Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #elektryka z góry przepraszam za tagi, jeżeli są złe.
Mircy! Dzwoniła do mnie mamę i oznajmiła ze był u nas w domu kolo, z ofertą założenia jakichś kolektorów słonecznych, które mają dostarczać prąd, a nadwyżkę tego prądu mozemy odsprzedawać. Wciąż czekam na sms od mamę z nazwa firmy ale chciałbym zapytac czy ktos mial styczność z takimi patentami. Czy to sie opłaca? Czy jest legalne? Gość nie podał ceny bo podobno zależy od wielkości instalacji itd.. Gdzies w okolicy mojej wsi ktos podobno ma juz ten dynks i mój wujek mial jechac robic rozeznanie ale też sie jeszcze nie odezwał.
  • 16
@dzoskyy: Jest to legalne, normalne i coraz bardziej popularne. Oczywiście opłacalność przedsięwzięcia zależy od wielu czynników, ale warto się zainteresować na pewno, szczególnie jeżeli zamierzacie dom zatrzymać przez pokolenia.
@dzoskyy: jest elgalne i ni cholery w Polsce się to nie opłaca. Oczywiście są pieniądze z dotacji więc niby ktoś tam będzie na + (pewnie monter paneli, a nie wy xD), ale to chore, bo to nie znaczy, że ta technologia ma u nas sens. Po drugie z tego co pamiętam, to całość energi trzeba sprzedać, nie możesz jej wykorzystać, chyba że coś się zmieniło
@dzoskyy: Jest legalne, ale w Polsce niestety nie bardzo istnieją warunki do instalacji fotowoltaicznych. Za mało światła słonecznego. Moi rodzice mają na dachu zainstalowane takie panele, ale tylko w funkcji podgrzewania wody w bojlerze - w praktyce wygląda to tak, że w zimę to i tak należy palić w kominku. Jednak taki domokrążca wydaje się być podejrzany.
@kliquekills: To takie fotowoltaiczne ogniwa też są używane do podgrzewania wody? Bo z tego co już wyczytałem i mirki podpowiedziały to różne bajki. Te które zwykle widuję przy domach to są te typowe instalacje do podgrzewania wody, a to jest coś innego. Teraz mamę powiedziała, że tak jak @NiedzielnyMirek wspomniał - trzeba odsprzedać całość uzyskanej energii. Wygląda to podobno tak, że sprzedajesz KWh po 75 gr, a potem możesz od nich
@dzoskyy: no ja jeszcze nie słyszałem, aby panele w Polsce się opłacały. A krzemowe podłoże mają chyba wszytkie o ile dobrze pamiętam. Jasne przelicz i sprawdź, może się opłaca bo państwo jak zwykle wyrzuca kasę w błoto. Jak by się miało opłacić to bym też brał, niemniej jeżeli rząd finansuje takie bzdury to tylko kolejne miejsce gdzie martnotrawią pieniądze
@dzoskyy: robiłem audyt na temat opłacalności takiego przedsięwzięcia i w skrócie wygląda to tak, że właścicielowi takiej małej farmy fotowoltaicznej opłaca się montować panele fotowoltaiczne TYLKO JEŚLI dostanie na to grube dofinansowanie, a NAJLEPIEJ JEŚLI zbuduje mu to ktoś za darmo ( ͡º ͜ʖ͡º)
@100mph: Możesz powiedzieć mi coś więcej o programie dotacji "prosument" ? Mam wolną działkę 15a i tak właśnie się zastanawiam czy posadzić mailny czy panele. Jakie są dotacje, jak długo, czy ciężka jest droga administracyjna i czy wchodzi w to pompa ciepła (dodatkowo)?
@Kiszona_kapusta: audyt robiłem w 2013 roku, w 2014 roku obowiązywały już nowe zasady dotacji, w 2015 roku weszła nowa ustawa OZE ... nawet nie wiem jakie są obecnie dofinansowania, ja wówczas robiłem na 70% dofinansowaniu i na prawdę nie wyglądało to różowo, jeżeli miałbym w coś inwestować to solary, ewentualnie wiatrak przydomowy bo można to zrobić stosunkowo tanio i nie sprawia tyle problemów oraz nie wymaga takiej obsługi co PV
żeby