej? Wiesz, ze u nas 49% osob w 2014 roku dobrze oceniało stan wojenny? Sorry ale nawet na pogrzeb Pinocheta wybrało sie calkiem sporo ludności. Zeby nie bylo, Pinochet ma swoje za uszami i tego nie neguja historycy (słynne zrzucanie ludzi z helikopterow, "tajemnicze" zaginięcia itp.) ale zrobil jedna dobra rzecz dla swojego kraju- wygonil sowieckich pacholkow, tych mocniej wierzących w sprawe zsrr i dobry komunizm, poslal do piachu.

   Co do gospodarki- Chile to na chwile obecną najbogatszy kraj Ameryki Południowej(PKB 15 776 USD na osobe), nie trzeba tam jechac, bo liczby mowia same za siebie, i polityka Pinocheta w jakimś stopniu miała/ma wpływ na Chile.

  •  

   @antros: lewica ma straszny ból dupy o Pinocheta, wiem z własnego doświadczenia po pw, które otrzymuję xD

  •  

   @delKrul: Pewnie niewiększy niż prawica o Che Guevarę.

   +: Usurper
  •  

   @Desperated: porównywać Che Guevare do Pinocheta to jak Hitlera do B. Chrobrego. Krótko mówiąc robisz kurwę z logiki.

   +: T...........r, Loloman +7 innych
  •  

   @delKrul: Raczej jak porównywać Hitlera do Mussoliniego. Właśnie ty robisz kurwę z logiki.

   +: Usurper
  •  

   wiem z własnego doświadczenia po pw, które otrzymuję xD

   @delKrul: hue ciekawe czy @velati tyż

  •  

   @Desperated: masz spore braki w wiedzy historycznej, twoje luki uniemożliwiają merytoryczną konwersacje skoro nie wiesz jak działa analogia

  •  

   zrobil jedna dobra rzecz dla swojego kraju- wygonil sowieckich pacholkow, tych mocniej wierzących w sprawe zsrr i dobry komunizm, poslal do piachu.
   @M4CH3T4: Zastanów się, co Ty mówisz ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jak może być zabijanie przeciwników politycznych dobrą rzeczą?

   +: kuxter
  •  

   @Marbarella: jesli przeciwnik jest mi wrogi (a z historii wiemy co robili komuniści po dojściu do wladzy) to stety czy nie- zabijanie takich jegomość jest uzasadnione.

   +: FotDK, Rzuku
  •  

   @M4CH3T4: Czyli tak:
   Wiadomo, że komuniści po dojściu do władzy zabijają i torturują, więc należy temu zapobiec, torturując i zabijając ich. W ten sposób niczym się od nich nie odróżniamy, ale przynajmniej komuniści nie doszli do władzy i nie będą zabijać. Spoko. Jak Kali bić, to dobrze, jak pobić Kalego, to źle.

Gorące dyskusje ostatnie 12h