•  

  Czy tylko ja uważam, że filmy nie muszą uczyć nas suchych faktów? Że film fabularny to nie jest wykład z historii, chemii, fizyki, geografii, politologii czy psychologii? Film powinien albo dać rozrywkę, albo czymś zainteresować; ewentualnie zmusić do pomyślenia na jakiś głębszy temat. Jeśli dodatkowo uczy faktów, to chwała dla niego. Ale to nie jest jego podstawowe zadanie.

  Osobiście zasiadłam do oglądania Agory zupełnie nie wiedząc o czym będzie ten film i najpierw wystraszyłam się, że to będzie jakiś wyświechtany romans. Całe szczęście okazało się zupełnie inaczej. Ja z tego filmu może nie dowiedziałam się jak wygląda rzymska zbroja, (bo i mało mnie to obchodzi i niewiele mi taka wiedza da w życiu codziennym), za to całość zmusiła mnie do rozmyślania na temat religii, a właściwie mocno zasmuciła. Zasmuciła faktem, że tyle setek lat po tamtych wydarzeniach niewiele się zmieniło. A winnym temu wszystkiemu jesteśmy my, ludzie, którzy nie potrafią wyjść poza narzucone nam myślenie.

  Religie same w sobie nie są złe. Powstały, by pomóc zrozumieć świat, przyrodę, by nadać nieco porządku naszemu życiu i wynieść nas ponad zwierzęta. Czy to źle? Nie. Źle natomiast dzieje się, kiedy to wszystko trafi do rąk garstki, która później poprzeinacza, przeinterpretuje i nawsadza do głów tłumu swoje wersje.

  Poraził mnie moment, kiedy jeden z bohaterów krzyczał "jestem chrześcijaninem" by za moment brutalnie zabić człowieka stojącego obok niego. Wciąż wykrzykując, że jest chrześcijaninem. Nie ma to jak "nie zabijaj", prawda? Ale dziś jest bardzo podobnie. I to jest smutne.

  "Bliźniego swego, jak siebie samego."

  Piękne stwierdzenie i żeby każdy miał je na uwadze świat byłby piękny i spokojny. Niestety. Ludziom u władzy nie za bardzo pasowało, że każdy jest równy i posiada taką samą wartość jako istota ludzka. Dowiedzieliśmy się więc, że kobieta, homoseksualista czy czarny to już nie bliźni. Że osoba innego wyznania to również osoba obca. Jak mówił George Carlin: pozabijają się bo źle odpowiedzieli na pytanie o Boga

  - Wierzysz w Boga?
  - Nie.
  Strzał w łeb.
  - Wierzysz w Boga?
  - Tak.
  - Wierzysz w mojego Boga?
  - Nie.
  Strzał w łeb.

  Przecież w gruncie rzeczy chodzi o to samo, ale my gotowi jesteśmy pozabijać się o to, że każde wyznanie prezentowane jest przez inną czapkę (znów cytując Carlina).

  Czemu tyle lat dajemy się manipulować? Czemu pozwalamy sobie wmawiać, że istnieją te sztuczne podziały? Czemu dajemy się zastraszać? A od strachu już krok do nienawiści i wydarzeń prezentowanych w filmie. Zamiast szukać tego co nas łączy, szukamy różnic. Walczymy potęgując sztucznie zbudowane podziały, a bogaci ... się bogacą.

  #film #agora

  •  

   @KasiekNav: Nie musimy sięgać do Agory. Parę tygodni temu większość polskiej opinii publicznej uznało, że moralniej jest przyjmować uchodźców wierzących w jednego Boga, niż tych wierzących inaczej.

   +: i..............k
  •  

   @marcelus: Wiesz co jest najlepsze? Ja ten tekst pisałam dwa lata temu. Znalazłam go przed chwilą na filmwebie, przeczytałam i przeraziłam się, że dziś jest jeszcze bardziej prawdziwy, niż te dwa lata temu
   Nie zmieniałam ani słowa.

   III wojna światowa ma być religijną. Tylko dureń nie widzi, że idzie do niej wielkimi krokami.
   Krokami, które tylu z nas wykonuje samodzielnie i to w ogromnej ilości przypadków - zupełnie radośnie.

   +: i..............k
  •  

   @KasiekNav: jak twój wróg może być bliźnim? bliźni to nie każdy człowiek. bliźnim dla rannego okazał się milosierny Samarytanin. jeśli ktoś nienawidzi Kościoła, Jezusa, wiary to jest nikim więcej jak wrogiem. natomiast nawet chrześcijanin może zabić w walce w ostateczności, jeśli zagrożone jest życie innych (siebie można dać zabić ale miłość do bliźnich wymaga aby ich chronić - do dotyczy także Kościoła jako całości. można zabić gdy ktoś chce zlikwidować fizycznie Kościół).
   nie oglądałem tego filmu ale doszukiwanie się na siłę hipokryzji u chrześcijan tylko dlatego że się nie rozumie ich wiary spowodowało moją reakcję.

  •  

   @Aztek2201: to obejrzyj film będziesz wiedział o co chodzi

   +: i..............k