•  

  PASIKONIK-SAMOBÓJCA

  pokaż spoiler Natura potrafi zaskakiwać człowieka. Ten myśli, że pewne rzeczy, mogą wydarzyć się jedynie w filmach. Niekiedy jednak, okazuje się, że przyroda już od dawna pisze scenariusze, w których możliwe są, nawet najbardziej przerażające występki. Weźmy chociażby kontrolę nad umysłami.


  pokaż spoiler Po złożeniu wielu tysięcy jaj, przez samicę drucieńca, wylęgają się larwy z ryjkowatym stożkiem gębowym, uzbrojonym w trzy sztyletowate wyrostki. Tak wyposażone larwy, mogą ruszać na łowy. Podobnie jak dorosłe osobniki, żyją w wodzie i w niej tez czają się na żywicieli. Kiedy jakiś pasikonik poczuje pragnienie i zechce się napić z miejsca zasiedlonego przez nitnikowce, jest bardzo prawdopodobne, że zostanie zaatakowany. Kiedy larwa wwierci się w ciało owada, rozpoczyna pasożytować, poprzez zjadanie tych części ciała owada, bez których jest wstanie normalnie funkcjonować. Jest to ważne, by nitnikowce, zrealizowały swój perfidny plan w stu procentach. Po pewnym czasie, pasożyt staje się tak duży, że dosłownie wypełnia żywiciela w całości. Te stworzenia są jednak bardzo elastyczne i potrafią się zwijać tak, by zajmować swym ciałem jak najmniejszą powierzchnię.


  pokaż spoiler Gdy nitnikowce dorastają, stają przed swego rodzaju wyzwaniem. Bezkręgowce te, żyją bowiem w wodzie, pasikoniki zaś, to owady lądowe. Muszą więc „skłonić” go, by zbliżył się do pierwszego, lepszego zbiornika wodnego. Tutaj właśnie dochodzimy do kontroli umysłów. Pasożyt, wstrzykuje bowiem białka, do mózgu żywiciela, uszkadzając w ten sposób jego centralny układ nerwowy. Dzięki temu, są wstanie „pokierować” tokiem”myślenia” owada tak, by zaczął szukać wody. Jej znalezienie to jednak nie wszystko. Nitnikowcom nie wystarczy bowiem, by pasikonik zbliżył się do jej brzegu. One muszą nim pokierować jeszcze tak, by wykonał skok, wprost do wody, czyli innymi słowy, by popełnił samobójstwo.


  Bardzo ciekawa prelekcja TED o pasożytach

  #creepy #nauka #natura #zwierzaczki #biologia #mikrobiologia

  źródło: youtube.com

  +: wytrzzeszcz, T......z +4 innych