Wpis z mikrobloga

Służby z szybkimi łączami do baz wszystkich firm świadczących usługi internetowe. Watchdog i Panoptykon pytają - Po co ta infrastruktura? <- kopnij znalezisko.

Poseł Szczerba i RPO Bodnar o projekcie inwigilacji przez PiS.

Szczerba:

Uwaga 13 mln polskich użytkowników fb! Projekt PiS o zmianie ustawy o Policji i innych ustawach zakłada, że 100 tysięcy policjantów może, bez zgody sądu, uzyskać dostęp do Waszych "danych internetowych" i "zakresu każdorazowego korzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną". Chodzi o dostęp do e-maili, na jakie strony wchodzicie, wiadomości z komunikatorów, przesyłanych filmów i zdjęć, czasy logowania, szczegóły z profili na portalach społecznościowych. Te dane policja i inne służby mogą dalej przetwarzać bez Waszej wiedzy i przechowywać. Nie musicie nic złego robić wystarczy, że funkcjonariusz ma kaprys "rozpoznać" domniemane przestępstwo.


Bodnar:

Niestety nie tylko policjanci, ale także funkcjonariusze wywiadu skarbowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Celnej, ABW, SKW oraz CBA. To jest zupełnie inna kompetencja niż przewidziana obecnie na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W przypadku obecnej procedury musi toczyć się postępowanie, organ władzy musi wystąpić, a usługodawca (dostawca internetu) udzielić informacji. Według nowelizacji gromadzenie i przetwarzanie danych internetowych może być dokonywane "W celu rozpoznawania, zapobiegania, zwalczania, wykrywania albo uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw albo w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych lub ratowniczych." Słowem - nie musi być nawet żadnego postępowania, a dane można sprawdzić i gromadzić (bo jest to np. potrzebne do "rozpoznawania"). Co więcej będzie się to prawdopodobnie odbywać w wyniku ciągłego dostępu ze strony służb do "danych internetowych", bo ustawa przewiduje zawarcie porozumienia przez policję i poszczególne służby z dostawcami usług internetowych.


#neuropa #4konserwy #polityka #acta #internet #prywatnosc
  • 3