Wpis z mikrobloga

Grypa atakuje, więc bądźcie gotowi i pamiętajcie, że zioła zawierają naturalne fitoskładniki, które mogą ochronić was przed niebezpiecznymi konsekwencjami infekcji grypowej.

Czarny bez naszym przyjacielem jest!

Czarny bez (Sambucus nigra) to jeden z tych darów natury, którego lecznicze zastosowanie ma swoją długą tradycję – znane było już w starożytności. Hipokrates nazywał tę roślinę swoją podręczną apteczką i szeroko opisywał jej medyczne zastosowanie. W słowiańskiej mitologii krzew czarnego bzu uznawano za drzewo święte, chroniące przed złymi duchami, chorobami i klęskami. Germanie składali mu ofiarę, otaczając szczególną czcią. Nasi przodkowie wierzyli, że nie tylko spożywanie syropu sporządzonego z czarnego bzu, ale również sam bezpośredni kontakt z krzewem i jego owocami „wyciąga” z nas choroby.

Oczywiście potencjał ochrony czarnego bzu przed złymi mocami pozostaje poza obszarem dociekań współczesnych naukowców. Prowadzone na świecie badania potwierdziły natomiast jego skuteczność w zwalczaniu wirusów. - Niezwykłe właściwości czarnego bzu od dawna stanowiły przedmiot dociekań naukowców i wirusologów. Efektem wieloletnich badań jest wyizolowanie aktywnego składnika zawartego w jego owocach, któremu nadano nazwę Antivirin. „Oblepia” on wirusy, rozbrajając je i uniemożliwiając im rozprzestrzenianie się po naszym organizmie. Badania udowodniły, że przyjmowanie syropu zawierającego ten aktywny składnik skraca czas choroby o 4 dni. Przyjmowany profilaktycznie zmniejsza natomiast ryzyko zachorowania na grypę i przeziębienie – mówi Agnieszka Pawłowska-Wypych. Jeśli nie mamy dostępu do owoców czarnego bzu, brakuje nam czasu lub nie potrafimy przyrządzać z niego syropu, możemy sięgnąć po preparaty zawierające ten aktywny składnik dostępne w aptece bez recepty. - Pamiętajmy, że syrop z czarnego bzu musi być odpowiednio przyrządzony, aby rzeczywiście działał i nam nie zaszkodził. Jego siła „rażenia” zależy od właściwego bowiem od procesu ekstrakcji i standaryzacji – podkreśla biotechnolog.


więcej

#ziololecznictwo #ziola #grypa #zdrowie
  • 4