Wpis z mikrobloga

@Kilroy88: Pozwolisz, że skopiuje swoją wypowiedź z naszej dyskusji, bo nie chce mi się drugi raz pisać

Generalnie patriotyzm gospodarczy jest bardzo ok ale trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie:

Z jednej strony kupując produkty wytwarzane w Polsce, tylko ze względu na ich pochodzenie wspieramy krajową przedsiębiorczość

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę tylko tą jedną alternatywę to w ten sposób negatywnie wpływamy na konkurencyjność. Zazwyczaj powinno wybierać się produkty o
@Kilroy88: Znaczy że to polskie firmy? Ok, z siedzibą główną to może i w polsce ale z właścicielstwem już nie jest tak ciekawie.
Smyk, Kamis, E.Wedel, Netia, (Dialog jest już cześcią Netii) mają zachodnich właścicieli.
@Kilroy88: Po czym oceniamy polskość? Jakiś czas temu głośna była sprawa LPP, właściciela marki Reserved o tym, że podatki będzie płacić na Cyprze. Sytuacja uległa nieco zmianie, jednak co w takiej sytuacji? Czym polskość tego przedsiębiorstwa różni się od polskości innego przedsiębiorstwa z tej branży robiącego interesy w Polsce? Tym, że szefostwo to Polacy, tym, że jest notowana na GPW?
@MichaelT128:
Zelmer to jest bądź była Polska firma w monecie tworzenia tej grafiki (w tym przypadku się chyba nie myliłem).

W tamtym znalezisku zapewniałem, że mapkę poprawię do czego podchodziłem już z 4 razy, problem polega na tym, że bardzo ciężko poprawić rzetelność tego typu materiału i trzeba naprawdę sporej wiedzy, wcześniej szukałem po Wikipedii i stronach producentów, ale nie zawsze się da ustalić czyj produkt jest Polski, a czyj nie.
@babisuk: No właśnie. Nie wiem czy nie byłoby bardziej słusznie postrzegać przedsiębiorstwa przez pryzmat podatków odprowadzanych w Polsce. To jest w moim interesie chyba bardziej, niż wspieranie firmy odzieżowej, która w Polsce nie płaci podatków (poza tymi, których nie da się uniknąć) i zatrudnia naruszając prawo pracy. Miałbym ją preferować ze względu na narodowość ludzi zarabiających na tym (czyli wyżej postawionych w jej strukturze)?
@BongoBong: teraz LPP płaci w Polsce (z tego co pamiętam) ale szyje głównie w Azji - czy to Polska firma? ;>

Albo jak postrzegać firmy zagraniczne, których jednostki w Polsce płacą normalne podatki i korzystają z krajowych poddostawców i usługodawców? Czy bojkot ich produktów ma sens?
@manny_lanny:
Tak, wiem. Wytykali mi to, też wytykali, że np. BigStara w Kaliszu nie dałem, bo byłem pewien, że to zagraniczna firma, a jak się okazało Polski odział wykupił resztę i teraz jest już Polska (ale mogę się mylić) - ten przykład w jakiś sposób pokazuje, że nie tak łatwo stworzyć tego typu mapę rzetelnie.

@babisuk:

teraz LPP płaci w Polsce (z tego co pamiętam) ale szyje głównie w Azji