Wpis z mikrobloga

Rząd chce utrudnić obrót ziemią rolną i znacząco zwiększyć rolę państwa w tym zakresie. Ustawa spowoduje ponadto bardzo duży spadek wartości rynkowej gruntów i uniemożliwienie jej nabywania przez większość społeczeństwa.

Projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje, że:

- Nabywca będzie musiał zobowiązać się do prowadzenia gospodarstwa osobiście przez minimum 10 lat - w tym okresie zakaz sprzedaży i dzierżawy nieruchomości (w szczególnych okolicznościach może na to zezwolić jedynie sąd)

- Jeżeli rolnik nie dostosuje się do powyższego warunku i przed upływem 10 lat zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa, lub wydzierżawi ziemię, sąd na wniosek ANR stwierdzi nacjonalizację ziemi za zapłatą przez ANR równowartości gruntów, a ceny rynkowe będą znacząco zaniżone.

- Nabywanie ziemi będzie możliwe tylko przez ludzi, którzy mieszkają minimum 5 lat w danej gminie i osobiście prowadzą gospodarstwo.

- Rolnik indywidualny, aby kupić ziemię będzie musiał osiągać z prowadzenia gospodarstwa rolnego roczny dochód nie mniejszy niż 1/4 części wszystkich swoich rocznych dochodów, określonych w PIT (jeśli gospodarstwo ma powyżej 20 ha).

(Prezes ANR będzie mógł zadecydować, że w drodze wyjątku ziemię będzie mogła kupić osoba która nie spełnia powyższych warunków)

- Jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku umowy innej niż sprzedaż lub w wyniku jednostronnej czynności prawnej (np. darowizna), orzeczenia sądu, organu administracji publicznej, orzeczenia sądu wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym lub innej czynności prawnej czy też zdarzenia prawnego, np. takiego jak zasiedzenie nieruchomości rolnej, dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego, to ANR będzie mogła złożyć jednostronne oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej.

To z pewnością nie jest #dobrazmiana

Źródło: http://www.rp.pl/Opinie/302049972-Rolnicy-a-projekt-PiS-nowelizacji-ustawy-o-ksztaltowaniu-ustroju-rolnego.html#ap-1

#rolnictwo #polityka #prawo #rzad #pis #niedobrazmiana
  • 21
@Re-volt: Właśnie chcę się wyrwać ze wsi. Doskonale wiem jak wygląda praca na roli.
Dlatego piszę: "Jak można być takim głupcem?"

Co z tego, że gdybym została na wsi to byłoby mnie stać co jakiś czas na mieszkania w Warszawie.
Zwyczajnie nie chcę się zapracować, być w pracy 24/7…

Na targi rolnicze nadal będę jeździła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam w tym roku do Siedlec i Sitna.