Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy.
Robię prostą aplikację internetową w #java i mam problem z zapisem polskich znaków do bazy #mysql.
Charset ustawiony na utf8, collate utf8polishci. Ręcznie zrobiony insert z polskimi znakami zapisuje je dobrze i mogę je wyświetlić. Problem występuje gdy edytuje dane poprzez stronę (jsp + servlety), po zapisie zamiast polskich znaków są krzaki lub znaki zapytania. Łącze się poprzez JDBC:
http://pastebin.com/wp2C5uZS

Konfiguracja bazy danych wydaje mi się ok jedynie połączenie nie działa w odpowiednim kodowaniu.
Podrzućcie jakiś pomysł bo próbuje od dwóch dni różnych rozwiązań i nie mogę sobie z tym poradzić.
Serwer to Tomcat, środowisko Linux, ide Idea + maven baza MySql.
#programowanie
  • 7
W każdym JSP mam ręcznie dodane:
<%@page language="Java" contentType="text/html; charset=UTF-8" pageEncoding="UTF-8"%>
dodatkowo:

Miałem problem z polskimi znakami na stronie i właśnie w ten sposób go rozwiązałem, jednak przy zapisie do bazy danych dalej zapisuje krzaki.

Dodatkowo wszystkie tabele w bazie danych są skonstruowane podobnie, każda stworzona z dopiskiem:
DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8polishci;
URIEncoding="UTF-8"

Jestem pewien, że problem następuje przy zapisie danych do bazy z aplikacji.
Dane pomiędzy plikami w aplikacji są podawane z polskimi znakami sprawdzałem to. Dodałem filtr który zmienia kodowanie request i response na utf-8, także problem leży w połączeniu.
Próbowałem dodawać parametry bezpośrednio do url bazy danych jednak wtedy połączenie wgl nie zostaje nawiązane.
Dodatkowo ręcznie ustawiałem parametry serwera bazy danych na utf-8, jednak po edycji serwer nie chce startować.
Dobra mam
Pomogło:
[mysqld]
character-set-server = utf8
character-set-filesystem = utf8

w pliku konfiguracyjnym mysqla my.cnf.
Dzięki za uwagę.
( ͡° ͜ʖ ͡°)