Wpis z mikrobloga

#ps4 #pcmasterrace
Post bez wojenki z mojej strony, bo 3 lata byłem fanem PS4, teraz kupiłem w miarę PC. TL;DR niżej. Może się przyda dla tych, co wahają się nad zakupem i biorą na chłodno tylko argument cenowy.

Mała dygresja na temat "Konsola tańsza niż PC" i na odwrót. Jako że po 3 latach zmieniłem konsolę na PC, to przy tym musiałem podliczyć opłacalność zestawiając ze sobą czysto cenowo

Z obu zestawów odliczyłem ekran. Kupujący konsolę z reguły mają telewizor, a jego zmiana jest opcjonalna, dlatego do PC dla równowagi też nie dodawałem kosztów ekranu, jednak jak już by zestawić - dobra jakość ekranu to średniej jakości telewizor, więc plus dla PC.

Mój PC bez ekranu kosztował równo 5 341,39 zł razem od karty graficznej po podkładkę pod mysz (start z 0), konsole teraz tej najnowszej serii 1499 i to jest częsty argument konsolowców. Dodatkowo fakt, że gry pudełkowe da się wymieniać, to też na plus. Ja jednak miałem tak, że unikałem używanych gier jak ognia, dlatego w swoim zestawieniu brałem nówki. Mimo to plus dla konsoli, mimo że używki na PS4 albo równają się z nówkami na PC (GTA V), albo te mało topowe lecą niżej (The Crew).

Do PC dodałem pada - 209 zł, do konsoli też - 209 zł. Przeznaczenie konsoli bardziej wskazuje na lokalny coop niż PC. Mój PC przetrwa - myślę - bez wymian do premiery następnej konsoli nie schodząc poniżej ustawień, które mają konsole poprzez optymalizacje, więc nie uwzględniam zmian w podzespołach PC. Za to doliczam cenę Windowsa do PC (bo nie mam), a do konsoli cenę PS Plus na 4 lata (bo tyle przewiduję jeszcze max się utrzyma ta generacja idąc tokiem poprzedniej). Tutaj plus dla PC, bo różnica rzędu koło 1030 zł.

Zestawiłem ze sobą gry z obecnych cen na sklepach (dla obiektywnego zestawienia brałem jeden tytuł z jednego sklepu, pomijałem promocje z obu stron, a jako że to moje zestawienie - to z interesującym mnie Total War Attila zestawiłem The last of us). Wziąłem też w obu przypadkach Far Cry Primal, bo to jedyna najbliższa premiera, która mnie interesuje na obu platformach.
Gra na konsolę średnio kosztuje 222,45 zł, na PC 141,17 zł. Zrobiłem podobnie z grami cyfrowymi, jako że jedynym autoryzowanym sklepem w Polsce do gier cyfrowych jest PS Store (od niedawna też Empik), to przewaga PC jest tutaj ogromna.

Krótkie wnioski i tl;dr w jednym:
Konsola jest opłacalna dla ludzi, których kolekcja w ciągu 4 lat nie przekroczy 20-25 gier, dodatkowo dla tych, którzy nie porywają się fali hajpu dnia premiery, a ogrywają gry 3-4 miesiącach (zależnie czy gra ma tryb multiplayer, czy nie).

Mówię tutaj czysto cenowo, pomijam fakt, że PC ma więcej możliwości, a konsola jest wygodniejsza kiedy ziomki wpadną. 5
  • 27
@cadwell: zaraz zaraz jakim cudem plus to 1030zl? 4x 180zl = 720zl Windows to orginalny nie od studentów to 500zl. wiec 220 zl różnicy. I jezeli wychodzimy z zalozenia ze na playstation gry kupujesz w orginalnej cenie bez sprzedawania po przejsciu, no to zalozmy tez 0 promocji na pc, czyli 150zl. Ogolnie opinia pisana pod teze.
@Nizki: poleciałem rocznikowo, sam pamiętam jak przed premierą w tagu ps4 nakręcaliśmy się wzajemnie jakiś czas przed premierą. No ale tak, konsola PS4 ma 2 lata i 2,5 miesiąca.
@qusqui21: wtf, mój błąd. Wziąłem cenę o 100 zł wyższą z PS Plus, także ta część wpisu do korekty.

Windows 500 zł? Serio, nie ma taniej? Kto tu pod tezę pisze x d.

I jezeli wychodzimy z zalozenia ze na playstation gry kupujesz w orginalnej cenie bez sprzedawania po przejsciu, no to zalozmy tez 0 promocji na pc, czyli 150zl.

Zestawienie robiłem pod siebie, gier nie sprzedawałem, tu masz link do
@cadwell: no to ja mam plusa za darmo z ruskich kont. Czy jestem w czyms gorszy od ciebie majacego konto darmowe dla studentów do którego nie masz prawa, czy tam OEM sprzetowe, które jest przydzielane do jednego konkretnego komputera? Jak jezdzisz kradzionym autem, ale nie ty je ukradłeś to spoko?
@qusqui21: Mówisz mi, że kupowanie windowsów od handlarzy z allegro jest złe, a sam rzuciłeś cenę PS Plus nie z ceny liniowej PS Store.

No ale jeśli weźmiemy Windows za 500 zł, PS Plus 195 zł za rok = 780 za 4, to daje jedną grę więcej w końcowym zestawieniu PS4.

PS4 ma wiele zalet i pewnie sobie kupię znów jako kanapową rozrywkę w fife. Mimo to patrząc ile straciła moja