Wpis z mikrobloga

Poprosiłem o małą podwyżkę w #pracbaza (z 4150 zł do 4500 zł). Szef bez problemu się zgodził i dopisał, żeby od marca wystawiać fakturę na 4500 plus VAT. Z tym, że ja płatnikiem vat nie jestem (księga przychodów/rozchodów i 18% podatku) i 4500 zł jest brutto/netto. Oznacza to, że spokojnie są w stanie dać mi te 5000 zł. Z drugiej strony dostałem o co prosiłem. Cisnąć to w jakiś sposób dalej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 15
  • Odpowiedz
@sukubus88: przy umowie o pracę,a nawet nie, przełożony ma obowiązek powiedzieć Ci jeśli zapytasz jakie są widełki wynagrodzenia dla stanowiska które obejmujesz, zapytaj, i za rok będziesz dokładnie wiedział ile możesz wyciągnąć :)
  • Odpowiedz
@sukubus88: Jesteś, ale dla potrzeb dochodowego. Jak wystawiasz fakturę z VAT, to oni odliczają tę część tylko od VATu, który mieliby zapłacić plus reszta jest dla nich kosztem obniżającym podatek dochodowy. Jak wystawiasz bez VAT, to Twoja faktura nie zmniejsza im VATu do zapłaty, tylko dochodowy.
  • Odpowiedz
@M4ks: Faktury vat nie, ale fakturę jako rachunek tak. Rok temu weszła jakaś nowelizacja i moje wystawiane rachunki stały się jednocześnie fakturami. Tak mi przynajmniej mówiła księgowa.
  • Odpowiedz
@M4ks: Jak nie jest VATowcem, ale dalej przedsiębiorcą wtedy wystawia fakturę, tylko z adnotacją przy stawce VAT "nie dotyczy" albo "zwolniony" w zależności od przyczyny. Jako że jest na KPiRze, to wystawia z adnotacją "ZW" z podaniem odpowiedniego artykułu z ordynacji podatkowej, jako przyczynę "zw".

A określenie FV nie zależy czy faktura jest z VATem czy bez.

@sukubus88 A warto Ci w VAT się pchać? Więcej papierów, droższa księgowość, mniejsza elastyczność.
  • Odpowiedz
@M4ks: ale skrót FV dotyczy obu...

Poza tym jak masz fakturę z VAT 0% to jak? faktura VAT czy nie? bo jednak VATowcem jest, bo nie jest zwolniony, ale VATu de facto nie ma...
  • Odpowiedz
@mr_car: jak sam piszesz, u Ciebie nie było problemu. To jeszcze nie znaczy, że mieli taki obowiązek. Ot, dobry humor kontrahenta (bo w przypadku B2B to de iure nie masz przełożonego) albo taka polityka firmy.
  • Odpowiedz