•  

  Polska metecznikiem sera!

  Okazuje się, że mamy serowe tradycje dłuższe od Francji! Według "Nature" najstarsze dowody na produkcję sera pochodzą sprzed 7500 lat z Polski, z ziemi kujawskiej. To jedyne potwierdzone dowody na wytwarzanie sera w neolicie. Dowody mają charakter archeologiczny i biochemiczny. Wysłane do badań fragmenty pochodziły z Brześcia Kujawskiego, Miechowic, Smólska, Wolicy Nowej, Starego Nakonowa oraz Ludwinowa.

  - Dowody są oszałamiające - potwierdza prof. Richard Evershed z Bristol University

  Na świecie jest tylko jeden rejon, gdzie znaleziono wcześniejsze dowody na przetwarzanie mleka: Bliski Wschód. Ale to tam zaczęła się rewolucja neolityczna, a zatem również udomowienie zwierząt. Stąd i ślady mleka sprzed 8000 lat. Ale tam nie ma dowodów na to, że robiono ser! Sery, które 7500 lat temu wyrabiano na Kujawach, prawdopodobnie przypominały włoską mozzarellę. Następne dane dotyczące serów, już pisane, pochodzą sprzed 5000 lat.

  Dodajmy do tego nieco wcześniejszą sensację, która wylądowała na okładce Nature, że najstarsze na ziemi ślady wyjścia zwierząt morskich na ląd pochodzą spod Kielc, że najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego pochodzi z świętokrzyskich Bronocic sprzed 5500 lat, że z kultury unietyckiej, której centrum znajdowało się w Wielkopolsce pochodzi najstarsza znana mapa nieba (sprzed 4000 lat), a dojdziemy do wniosku, że żyjemy w bardzo ciekawym zakątku ziemi.

  Nature: "The earliest secure evidence of cheese making dates back to 5,500 BCE in Kujawy, Poland."

  Źródło

  #ciekawostki #polska #sery #gruparatowaniapoziomu #nauka #historia

  źródło: ser.jpg

  +: Zalbag, u..6 +16 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement