Wpis z mikrobloga

#biznes #programowanie #webdev #ios #android

Kurde, ten mikroblog to naprawdę fajna sprawa (dopiero to odkryłem ( ͡° ʖ̯ ͡°)), dlatego chciałbym z wami wykopowiczami poruszyć pewien temat:

Czy nadal się opłaca zakładać coś własnego? Czy start-up'y stosunkowo nisko budżetowe mają prawo bytu przy sporej konkurencji firm z dużym kapitałem? Kiedyś na jakieś prelekcji słyszałem że do 2020 będą rządziły korporacje, więc należy teraz zapierniczać jeżeli się poważnie myśli o czymś własnym. Choć z jednej strony wiele branż jest tak dużych, że wystarczy ukroić po prostu malutki kawałek tortu aby wyjść na swoje.

Oraz czy tworzenie biznesu który ma szanse przeżyć z 2-3 lata - jest w ogóle sens?

Co Wy o tym myślicie?
  • 24
I pytanie do programistów w software housach: Czy nadal macie zlecenia od mniejszych prywatnych osób/firm z całkowicie nową usługą którą chcą wprowadzić na rynek, czy jednak obsługujecie firmy już o ugruntowanej pozycji.

Po prostu mam dziwne wrażenie ze czas na większość mini start-up'ów przypadał na lata 2011-2013, 2016 brzmi strasznie odległo ..

Wszystko co było stosunkowo proste zostało w większości stworzone, i teraz prawo bytu mają dość złożone projekty.
Też tak myślicie?
@krisswoj: na start up zawsze jest dobra pora, jeżeli masz pomysł warto spróbować, nawet jeżeli utrzymasz się tylko przez 3 lata zarabiając w miarę sensowne pieniądze to będzie dobrze, zawsze potem możesz rozwijać coś kolejnego lub po prostu skończyć DG. Wielu ludziom się udaje :) Zresztą zawsze lepiej założyć coś swojego i pracować na siebie niż robić na kogoś.
Nie będę się rozpisywał w temacie, ale nowe aplikacje które eksplorują nowy, niecoverowany aspekt życia zawsze przynoszą zysk. dobry pomysł == $
@bazingaxl: dobrze wiem, że to prawda, robiłem trochę w marketingu. Jeśli masz coś nowego, o świetnym stosunku cena/jakość to marketing szeptany robi ogromną robotę i jedynie #!$%@? PR może tutaj cokolwiek #!$%@?ć. Słaby/średni produkt wymaga porządnego marketingu, ale jak masz coś świetnego, to samo to robi większą robotę. Oczywiście - zainwestujesz w marketing - szybciej i więcej sprzedasz, ale to nie oznacza, że to wymóg.
@bartez_94: I tak i nie, też kiedyś tak myślałem. Bycie w czymś specjalistą, gdzie inni są skłonni płacić za Twoje umiejętności oraz jeżeli to praca szuka Cb daje taki komfort - tzw. spokój ducha co dość ciężko wycenić
@MrGreeneye: No dobra, ale nie masz wrażenia że już jest trochę za późno na takie wynalazki? Że właściwy okres to było kilka lat temu? Od groma dziennie powstaje, i upada najróżniejszych serwisów ..

Ostatnio miałem takie przemyślenia jak uzyskać 30 tys zł dochodu. Więc tak, 30 tys to jest 3 tys osób które musi dać za Twoją usługę raptem 10 zł. I w takim dużym przybliżeniu, w samej Polsce mamy 15
@bazingaxl: Widzisz, zależy to od "rodzaju" produktu. Jeśli mówimy o aplikacjach i ogólnie IT - tutaj przyznam Ci rację. Sam jednak poruszyłeś takie tematy jak protezy, czy lek na raka, inne tego typu rzeczy się sprzedadzą i to raczej do nich, nie IT kierowałem swoje spostrzeżenia.
@krisswoj: Ciężko mi się na ten temat wypowiadać, moje doświadczenie w porównaniu z niektórymi jest niewielkie. Ale jesli już miałbym coś mówić o tym, to to, że już większość powstało i musiałby to być BARDZO innowacyjny produkt. Jest to do zrobienia, jak wszystko, ale po prostu trudne. Jeśli czujesz się na siłach i wybadasz, czy pomysł ma szanse na sukces - nie widzę problemu - go for it :).
@krisswoj: zgłaszają się klienci na mniejsze projekty, ale udaje się tym, którzy mają pieniądze na reklamę i ogólnie rozumiany marketing.

Nadal jest rynek na proste rzeczy - ale trzeba mieć szczęście i zrobić coś co w danym momencie się przyjmie + dużo kasy na marketing.

https://travelist.pl/ zaczęli prosto i zobacz jak się rozwinęli.
@MrGreeneye: w Polsce czym mniej innowacyjny produkt i aplikacja tym lepiej, grunt, żeby był świeży i rozwiązał prosty problem, który łatwo zrozumieć.

W IT w Polsce jest bardzo mało innowacyjnych projektów, które odniosły sukces - i dużo w teorii prostych, ale świeżych, które miały dobry marketing, znajomości w mediach lub dużo szczęścia :)