•  

  Dostaje czasem pytania związane z pracą inżyniera sieciowego, certyfikacją, sprzętem sieciowym etc.
  Jeśli jest ktoś zainteresowany, mogę opracować notkę dotyczącą certyfikacji Cisco, jak się za to w ogóle zabrać, co pasuje zrozumieć i przelabować, aby móc ubiegać się o pracę na stanowisku związanym z szeroko rozumianą inżynierią sieciową.

  #sieci #siecikomputerowe #cisco #ccna

  •  

   @Sieciowiec: Uderzam w sieci robie wlasnie ceryfikaty Cisco CCNA/CCNP, IT Essentials itd., potrafie podstawowa konfiguracje urzadzen Ciscowskich, tj. Switch czy Router. (VLAN, routing itd tez) Co jeszcze powinienem umiec? za jakie studia itd sie brac, za co sie lapac? Obecnie techbaza 2 klasa

  •  

   @kenguh: Ja przed obroną inżynierskich miałem CCNA/CCDA/CCNP. Po obronie szukając pracy w swoich rodzinnych strony otrzymałem (sic!) możliwość pracy ... za darmo. Na rozmowie się pośmialiśmy i już więcej nie wróciłem do tego miejsca. Pracę w sieciach znajdziesz w większym mieście niestety. Sam musiałem wyjechać 500km+ od domu. W małych miastach tak 100k mieszkańców znajdziesz coś za minimalną + premię (Przynajmniej kumpel tak ma; pracownicy techniczni -> Ci montowania okablowania zarabiają 2x więcej -> trochę dołujące).

   Jak jesteś 2 technikum i już coś ogarniasz z Cisco na przyzwoitym poziomie to o studiach nie myśl, chyba lepiej jest znaleźć pracę i wtedy zdecydować się rozpocząć studia zaocznie. Ja skończyłem 1 i 2 stopień na dziennych na Polibudzie i co z tego? Nic. Jak już chcesz studia to lepszym kierunek według mnie jest Telekomunikacja, Informatykę polecam jeśli będziesz miał trochę przedmiotów związanych z sieciami.

   CCNA spokojnie wystarczyć, aby w większym mieście znaleźć pracę, ba nawet wiedza na tym poziomie wystarczy, a nie certyfikat (jego może Ci pracodawca opłacić).

   Exam CCNA kosztuje 295$ + 23% VAT
   CCNP to wydatek (3*250$) +23% VATu

   Study Time: CCNA (Kurs 4x70h) + sporo do kursu + do egzaminu z 2 tygodnie
   CCNP: Około 500 godzin na całą ścieżkę.

   R&S (jako podstawa wszystkiego) na poziomie CCNA zrobisz w Packet Tracerze. CCNP -> ROUTE w GNS3, SWITCH tutaj należy kupić już zabawki. 2xCatalyst 3550 +2x C2650. Koszt? Ja 3 lata temu kupowałem to wydalem jakiegoś tysiaka, teraz znacznie potaniały.

   Zawsze możesz ruszyć JNCIA (certyfikacja Junipera), po zniżkach (zrobieniu testu u nich na stronie) egzamin kosztuje 50$ + VAT. Oferty pracy przeglądaj chociażby tutaj: http://pl.indeed.com/
   W brytyjskim odpowiedniku http://uk.indeed.com masz widełki chociaż.

  •  

   @Sieciowiec: jako że pracujemy w tym samym miejscu, to w 100% się zgadzam z tym co pisze Mirek sieciowiec.

  •  

   @Sieciowiec: Warto posiadać wiedzę, którą poznasz przy nauce tych certów. Czy sam certyfikat warto mieć? Każdy papier mieć warto, jak masz pusto CV i nie masz doświadczenia w zawodzie, w innym wypadku i tak nikt na to nie patrzy :) Ja obecnie nie posiadam żadnych certów pracuję w sieciach 6 lat, jedyny cert to zrobiłem kiedyś bo musiałem Alcatel-Lucent ACFE - Poziom mniej więcej CCNP na sprzęcie ALU. Jak mi pracodawca kiedyś powie że chce mieć certyfikowanego inżyniera i mi za egzamin zapłaci to czemu nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) W innym wypadku nie przewiduje.

  •  

   @m00n: Pomiędzy CCNA a CCNP bez doświadczenia masz średnio w dużym mieście różnicę 1000zł netto. Warto chyba jednak zainwestować kasę ;)

  •  

   @Sieciowiec: Dlatego napisałem, że jak nie masz doświadczenia to warto.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   l...............i via iOS

   0

   @Sieciowiec: po CCNA security robić CCNP security jak interesuje czy lepiej CCNP RS ?

  •  
   l...............i via iOS

   0

   @Sieciowiec: poproszę notkę co trzeba albo raczej warto wiedziec ( ͡° ͜ʖ ͡°) nawet ogólnikami zawsze cos pomoże

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Sieciowiec: super, jestem zainteresowany
   Zawołasz czy zrobisz jakiś tag?

  •  

   @Sieciowiec: to ja mam pytanie odnośnie przygotowania packettracera, ponieważ zderzyłem się że bez netacademy nie można legalnie mieć do niego dostępu. Jak w takim razie to ugryźć? Można PT mieć z torrentów, ale nie wiem czy nie będzie to okrojone/zbyt problematyczne.
   Ewentualnie GNS3, ale tu z kolei nie mogę znaleźć obrazów do instalacji ios switchy.
   Jakieś rady?

   I drugie pytanie: czy warto równolegle rozwijać się w kierunku programowania lub administracji systemami/linux/serwery, czy będzie to raczej nieużywana umiejętność?

   jak coś się będzie działo to wołaj

  •  

   @a8110aac8b: PT z torrentów jest pełnowartościowy :) 20gb paczka IOS-ów też kiedyś tam była :)
   Trochę administracji serwerami wypadałoby liznąć, programowanie nie jest potrzebne, ewentualne pisane prostych skryptów powłoki.

  •  

   @m00n: Nie. Kujawsko-Pomorskie.

   @lukasz-wisniewski: Ciężko mi powiedzieć, bo nie operuję wiedzą na poziomie CCNP Security. Najrozsądniejsze wydaje się CCNA/CCNA Sec -> CCNP R&S -> CCNP: Security. Wiedza zdobywa z Routingu i Switching’u nie będzie stracona. Widziałem, że w 1 ofercie pacy na stanowisku Network Engineer’a zalecane było posiadanie CCNA/CCNP, w przypadku Security Network Engineer’a -> zalecane było posiadanie CCNP Security.
   Jest sporo ofert, gdzie trzeba znać dobrze zarówno R&S jak i Security. Jeśli chodzi o Security to na rynku masz innych graczy równie ważnych: Juniper, Paloalto, Checkpoint. Certyfikacja z Cisco i wiedza jaką wynosisz ucząc się do nich jest bardzo pomocna do ogarnięcia innych vendorów. Na Cisco świat się nie kończy ;)

   @a8110aac8b: Sporo osób pisało pracę dyplomową wykorzystując GNS3, nielegalnie posiadane obrazy Cisco IOS. Jakoś się obronili. Nie słyszałem jeszcze o tym, aby ktoś miał sprawę w sądzie bo używał obrazu IOS pobranego z netu do nauki. Zawsze możesz kupić sobie laba fizycznego, kable. W przypadku Cisco jest ten plus, że pudła są względnie tanie (używki ofc.)

   @mrOlii: Przygotuje notkę na dniach, wrzucę ją pod standarowymi tagami.

  •  
   l...............i via iOS

   0

   @Sieciowiec: oczywiście są tez inni vendorzy ale tak jak mówisz książki i kursy cisco wg mnie bardzo dobrze opisują działanie sieci a czy będę to robił z konsoli czy przez gui innego vendora to wiedza zawsze zostanie, np teraz przeglądałem accenture np szuka security High skilled specjalistów. Jak to ujmują ze znajmością sieci na poziomie CCNA , ale z wysokimi security umiejętnościami

  •  

   @Sieciowiec: To pewnie ATOS albo Alcatel-Lucent :) ? Miałem kiedyś okazje pracować w ALU ale nie zdecydowałem się ostatecznie. Wydaje mi się, że posiadanie IOS-a zainstalowanego na używanym sprzęcie też nie jest do końca zgodne z ich licencjami.