•  

Czy tylko ja uważam, że filmy nie muszą uczyć nas suchych faktów? Że film fabularny to nie jest wykład z historii, chemii, fizyki, geografii, politologii czy psychologii? Film powinien albo dać rozrywkę, albo czymś zainteresować; ewentualnie zmusić do pomyślenia na jakiś głębszy temat. Jeśli dodatkowo uczy faktów, to chwała dla niego. Ale to nie jest jego podstawowe zadanie.

Osobiście zasiadłam do oglądania Agory zupełnie nie wiedząc o czym będzie ten film i najpierw wystraszyłam się, że to będzie jakiś wyświechtany romans. Całe szczęście okazało się zupełnie inaczej. Ja z tego filmu może nie dowiedziałam się jak wygląda rzymska zbroja, (bo i mało mnie to obchodzi i niewiele mi taka wiedza da w życiu codziennym), za to całość zmusiła mnie do rozmyślania na temat religii, a właściwie mocno zasmuciła. Zasmuciła faktem, że tyle setek lat po tamtych wydarzeniach niewiele się zmieniło. A winnym temu wszystkiemu jesteśmy my, ludzie, którzy nie potrafią wyjść poza narzucone nam myślenie.

Religie same w sobie nie są złe. Powstały, by pomóc zrozumieć świat, przyrodę, by nadać nieco porządku naszemu życiu i wynieść nas ponad zwierzęta. Czy to źle? Nie. Źle natomiast dzieje się, kiedy to wszystko trafi do rąk garstki, która później poprzeinacza, przeinterpretuje i nawsadza do głów tłumu swoje wersje.

Poraził mnie moment, kiedy jeden z bohaterów krzyczał "jestem chrześcijaninem" by za moment brutalnie zabić człowieka stojącego obok niego. Wciąż wykrzykując, że jest chrześcijaninem. Nie ma to jak "nie zabijaj", prawda? Ale dziś jest bardzo podobnie. I to jest smutne.

"Bliźniego swego, jak siebie samego."

Piękne stwierdzenie i żeby każdy miał je na uwadze świat byłby piękny i spokojny. Niestety. Ludziom u władzy nie za bardzo pasowało, że każdy jest równy i posiada taką samą wartość jako istota ludzka. Dowiedzieliśmy się więc, że kobieta, homoseksualista czy czarny to już nie bliźni. Że osoba innego wyznania to również osoba obca. Jak mówił George Carlin: pozabijają się bo źle odpowiedzieli na pytanie o Boga

- Wierzysz w Boga?
    - Nie.
    Strzał w łeb.
    - Wierzysz w Boga?
    - Tak.
    - Wierzysz w mojego Boga?
    - Nie.
    Strzał w łeb.

Przecież w gruncie rzeczy chodzi o to samo, ale my gotowi jesteśmy pozabijać się o to, że każde wyznanie prezentowane jest przez inną czapkę (znów cytując Carlina).

Czemu tyle lat dajemy się manipulować? Czemu pozwalamy sobie wmawiać, że istnieją te sztuczne podziały? Czemu dajemy się zastraszać? A od strachu już krok do nienawiści i wydarzeń prezentowanych w filmie. Zamiast szukać tego co nas łączy, szukamy różnic. Walczymy potęgując sztucznie zbudowane podziały, a bogaci ... się bogacą.

#film #agora

•  

@KasiekNav: Nie musimy sięgać do Agory. Parę tygodni temu większość polskiej opinii publicznej uznało, że moralniej jest przyjmować uchodźców wierzących w jednego Boga, niż tych wierzących inaczej.

+: i..............k
    •  

@marcelus: Wiesz co jest najlepsze? Ja ten tekst pisałam dwa lata temu. Znalazłam go przed chwilą na filmwebie, przeczytałam i przeraziłam się, że dziś jest jeszcze bardziej prawdziwy, niż te dwa lata temu
      Nie zmieniałam ani słowa.

III wojna światowa ma być religijną. Tylko dureń nie widzi, że idzie do niej wielkimi krokami.
      Krokami, które tylu z nas wykonuje samodzielnie i to w ogromnej ilości przypadków - zupełnie radośnie.

•  

@KasiekNav: jak twój wróg może być bliźnim? bliźni to nie każdy człowiek. bliźnim dla rannego okazał się milosierny Samarytanin. jeśli ktoś nienawidzi Kościoła, Jezusa, wiary to jest nikim więcej jak wrogiem. natomiast nawet chrześcijanin może zabić w walce w ostateczności, jeśli zagrożone jest życie innych (siebie można dać zabić ale miłość do bliźnich wymaga aby ich chronić - do dotyczy także Kościoła jako całości. można zabić gdy ktoś chce zlikwidować fizycznie Kościół).
      nie oglądałem tego filmu ale doszukiwanie się na siłę hipokryzji u chrześcijan tylko dlatego że się nie rozumie ich wiary spowodowało moją reakcję.

•  

@Aztek2201: to obejrzyj film będziesz wiedział o co chodzi

Gorące dyskusje ostatnie 12h

#codzienndawkamadek

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (20)

Borze Mirki jutro zaczynam dorosłe życie XD

Mam 21 lat, 2 tygodnie temu obroniłem pracę licencjacką i właśnie rozpoczynam realizowanie swojego marzenia, a mianowicie WYPROWADZAM SIĘ DO WIETNAMU XD A NIGDY NIE BYLEM W WIETNAMIE XDDD jutro mam lot.
    Ale to nie koniec iksdeków. Jak każdy biały zacznę od nauczania angielskiego (mam też kilka innych pomysłów na później), ale ja nigdy nie uczyłem angielskiego ani w ogóle niczego XD skończyłem finanse i rachunkowość. No i też jadę sam w ciemno, bo na miejscu brak załatwionej pracy, mieszkania ani znajomych. Na miejscu mam jedynie zarezerwowany hotel. Ale w sprawach teoretycznych myślę, że odrobiłem lekcje bardzo solidnie!

Ogólnie to na początku muszę odnowić 2 szczepienia i rozeznać teren, bo to wiecie... trzeba usiąść na spokojnie. Sam nie wiem czy bardziej się cieszę z wyjazdu czy stresuję kwestią nauczania. Chciałem dostać od Was trochę dobrej energii, więc organizuję #rozdajo kartki z Ho Chi Minh City, bo tam właśnie będę mieszkał. Losowanie przeprowadzę po wylądowaniu czyli w poniedziałek.

Jeśli będzie zainteresowanie to mogę opisywać rozwój mojego nowego życia z perspektywy młodego blondyna z silną linią szczęki w Azji, który nie ma pojęcia o nauczaniu xD Kto chce być wołany do następnych wpisów niech zaplusuje pierwszy komentarz.

#wietnam #podroze #podrozujzwykopem #azja #pracazagranica
    pokaż całość

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (132)

Lubicie drewno? #rozdajo tym razem takiego breloka/wisiorka, oczywiście wysyłka na mnie.

Całość wypalana ploterem laserowym i później ręcznie przygotowywana przeze mnie. W końcu jestem zadowolony z efektów więc to poniekąd forma #chwalesie

Zapraszam na www.bido.com.pl gdzie do końca tygodnia dalej promocja -30% na wszystkie moje pierdółki ;)

#rozdajo #rozkminkrzaka #rekodzielo

Ps: jeśli wygrana osoba wolałaby coś mechanicznego, w komentarzu pozostawiam drugą opcję do wyboru ;)
    Losowanie w niedzielę!
    pokaż całość

odpowiedzi (33)